puste

Ikonka - zamek

AKTUALNOŚCI

puste

Zamek w warmińskich Plutach

Wiadomość własna lub nadesłana   Prace na stanowisku archeologicznym w Plutach (woj. warmińsko-mazurskie) wykazały, że w jednym miejscu ulokowano osadę obronną z epoki żelaza (V-III w. pne), osadę Prusów (XI-XIII w.) oraz zamek kapituły warmińskiej (XIII-XIV w.?).

Grodzisko położone jest w lesie, ale wciąż widoczne są wały ziemne i fosy. Zamek był prawdopodobnie drewniany, dwupiętrowy z niewielką wieżą, postawiony na kamienno ceglanym fundamencie. Otaczała go palisada na wale usypanym przez Prusów i podwyższonym podczas budowy zamku.

Na stanowisku, oprócz ceramiki, znaleziono groty bełtów i strzał świadczące o najazdach plemion pruskich. Przypuszcza się, że niewielka warownia mogła być miejscem poboru danin od miejscowej ludności.

Badania w Plutach prowadzone były w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki i mają pomóc stworzyć katalog grodzisk na Warmii i Mazurach. Będą kontynuowane.

Dodano: 12.08.2021
Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.