puste  

Województwo: warmińsko-mazurskie / Powiat: olsztyński / Gmina: Barczewo

Ikonka - zamek

BARCZEWKO
¤ Średniowieczny zamek biskupi (zniszczony) ¤

pusteOpis


Ozdobna pierwsza litera pierwszy zamek barczewski (Castrum Wartemborgue) stał u ujścia rzeki Pisy do jeziora Wadąg. Dziś na tych terenach położona jest wieś Barczewko. Dokładna lokalizacja i wygląd warowni nie są znane. Wiadomo tylko, że był to obiekt drewniano - ziemny.


Historia


Ozdobna pierwsza litera zamek a właściwie strażnicę wzniesiono w 1325 roku z inicjatywy biskupa warmińskiego Eberharda z Nysy. Zarządzał nim komornik Fryderyk von Libenzel. Rozwój zamku i nowo lokowanego miasta został przerwany przez najazd Litwinów pod wodzą Kiejstuta w roku 1354. Zniszczyli oni doszczętnie Barczewo wraz z zamkiem, które zostało przeniesione w bardziej obronne miejsce 7 km na wschód.


Położenie i dojazd


Centralna część woj. warmińsko-mazurskiego. 15 km na północny-wschód od Olsztyna. Zobacz na mapie.

BibliografiapunktorHaftka Mieczysław - Zamki krzyżackie w Polsce. Szkice z dziejów

NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • dziecitwo zamków       Autor:  wpis      Data:  2015-09-22 14:16:01
    Tanie noclegi www.ewypoczywaj.pl
  • Re: super miejsce       Autor:  Xavier      Data:  2013-12-29 20:13:37
    Przeprowadziłem się tu 5 lat temu. Nie narzekam. Lepiej niż na blokowisku, gdzie wcześniej mieszkałem. Nie mam wprawdzie wielu znajomych wśród miejscowych- ale tych co poznałem to bardzo fajni i sensowni ludzie, niektórzy to ziomale z Olsztyna.   Super jezioro, wiele fajnych tras rowerowych. Jedyne co KONIECZNIE TRZEBA POPRAWIĆ TO DROGA I CHODNIKI- KO-NIE-CZNIE. Pozdrawiam
  • Re: Re: barczewko       Autor:  gh      Data:  2012-08-05 17:01:00
    "Dokładna lokalizacja i wygląd warowni nie są znane" - w Barczewku obok sklepu jest droga, która prowadzi do tego miejsca nad jeziorem, gdzie była warownia.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.