Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Zimowiska (woj. pomorskie) - Całkowicie przebudowany szlachecki dwór obronny

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2.5 stars
Średnia ocena: 2.3 na 5. Głosów: 6

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
2.5 stars
Średnia ocena: 2.5 na 5. Głosów: 4

       
    
 


Opis i stan obecny


Dziś nic już nie wskazuje, iż dwór w Zimowiskach miał charakter obronny, bowiem w XIX wieku został zupełnie przebudowany. Zbudowano go w stylu klasycystycznym na planie prostokąta, z cegły na kamiennym fundamencie, być może pochodzącym z pierwotnego zameczku. Posiada dwie kondygnacje i nakryty jest dachem naczółkowym. Od północy do dworu przylega nieotynkowana i szpecąca całość przybudówka - oficyna. Wewnątrz dworu nie ma podobno niczego godnego uwagi. Jest to obecnie zwykły dom mieszkalny.
O wyglądzie wcześniejszego obiektu obronnego istniejącego do końca XVIII wieku, praktycznie nic nie wiadomo. Na pewno posiadał fosę, z której jak można się domyślać utworzono później stawy, z których 2 występują od strony zachodniej i 1 od wschodu przed wejściem do dworu. Stawy, szczególnie z tyłu dworu zachowały się w szczątkowej postaci i są całkowicie zarośnięte, a od frontu podczas suchego lata ledwo co widać było wodę, choć jak mi mówiono kilka lat wcześniej łowiono w nim jeszcze ryby. Całkowicie zaniedbany park krajobrazowy otaczający dwór Zimowiska powstał w końcu XVIII wieku i posiada kilka starych zabytkowych drzew. Należy on do innego właściciela niż sama budowla i może dla tego jest w takim stanie...


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Nie są znane losy zameczku w Zimowiskach. Zbudowano go w XVI lub XVII wieku. Pierwsza wzmianka o miejscowości rycerskiego rodu Winterfeldtów pochodzi z 1356 roku, gdy biskup kamieński Jan poświęcił tu kościół. W 1458 roku książę Bogusław podzielił Zimowiska na dwie części i połowę oddał w lenno mieszczanom ze Słupska. Ten fakt zaważył na dalszej historii miejscowości i powojennym wydzieleniu z części Zimowisk, nowej wsi Grabno. Wiadomo, iż w 1523 roku właścicielami były rodziny von Ramel i von Schwauen, nie wiem jednak która rodzina posiadała część z dworem obronnym. W 1717 roku całością zarządzał Ernst Bigislaff von Podewils, a w 1784 r. Otto Friedrich von Podewils, ppor. Gwardii Królewskiej. W XIX wieku dobra odkupił od niego ich dzierżawca Johann Kratz i rozpoczął budowę nowego dworu na resztkach starej rezydencji obronnej. W 1859 roku Zimowiska przejął Konrad von Uckermann i dobudował do dworu od strony północnej oficynę. Uckermannowie rezydowali tu do 1944 roku, choć w 1914 znowu przywrócili podział wsi i sprzedali jej część niejakiemu Machowi. Obecnie dwór i oficyna w Zimowiskach jest własnością spółdzielni mieszkaniowej, ale bez zaniedbanego parku, który należy do słupskiej Agencji Nieruchomości Rolnych.




Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorPrzebudowany dwór - Zimowiska 4

CZAS
punktor Oglądnięcie z zewnątrz oraz resztek parku trwa ok. 15 minut.

WSTĘP
punktor Dwór w Zimowiskach jest domem mieszkalnym, ale od strony wjazdu nie jest ogrodzony.



Położenie i dojazd


Północno - zachodnia część woj. pomorskiego. 12 km na północ od Słupska, 7 km na południe od Ustki. Zobacz na mapie.
Dwór znajduje się koło kościoła stojącego tuż przy szosie Słupsk-Ustka. Widać go nawet z drogi. Należy skręcić przed kościołem w drogę w prawo i dwór mamy po lewej.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N54.56076111°, E16.91127778°
format DM (stopnie, minuty):   54° 33.6456666'N, 16° 54.6766668'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   54° 33' 38.74''N, 16° 54' 40.60''E 



Bibliografia



punktor Kosacki J., Kucharski B. - Pomorze Zachodnie i Środkowe
punktor Sobisz, Z, Truchan M. - Zabytkowe parki podworskie Pomorza Środkowego


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Zimowiska - Dwór od frontu (wschodu) Zimowiska - Dwór od zachodu, po lewej widać przybudówkę Zimowiska - Widok od południowego zachodu Zimowiska - Brzydka ceglana przybudówka Zimowiska - Widok z oddali na ogrodzony park dworski Zimowiska - Staw od wschodu Zimowiska - Staw od wschodu Zimowiska - Jeden z zarośniętych stawów od zachodu Zimowiska - Zaniedbany park i zarośnięty staw Zimowiska - Pomnikowe drzewo w parku Zimowiska - Pomnikowe drzewo w parku
Zdjęcia wykonane: latem 2006



Noclegi


punktor Słupsk - Hotel Centrum Kształc. Prakt., ul. Szczecińska 60a, tel. (059) 845-62-00, 845-61-82
punktor Słupsk - Hotel Zamkowy, ul. Dominikańska 4, tel. (059) 842-52-94, 842-52-95
punktor Słupsk - Hotel Staromiejski, ul. Jedności Narodowej 4-5, tel. (059) 842-84-64, 842-84-65
punktor Słupsk - Hotel Atena, ul. Kilińskiego 7, tel. (059) 842-88-14, 840-00-03
punktor Poza tym pełno kwater w Ustce i pobliskich wsiach.


Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • PAłAC       Autor:  ZGADUJ -ZGADULA      Data:  2008-08-14 21:34:45
    Wieśniaki mieszkające w tym pałacu zdemolowali ten piękny dwów myslą że wróci PGR ale pora się otrzasnąć bo dom sie sypie a inwestycji zero. Mieszka tam były dyrektor PGR prostak i nierób ,który nadal mysli ze jest PANEM a jest zwykłym burakiem





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.