Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Besiekiery (woj. łódzkie) - Średniowieczny zamek rycerski, później rozbudowany

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
Średnia ocena: 4.2 na 5. Głosów: 152 4 stars
           
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
Średnia ocena: 3.8 na 5. Głosów: 111 4 stars
           
 


Opis i stan obecny


Ruiny zamku besiekierskiego stoją na kopcu otoczonym zarośniętym sztucznym stawem. Zamek zbudowany był na planie czworoboku (38x40 m) z wysuniętą kwadratową wieżą bramną, której górna część była ośmiokątna.
Wikingowie
Nazwa wsi Besiekiery ewidentnie wskazuje, iż jej początki związane były z wojownikami skandynawskimi. Besiekr to nordyckie słowo oznaczające "człowieka odzianego w skórę niedźwiedzia". Prawdopodobnie osiedlili się tu wikingowie walczący w piastowskim wojsku już od czasów Mieszka I.
Jako materiał budowlany wykorzystano cegłę, a na fundamenty głazy narzutowe. Obiekt posiadał jeden główny budynek mieszkalny na całej długości skrzydła północnego i 2 mniejsze przy bramie. Zachowały się mury obwodowe do wysokości pierwszego piętra, fragmenty budynku mieszkalnego oraz sterczący wysoko fragment wieży. Zamek besiekierski leży na uboczu turystycznych szlaków jednak bardzo go polecam, bo szczególnie w lecie posiada swoisty urok. Na jego atrakcyjność wpływa możliwość wejścia na mury i oglądnięcie całości z góry, barwna roślinność lądowa i bagienna, można też poobserwować bocianią rodzinę, która na resztkach wieży bramnej ma swoje gniazdo.
Podobno na ścianie pobliskiej remizy strażackiej wmurowane było (lub nadal jest) barokowe zwieńczenie kamienne z kartuszem z herbem Prawdzic, pochodzące z ruin zamkowych. Niestety nie sprawdziłem tego.

Aktualizacja: po badaniach archeologicznych i pracach konserwacyjnych zamek w Besiekierach wygląda już inaczej. Cała roślinność została wycięta, ruiny otacza nawodniona fosa. Można tu wędkować, kąpać się, jest tez plac dla festynów. Stan zamku zmienił się jednak niewiele i wciąż jest katastrofalny. Dlatego niedawno postawiono znaki zakazu wstępu.



Plany i rekonstrukcje




Plan zamku w Besiekierach z XIX w. wg B. Guerquina
Źródło: Leksykon Zamków w Polsce, L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm, Arkady 2002


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Zamek wzniesiono na przełomie XV i XVI w. z inicjatywy, któregoś ze stolników brzeskich Mikołaja lub Wojciecha Sokołowskiego herbu Pomian. Składał się wtedy z budynku mieszkalnego posiadającego trzy kondygnacje plus jedna podziemna, budynku bramnego, pomalowanych na czerwonych murów obwodowych stojących w wodzie i mostu zwodzonego. Kondygnacje mieszkalne miały po 4 komnaty.
punktorkoniec XVI w. - zamek besiekierski przejął kardynał Andrzej Batory (bratanek Stefana), który dokonał pierwszej niewielkiej przebudowy. Następnymi właścicielami byli Zofia Batorówna i Jerzy Rakoczy
punktorlata 1635-54 - kasztelan i wojewoda brzesko-kujawski Jan Szymon Szczawiński herbu Prawdzic gruntownie odremontował i przebudował surową bryłę warowni. Powiększył kopiec, otynkował mury, nadbudował budynek bramny, z którego powstała wieża. Po obu jej stronach stanęły dodatkowe budynki połączone z głównym krużgankami dołączonymi do murów obwodowych. W bramę i wieżę wmurowano pamiątkowe tablice. Wnętrza zyskały nowy dekoracyjny wystrój
punktorII poł. XVII w. - pocz. XVIII w. - zamek był dewastowany podczas wojen ze Szwedami
punktor1731 r. - wielki pożar spustoszył zamek
punktorXVIII w. - ówcześni właściciele - Gajewscy częściowo odremontowali zamek i obniżyli budynek mieszkalny o jedną kondygnację
punktorpocz. XIX w. - zamek w Besiekierach został opuszczony
punktorpoł. XIX w. - pokryte strzechą mury zamkowe służyły do celów gospodarczych
punktor2010 r. - na zamku przeprowadzono prace rewitalizacyjne, oczyszczono jego otoczenie

Rekonstrukcja lub stary widok zamku besiekiery
Zamek I poł. XIX w. Akwarela J. Freya
Źródło: Zamki w Polsce, Bohdan Guerquin, Arkady 1984


Legendy i podania

Powrót na górę strony

Z zamkiem Besiekiery związana jest legenda o rycerzu, który założył się z diabłem Borutą z pobliskiej Łęczycy, że zbuduje od podstaw zamek, ale nie skorzysta z siekiery. Tak też zrobił, zamek zbudował jednak nie wiedział że jeden z chłopów zwożących kamienie na zamek nazywa się Siekierka. Zakład więc przegrał i stracił na rzecz diabła duszę, jak i zamek, który nazwano następnie Besiekierami. Diabeł podobno wciąż go pilnuje, do dziś jest czasami widziany po zmroku.


Informacje praktyczne


KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktorPobieżne oglądnięcie zajmuje ok. 30 min.

WSTĘP
punktorWolny

Położenie i dojazd


Północno-zachodnia część woj. łódzkiego. 22 km na północny zachód od Łęczycy, 20 km na południowy wschód od Kłodawy. Zobacz na mapie.
Dojazd nie jest łatwy, wieś nie jest opisana. Prowadzi do niej wąska asfaltowa droga. Należy dojechać do Grabowa i dalej przez kilka kilometrów kierować się wg dobrej mapy lub nawigacji. Resztki wieży zamkowej widać już z daleka.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N52.15315833°, E18.96515278°
format DM (stopnie, minuty):   52° 9.1894998'N, 18° 57.9091668'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   52° 09' 11.37''N, 18° 57' 54.55''E 



Bibliografia



punktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce

Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Besiekiery A.D. 2015 Besiekiery A.D. 2015 Besiekiery A.D. 2015 Besiekiery A.D. 2015 Besiekiery A.D. 2015 Besiekiery A.D. 2015
Zdjęcia zamku z 2015 r. autorstwa Tomasza Maja, po wprowadzeniu zakazu wstępu.

Besiekiery Besiekiery Besiekiery Besiekiery Besiekiery Besiekiery
Zdjęcia zamku po rewitalizacji z 2011 r. autorstwa Łukasza Grzywacza

Besiekiery - Widok na skrzydło zachodnie Besiekiery - Widok na budynek mieszkalny od strony dziedzińca Besiekiery Besiekiery - Gniazdo bocianie na wieży bramnej Besiekiery - Resztki wieży bramnej Besiekiery - Resztki wieży widziane od południa Besiekiery Besiekiery - Widok po wejściu na mury Besiekiery Besiekiery Besiekiery Besiekiery Besiekiery Besiekiery Besiekiery
Zdjęcia wykonane: latem 2003


Materiały wideo


Ciekawe lokacje - Zamek Besiekiery



Noclegi


punktorDaszyna - Hotel "Eden", tel. (024) 721 13 12
punktorŁęczyca - Zajazd "Senator", Ozorkowskie Przedmieście 47, tel. (024) 721 24 04
punktorŁęczyca - Bursa Szkolna (noclegi z wyżywieniem), ul. Kaliska 13, tel. (024) 721 26 74
punktorKłodawa - Gospod. agroturyst. Jadwiga i Andrzej Szydłowscy, Cząstków 11, Tel. (063) 273 00 11
punktorKutno - Hotel "Dworek", ul. Kościuszki 17, (024) 355 22 91
punktorKutno - Hotel "Orfeusz", ul. 3 maja 6, (024) 354 28 25

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Besiekiery       Autor:  Anonim      Data:  2017-08-31 08:16:00
    Piszę drzewo genealogiczne i wybieram się do Besiekier bo z stamtąd pochodzą moje korzenie jestem ciekaw co zobaczę    
  • Re: Besiekiery       Autor:  Anonim      Data:  2017-08-31 08:13:59
    Piszę drzewo genealogiczne i wybieram się do Besiekier bo z stamtąd pochodzą moje korzenie jestem ciekaw co zobaczę    
  • Re: Ruiny zamku.       Autor:  Arend      Data:  2017-06-10 21:38:11
    w sumie piętnastominutowa atrakcja. trochę rozwalonych murów zasypywanych przez miejscowych flaszkami po alkoholu i innym drobnym śmieciem. Wstyd dla miejscowości "dbającej" o jedyny zabytek. Za to prace przy "kościółku" zebrały pół wsi. "kościółek w formie betonowo ceglanej szopy





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.