Zamek Babice-Wygiełzów

Babice-Wygiełzów
Średniowieczny zamek biskupi Lipowiec





Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Babice-Wygiełzów (woj. małopolskie) - Średniowieczny zamek biskupi Lipowiec

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4.5 stars
Średnia ocena: 4.5 na 5. Głosów: 243

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars
Średnia ocena: 4.2 na 5. Głosów: 174

       
    
 


Opis i stan obecny


ozdoba
Zamkowe więzienie
Od początku XV w. do końca wieku XVIII w. w zamku funkcjonowało więzienie. Związane to było z przekazaniem biskupom krakowskim przez króla Kazimierza Jagiellończyka władzy sądowniczej nad świeckimi poddanymi z ziemi lipowieckiej. Przetrzymywano tu jednak głównie duchownych z diecezji krakowskiej, którzy zeszli na złą drogę. Było ich stosunkowo wielu, ale należy pamiętać, że wpływ na obsadzanie stanowisk kościelnych mieli właściciele dóbr, którzy dzięki tzw. prawu patronatu obsadzali stanowiska proboszczów w swoich włościach, często niezbyt odpowiednimi ludźmi. Więzienie funkcjonowało najpierw w wieży, potem przeznaczono na nie część zamku na 1 i 2. piętrze
W 1437 r. w więzieniu pod wieżą przez rok trzymano Mikołaja z Buska, opata klasztoru Norbertanów w Hebdowie-Brzesku. Biskup Oleśnicki obłożył go klątwą i uwięził na zamku za bliżej nieokreślone nieposłuszeństwo. W 1517 r. wyrok odsiadywali tu mnisi z krakowskiego klasztoru franciszkanów za zabicie Alberta Fantiniego, prowincjała zakonu. Innymi częstymi więźniami byli propagatorzy reformacji jak np. Franciszek Stankara, Włoch z Mantui. Był on współautorem przekładu Biblii zwanej Brzeską i autorem planu wprowadzenia w Polsce reformacji, który dedykował królowi Zygmuntowi Augustowi. Podobno jako jedynemu w historii udało mu się zbiec z więzienia zamkowego w 1550 r. Romantyczna legenda mówi, iż to zakochana w nim córka dozorcy więzienia dostarczyła sznury i pomogła w ucieczce. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że ucieczkę umożliwiły starania szlachty protestanckiej oraz jej pieniądze.
W 1551 r. w Lipowcu wylądował Jan z Koźmina (Koźmińczyk), propagator luteranizmu, wykładowca Akademii Krakowskiej, którego cenił król Zygmunt August i mianował nawet nadwornym kaznodzieją.
Potężne ruiny średniowiecznego zamku Lipowiec stoją na zalesionym wzgórzu o wysokości 362 m, które jest częścią Grzbietu Tenczyńskiego. Część publikacji umiejscawia go w Wygiełzowie, a część w Babicach. Przez wieki jednak zamek należał do wsi Lipowiec. Jeszcze w końcu XVIII wieku na mapach widniała taka właśnie nazwa. Dopiero w XIX stuleciu pojawia się Wygiełzów, a wieś Lipowiec stała się jej częścią.
Mimo kilku przebudów obiekt zachował pierwotny kształt i gotycki charakter. Zbudowany jest na planie przypominającym pięciobok z miejscowego kamienia z nielicznymi fragmentami ceglanymi. Charakterystyczną częścią zamku jest wysoka na 28 metrów wieża, stanowiąca niegdyś główny trzon budowli jako wolnostojący donżon, obecnie do połowy ukryta w murach skrzydła południowo-wschodniego. Ma ona 4 kondygnacje, na których zachowały się unikalne działobitnie (stanowiska ogniowe) z otworami strzelniczymi.
Główny korpus zamku ma 2 piętra i posiada wewnętrzny dziedziniec. Można tam zobaczyć na ścianach herby biskupów: Oleśnickiego - Dębno i Jastrzębca - Jastrzębiec, którzy odpowiadali za przekształcenia zamku w XV w. oraz tarcze z herbami Andrzeja Zebrzydowskiego. Jest też głęboka XIII-wieczna studnia, w której zamontowano nawet światło (trzeba je samemu włączyć).
Na parterze zamku znajdowały się m.in.: refektarz (jadalnia), kuchnia, spiżarnia, wozownia. Na I piętrze w skrzydle północnym cele więzienne - szereg małych nieogrzewanych pomieszczeń z latrynami, we wschodnim pokoje dla księży uczestniczących w rekolekcjach lub pokutujących. W nie rozpoznanym miejscu tego piętra mieściła się też gotycka kaplica z 2 oknami. Na II piętrze ulokowano apartamenty biskupie, pokoje dla służby i kolejne cele (pomieszczenia są opisane tabliczkami). Po przebudowie XVIII-wiecznej powstała nowa kaplica w skrzydle zachodnim, zajmowała 2 kondygnacje i była największym pomieszczeniem na zamku.
Wjazd do warowni prowadził przez most zwodzony położony ponad głęboką na 7 metrów fosą, którego resztki wraz z szyją bramną odnaleziono podczas prac archeologicznych i wyeksponowano. Brama miała dwa wejścia, dla pieszych i konnych. Całość otacza wysoki zewnętrzny mur obwodowy, od północy wzmocniony w XVII wieku bastionem i półbasztami przystosowanymi do broni palnej.
Przed bramą znajduje się dość obszerne przedzamcze. Postawiono tam stajnię, traktowaną w XVIII wieku jak oficynę i drewniany budynek bramny od północy. W miejscu oficyny funkcjonuje dziś punkt obsługi turystów i kawiarnia (oba ostatnio odnowione). W lesie na wschód od warowni zlokalizowano 2 fortyfikacje ziemne (patrz zdjęcie Lidar i mapa Hauffego). Nic nie wiadomo o ich pochodzeniu, jedna jest naniesiona na mapę z 1790 roku i opisana jako "Szaniec stary". Być może były to szańce konfederatów barskich, miejsca te czekają na zbadanie.

Zamek jest obecnie znakomicie przystosowany do zwiedzania, można wejść na poszczególne kondygnacje, oglądać zrujnowane komnaty, a widok z wieży po prostu zapiera dech w piersiach. Wejście na nią jest obecnie przebudowane, niegdyś prowadziło z poddasza przylegającego budynku. Dodatkowo na piętrze urządzone jest niewielkie, ale ciekawe muzeum z historią warowni, a u stóp wzgórza zamkowego znajduje się jeszcze Nadwiślański Park Etnograficzny czyli skansen, w którym można oglądać zabudowania wiejskie z XVIII i XIX w.
W sumie więc Lipowiec to bezwzględnie jedno z najciekawszych turystycznie miejsc na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej.

Ruiny  Lipowca na rys. Kanki
Rozwaliny zamku Lipowiec - rysunek Edwarda W. Kainki z 1844 r.



Zamek na obrazie Trzebińskiego
Zamek w Babicach - Wygiełzowie na obrazie M. Trzebińskiego z 1911 roku



Plany i rekonstrukcje




Mapa Lipowca z XVIII w.
XVIII-wieczna mapa okolicy Lipowca

Mapa Lipowca z 1790
Mapa Lipowca z 1790 J. K. Hauffego wraz z powiększeniem zamku i szańca ziemnego od południowego wschodu wzgórza.

Plan całego zamku
Plan zamku Lipowiec wg T. Chrzanowskiego + własne uzupełnienie. A - zamek właściwy, B - przedzamcze.
Niebieskim kolorem oznaczone najstarsze elementy. 1 - wieża, 2 studnia, 3 - mury nieznanego obiektu, być może pierwotnego domu głównego, 4 - bastion, 5 - półbaszty z XVII w., 6 - zespół bramny z wieżą i basztą umacniającą, 7- zewnętrzny mur obwodowy zamku właściwego, 8 - międzymurze, 9 - mur obwodowy przedzamcza, 10 - drewniany most na filarach kamiennych, 11 - stajnie / oficyna, 12 - wjazd na przedzamcze z drewnianym budynkiem bramnym

Plan parteru zamku
Plan parteru zamku Lipowiec. 1 - sień, 2 - piekarnia, 3 - wozownia, 4 - latryna, 5 - magazyn, 6 - pomieszczenie ze studnią, 7 - spiżarnia, 8 - kuchnia, 9 - jadalnia, 10 - wieża, 11 - sień wjazdowa, 12 - klatka schodowa na piętra i do piwnic, 13 - pomieszczenie dla służby, 14 - pomieszczenie z zejściem do piwnicy, 15 - skarbiec, 16 - dziedziniec.

Plan piętra zamku
Plan 1. piętra zamku Lipowiec. 1 - cele więzienne, 2 - korytarze, 3 - cele rekolekcyjne, 4 - latryna, 5 - komnaty biskupie (obecnie sale wystawowe), 6 - sień, 7 - klatka schodowa, 8 - pomieszczenie dla służby, 9 - szpital, 10 - kaplica (nowsza)

Rekonstrukcja zamku  Salma
Rekonstrukcja zamku XVI-wiecznego według Jana Salma
Źródło: "Leksykon zamków w Polsce", Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan


Rekonstrukcja Drejewicza
Rekonstrukcja zamku XVI-wiecznego według Bartłomieja Drejewicza
Źródło: "Zamki i obiekty warowne Jury Krakowsko-Częstochowskiej", Sypek Robert


Zdjęcie lidar Lipowca
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego wzgórza zamkowego Lipowiec. w - lokalizacja wieży, ? - zagadkowe fortyfikacje ziemne


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Lipowiec został wzniesiony w końcu XIII w. przez biskupa Jana Muskatę. Wcześniej stał tu drewniany zamek zbudowany w połowie XIII stulecia przez biskupa Jana Prandota. Przejął on okolicę od sióstr benedyktynek w 1243 r., które otrzymały ją od rycerskiego rodu Gryfitów. Istnieją hipotezy i miejscowe opowieści, iż pierwotnie znajdowało się tu wczesnośredniowieczne grodzisko, drewniany zameczek rycerzy-rozbójników (wspominał o nim Jan Długosz), a podczas rozbicia dzielnicowego strażnica zwolenników Konrada Mazowieckiego spalona przez Bolesława Wstydliwego
punktor koniec XIII w. - biskup Jan Muskata zakończył budowę murowanej warowni z wysoką okrągłą wieżą, będącej aż do końca XVIII wieku we władaniu biskupstwa krakowskiego
punktor lata 1304-1306 - bp Muskata był przeciwnikiem księcia Władysława Łokietka i zwolennikiem Wacława II na tronie polskim. Kilkakrotnie toczył z nim walki. W tym okresie zamek Lipowiec był więc broniony przez załogę na czele z burgrabim Gerlachem de Culpen (niemieckim szwagrem biskupa) przed atakami rycerstwa wiernego Łokietkowi
punktor 1391 - książę opawski i raciborski Jan II najechał włości lipowieckie i sławkowskie biskupa krakowskiego Jana Radlicy z Radliczyc. Zamku Lipowiec nie dał rady zdobyć więc z zemsty spustoszył okoliczne wioski. Po skardze biskupa do króla czeskiego Wacława, Jan II musiał się ukorzyć, a jako zadośćuczynienie oddał biskupowi 3 wsie: Chełm, Imielin i Kosztowy. Dzięki temu obszar tych śląskich wsi został włączony do Polski.
punktorpo 1420 r. - w Lipowcu rezydował biskup Wojciech Jastrzębiec. W czasie swojego panowania na zamku wraz z kolejnym biskupem Zbigniewem Oleśnicki dokonali zasadniczej jego przebudowy. Zbudowana na planie wieloboku warownia stała się okazałą rezydencją. W środku powstał mały dziedziniec otoczony budynkami mieszkalnymi, przedzamcze otoczono murem obwodowym, podwyższono więżę i przystosowano do użycia broni palnej. Wtedy właśnie nadano zamkowi dzisiejszy kształt

Projekt odbudowy zamku
"Projekt na Zamek Lipowiecki" - rysunek S. Złowodzkiego z 1847 r. jako projekt odbudowy zamku
ozdoba
Z czasów "potopu"
W maju 1657 roku załoga szwedzka pod wodzą generała Paula Würtza została usunięta z Lipowca przez polskie oddziały powstańcze formujące się na ziemi oświęcimsko-zatorskiej. Jak to mieli w zwyczaju Skandynawowie, wycofując się, podpalili zamek i schronili w Krakowie. 25 sierpnia 1657 r. ten sam Würtz skapitulował z załogą szwedzką w Krakowie. Mimo wielkich szkód jakie poczynił w Rzeczypospolitej uzyskał on od króla Jana Kazimierza korzystne warunki honorowej kapitulacji z bronią w ręku. 30 sierpnia Szwedzi wyszli z miasta. Gdy Würtz dostrzegł orszak królewski zszedł z konia, pieszo dotarł do króla, pokłonił mu się i ucałował rękę. Być może w podzięce za łaskawe potraktowanie, bo za czyny których się dopuścił w Krakowie zasłużył na najgorszą śmierć. Na Kleparzu ze 113 mieszkańców zostało 15, na Biskupim placu z 51 domów ocalało 5, na Piasku z kilkuset domów nie ostał się żaden, a Stradom zniszczono całkowicie. Wawel został splądrowany w szczególnie bestialski sposób, wywieziono wszelkie kosztowności, kobierce, obicia, meble i inne sprzęty. Otwierano wszystkie szuflady, kuto posadzki, wydzierano futryny drzwiowe, okna, otwierano nawet groby królów oraz biskupów i zdzierano ze zwłok wszelkie kosztowności. Szwedzi rozbili też trumnę św. Stanisława i skradli relikwie. Barbarzyńcy nie cieszyli się jednak zbyt długo ze zrabowanych przedmiotów, bo wiele transportów do Szwecji zatonęło podczas burzliwej pogody.

punktor 1444 r. - biskup Oleśnicki wystawił w zamku przywilej dla księstwa siewierskiego. Tutaj też Jan Długosz w imieniu biskupa wypłacił ostatnią ratę za nabyte księstwo i zamek siewierski
punktor XVI w. - zamkiem władali biskupi Jan Konarski i Andrzej Zebrzydowski. Powiększono wtedy więzienie pod wieżą i postawiono dwie półbaszty na drodze dojazdowej do przedzamcza, przekształcono teren przedbramia
punktor 1629 r. - na zamku wybuchł wielki pożar, który zniszczył głównie przedzamcze, ale sięgnął także zamku górnego. Kilka lat później odbudowę przeprowadził biskup Jakub Zadzik. Zamek zyskał nowoczesne elementy fortyfikacji jak bastion od płn.-wsch. i półbaszty od płn. Od tej pory jednak biskupi rezydowali już w bardziej wygodnym dworze w Wygiełzowie u podnóża wzgórza zamkowego, który postawił ten sam biskup
punktor 1655 r. - mimo swego wybitnie obronnego położenia zamek nie był przystosowany do walki z nowocześnie wyposażoną armię szwedzką, musiał więc jej ulec
punktor 1657 r. - zmuszeni do opuszczenia Lipowca Szwedzi uciekli do Krakowa, a zamek podpalili
punktor 17.08.1683 r. - w drodze na zwycięską wyprawę wiedeńską, na popas w Lipowcu zatrzymał się król Jan III Sobieski. Nocował jednak zapewne we dworze biskupim, a nie w zamku
punktor 1732 r. - biskup Felicjan Szaniawski odbudował zamek na cele kościelne. Miał tu się odtąd mieścić dom rekolekcyjny i miejsce poprawy dla duchownych pod zarządem Księży Misjonarzy z Krakowa
punktor ok. 1750 r. - prace zakończył biskup Andrzej Załuski. Zamek częściowo stracił charakter warowni średniowiecznej, a zyskał cechy barokowej rezydencji. Zlikwidowano część fortyfikacji z zespołem bramnym. Nad skarbcem w skrzydle zachodni powstała nowa kaplica. Wyremontowano również podzamkowy dwór.
punktor 1789 r. - decyzją Sejmu Wielkiego zamek, jak i cały majątek biskupów krakowskich, został przejęty przez Skarb Państwa
punktor 1793 r. - po drugim rozbiorze zamek na krótko powrócił do biskupów krakowskich
punktor 1802 r. - zaborca austriacki ostatecznie upaństwowił włości biskupie. Zamek przeznaczono na centrum administracyjne okolicznych dóbr.
punktor 1805 r. - zawalił się dwór biskupi pod zamkiem
punktor 1809 r. - gdy wojska Księstwa Warszawskiego miały przejąć od Austriaków dawne tereny biskupie, na zamku wybuchł wielki pożar, który zniszczył dachy, stropy i wnętrza II piętra. Przypuszcza, się że katastrofę wywołali Austriacy
punktor po 1815 r. - ustalenia zaborców na Kongresie Wiedeńskim powołały do istnienia zależne od nich państewko polskie zwane Rzeczpospolitą Krakowską. W jej skład wchodził również Lipowiec. Władze RK wydzierżawiały zamek chętnym
punktor po 1840 r. - Lipowiec przestał być użytkowany i był już tylko opuszczoną ruiną. Zajęli się nim poszukiwacze skarbów oraz miejscowa ludność czyniąc duże szkody
punktor 1863 r. - w czasie powstania styczniowego w ruinach schronił się oddział gen. Mariana Langiewicza
ozdoba
Rotmistrz Pilecki
W Lipowcu noc z 27 na 28 kwietnia 1943 roku spędził Witold Pilecki. Po słynnej ucieczce z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz zatrzymał się tu na odpoczynek. Wraz z dwoma towarzyszami ucieczki zagrzebał się w liściach pod ruinami zamku, a rankiem wyruszył do Poręby-Żegoty. Pomylili jednak drogę i trafili do kościoła i klasztoru w Alwerni, gdzie pomógł im miejscowy ksiądz. Od 2015 r. na murze tamtejszego kościoła wisi pamiątkowa tablica poświęcona uciekinierom. Potem udali się oni do Nowego Wiśnicza. Współcześnie wiele osób, w tym obcokrajowcy zafascynowani postacią polskiego rotmistrza pokonuje pieszo szlak jego ucieczki z obozu.

punktor XIX w. - zamek przechodził w ręce prywatne. Kolejno właścicielami byli: hrabia Józef Hadziewicz, Wincenty Kędzierski, Jan Wiśniewski, Antonina Łącka, hrabiowie Donnersmarck
punktor lata 1891 - 1905 - grupa galicyjskich miłośników zabytków przygotowała plany odbudowy zamku, ale Donnersmarckowie nie zgodzili się na nią
punktor lata 1961-69 - przeprowadzono prace konserwacyjne i zabezpieczające ruinę zamku, przystosowano ją dla zwiedzających. U podnóża wzgórza zamkowego zaczęto budowę skansenu
punktor 1973 r. - powołano do życia Nadwiślański Park Etnograficzny podlegający muzeum w Chrzanowie, w skład którego wszedł zamek i skansen
punktor 2007 r. - obie placówki odłączyły się od muzeum chrzanowskiego tworząc odrębną jednostkę administracyjną o nazwie "Muzeum Nadwiślańskie Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec” z siedzibą w Wygiełzowie
punktor koniec 2019 r. - zamek został zamknięty dla turystów. Czekają go prace ziemne i budowlane. Ma powstać punkt obsługi turystów z kawiarnią, małą gastronomią i sklepikiem oraz nowe toalety.
punktor koniec 2021 r. ogłoszono przetarg na dalsze prace, tym razem remontowe. M.in. wieża zostanie poddana konserwacji, wejście na nią będzie łatwiejsze, z balustradą i nowymi schodami. Konserwacji zostaną poddane również inne mury zamku oraz nawierzchnia dziedzińca. Otwarcie zabytku zapowiadano na wakacje 2022
punktor11.09.2023 - uroczyste otwarcie zamku na nowo. W ramach kilkuletnich prac wykonano konserwację elewacji, korony wieży, wartowni i murów zamkowych. Turyści otrzymali nową ekspozycję "Zamek Lipowiec. Pomiędzy twierdzą, rezydencją a więzieniem" znajdującą się na pierwszym piętrze. Powstał też punkt obsługi turystów z kawiarnią.

Litografia z Lipowcem z XIX w.
Grafika J.N. Głowackiego z połowy XIX w.



Legendy i podania

Powrót na górę strony

Z zamkiem w Wygiełzowie - Babicach jest oczywiście związanych kilka zjaw. Jedną z nich był duch biskupa Oleśnickiego, który jednak ukazywał się tylko do pożaru z początku XIX w. Poza tym, podobno czasem około północy zrywa się mocny wiatr i na przedzamczu pojawia się cień czarnej karety, ciągnionej przez 6 pary czarnych koni z której wychodzi biskup w purpurze i wkracza na dziedziniec. Za nim strażnicy wloką skazańca, kat podnosi miecz i wtedy uderza piorun, zapada się ziemia a zjawy znikają. Naoczni świadkowie twierdzą, że nawet w ciepłą noc powietrze robi się lodowate.

Fotografia przedwojenna zamku
Przedwojenne zdjęcie zamku Lipowiec z lotu ptaka


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorZamek Lipowiec w Wygiełzowie - Babicach - ul. Podzamcze 1, Wygiełzów

CZAS
punktor Pobieżne oglądnięcie zajmuje ok. 1 godzinę, dojście z parkingu 15 minut.

WSTĘP
punktor Ceny biletów wstępu: 18,00 zł - normalny; 10,00 zł - ulgowy, 45,00 zł - rodzinny. Można kupić bilet łączony z pobliskim skansenem. Poniedziałki - wstęp wolny (nie dotyczy dni świątecznych, np. II dzień Świąt Wielkanocnych). Dzieci do lat 7 - wstęp wolny (nie dotyczy grup wycieczkowych). Zamek otwarty jest przez cały rok od godz. 8 do 18 (marzec-październik) i 8-15 (listopad-luty). Ostatnie wejście 15 minut przed godziną zamknięcia.

Ponieważ informacje o godzinach otwarcia, a przede wszystkim cenach biletów szybko się dezaktualizują, sprawdź je na stronie oficjalnej opisywanego zamku/dworu:
Zamek w Babicach - Wygiełzowie

INNE
punktor Zamek w Babicach - Wygiełzowie w portalu promującym turystykę rodzinną "Wakacje z dzieciakiem" - relacje ze zwiedzania obiektu z dziećmi


Zdjęcie zamku z 1914
Zdjęcie ruin w Wygiełzowie z ok. 1914 roku



Zamek na rysunku 2 z 1825

Zamek na rysunku z 1825
Dwa rysunki zamku z 1825 roku Ł. Kozakiewicza. Od strony płd.-zach oraz płd.-wsch.


Położenie i dojazd


Zachodnia część woj. małopolskiego. 10 km na północ od Zatora, 10 km na południe od Chrzanowa. Zobacz na mapie.
Dojazd pociągiem tylko do Zatora lub Chrzanowa. Dalej autobusami miejskimi linii 317 i 332 do miejscowości Płaza Dolna (średnio co pół godz.). Stamtąd, spacerkiem po ok. 10 min. dochodzi się do skansenu i dalej na zamek. Do samego Wygiełzowa jeżdżą też „minibusy” z Chrzanowa (częściej) i Zatora (kilka kursów dziennie). Wieża zamkowa jest widoczna z daleka, a droga do niej oznaczona. U podnóża zamku jest parking. Trzeba przejść z niego pod górę ok. pół kilometra.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.076872°, E19.444796°
format DM (stopnie, minuty):   50° 4.61232'N, 19° 26.68776'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 04' 36.74''N, 19° 26' 41.27''E 


Zdjęcie zamku Lipowiec  Zajączkowskiego
Zamek biskupów krakowskich Lipowiec - widok ogólny z kierunku północnego na zdjęciu J. Zajączkowskiego z początku XX wieku


Bibliografia



punktor Borkowski Jacek - Orle Gniazda Jury Krakowsko Częstochowskiej
punktor Fidura Jolanta - Zamki i inne warownie wyżyny krakowsko-częstochowskiej
punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Jurasz Tomasz - Zamki i ich tajemnice
punktor Kaczyńscy Izabela i Tomasz - Polska - najciekawsze zamki
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Kornecki Marian - Zamki i dwory obronne ziemi krakowskiej
punktor Rogiński Ryszard - Zamki i twierdze w Polsce - historia i legendy
punktor Sypek Robert - Zamki i obiekty warowne Jury Krak.-Częst.

Zdjęcie Lipowca nr 2  Zajączkowskiego
Zamek biskupów krakowskich Lipowiec - widok ogólny z kierunku południowego na zdjęciu J. Zajączkowskiego z początku XX wieku


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Zamek Lipowiec - Tych schodów obecnie już nie ma Zamek Lipowiec Zamek Lipowiec Zamek Lipowiec Zamek Lipowiec Zamek Lipowiec Zamek Lipowiec Zamek Lipowiec Zamek Lipowiec Zamek Lipowiec - Brama wejściowa, widok z przedzamcza Zamek Lipowiec Zamek Lipowiec - Dziedziniec Zamek Lipowiec - Herb bp. Jastrzębca wkomponowany w gotycki maswerk Zamek Lipowiec - Dziedziniec zamku Zamek Lipowiec - Drewniany kościół u podnoża wzgórza zamkowego Zamek Lipowiec - Kamienna tarcza z herbem Jastrzębiec Zamek Lipowiec - Tarcza z herbowa bp Zebrzydowskiego na dziedzińcu Zamek Lipowiec Zamek Lipowiec - Widok z wieży Zamek Lipowiec - Zbliżenie na wieżę, widać 2 działobitnie (stanowiska strzelnicze) Zamek Lipowiec - Widok z wieży Zamek Lipowiec - Widok z wieży Zamek Lipowiec - Widok z dołu Zamek Lipowiec - Widok z dołu Zamek Lipowiec - Widok z oddali

Zdjęcia wykonane: zimą 2002/2003, a poniższe autorstwa Tomasza Różowskiego wiosną 2004)

Zamek Lipowiec - Mury obwodowe i północna ściana zamku Zamek Lipowiec - Karczma Czarny Rycerz Zamek Lipowiec - I piętro: Widok z latryny Zamek Lipowiec - II piętro: Widok spod wieży


Materiały wideo


Ilu wściekłych Czechów zmieści się na wozie bojowym? Zamek Lipowiec




Rocco 79 - Zamek Lipowiec z drona



Noclegi


punktor Alwernia - Gospodarstwo Agroturystyczne - Andrzej Budzyński ul. Krakowska 31, tel. (012) 283 31 41
punktor Alwernia - Hotel "AL", ul. Kulawki 4, tel. (012) 283 31 78

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Czy karczma na zamku dalej funkcjonuje?       Autor:  Anonim      Data:  2018-01-06 14:48:43
    Karczma istniej i smacznie w niej gotują. Długo się czeka ale warto
  • Re: Czy karczma na zamku dalej funkcjonuje?       Autor:  viola      Data:  2015-09-09 20:04:02
    to znaczy masz na mysli karczme na skansenie? to funkcjonuje ale czy jest na zamku tego nie wiem.
  • Re: Re: Brak szacunku dla zwiedzających       Autor:  Darek      Data:  2014-01-16 00:07:35
    Mieszkam całkiem niedaleko i też miałem podobną sytuację jak opisuje Marysia. Przyjechała do mnie Koleżanka z drugiego końca polski i chciałem jej pokazać ów zamek jednak po przybyciu na miejsce i wejście do środka usłyszeliśmy że zaniedługo zamykaja i nie sprzedają juz biletów. Byłem w szoku gdyż do zamknięcia było jeszce ok 30min. Wstyd mi było jak diabli ale co miałem zrobić przecież faceta nie pobije - przeprosiłem Koleżankę i wróciliśmy do domu - niestety rankiem wyjeżdżała do siebie.





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.