puste


Ikonka - zamek

AKTUALNOŚCI

puste

Podziemia Książa będą dostępne

Wiadomość własna lub nadesłana   Jest szansa, że od 1 kwietnia 2016 roku, turyści będą mogli zwiedzać podziemia zamku Książ. Aktualnie są one wykorzystywane przez Polską Akademię Nauk do celów naukowych, m.in. działają tam różne urządzenia pomiarowe, w tym sejsmografy.
Kwestia własności podziemi jest od dawna sprawą sporną. PAN opiera swoje roszczenia na fakcie, że piwnice leżą 50 m poniżej dziedzińca zamku, więc są własnością Skarbu Państwa, a PAN posiada dokument z 1976 r., w którym Ludowe Wojsko Polskiego przekazuje jej prawa do podziemi.
Natomiast władze Wałbrzycha stoją na stanowisku, że podziemia są częścią zabytku i powinny być zarządzane przez spółkę kierującą zamkiem.
Dopiero w tym roku udało się osiągnąć porozumienie i czynione są przygotowania do oprowadzania turystów po owianych legendami lochach. Będzie się to odbywało w niewielkich grupach, w ściśle określonych godzinach, tak aby nie zakłócać aparatury pomiarowej PAN.

Dodano: 14.08.2015
Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.