puste

Ikonka - zamek

AKTUALNOŚCI

puste

Co zrobią z Rożnowem?

Wiadomość własna lub nadesłana   Plany odbudowy zamku w Rożnowie nabierają realnego kształtu. Starania o fundusze z programu INTERREG podjęły wspólnie: fundacja "Zamek Zawiszy Czarnego", słowackie Muzeum Zamku w Starej Lubowni i Uniwersytet Jagielloński. Jeśli uda się pozyskać 3 mln zł, poszłyby one właśnie na odbudowę XIV-wiecznych ruin w Rożnowie i restaurację warowni w Starej Lubowni.

Nie wiadomo jednak czy to co powstanie w Rożnowie będzie można nadal nazywać zamkiem, bo prezesem fundacji "Zamek Zawiszy Czarnego" jest bardzo postępowy poseł Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna). Jego wizja odbudowy to oryginalny budulec połączony z nowoczesną aranżacją.

O ile wcześniejsze plany także zakładały odbudowę modernistyczną to jednak mocniej nawiązywały do historii zabytku i miano się opierać na zachowanych murach i je uzupełniać, przywrócić wieżę itp. Nowa koncepcja jest już inna - stare mury mają ponoć zostać tylko do parteru, a braki będą wypełnione betonem i szkłem, które wykorzystane zostaną również jako materiał na całą resztę budynku.

Parę wizualizacji jakie pokazano to prawdziwy koszmar! Poseł Meysztowicz dopiął jednak swego - zamiast zamku w stylu ciemnego i dusznego ;-) średniowiecza będziemy mieli znacznie nowocześniejszą budowlę - przypominającą bunkier z lat 40 XX wieku...

Dodano: 04.03.2019
Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej(c) 2001-2023 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.