Zamek Będkowice

Będkowice
Przebudowany renesansowy dwór obronny





Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Będkowice (woj. dolnośląskie) - Przebudowany renesansowy dwór obronny

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3.5 stars
Średnia ocena: 3.6 na 5. Głosów: 30

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars
Średnia ocena: 3.9 na 5. Głosów: 14

       
    
 


Opis i stan obecny


U  podnóża Ślęży w centrum wsi Będkowice stoi zrujnowana XVI-wieczna nawodna rezydencja otoczona do dziś mokrą fosą i dwoma stawami, które kiedyś mogły stanowić drugą fosę. Dwór zbudowany jest z kamienia i cegły, na planie prostokąta z kamiennym mostem ponad fosą powstałym w XVIII wieku. Bryła budynku jest prosta i urozmaica ją tylko renesansowy portal, który na szczęście nie został zniszczony. Jest na nim wyryta data powstania budowli. Również we wnętrzach zachowały się portale oraz sala ze stropem ozdobionym polichromią. Od południa znajdują się połączone zabudowania folwarczne (stodoła, obora i spichlerz), natomiast od północy zdziczały park z XIX wieku. Podczas mojego pobytu w 2007 r. trwała restauracja całego założenia przez osobę prywatną na cele hotelowe.
Badacz dworu A. Keaśniewski dostrzegł unikatowość dworu będkiwickiego: "ewolucyjny sposób modernizowania dworu w ciągu trzech stuleci i czytelność wszystkich faz budowlanych to fenomen na skalę co najmniej regionu – w żadnej innej znanej mi śląskiej siedzibie szlacheckiej nie przetrwały wnętrza z tak dobrze czytelnym obrazem przemian dekoracji ścian, stropów, systemu grzewczego"

Plany i rekonstrukcje



Plan dworu będkowickiego
Plan założenia w Będkowicach. 1 - dwór, 2 - fosa, 3 - most ponad fosą na południu, 4 - nasyp do wejścia od północy, 5 - staw wschodni, 6 - staw zachodni, 7 - zabudowa folwarczna



Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Wieś Będkowice znana jest z dokumentów już od 1209 roku, ale zachowana do dziś murowaną siedzibę obronną wzniesiono w 1546 roku z inicjatywy Nicolasa von Gellhorna. Ród ten władał okolicą przynajmniej od roku 1413 roku. W II połowie XVI wieku Będkowice uległy podzieleniu i wraz z Gellhornami właścicielami został ród von Logau. Niedługo później całość przejął w posagu Dietrich von Zedlitz ożeniony z Hedwigą von Logau. Ich potomkowie przekształcali dwór ok. 1615 (malowidła), 1730, 1780 (schody) oraz 1844 roku (dach, wnętrza). Będkowice były gniazdem jednej z gałęzi tego możnego śląskiego rodu, do czasu aż David Siegmund von Zedlitz przebudował zamek w Kraskowie i tam się przeniósł. W 1847 r. majątek przejęli von Mutiusowie. i wznieśli przy dworze istniejące do dziś budynki gospodarcze. Dawna rezydencja zaczęła pełnić rolę siedziby zarządcy folwarku, bywała też dzierżawiona. Po wojnie będkowicki zabytek zagospodarowano na mieszkania dla pracowników PGR-u. W 1960 r. wpisano go do rejestru zabytków, natomiast park, ogród i folwark dopiero w 1998. Na początku XXI w. całość kupiła prywatna osoba - p. Lesław Pańczyszyn i przeprowadza restaurację. Badania prowadzone pod kierunkiem Czesława Lasoty ujawniły relikty wcześniejszej zabudowy, co może świadczyć, że już w XIV stuleciu stała tu jakaś siedziba rycerska. W 2013 roku właściciel otrzymał dofinansowanie na kompleksowy remont dachu. W następnych latach zabytek uzyskał jeszcze środki na remont stropów i renowację polichromii ściennych. Miało to zostać wykonane do 2018 roku, dalszych informacji brak...


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorDwór na wodzie w Będkowicach - ul. Strażacka 1, Będkowice
email: info[małpa]dwornawodzie.pl , lepan12[małpa]wp.pl

CZAS
punktor Oglądnięcie z zewnątrz zajęło nam 15 minut.

WSTĘP
punktor Ogrodzona własność prywatna, tak więc brak wstępu, chyba że zastanie się właściciela, który na to pozwoli.



Położenie i dojazd


Centralna część woj. dolnośląskiego. 3 km na południe od Sobótki, 30 km na południowy zachód od Wrocławia. Zobacz na mapie. Dwór stoi przy głównej drodze, w centrum wsi.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.865104°, E16.754396°
format DM (stopnie, minuty):   50° 51.90624'N, 16° 45.26376'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 51' 54.37''N, 16° 45' 15.83''E 



Bibliografia



punktor Kwaśniewski Artur - Dom szlachecki w dobie wczesnonowożytnej (XVI-XVIII wiek) na podślężańskiej prowincji w świetle badań architektonicznych dworu będkowickiego.
punktor Czerwiński Janusz, Chanas Ryszard - Dolny Śląsk – przewodnik

Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Będkowice - Widok na elewację frontową - od południa Będkowice - Widok od płd.-zach. Będkowice - Widok zza stawu zachodniego na dwór i zabudowania gospodarcze Będkowice - Widok od zachodu Będkowice - Kamienny most prowadzący do dworu Będkowice - Tył dworu Będkowice - Portal Będkowice - Nasyp prowadzący do dworu od tyłu Będkowice - Wnętrze dworu Będkowice - Fosa i w oddali spichlerz
Zdjęcia zrobione wiosną 2007



Noclegi



punktor Sobótka - Dom Turysty Pod Wieżycą, ul. Armii Krajowej 13, tel. (071) 316-28-57
punktor Sulistrowice - Apartamenty Pod Pięcioma Modrzewiami, tel. (071) 316-31-56

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Bedkowice       Autor:  barbara      Data:  2016-02-23 13:02:54
    Piękna budowa , może można by było ja zwiedzać.
  • Re: Bedkowice       Autor:  barbara      Data:  2016-02-23 13:01:34
    Piękna budowa , może można by było ja zwiedzać.
  • Re: Bedkowice       Autor:  barbara      Data:  2016-02-23 12:59:25
    Piękna budowa , może można by było ja zwiedzać.





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.