Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Mojęcice (woj. dolnośląskie) - Szlachecki dwór obronny

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4 stars
Średnia ocena: 4.2 na 5. Głosów: 70

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4.5 stars
Średnia ocena: 4.3 na 5. Głosów: 57

       
    
 


Opis i stan obecny


Późnorenesansowa rezydencja w Mojęcicach po części zachowała jeszcze swój obronny charakter. Otacza ją bowiem nawodniona fosa, a drugą zaporę wodną stanowi przepływają tuż obok rzeka. Obiekt stoi w parku, posiada dwie kondygnacje przykryte dachem mansardowym z powiekami i jest obecnie hotelem o nazwie "Pałac Mojęcice". Od frontu prezentuje się bardzo ładnie, gorzej jest z tyłu.
Dobrze widać jakim przekształceniom uległ dwór w XIX wieku. Patrząc z boku wyraźnie widać kwadratowy albo zbliżony do kwadratu pierwotny plan budowli. Z tyłu postawiono dwie przybudówki, z których jedna jest nieco dłuższa od drugiej. Tym sposobem frontowa elewacja stała się krótszym bokiem bryły dworu. Pomiędzy przybudówkami jest wnęka z tylnym wejściem. Główne wejście prowadzi natomiast od południa i posiada manierystyczny portal, bogato rzeźbiony z piaskowca autorstwa J. Polla z Głogowa. Niegdyś wyglądał on jeszcze efektowniej, bo pokryty był barwną polichromią. Ozdobiono go spiralą ze zwierząt, m.in. sowami, lwami, lisami, był też żuraw z piłką na nodze oraz niedźwiedź grający na dudach. Portal posiadał napis "Niech Bóg błogosławi ten dom i każdego kto wchodzi i wychodzi".
Prawy narożnik frontowej elewacji wzmocniony jest szkarpą. Z dawnych elementów zachowały się jeszcze tylko zabytkowe sklepienia i dekoracje stiukowe w kilku salach.
Przy moście stoi sześcioboczna wieża - budynek straży dworskiej z końca XIX wieku (kordegarda). W PRL nosiła nazwę Kacza Noga i podawano w niej piwo. Na południe od dworu widać budynki dawnego folwarku, które od zachodu otoczone są rozlewiskiem rzeczki Mojęcka Struga.

Widok dworu przed wojną
Przedwojenny widok dworu obronnego Mojęcice, prawdopodobnie na obrazie Elfriede Springer



Plany i rekonstrukcje


Zdjęcie lidar Mojęcic
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego okolicy dworu / zamku w Mojęcicach. D - dwór, F - fosa, O - folwark, R - Mojęcka Struga, W - wieża Kacza Noga





Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Mojęcice to bardzo stara wieś. Już 1202 r. pojawia się w dokumencie klasztoru w Lubiążu jako "Mojanczicz". Została wymieniona wśród wsi, które musiały płacić daninę klasztorowi, choć zawsze była własnością prywatną - rycerską. W XIII wieku istniał tu gródek rycerski Merbota von Haugwitz, który podobno stawiał opór najazdowi tatarskiemu w 1241 r. Świadczy o tym odkryte przez kolejnych właścicieli pomieszczenie, wewnątrz którego znajdowały się różne fragmenty zbroi i broni, w tym mongolskich. Była to kolekcja przechowywana na pamiątkę, ale wszystko zostało skradzione przez Szwedów podczas wojny trzydziestoletniej. Ślady pobytu Mongołów odkryto również podczas oczyszczania fosy w 1691 r. - liczne groty strzał i pozostałości zbroi. W XIV wieku gródek został przekształcony na wieżę mieszkalno-obronną otoczoną podwójną fosą przez ród Stoschów, którzy najpierw dzierżawili wieś, a w 1466 kupili na własność.
Ufortyfikowana murowana wieża oparła się atakowi husytów w 1431 roku. W 1616 roku Melchior II von Stosch zapragnął powiększyć swą rezydencję, ale nieumiejętne prace z wykorzystaniem starych murów doprowadziły do zawalenia budynku. Nowy projekt powierzono Antonowi Fodige i ok. 1620 roku powstał otoczony szeroką fosą renesansowy dwór obronny zwany też Zamkiem wodnym Mondschütz (Schloss Mondschütz). Stara wieża została podobno włączona do fortyfikacji rezydencji. W 1747 roku po wygaśnięciu 20 lat wcześniej rodu von Stoschów zamek Mojęcice zakupiła rodzina von Kottwitz, a w 1780 von Köckritz.

Mojęcice przed 1824 r.
Widok zamku sprzed przebudowy w 1824 r.

W 1824 roku Ludwig von Köckritz dokonał restauracji i przebudowy obiektu w stylu klasycystycznym, zniszczył przy tym większość stylowych elementów. Nawet jego syn określił przebudowę ojca jako pozbawioną gustu i skarżył się, że "dom nie ma nic starożytnego (zabytkowego) poza grubymi ścianami i dwoma wąskimi, ciemnymi spiralnymi schodami". Co ciekawe, przeczy temu opinia malarki Elfriede Springer, która przebywając w Mojęcicach w 1928 pisała, że dwór jest perłą niemieckiej sztuki renesansowej i podczas przebudowy w 1824 "nie został zmieniony ani zniszczony". W latach 1872-80 Diepold von Köckritz przekształcił wnętrza dworu i odnowił portal.
Po wojnie użytkował go m.in. PGR, działało tu też przedszkole. Od 1994 roku w rękach prywatnych. Od XXI w. działa jako hotel "Pałac Mojęcice".

Pocztówka przedwojenna z dworem
Przedwojenna pocztówka. Dobrze widać fosę otaczającą dwór Mojęcice, obecnie jest ona już częściowo zasypana


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorPałac Mojęcice - ul. Główna 5, Mojęcice

CZAS
punktor Oglądnięcie zabytku z zewnątrz zajmuje ok. 15 minut.

WSTĘP
punktor Wolny do otoczenia dworu.


Pocztówka z Mojęcic z 1939 r.
Dwór - zamek (schloss) w Mojęcicach na pocztówce z 1939 roku.



Położenie i dojazd


Centralno - północna część woj. dolnośląskiego. 4 km na południowy zachód od Wołowa, 46 km na północny wschód od Legnicy. Zobacz na mapie.
Aby dojechać się do dworu należy zjechać z głównej drogi i kierować się na kościół. Dwór stoi po drugiej stronie ulicy.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N51.30129167°, E16.59570833°
format DM (stopnie, minuty):   51° 18.0775002'N, 16° 35.7424998'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 18' 04.65''N, 16° 35' 44.55''E 



Bibliografia



punktor Janusz Czerwiński, Ryszard Chanas - Dolny Śląsk - przewodnik
punktor Cetwiński Czesław - Zabytki architektury w województwie wrocławskim
punktor Bakes Janusz - Wołów i ziemia wołowska
punktor Łuczyński Romuald M. - Zamki i pałace Dolnego Śląska, Przedgórze Sudeckie i Nizina Śląska - część wschodnia
punktor Pilch Józef - Zabytki architektury Dolnego Śląska


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Mojęcice - Widok na fortalicjum od płd.-zach. Mojęcice - Widok na fortalicjum od południa Mojęcice - Widok na fortalicjum od południa Mojęcice - Widok na fortalicjum od płd.-zach. Mojęcice - Widok na fortalicjum od płd.-zach Mojęcice - Widok od frontu Mojęcice - Widok od zachodu. Widać część dobudowaną Mojęcice - Front Mojęcice - Manierystyczny portal Mojęcice - Widok przy wejściu tylnym - od północy Mojęcice - Luka z wejściem tylnym między obiema dobudówkami Mojęcice - Fortalicjum od tyłu Mojęcice - Fortalicjum od tyłu Mojęcice - Wieża stojąca przy moście Mojęcice - Fosa Mojęcice - Fosa z zawalonym mostkiem Mojęcice - Fosa Mojęcice - Malowniczy widok z okolic fortalicjum
Zdjęcia wykonane: latem 2006


Materiały wideo


Pałac Mojęcice (Mondschütz) z drona 2022



Noclegi



punktor Wołów - Dom Rekolekcyjny Misjonarzy Klaretynów, Krzydlina Mała 69, tel.(071) 389 01 32, 389 01 91
punktor Wołów - Pokoje Gościnne (dawny Hotel OSiR), ul. Trzebnicka 6, tel. (071) 389 24 07
punktor Wołów - Hotel Magnolia, ul. Stara 4, tel. (071) 389 27 13, gsm 510 186 257
punktor Wołów - Motel Bis w Wołowie, ul. Piłsudskiego 26, tel. (071) 389 30 38
punktor Wołów - Ośrodek Wypoczynkowy Golina, tel. (071) 389 31 22, 389 28 39

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Mój pobyt       Autor:  FranC      Data:  2019-09-16 10:21:50
    Wybrałem się na wycieczkę ze znajomymi. Wybraliśmy obiekt pałacowy w Mojęcicach.   Brakuje po drodze znaków kierujących do pałacu. Natomiast sam pałac okazał się wspaniałym obiektem bardzo ładnie odrestaurowanym. Restauracja ugościła nas autorskim menu. Brawo dla szefa kuchni. Miło spędzony czas, polecam.
  • Re: co się stało z ośrodkiem wypoczynkowym???       Autor:  MieszkaniecSasiedniejWsi      Data:  2019-08-15 12:06:51
    Ośrodek wypoczynkowy przez lata eksploatowal budynek i doprowadził go do skrajnej ruiny. Obywatele ukochanego PRLu zrujnowali obiekt, a dzieła dopełnił okoliczni mieszkańcy kradną co popadnie. Dzisiaj jak zdezelowany obiekt kupił pasjonat i wpompowal prywatne pieniądze, ludzie nie mogą tego znieść. Bo nie można ani wejść w buciorach na państwowe ani kraść dowoli. I bez względu na to czy na takich ludziach będziecie wieszać psy, to dzięki tym prywatnym pieniądzom obiekt przetrwał najgorszy czas. Pozdrawiam.
  • Zal       Autor:  mieszkanka      Data:  2011-03-10 15:26:02
    Jakie ręce,taki obiekt.Lata świetności minęły bezpowrotnie.





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.