puste

Ikonka - zamek

AKTUALNOŚCI

puste

Odbudowa zamku w Bochni

Wiadomość własna lub nadesłana   Brzydki, walący się budynek mieszkalny w Bochni, będący pozostałością miejscowego zamku ma wkrótce całkowicie zmienić swoje oblicze. Badania archeologiczne odsłoniły zaskakująco stare mury oraz relikty dawnej rezydencji żupników bocheńskich. Sądzono, że budowla pochodzi z XIX w, a stare mury zostały rozebrane. Okazało się jednak, że posiadają one XVII-wieczną metrykę, pod tynkiem odkryto polichromię, a pod deskami na dachu oryginalne drewniane stropy, na zewnątrz zaś fundamenty dawnej wieży. Dopiero niedawno obiekt wpisano do rejestru zabytków.

Firmy Jerzy Wowczak Autorska Pracownia Projektowa oraz Autorska Pracownia Projektowa JW MS z o.o. opracowały wspólnie dokumentację projektową odbudowy. Budowli nadany zostanie przypuszczalny wygląd z XVIII/XIX w. Wg planu w piwnicach ma mieścić się kawiarnia, na parterze sale ekspozycyjne m.in. przedstawiające w sposób interaktywny historię miasta i żupy solnej, na piętrze sale reprezentacyjne, konferencyjne i ekspozycja stała, na poddaszu kolejna sala konferencyjna i zaplecze techniczne. Wszelkie zabytkowe mury w otoczeniu odbudowanego budynku mają zostać wyeksponowane. Aktualnie poszukiwane są środki, które pozwolą sfinansować przedsięwzięcie.

Grafika autorstwa firm Jerzy Wowczak Autorska Pracownia Projektowa oraz Autorska Pracownia Projektowa JW MS z o.o.

Dodano: 27.11.2018
Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej(c) 2001-2023 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.