Zamek Besiekiery

Besiekiery
Średniowieczny zamek rycerski





Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Besiekiery (woj. łódzkie) - Średniowieczny zamek rycerski, później rozbudowany

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4 stars
Średnia ocena: 4.2 na 5. Głosów: 154

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars
Średnia ocena: 3.8 na 5. Głosów: 113

       
    
 


Opis i stan obecny


Ruiny zamku besiekierskiego stoją na kopcu o wymiarach 60x55 m otoczonym sztucznym stawem. Kopiec jest więc wyspą, wyniesioną w najwyższym miejscu 6 metrów ponad poziom wody. Warownia zbudowana była na planie czworoboku (38x40 m) z wysuniętą kwadratową wieżą bramną (o boku 12 m), której górna część była ośmiokątna.
ozdoba
Wikingowie
Nazwa wsi Besiekiery ewidentnie wskazuje, iż jej początki związane były z wojownikami skandynawskimi. Besiekr to nordyckie słowo oznaczające "człowieka odzianego w skórę niedźwiedzia". Prawdopodobnie osiedlili się tu wikingowie walczący w piastowskim wojsku już od czasów Mieszka I.
Jako materiał budowlany wykorzystano cegłę, a na fundamenty głazy narzutowe. Obiekt posiadał jeden główny budynek mieszkalny na całej długości skrzydła północnego, a po rozbudowie również 2 mniejsze przy bramie. Zachowały się malownicze mury sięgające wysokości pierwszego piętra, fragmenty domu pańskiego (budynku mieszkalnego) z otworami okiennymi, sterczący wysoko fragment wieży. Mury obwodowe lepiej zachowane są od zachodu, choć wybite są w nich 2 dziury. Mniejsza stanowiła dawną furtę z XVIII lub XIX wieku, druga to efekt dewastacji.
Dziś nie można już ustalić wysokości murów, ponieważ są zbyt zniszczone, a w źródłach historycznych brak opisów budowli. Grubość ścian dochodzi do 2 metrów.
Główny budynek miał prawdopodobnie 3 kondygnacje i piwnice w części zachodniej. Na parterze posiadał 4 pomieszczenia (podziały są widoczne do dziś). Archeolodzy natrafili tu na ślady kanałów i wnęki, które były pozostałościami urządzeń grzejnych i komina. Na 2. kondygnacji w narożniku płd.-wsch. widoczne są relikty schodów i sklepionego przejścia na chodnik obrońców na murze obwodowym.
Z wieży bramnej pozostała głównie ściana zachodnia, która wskazuje na istnienie przynajmniej 4 kondygnacji. Zachowały się ślady sklepień kolebkowych i kolebkowych z lunetami. Wieża ta mieściła nad wjazdem kaplicę. W XVII wieku wykonano pomysłowe połączenie jej z domem pańskim za pomocą piętrowych arkad przy obu bocznych kurtynach wschodniej i zachodniej. To dekoracyjne rozwiązanie umożliwiało komunikację piętra domu pańskiego, ponad dziedzińcem, zarówno z wieżą bramną, jak i 2 budynkami gospodarczymi dostawionymi od południa.
Zamek besiekierski leży na uboczu turystycznych szlaków jednak wizyta tu jest godna polecenia, bo szczególnie w lecie posiada swoisty urok, co docenia również bociania rodzina, która na resztkach wieży bramnej ma swoje gniazdo.
Ostatnimi laty jednak wiele się zmieniło. Nie są to już dzikie, ukryte pośród roślinności lądowej i bagiennej ruiny. Badania archeologiczne i prace konserwacyjne sprawiły, że zamek wygląda nieco inaczej. Cała roślinność została wycięta, ruiny otacza szeroka, nawodniona fosa. Można tu wędkować, kąpać się, jest tez plac festynowy.
Ciekawa pamiątka po zamku znajduje się podobno na ścianie pobliskiej remizy strażackiej. Wmurowano w nią barokowe zwieńczenie kamienne z kartuszem herbu Prawdzic, pochodzące z ruin (informacja nie zweryfikowana).


Zamek Besiekiery na akwareli Freya
Zamek w I połowie XIX w. Akwarela J. Freya



Plany i rekonstrukcje



Plan zamku Besiekiery
Plan zamku w Besiekierach wg. Tadeusza Poklewskiego i Emilii Garbarczyk (ocalałe mury na czarno). Po lewej 1. faza z początku XVI wieku, po prawej 2. faza z połowy XVII w.

Rekonstrukcja zamku
Rekonstrukcja zamku w Besiekierach wg. Tadeusza Poklewskiego i Emilii Garbarczyk. Autorzy zakładają taki sam wygląd wieży od początku budowy, co wydaje się błędne. Ośmioboczna nadbudowa powstała raczej w XVII wieku



Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Zamek wzniesiono na przełomie XV i XVI w. z inicjatywy, któregoś ze stolników brzeskich Mikołaja lub Wojciecha Sokołowskiego herbu Pomian. Składał się wtedy z budynku mieszkalnego pomalowanego na czerwono i posiadającego hipotetycznie trzy kondygnacje plus jedna podziemna, wieży bramnej, murów obwodowych stojących wprost w wodzie i mostu zwodzonego. Kondygnacje mieszkalne miały po 4 komnaty. Jest to I faza budowlana zamku.
punktor 1597 r. - zamek besiekierski przejął kardynał Andrzej Batory (bratanek króla Stefana), który dokonał pierwszej niewielkiej przebudowy. Następnymi właścicielami byli Zofia Batorówna i Jerzy Rakoczy
punktor lata 1635-55 - kasztelan i wojewoda brzesko-kujawski, starosta łęczycki Jan Szymon Szczawiński herbu Prawdzic odkupił warownię i gruntownie odremontował oraz przebudował surową bryłę budowli. Powiększył kopiec, otynkował mury. Po obu jej stronach stanęły dodatkowe budynki gospodarcze, połączone z głównym domem arkadowymi krużgankami, dołączonymi do murów obwodowych. Wieża bramna została nadbudowana. Wnętrza zyskały nowy dekoracyjny wystrój. W bramę i wieżę wmurowano dwie pamiątkowe tablice. W wieży o treści "Wojewoda Brzeski, Starosta Łęczycki [...], wieżę z przyległymi budynkami wzniósł od fundamentów i cały zamek odrestaurował w 1653 r.", w fasadzie budynku północnego znalazła się z kolei tablica sławiąca właściciela Jana Szymona Szczawińskiego za uratowanie w 1650 r. podupadłej i zrujnowanej budowli i do świetności przywrócenie". To faza 2. rozwoju zamku.
punktor II poł. XVII w. - pocz. XVIII w. - zamek był dewastowany podczas wojen ze Szwedami
punktor 1731 r. - wielki pożar spustoszył zamek
punktor XVIII w. - ówcześni właściciele - Gajewscy częściowo odremontowali zamek, a końcem XVIII stulecia obniżyli budynek mieszkalny o jedną kondygnację
punktor pocz. XIX w. - zamek w Besiekierach został opuszczony
punktor ok. 1832 r. - wykonano pierwsze badania i inwentaryzację pomiarową opuszczonej warowni
punktor poł. XIX w. - pokryte strzechą mury zamkowe służyły jeszcze do celów gospodarczych
punktor 1971 r. - Zakład Archeologii Polski Środkowej w Łodzi przeprowadził badania archeologiczne ruin
punktor 2010 r. - na zamku przeprowadzono prace rewitalizacyjne, oczyszczono jego otoczenie
punktor 2022 r. - planowane jest przebadanie stanu cegły i zabezpieczenia korony murów wraz z odsłonięciem niewidocznych obecnie pozostałości. Trwają konsultacje z fachowcami w jakim kierunku mają iść prace przy rewitalizacji ruin

Zdjęcie lidar Besiekier
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego okolicy zamku w Besiekierach. A - zamek, B - fosa, C - miejsce wjazdu przez most zwodzony



Legendy i podania

Powrót na górę strony

Z zamkiem Besiekiery związana jest legenda o rycerzu, który założył się z diabłem Borutą z pobliskiej Łęczycy, że zbuduje od podstaw zamek, ale nie skorzysta z siekiery. Tak też zrobił, zamek zbudował jednak nie wiedział że jeden z chłopów zwożących kamienie na zamek nazywa się Siekierka. Zakład więc przegrał i stracił na rzecz diabła duszę, jak i zamek, który nazwano następnie Besiekierami. Diabeł podobno wciąż go pilnuje, do dziś jest czasami widziany po zmroku.


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Oglądnięcie i obejście dookoła zajmuje ok. 40 minut.

WSTĘP
punktor Wolny.



Położenie i dojazd


Północno-zachodnia część woj. łódzkiego. 22 km na północny zachód od Łęczycy, 20 km na południowy wschód od Kłodawy. Zobacz na mapie.
Dojazd nie jest łatwy, wieś nie jest opisana. Prowadzi do niej wąska asfaltowa droga. Należy dojechać do Grabowa i dalej przez kilka kilometrów kierować się wg dobrej mapy lub nawigacji. Resztki wieży zamkowej widać już z daleka.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N52.15315833° E18.96515278°  
format DM (stopnie, minuty):   52° 9.1894998'N 18° 57.9091668'E
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   52° 09' 11.37''N 18° 57' 54.55''E 



Bibliografia



punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce

Galeria zdjęć


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Besiekiery A.D. 2015 Besiekiery A.D. 2015 Besiekiery A.D. 2015 Besiekiery A.D. 2015 Besiekiery A.D. 2015
Zdjęcia zamku z 2015 r. autorstwa Tomasza Maja, po wprowadzeniu zakazu wstępu.

Besiekiery Besiekiery Besiekiery Besiekiery Besiekiery Besiekiery
Zdjęcia zamku po rewitalizacji z 2011 r. autorstwa Łukasza Grzywacza

Besiekiery - Widok na skrzydło zachodnie Besiekiery - Widok na budynek mieszkalny od strony dziedzińca Besiekiery Besiekiery - Gniazdo bocianie na wieży bramnej Besiekiery - Resztki wieży bramnej Besiekiery - Resztki wieży widziane od południa Besiekiery - Widok po wejściu na mury Besiekiery - Zachodni mur obwodowy Besiekiery - Ruiny skrzydła północnego Besiekiery - Kamieniarka okienna w skrzydle północnym Besiekiery - Zachodni mur obwodowy Besiekiery - Ruiny skrzydła mieszkalnego Besiekiery - Ruiny skrzydła mieszkalnego
Zdjęcia wykonane: latem 2003


Filmy wideo


Ciekawe lokacje - Zamek Besiekiery



Noclegi


punktor Daszyna - Hotel "Eden", tel. (024) 721 13 12
punktor Łęczyca - Zajazd "Senator", Ozorkowskie Przedmieście 47, tel. (024) 721 24 04
punktor Łęczyca - Bursa Szkolna (noclegi z wyżywieniem), ul. Kaliska 13, tel. (024) 721 26 74
punktor Kłodawa - Gospod. agroturyst. Jadwiga i Andrzej Szydłowscy, Cząstków 11, Tel. (063) 273 00 11
punktor Kutno - Hotel "Dworek", ul. Kościuszki 17, (024) 355 22 91
punktor Kutno - Hotel "Orfeusz", ul. 3 maja 6, (024) 354 28 25

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Besiekiery       Autor:  Anonim      Data:  2017-08-31 08:16:00
    Piszę drzewo genealogiczne i wybieram się do Besiekier bo z stamtąd pochodzą moje korzenie jestem ciekaw co zobaczę    
  • Re: Besiekiery       Autor:  Anonim      Data:  2017-08-31 08:13:59
    Piszę drzewo genealogiczne i wybieram się do Besiekier bo z stamtąd pochodzą moje korzenie jestem ciekaw co zobaczę    
  • Re: Ruiny zamku.       Autor:  Arend      Data:  2017-06-10 21:38:11
    w sumie piętnastominutowa atrakcja. trochę rozwalonych murów zasypywanych przez miejscowych flaszkami po alkoholu i innym drobnym śmieciem. Wstyd dla miejscowości "dbającej" o jedyny zabytek. Za to prace przy "kościółku" zebrały pół wsi. "kościółek w formie betonowo ceglanej szopy





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.