Ważne odkrycie miało miejsce kilka dni temu w Chrzanowie. Na terenie parku w centrum miasta odkopano średniowieczny mur o grubości 2 metrów. Dotychczas przyjmowało się, iż na terenie tym stał XVIII-wieczny dwór Ossolińskich, zniszczony przez "praworządnych" Niemców w latach 40-tych XX wieku.
Przesłanki historyczne wskazywały co prawda na istnienie w Chrzanowie jakiejś starszej umocnionej siedziby, ale nie była znana jej lokalizacja, kształt i budulec. Teraz dowiedziono, że wcześniejsi właściciele - Ligęzowie, posiadali tu murowany zameczek / dwór obronny o wymiarach 20 na 30 metrów. Przy murach są widoczne ślady spalenizny, zapewne zapisanego w kronikach
wielkiego pożaru w 1430 roku. Budowla jednak przetrwała do XVIII stulecia, kiedy to całkowicie przebudowali ją Ossolińscy.
Odkrycie obejmuje także 2 gotyckie piwnice zameczku, które będą badane dokładniej po przeniesieniu pobliskiej szkoły muzycznej oraz sporą ilość wysokiej klasy ceramiki renesansowej świadczącej o bogatym wyposażeniu rezydencji.
Prace wykopaliskowe w Chrzanowie trwają od 2017 roku i będą kontynuowane na wiosnę 2023 roku.