puste


Ikonka - zamek

BIAŁOBOKI
🏰 Zamek szlachecki 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku BiałobokiOcena


Możesz ocenić:
Białoboki / podkarpackie - Zamek szlachecki (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2.5 stars Średnia ocena: 2.3 na 5. Głosów: 24
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3 stars Średnia ocena: 2.8 na 5. Głosów: 17
            
 


Opis


Tatarzy na zamku
Do niedawna wśród mieszkańców wsi żywa była tradycja, iż w zamku stacjonował spory oddział Tatarów. Sprowadził ich któryś z Korniaktów i utrzymywał do trzymania porządku w swoich włościach. Ludzie pamiętali, że byli bardzo bezwzględni. Fanciszek Kotula uważa, iż rzeszowska rodzina Stafiejów wywodzi się właśnie od białobockich Tatarów.
Ozdobna pierwsza litera wwieś Białoboki koło Przeworska była główną siedzibą Korniaktów, jednego z większych rodów województwa ruskiego. Dlatego też zaskakuje brak wzmianki o ich siedzibie w większości publikacji zamkowych. A tutaj właśnie mieściła się ich główna warownia, po której został dzisiaj tylko kopiec z drobnymi resztkami murów o wysokości do ok. pół metra. Mury są widoczne tylko po wschodniej stronie. Są to dwa fragmenty - jeden niski podłużny i drugi wyższy o okrągłym kształcie. Kopiec ma równą powierzchnię, porośnięty jest trawą, kryje fundamenty i dawne piwnice zamkowe. Jakieś betonowe wejście do piwnicy znajduje się od strony południowej, przy drodze. Trudno powiedzieć co to jest, ale patrząc z góry nie jest on połączone z głównym kopcem zamkowym, który otoczony jest miniaturową fosą w zasilaną wodami przepływającej tuż obok rzeczki. Teren zamku przecięty został asfaltową drogą, co z pewnością przyczyniło się do zaniku jego pozostałości, które jeszcze w połowie ubiegłego wieku były znacznie większe. Zamek nie był może wielką rezydencją, ale posiadał bardzo bogate wnętrza z ozdobnymi posadzkami z białego kamienia. Otoczony był fosą i bagnami, posiadał most zwodzony.

Białe kamienie
Boki zamku wyłożone były białymi kamieniami, stąd nazwa wsi. Podobno kamienie te były powszechnie wykorzystywane przez okolicznych mieszkańców do wzmacniania słupów podtrzymujących dachy chałup. Być może nadal można je zobaczyć, ale sam nie rozglądałem się za nimi.Historia


Ozdobna pierwsza litera rezydencję w Białobokach wybudował Konstanty Korniakt (junior) w końcu XVI, a następnie rozbudował ją w zamek w XVII wieku. Przeniósł się on wraz z matką na ziemie przemyskie sprzedając uprzednio swoje rozległe włości na ziemi lwowskiej. Mimo, iż Białoboki uczynił swą główną rezydencją to majątek i najcenniejsze rzeczy przechowywał w innym swoim zamku - w Sośnicy, który był lepiej umocniony. Dlatego też w okresie awantur wszczynanych w okolicy przez słynnego warchoła Stanisława "Diabła" Stadnickiego to Sośnica była głównym celem jego ataków, jednakże nie pominął on także Białoboków. Legenda mówi, że po dłuższej walce zajął zamek, ale Korniaktowi udało się uciec tunelem prowadzącym z zamku do wsi Gać. Tam pomógł mu jeden chłop i w przebraniu przewiózł do bezpiecznego zamku w Chodakówce. Zamek Białobokach w całkowitą ruinę popadł prawdopodobnie w XVIII stuleciu i dlatego został rozebrany w XIX wieku z polecenia Jerzego Lubomirskiego z Przeworska.


Spór Stadnickiego i Korniakta
O sporze między Stanisławem "Diabłem" Stadnickim i Konstatnym Korniaktem Młodszym opowiada 2. odcinek serialu "Rycerze i Rabusie" z 1984 r. Jaka jest jednak jego wartość historyczna, trudno powiedzieć, ponieważ są tam błędy. Konstanty Korniakt zawsze podpisywał się jako Korniakt z Białobok, a w serialu jest mowa o piśmie podpisanym przez Korniakta z Sośnicy.
"Diabeł" Stadnicki pożyczył sporą sumę pieniędzy od Korniaktów, a nie chcąc ich oddać, kwestionował szlachectwo tej rodziny. Pochodzili oni bowiem z rodziny kupców greckich, ale otrzymali szlachectwo i herb Korwin od króla Zygmunta Augusta. "Diabeł" posunął się nawet do porwania Konstantego Korniakta, którego więził w lochu tak długo aż ten wraz z rodziną podpisał zobowiązanie do zrzeczenia się wobec niego wszelkich pretensji majątkowych i innych krzywd. Po wyjściu na wolność Korniakt wszystko odwołał i chory ukrył się we Lwowie. Wtedy Stadnicki na czele 1000 ludzi wkroczył do Lwowa i znowu siłą zmusił Korniakta do zrzeczenia się wszelkich pretensji. Wydarzenia te odmieniły Konstantego Korniakta, dawniej przykładnego obywatela. Po śmierci swojego wroga Stadnickiego, sam nabrał cech awanturniczych.


Wstęp

Wolny

Położenie i dojazd


Centralno-wschodnia część woj. podkarpackiego. 8 km na południowy zachód od Przeworska, 30 km na wschód od Rzeszowa. Zobacz na mapie.
Pociągiem do Łańcuta lub Przeworska, dalej PKS-em. Wzgórze zamkowe leży przy samej drodze obok sklepu przy którym wlatuje droga z północy. Białobok nie opisano na drodze, są praktycznie połączone z wsią Gać.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N50.027748°,  E22.379998°
format DM (stopnie, minuty):   50° 1.66488'N,  22° 22.79988'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 01' 39.89''N,  22° 22' 47.99''E BibliografiapunktorGosztyła Marek, Proksa Michał - Zamki Polski południowo-wschodniej
punktorProksa Michał - Zamki, pałace i klasztory ziemi Przemyskiej
punktorProksa Michał - Studia nad zamkami i dworami ziemi przemyskiej

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Białoboki - Kopiec zamkowy i wejście do jakiejś piwnicy przed nim Białoboki - Podłużny fragment murów zamkowych Białoboki - Drugi kawałek ocalałych murów
Białoboki - Ocalałe mury zamkowe Białoboki - Po lewej okrągły kawałek murów a na środku zdjęcia fragment podłużny Białoboki - Oba fragmenty murów zamkowych
Białoboki - Powierzchnia kopca nie jest, jak to zwykle bywa pofałdowana Białoboki - Na kopcu Białoboki - Widok na kopiec zamkowy od zachodu
Białoboki - Widok na kopiec zamkowy od płd.-zach. Białoboki - Widać tu rzeczkę, z której wychodzi odnoga otaczająca kopiec Białoboki - Zbliżenie na miniaturową fosę otaczającą kopiec
Zdjęcia wykonane: latem wiosną 2006NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

 • Re: PO wojnie       Autor:  Staszek      Data:  2009-12-05 19:19:44
  A ja żem tam był jak jeszcze stał zamuk i żem z kopał dopłki i żem skrbów szukał bo na wino mi brakowało ale żem nic nie znalazł to żem na jagody poszedł i zem uzbirał ze wiadro i żem se sprzedał i żem miał na dwa sikacze.
 • Historia Białoboków       Autor:  Kraczkowski Zygmunt      Data:  2009-06-25 16:21:52
  Nazwa wsi Białoboki prawdopodobnie nie pochodzi od białych boków zamku. Białoboki wspominane są w aktach grodzkich Lwowa już w roku 1378 a więc na dużo wcześniej zanim zbudowano zamek w Białobokach. Występują tam takie nazwiska jak Derszniak Dworskowicz i jego synowie:Chodko, Seńko alias Mikołaj z Orzewic i Białobków. Sieńko alias Mikołaj z Orzowic sprzedał synowi swemu Janowi Barzi Orzowice i Białoboki w 1445 roku.W 1483 r.
  Rampsz z Białoboków wspomniany jest razem z Katarzyną z Kraczkowskich z Kraczkowa k.Łańcuta skąd mój ród wywodzi się.
  Więcej na ten temat można dowiedzieć się np.z Herbarza Polski
  Adama Bonieckiego.
  Pozdrawiam
  Zygmunt Kraczkowski herbu Nałęcz
 • Re: mury jeszcze widać       Autor:  pasjonat      Data:  2009-01-22 12:05:47
  W końcu lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, na wierzchołku wzgórza zamkowego urządzono plac zabaw – mała karuzela, huśtawki itp. Pamiętam jeszcze sterczące wtedy fragmenty murów zamkowych. ściana od remizy była całkiem okazała.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.