Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Białoboki (woj. podkarpackie) - Zamek szlachecki (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
 -  stars
Średnia ocena: 0 na 5. Głosów: 0

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3 stars
Średnia ocena: 2.9 na 5. Głosów: 18

       
    
 


Opis i stan obecny


ozdoba
Tatarzy na zamku
Do niedawna wśród mieszkańców Białoboków żywa była tradycja, iż w zamku stacjonował spory oddział Tatarów. Sprowadził ich któryś z Korniaktów i utrzymywał do trzymania porządku w swoich włościach. Ludzie pamiętali, że byli bardzo bezwzględni. Etnograf Franciszek Kotula uważał, iż rzeszowska rodzina Stafiejów wywodzi się właśnie od białobockich Tatarów.
Wieś Białoboki koło Przeworska była główną siedzibą Korniaktów, jednego z większych rodów województwa ruskiego. Dlatego też zaskakuje brak wzmianki o ich siedzibie w większości publikacji zamkowych. A tutaj właśnie mieściła się ich główna rezydencja, po której został dzisiaj tylko kopiec z drobnymi resztkami murów o wysokości do ok. pół metra. Mury są widoczne tylko po wschodniej stronie. Są to dwa fragmenty - jeden niski podłużny i drugi wyższy o okrągłym kształcie.
Kopiec ma równą powierzchnię, porośnięty jest trawą, kryje fundamenty i piwnice zamkowe. Jakieś betonowe wejście do piwnicy znajduje się od strony południowej, przy drodze. Trudno powiedzieć co to jest, ale patrząc z góry nie jest on połączone z głównym kopcem zamkowym, który otoczony jest miniaturową fosą w zasilaną wodami przepływającej tuż obok rzeczki. Teren zamku przecięty został asfaltową drogą, co z pewnością przyczyniło się do zaniku jego pozostałości, które jeszcze w połowie ubiegłego wieku były znacznie większe.
Zamek w Białobokach nie był może wielką rezydencją, ale posiadał bardzo bogate wnętrza z ozdobnymi posadzkami z białego kamienia. Otoczony był fosą i bagnami, posiadał most zwodzony.

ozdoba
Białe kamienie
Boki zamku wyłożone były białymi kamieniami, stąd nazwa wsi. Podobno kamienie te były powszechnie wykorzystywane przez okolicznych mieszkańców do wzmacniania słupów podtrzymujących dachy chałup. Być może nadal można je jeszcze zobaczyć, choć nie rzucają się w oczy w zabudowie miejscowości.



Plany i rekonstrukcje


Zamek Białoboki na mapie z XVIII w.
Fragment mapy Białoboków z 2. połowy XVIII wieku z zamkiem. Kształt siedziby Korniaktów jest bardzo nietypowy. Obiekt posiadał albo 3 baszty / alkierze albo 3 bastiony.


Historia, wydarzenia


Siedzibę w Białobokach wybudował Konstanty Korniakt (junior) w końcu XVI, a następnie rozbudował ją w zamek w XVII wieku. Przeniósł się on wraz z matką na ziemie przemyskie sprzedając uprzednio rozległe włości na ziemi lwowskiej. Mimo iż Białoboki uczynił swą główną rezydencją to majątek i najcenniejsze rzeczy przechowywał w innym swoim zamku - w Sośnicy, który był lepiej umocniony. Dlatego też w okresie awantur wszczynanych w okolicy przez słynnego warchoła Stanisława "Diabła" Stadnickiego to Sośnica była głównym celem jego ataków, jednakże nie pominął on także Białoboków. Legenda mówi, że po dłuższej walce zajął zamek, ale Korniaktowi udało się uciec tunelem prowadzącym z zamku do wsi Gać. Tam pomógł mu jeden chłop i w przebraniu przewiózł do bezpiecznego zamku w Chodakówce. Zamek Białobokach w całkowitą ruinę popadł prawdopodobnie w XVIII wieku i dlatego w kolejnym stuleciu został rozebrany z polecenia Jerzego Lubomirskiego z Przeworska.


ozdoba
Spór Stadnickiego i Korniakta
O sporze między Stanisławem "Diabłem" Stadnickim i Konstantym Korniaktem Młodszym opowiada 2. odcinek serialu "Rycerze i Rabusie" z 1984 r. Jaka jest jednak jego wartość historyczna, trudno powiedzieć, ponieważ są tam błędy. Konstanty Korniakt zawsze podpisywał się jako Korniakt z Białoboków, a w serialu jest mowa o piśmie podpisanym przez Korniakta z Sośnicy.
"Diabeł" Stadnicki pożyczył sporą sumę pieniędzy od Korniaktów, a nie chcąc ich oddać, kwestionował szlachectwo tej rodziny. Pochodzili oni bowiem z rodziny kupców greckich, ale otrzymali szlachectwo i herb Korwin od króla Zygmunta Augusta. "Diabeł" posunął się nawet do porwania Konstantego Korniakta, którego więził w lochu tak długo aż ten wraz z rodziną podpisał zobowiązanie do zrzeczenia się wobec niego wszelkich pretensji majątkowych i innych krzywd. Po wyjściu na wolność Korniakt wszystko odwołał i chory ukrył się we Lwowie. Wtedy Stadnicki na czele 1000 ludzi wkroczył do Lwowa i znowu siłą zmusił Korniakta do zrzeczenia się wszelkich pretensji. Wydarzenia te odmieniły Konstantego Korniakta, dawniej przykładnego obywatela. Po śmierci swojego wroga Stadnickiego, sam nabrał cech awanturnika.


Zdjęcie lidar Białoboków
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu zamku w Białobokach


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Oglądnięcie kopca zamkowego trwa ok. 15 minut.

WSTĘP
punktor Wolny.



Położenie i dojazd


Centralno-wschodnia część woj. podkarpackiego. 8 km na południowy zachód od Przeworska, 30 km na wschód od Rzeszowa. Zobacz na mapie.
Wzgórze zamkowe leży przy samej drodze, między budynkami o numerach 4,6,8. Białoboki nie były opisane na drodze, są praktycznie połączone z wsią Gać.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.027748°, E22.379998°
format DM (stopnie, minuty):   50° 1.66488'N, 22° 22.79988'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 01' 39.89''N, 22° 22' 47.99''E 



Bibliografia



punktor Gosztyła Marek, Proksa Michał - Zamki Polski południowo-wschodniej
punktor Proksa Michał - Zamki, pałace i klasztory ziemi Przemyskiej
punktor Proksa Michał - Studia nad zamkami i dworami ziemi przemyskiej


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Białoboki - Kopiec zamkowy i wejście do jakiejś piwnicy przed nim Białoboki - Podłużny fragment murów zamkowych Białoboki - Drugi kawałek ocalałych murów Białoboki - Ocalałe mury zamkowe Białoboki - Po lewej okrągły  kawałek murów a na środku zdjęcia fragment podłużny Białoboki - Oba fragmenty murów zamkowych Białoboki - Powierzchnia kopca nie jest, jak to zwykle bywa pofałdowana Białoboki - Na kopcu Białoboki - Widok na kopiec zamkowy od zachodu Białoboki - Widok na kopiec zamkowy od płd.-zach. Białoboki - Widać tu rzeczkę, z której wychodzi odnoga otaczająca kopiec Białoboki - Zbliżenie na miniaturową fosę otaczającą kopiec
Zdjęcia wykonane: latem wiosną 2006



Noclegi



Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: PO wojnie       Autor:  Staszek      Data:  2009-12-05 19:19:44
    A ja żem tam był jak jeszcze stał zamuk i żem z kopał dopłki i żem skrbów szukał bo na wino mi brakowało ale żem nic nie znalazł to żem na jagody poszedł i zem uzbirał ze wiadro i żem se sprzedał i żem miał na dwa sikacze.
  • Historia Białoboków       Autor:  Kraczkowski Zygmunt      Data:  2009-06-25 16:21:52
    Nazwa wsi Białoboki prawdopodobnie nie pochodzi od białych boków zamku. Białoboki wspominane są w aktach grodzkich Lwowa już w roku 1378 a więc na dużo wcześniej zanim zbudowano zamek w Białobokach. Występują tam takie nazwiska jak Derszniak Dworskowicz i jego synowie:Chodko, Seńko alias Mikołaj z Orzewic i Białobków. Sieńko alias Mikołaj z Orzowic sprzedał synowi swemu Janowi Barzi Orzowice i Białoboki w 1445 roku.W 1483 r.
    Rampsz z Białoboków wspomniany jest razem z Katarzyną z Kraczkowskich z Kraczkowa k.Łańcuta skąd mój ród wywodzi się.
    Więcej na ten temat można dowiedzieć się np.z Herbarza Polski
    Adama Bonieckiego.
    Pozdrawiam
    Zygmunt Kraczkowski herbu Nałęcz
  • Re: mury jeszcze widać       Autor:  pasjonat      Data:  2009-01-22 12:05:47
    W końcu lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, na wierzchołku wzgórza zamkowego urządzono plac zabaw – mała karuzela, huśtawki itp. Pamiętam jeszcze sterczące wtedy fragmenty murów zamkowych. ściana od remizy była całkiem okazała.





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.