puste


Ikonka - zamek

AKTUALNOŚCI

puste

Tajemnice zamku Grodno

Wiadomość własna lub nadesłana   Być może wkrótce dojdzie do ciekawych odkryć na zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. Zarządzająca zabytkiem gmina postanowiła poszukać nieznanych pomieszczeń i podziemnych korytarzy, które mogłyby kryć wyposażenie zamku i cenne przedmioty ukryte przed wojskami sowieckimi podczas II wojny św. W lutym sondażowe prace georadarem wykonała ekipa związana z pismem "Odkrywca". Kilka miejsc wzbudziło podejrzenia i będzie niebawem dokładnie zbadane z zastosowaniem georadarów, odwiertów i kamer. Prace zyskały aprobatę konserwatora zabytków.
Najbardziej prawdopodobne jest dotarcie do lochu łączącego zamek i wieś Schlesiertal, zalaną podczas tworzenia zapory na pocz. XX wieku. Lokalny pasjonat dotarł bowiem w starych niemieckich przewodnikach do informacji opisujących tunel jako atrakcję turystyczną. Dziś nie jest on znany, ale anomalie wykazane na georadarze za piwnicą, w której umieszczono szkielet księżniczki wskazują, że właśnie tam może biec ten tunel.
Pierwsze tajemnice zamku Grodno udało się odkryć 4 lata temu - zagruzowaną klatkę schodową oraz zakamuflowany schowek w kominku, niestety pusty.

Dodano: 05.04.2016
Powrót na górę
Jesteś w mobilnej wersji serwisu.
Przejdź do wersji standardowej.
(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.