Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Biały Bór (woj. zachodniopomorskie) - Średniowieczny zamek krzyżacki (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
Średnia ocena: 2.5 na 5. Głosów: 11 2.5 stars
           
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
Średnia ocena: 3.3 na 5. Głosów: 3 3.5 stars
           
 


Opis i stan obecny


Bardzo słabo poznany zamek w Białym Borze stał na cyplu jeziora Białego (Bielsko). Nie ma już murowanych śladów na powierzchni, ale wzgórze nad jeziorem kryje jego czworoboczne fundamenty, widać też pozostałości fosy. Nie jest znany wygląd warowni, wiadomo jedynie, że był to niewielki zameczek krzyżacki należący do komturstwa człuchowskiego, do którego wjazd prowadził przez drewniany most.

Historia, wydarzenia


Warownię Biały Bór wznieśli Krzyżacy w końcu XIV w. Przypuszczalnie zbiegło się to w czasie z lokacją miasta w 1385 r. Inwentaryzacja z 1419 roku mówi, iż w zamku znajdowało się zaledwie 6 strzelb i worek prochu, a 18 lat później 2 strzelby, 4 kusze i worek prochu. Od 1466 r., po pokoju toruńskim, Biały Bór z zamkiem przeszedł we władanie polskie. W XVI w. król Zygmunt August przekazał zamek Mikołajowi i Szczęsnemu Konarskim. Na tym fakcie urywają się jego poznane dzieje. Został zapewne zniszczony podczas któregoś najazdu szwedzkiego i rozebrany.


Zdjęcie lidar
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu zamku w Białym BorzeInformacje praktyczne


KONTAKT
punktor brak

CZAS
punktor Oglądnięcie grodziska zajmuje ok. 10 minut. Dojście z drogi również ok. 10 minut.

WSTĘP
punktor wolny


Położenie i dojazd


Wschodnia część woj. zachodniopomorskiego. 58 km na płd.-wsch. od Koszalina, 29 km na płn.-wsch. od Szczecinka. Zobacz na mapie.
Dojście na miejscu po zamku w Białym Borze jest możliwe od strony drogi na Szczecinek, ale zarastającymi ścieżkami i kładką przez mokradła.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N53.8896299°, E16.8373853°
format DM (stopnie, minuty):   53° 53.377794'N, 16° 50.243118'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   53° 53' 22.67''N, 16° 50' 14.59''E Bibliografiapunktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w PolsceNoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Zamek Baldenburg       Autor:  Remigiusz      Data:  2022-07-06 19:09:45
    Skoro źródła mówią o istnieniu zamku krzyżackiego w Baldenburgu (Białym Borze), to z pewnością on istniał. Jego położenie na półwyspie Jeziora Bielsko widać jak na dłoni na mapie hipsometrycznej cieniowanej. Nie wygląda to jednak na założenie czworoboczne (kwadratowe/ prodstokątne), a raczej na owalne (elipsa). Na mapie hipsometryncznej widać z trzech stron pozostałości murów lub wałów, a od strony brzegu jeziora - umocnień obronnych nie ma i może nigdy nie było. Na zewnątrz muru/ wału widać fosę. Całe założenie w obrysie zewnętrznym ma powierzchnię ok. 30 arów, a długość po najdłuższej przekątnej wynosi ok. 72 metry
  • Re: zamek w bialym borze       Autor:  tom      Data:  2013-02-09 00:07:00
    nie zamek krzyżacki, a kilka wieków późniejszy, neogotycki gmach sądu i areszt i nie na wyspie, ale nad brzegami jeziorka miejskiego, na mapach zwanym j.Ławiczka. ale fakt, wygląda trochę jak krzyżacki zamek ;) do tego malowniczo położony.
  • Re: zamek w bialym borze       Autor:  Robert      Data:  2011-03-20 21:24:49
    a w którym dokładnie miejscu ? jaka wysepka ?

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2022 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.