pusteIkonka - zamek

BEZŁAWKI
🏰 Gotycki zamek krzyżacki przebudowany w kościół 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku BezławkiOcena


Możesz ocenić:
Bezławki / kujawsko-pomorskie - Średniowieczny zamek krzyżacki przebudowany w kościół

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.4 na 5. Głosów: 37
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3 stars Średnia ocena: 2.9 na 5. Głosów: 24
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera krzyżacki zamek z końca XIV wieku pełniący funkcję strażnicy i bazy wypadowej na Litwę. Na początku XV wieku Krzyżacy przeznaczyli go na siedzibę Świdrygiełły, brata króla Władysława Jagiełły, z którym walczył przy pomocy zakonu o władzę. Warownia składała się domu zakonnego i muru obwodowego. Budynek zakonny posiadał dwie kondygnacje mieszkalne i trzecią obronną z gankiem strażniczym. W 1513 roku warownię zamieniono na kościół (najpierw katolicki, potem ewangelicko-augsburski). Okazała otynkowana wieża nie była częścią zamku - powstała dopiero w XVIII wieku jako dzwonnica. Wtedy też obniżono mury obwodowe, na dziedzińcu utworzono cmentarz oraz zbudowano neogotycką bramę zwieńczoną szczytem. Po II wojnie światowej budynek nadal był w rękach ewangelików, ale gdy ich parafia przestała istnieć, wnętrze zabytku zostało całkowicie rozkradzione.
Korpus budowli zbudowany jest z kamienia oraz cegły i zachował gotycki wygląd. Obecnie budowla jest świątynią katolicką. Msze odbywają się tylko w niedzielę w wakacje i tylko wtedy można zobaczyć wnętrze. Wielka szkoda, że nikt nie zadbał o wyeksponowanie muru obwodowego. Jest on praktycznie niewidoczny spod krzaków i trudno powiedzieć czy posiada jeszcze baszty i półbaszty widoczne na rekonstrukcjach. Odsłonięty mur wraz z reliktami fosy przypominałby o pierwotnym charakterze założenia.


Święty Graal
Z zamkiem związana jest fantastyczna legenda o Świętym Graalu. Słynny kielich Jezusa Chrystusa miał w XI wieku znajdować się w Anglii jako własność króla Harolda Godwinsona, który zginął w bitwie z Normanami pod Hastings. Jego synowie w obawie przed prześladowaniami uciekli z kraju i osiedli na Litwie. W ten sposób 300 lat później Św. Graal trafił do księcia litewskiego Świdrygiełły, który w 1402 roku przybył z nim do Bezławek. Kronikarze potwierdzają, że przywiózł ze sobą dwa kielichy, nazywane greckim i angielskim. Podobno zostawił je w zamku, a gdy w 1520 roku podeszli pod niego Tatarzy Święty Graal został zamurowany gdzieś w zamienionej już na kościół budowli.
Rekonstrukcja zamku średniowiecznego wg O. Zandera

rek
Rekonstrukcja zamku średniowiecznego wg C. Steinbrechta


Położenie


Centralna część woj. warmińsko - mazurskiego. 13 km na południowy zachód od Kętrzyna, 9 km południowy wschód od Reszla. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N54.015184°,  E21.266864°
format DM (stopnie, minuty):   54° 0.91104'N,  21° 16.01184'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   54° 00' 54.66''N,  21° 16' 00.71''E Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Bezławki - Widok na zamek z oddali Bezławki - Widok zza zarośniętego muru obwodowego Bezławki - Brama Bezławki - Zamek - kościół Bezławki - Zbliżenie na oryginalną część zamkową Bezławki - Zamek Bezławki - Zamek Bezławki - Dobudowana wieża - dzwonnica Bezławki - Boczne wejście do kościoła Bezławki - Bok zamku z ozdobnymi szczytami Bezławki - Zarośnięty mur obwodowy Bezławki - Zarośnięty mur obwodowy
Zdjęcia wykonane: latem 2010

Wideo


Film przedstawiający historię zamku na tle modelu 3D

Bezławki. Ocalić od zniszczenia from Adam Michel on Vimeo.NoclegiProponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Film 3D o zamku w Bezławkach koło Kętrzyna       Autor:  Czesiool      Data:  2013-03-10 11:57:54
    Wczoraj tj. 09.03.2013 zachęcony tym filmem, zwiedziłem ten obiekt. Udało mi się nawet pozyskać klucze do kościoła co pozwoliło zaobserwować bardzo ciekawe szczegóły konstrukcyjne zarówno samej wieży jak też konstrukcje nośne (o ile mogę to tak nazwać :)) dobudowanego w późniejszych latach sklepienia kolebkowego. Na stronie internetowej UG przeczytałem o planach publikacji książkowej prowadzonych chyba przez Pana badań nad tym obiektem. Czy ta publikacja jest już dostępna?
  • Film 3D o zamku w Bezławkach koło Kętrzyna       Autor:  Adam Michel      Data:  2013-02-28 10:41:19
    Adam Michel   Michel Design   Gdańsk         Dzień dobry,     Mamy przyjemność powiadomić Państwa, że na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, na podstawie badań archeologicznych prowadzonych przez dr Arkadiusza Koperkiewicza z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, Adam Michel z Michel Design z Gdańska wykonał wizualizację/animac­ję 3D pokazującą kościół/zamek w Bezławkach koło Kętrzyna.     Film wykonano uwzględniając zagadnienia dotyczące archeologii i historii architektury pod okiem naukowców/konsultan­tów w tych dziedzinach.     W tej chwili trwają jeszcze ustalenia nad ostateczną, 15 minutową wersją animacji, ale już w tej chwili mogą Państwo oglądać skrócona wersję klikając tu: https://vimeo.com/60­651520     Zapraszam do wykorzystywania tego materiału w prasie, blogach i innych stronach internetowych.     Jeśli mają Państwo pytania to chętnie odpowiem.     Z poważaniem.     Adam Michel      
  • Re: Zamek       Autor:  zamki.res.pl      Data:  2013-01-09 01:28:31
    na pewno 1513.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.