puste


Ikonka - zamek

AKTUALNOŚCI

puste

Krasiczyn będzie zwrócony Sapiehom?

Wiadomość własna lub nadesłana   Zamek w Krasiczynie wróci do Sapiehów. Decyzję taka podjęła wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz – Śmigielska (PO). Zarządzająca rezydencją Agencja Rozwoju Przemysłu nie wniosła odwołania, więc decyzja jest prawomocna. Sapiehowie chcą utworzyć w zamku Uniwersytet Narodów Europy Środkowo – Wschodniej, który ma być dla placówką naukową dla Polaków, Ukraińców, Litwinów, Białorusinów.
Agencja Rozwoju Przemysłu może stracić także kolejny zamek, który użytkuje - w Baranowie Sandomierskim. Został on wystawiony na sprzedaż, ale żadna oferta nie spełniała oczekiwań Agencji. O sprawie stało się głośno, gdy opisał ja Nasz Dziennik i ujawnił kilka bulwersujących faktów. W ofercie sprzedaży nie zawarto zastrzeżenia, że obiekt powinien funkcjonować jako muzeum, nie konsultowano się także z konserwatorem zabytków, który musi wyrazić zgodę na sprzedaż, a procedura przetargowa została objęta tajemnicą handlową, choć jest to niezgodne z prawem. Zapytanie do ministra kultury o legalność przetargu jakie wystosował wojewódzki konserwator zabytków pozostawało bez odpowiedzi przez wiele miesięcy. W międzyczasie zawiązał się nawet komitet obrony zamku.
W końcu po interwencji Naszego Dziennika minister przystąpił do swoich obowiązków i raczył łaskawie udzielić odpowiedzi: zamek nie należy do Skarbu Państwa, więc wszystko jest w porządku, proces sprzedaży przebiega poprawnie. Było to trudne do pogodzenia z faktami, bo choć budynki przekazano w użytkowanie wieczyste ARP, to grunt pod nimi i otaczający park są nadal własnością Skarbu Państwa. Gdy sprawa została podniesiona przez opozycję na forum parlamentu, Agencja wycofała ofertę sprzedaży. Zamek chcą obecnie przejąć władze miasta, ale w międzyczasie niespodziewanie ujawnił się spadkobierca. Dotychczas uważano, że rodzina ostatnich właścicieli - Dolańskich wyginęła podczas II wojny światowej, więc badana jest jego wiarygodność.

Dodano: 19.01.2013
Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.