puste

Ikonka - zamek

AKTUALNOŚCI

puste

W Żelechowie odkryto relikty zamku

Wiadomość własna lub nadesłana   W mieście Żelechów pod Garwolinem odkryto pozostałości zamek rodu Ciołków. Istnienie warowni było wzmiankowane w kilku źródłach, ale dotychczas nie potrafiono jej zlokalizować. Pomogły nowoczesne techniki w rodzaju lotniczego skanowania laserowego. Lokalizacja, w pobliżu stawów rybnych, na północ od rynku, była znana od 2016 roku, ale dopiero w 2. poł. 2018 roku odsłonięto drewniane konstrukcje zamku. Było to spore zaskoczenie, ponieważ spodziewano się zobaczyć fundamenty murowane.

Budowla powstała w 1466 r., była otoczona wałem ziemnym z kamiennym wzmocnieniem oraz nawodniona fosą. Początkowo miała kształt czworoboku 50x50 m, później została znacznie rozbudowana do wymiarów 85x90 m. Pośród drewnianej zabudowy natrafiono na fundamenty 1 budynku kamiennego. Odkryte zabytki ruchome wskazują na znaczne bogactwo właścicieli. Przypuszcza się, że zamek został zniszczony już w XVI wieku, podczas sąsiedzkich waśni między szlachtą mazowiecką. Drewno nosi ślady spalenia.

Dodano: 05.11.2018
Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej(c) 2001-2023 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.