Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Berezka (woj. podkarpackie) - Bastionowy dwór obronny (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
 -  stars
Średnia ocena: 0 na 5. Głosów: 0

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars
Średnia ocena: 3.9 na 5. Głosów: 11

       
    
 


Opis i stan obecny


Jedna z głównych dróg bieszczadzkich z Leska (nr 894) przebiega przez tuż przy terenie mało znanego dworu obronnego. Po wjeździe do wsi Berezka, po lewej stronie można zobaczyć charakterystyczne wzgórze z pozostałościami dawnych tarasów ogrodowych. To ślady założenia dworskiego powstałego jeszcze w XVI wieku. Murowany dwór otaczały fortyfikacje bastionowe. Do dziś zachowały się tylko pofałdowania ziemne, kilka pomnikowych drzew i 2 malownicze stawy. Otaczający rezydencję w Berezce park i ogrody były dziełem późniejszych właścicieli. Miejsce po dworze wraz z otoczeniem zostało bezmyślnie zniszczone w latach 80-tych XX wieku, kiedy to utworzono na nim boisko. Zniwelowano fortyfikacje, wycięto starodrzew parkowy.


Zdjęcie lidar Berezki
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu dworskiego w Berezce. A - dwór (obecnie boisko), B - stawy, C - droga, a nad nią tarasy


Plany i rekonstrukcje



Mapa Berezki z 1852 r.
Mapa Galicji z 1851 r. z planem założenia dworskiego w Berezce za Żurawskich. Dwór o nieregularnym kształcie w otoczeniu ogrodów, powyżej stawy i zabudowa gospodarcza

Mapa z 1770 r.
Starsza mapa z ok. 1770 roku. Tutaj pojawia się nieistniejący już kościół, a nad nim dość niewyraźnie narysowany dwór. W kierunku wschodnim oficyny i folwark. Stawy nie są czytelne. Obszar na północy od zabudowy to Thiergarthen, czyli Zwierzyniec.


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Nie ma wiele informacji o tym obiekcie. Murowany zameczek wznieśli Balowie w XVI wieku. Od połowy XVIII wieku Berezka (pierwotnie Bereska) przeszła w ręce Fredrów, którzy przebudowali siedzibę i założyli park krajobrazowy. Następni właściciele to Błońscy, a od 1800 r. Żurawscy. Od 1892 r. była tu siedziba Starzeńskich, a w okresie międzywojennym Adamskich i Macudzińskich. Zrujnowany i przebudowany dwór został wtedy rozebrany.


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Oglądnięcie terenu dworskiego zajmuje ok. 15 minut.

WSTĘP
punktor Wolny.



Położenie i dojazd


Południowa część woj. podkarpackiego. 12 km na południe od Leska. Zobacz na mapie. Aby dojechać do terenu dworskiego autem należy na początku Berezki skręcić w lewo (jadąc z północy), a następnie na rozwidleniu dróg w prawo i już będą widoczne stawy, a dalej boisko.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N49.39745556°, E22.38445556°
format DM (stopnie, minuty):   49° 23.8473336'N, 22° 23.0673336'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   49° 23' 50.84''N, 22° 23' 04.04''E 



Bibliografia



punktor Kryciński Stanisław - Pogórze przemyskie. Słownik krajoznawczo-historyczny.

Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Berezka - Widok z drogi na wzgórze z tarasami Berezka - Widok na wzgórze dworskie z bocznej drogi Berezka - Zarośnięte wzgórze dworskie Berezka - Boisko utworzone na miejscu dworu Berezka - Teren dworu - poniżej boiska Berezka - Pozostałości fosy Berezka - Gruz w trawie, prawdopodobnie z dworu Berezka - Staw dworski Berezka - Staw dworski

Zdjęcia wykonane: latem 2007



Noclegi



Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • gZlydkssGsCIJNst       Autor:  zLWIVyrnJ      Data:  2011-05-10 07:45:16
    Superior thiknnig demonstrated above. Thanks!





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.