pusteIkonka - zamek

BĘDKOWICE
🏰 Przebudowany renesansowy dwór obronny 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku BędkowiceOcena


Możesz ocenić:
Będkowice / dolnośląskie - Przebudowany renesansowy dwór obronny

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.5 na 5. Głosów: 26
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars Średnia ocena: 3.8 na 5. Głosów: 13
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera u  podnóża Ślęży w centrum wsi Będkowice stoi zrujnowana XVI-wieczna nawodna rezydencja otoczona do dziś mokrą fosą i dwoma stawami, które kiedyś mogły stanowić drugą fosę. Dwór zbudowany jest z kamienia i cegły, na planie prostokąta z kamiennym mostem ponad fosą powstałym jednak dopiero w XVIII wieku. Bryła budynku jest prosta i urozmaica ją tylko renesansowy portal, który na szczęście nie został zniszczony. Jest na nim wyryta data powstania budowli. Również we wnętrzach zachowały się portale oraz sala ze stropem ozdobionym polichromią. Od południa znajdują się połączone zabudowania folwarczne (stodoła, obora i spichlerz), natomiast od północy zdziczały park z XIX wieku. Podczas mojego pobytu w 2007 r. trwała restauracja całego założenia przez osobę prywatną na cele hotelowe.

PlanPlan zamku bedkowice
Plan założenia w Będkowicach. 1 - dwór, 2 - fosa, 3 - most ponad fosą na południu, 4 - nasyp do wejścia od północy, 5 - staw wschodni, 6 - staw zachodni, 7 - zabudowa folwarcznaHistoria

Powrót na górę strony

Ozdobna pierwsza litera wieś Będkowice znana jest z dokumentów już od 1209 roku, ale zachowana do dziś murowaną siedzibę obronną wzniesiono w 1546 roku z inicjatywy Nicolasa von Gellhorna. Ród ten władał okolicą przynajmniej od roku 1413 roku. W II poł. XVI wieku Będkowice uległy podzieleniu i wraz z Gellhornami właścicielami został ród von Logau. Niedługo później całość przejął w posagu Dietrich von Zedlitz ożeniony z Hedwigą von Logau. Ich potomkowie przebudowali dwór w XVII w., I poł. XVIII w. oraz w 1844 r. W 1847 r. majątek przejęli von Mutiosowie i wznieśli przy dworze istniejące do dziś budynki gospodarcze. Dawna rezydencja zaczęła pełnić rolę siedziby zarządcy folwarku. Po wojnie dwór zagospodarowano na mieszkania dla pracowników PGR-u. W 1960 r. wpisano go do rejestru zabytków, natomiast park, ogród i folwark dopiero w 1998. Na początku XXI w. całość kupiła prywatna osoba i przeprowadza restaurację.


Wstęp

Ogrodzona własność prywatna, tak więc brak wstępu, chyba że zastanie się właściciela, który na to pozwoli.

Położenie i dojazd


Centralna część woj. dolnośląskiego. 3 km na południe od Sobótki, 30 km na południowy zachód od Wrocławia. Zobacz na mapie. Dwór stoi przy głównej drodze w centrum wsi Będkowice.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.865104°, E16.754396°
format DM (stopnie, minuty):   50° 51.90624'N, 16° 45.26376'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 51' 54.37''N, 16° 45' 15.83''E Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Będkowice - Widok na elewację frontową - od południa Będkowice - Widok od płd.-zach. Będkowice - Widok zza stawu zachodniego na dwór i zabudowania gospodarcze Będkowice - Widok od zachodu Będkowice - Kamienny most prowadzący do dworu Będkowice - Tył dworu
Będkowice - Portal Będkowice - Nasyp prowadzący do dworu od tyłu Będkowice - Wnętrze dworu Będkowice - Fosa i w oddali spichlerz
Zdjęcia zrobione wiosną 2007NoclegipunktorSobótka - Dom Turysty Pod Wieżycą, ul. Armii Krajowej 13, tel. (071) 316-28-57
punktorSulistrowice - Apartamenty Pod Pięcioma Modrzewiami, tel. (071) 316-31-56

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Bedkowice       Autor:  barbara      Data:  2016-02-23 13:02:54
    Piękna budowa , może można by było ja zwiedzać.
  • Re: Bedkowice       Autor:  barbara      Data:  2016-02-23 13:01:34
    Piękna budowa , może można by było ja zwiedzać.
  • Re: Bedkowice       Autor:  barbara      Data:  2016-02-23 12:59:25
    Piękna budowa , może można by było ja zwiedzać.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.