Możesz ocenić: Bełżyce / lubelskie - Całkowicie przebudowany średniowieczny zamek rycerski
Opis
amek w Bełżycach jest obecnie trudno rozpoznawalny
został bowiem zaadaptowany najpierw na gorzelnię a potem istniejącą do dziś mleczarnię. Stoi ona pośród innych domów i niewiele się wyróżnia. Tylko jej główny korpus, bez dobudowanego z tyłu budynku stanowił dawny zamek. Jedyne ślady po średniowiecznej warowni można dostrzec wewnątrz mleczarni, są to ozdobne łuki na ścianach (tzw. sklepienia kolebkowe z lunetami) w dolnych pomieszczeniach i przy wejściu. Wg opisu z XVI/XVII wieku główny budynek zamkowy był murowany z kamienia i cegły, otynkowany, dwukondygnacyjny. Posiadał kaplicę, skarbczyk w baszcie i drewnianą dobudówkę z dwoma kominkami. Obok zamku znajdował się ogród włoski z sadzawkami i drewnianą łaźnią. Całość otoczona była murem i wałem.
Zamkowe duchy
Mimo, że niewiele pozostało śladów dawnego zamku w dzisiejszej mleczarni to jednak czasem można się przekonać, iż nie jest to zwykły budynek. W nocy bowiem, najczęściej podczas pełni o północy rozlegają się tu dziwne hałasy. Słychać odgłosy kroków, szepty, a z piwnic dobiegają ludzkie jęki. Nie można się do nich zbliżyć, bo od razu cichną. Mówi się że to duchy zabitych tu podczas najazdu Kozaków w 1648 r. dzieci, które uczyły się w zamku zamienionym na szkołę. Najeźdźcy bestialsko zniszczyli wtedy miasto.
Historia
iasto Bełżyce założyli Jan i Spytek z Tarnowa herbu Leliwa w 1417 r. Kilka lat wcześniej postawili oni tu niewielki zameczek, który później został rozbudowany. Jan Długosz opisuje iż miał baszty i wały, natomiast J. L. de Verdmon na pocz. XIX w. wspomina że zamek by zamknięty wielkimi murami i grubym wałem. W skład pierwotnego średniowiecznego założenia na pewno wchodziła wieża mieszkalna pod którą znajdowało się więzienie. 1416 r. - pierwsza wzmianka o zameczku w dokumentach
1441 r. - zamek przeszedł na krótko na własność Pileckich
1446 r. - w zamku odbył się zjazd panów Małopolski, na którym ogłoszono królem Kazimierza Jagiellończyka
1551 r. - właścicielem Bełżyc i zamku był Andrzej Bzicki
1574 r. - kolejnymi właścicielami byli Spinkowie
koniec XVI w. - okolica przeszła na własność Orzechowskich, którzy byli kalwinami. Rozbudowali oni zamek o dwa alkierze zwieńczone okrągłymi hełmami. umieścili w nim szkołę ariańską
1603 r. - na zamku odbył się szeroko znany sobór różnowierców
ok. 1610 r. - Piotr Orzechowski dokonał przebudowy budynku zamkowego
1648 r. - kozacy Chmielnickiego spustoszyli Bełżyce wraz z zamkiem
1738 r. - całość założenia zamkowego otoczono dębowym parkanem z wrotami i furtką
1829 r. - zamek został zamieniony na browar i gorzelnię. Rozebrano baszty i zniwelowano wały
1942 r. - zamieniony na mleczarnię do dzisiaj pełni tę funkcję
Dziękujemy właścicielowi mleczarni, panu Ryszardowi Figurze za udostępnienie zamieszczonych tu informacji.
Wstęp
Można oglądnąć z zewnątrz, do środka za pozwoleniem właściciela - teren prywatny.
Położenie i dojazd
Zachodnia cześć woj. lubelskiego. 20 km na południowy zachód od Lublina. Zobacz na mapie.
Dojazd PKS-em z Lublina. Mleczarnia stoi na ulicy Zamkowej. Jadąc samochodem najlepiej zaparkować na rynku a dalej kierować się wg drogowskazów w stronę apteki.
Współrzędne geograficzne:
format D (stopnie): N51.17683333°, E22.28252778°
format DM (stopnie, minuty): 51° 10.6099998'N, 22° 16.9516668'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 51° 10' 36.60''N, 22° 16' 57.10''E
Czas
Dotarcie z rynku trwa ok. 5 min. Pobieżne oglądnięcie zajmuje ok. 2 min.
Bibliografia
Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
Rolska-Boruch Irena - Domy pańskie na Lubelszczyźnie od późnego gotyku do wczesnego baroku
Zdjęcia
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.
Zdjęcia wykonane: latem 2002
Noclegi
Bełżyce - Usługi Hotelarskie "KRYSTIANA", ul. Kościuszki 129, tel. (081) 516 28 73
Lublin - Schronisko Młodzieżowe PTSM, kat. I ul. Jana Długosza 6 tel. (081) 53 306 28
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.
Ostatnie wpisy
Re: szukam wejścia do podziemi Autor: Wariat Data: 2009-09-28 00:17:28
bardzo ciekawe jak by ktos się wybierał na wyprawe w te podziemia lub szukanie wejść i oczywiscie wchodzenie prosze o kontakt pisze się na to odrazu bez wachania moje GG to 6528821
Re: szukam wejścia do podziemi Autor: Darek Data: 2009-02-03 00:49:43
bardzo chętnie bym się z Tobą skontaktował. Jakby co pisz na krzywatwarz@wp.pl
Re: szukam wejścia do podziemi Autor: Anon Data: 2009-01-24 23:51:41
Jestem zainteresowany pogrzebaniem się trochę w tych sprawach, a poza tym znam kilka pewnych wejść. Czekam na odp. Zainteresowanym mogę podać GG lub e-mail.
(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz jego dalsze funkcjonowanie.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).