Biały Bór
Średniowieczny zamek krzyżacki

Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Biały Bór (woj. zachodniopomorskie) - Średniowieczny zamek krzyżacki (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2.5 stars
Średnia ocena: 2.7 na 5. Głosów: 12

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars
Średnia ocena: 3.3 na 5. Głosów: 3

       
    
 


Opis i stan obecny


Bardzo słabo poznany zamek w Białym Borze (Baldenburg) lokalizowany był na cyplu Jeziora Bielsko. Grodzisko tam zachowane ma owalny kształt bez murowanych śladów na powierzchni, ale z pozostałościami fosy.
Jednak skąpe informacje źródłowe wskazują, iż zamek był budowlą miejską i posiadał z nim wspólne fortyfikacje. Grodzisko jest prawdopodobnie reliktem osadnictwa wczesnośredniowiecznego, a zamek krzyżacki stał w innym miejscu.
Badający temat historyk Ignacy Skrzypczak umieszcza go na południe od rynku miejskiego, w rejonie dzisiejszej remizy strażackiej. Nie jest znany wygląd warowni, wiadomo jedynie, że był to niewielki czworoboczny zameczek krzyżacki należący do komturstwa człuchowskiego, do którego wjazd prowadził przez drewniany most.


Historia, wydarzenia


Warownię Biały Bór wznieśli Krzyżacy w końcu XIV w. Przypuszczalnie zbiegło się to w czasie z lokacją miasta w 1385 r. Inwentaryzacja z 1419 roku mówi, iż w zamku znajdowało się zaledwie 6 strzelb i worek prochu, a 18 lat później 2 strzelby, 4 kusze i worek prochu.
Od 1466 r., po pokoju toruńskim, Biały Bór z zamkiem przeszedł we władanie polskie. W XVI w. król Zygmunt August przekazał zamek Mikołajowi i Szczęsnemu Konarskim. Na tym fakcie urywają się jego poznane dzieje. Został zapewne zniszczony podczas któregoś najazdu szwedzkiego i rozebrany.


Zdjęcie lidar Białego Boru
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego hipotetycznego terenu zamku w Białym Borze

Zdjęcie lidar grodziska Biały Bór
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu grodziska w Białym BorzeInformacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Oglądnięcie terenu zamku zajmuje ok. 10 minut.
Oglądnięcie grodziska ok. 15 minut. Dojście z drogi ok. 10 minut.

WSTĘP
punktor Teren zamkowy w większości zajęty przez remizę. Na grodzisko wolny.Położenie i dojazd


Wschodnia część woj. zachodniopomorskiego. 58 km na płd.-wsch. od Koszalina, 29 km na płn.-wsch. od Szczecinka. Zobacz na mapie.
Dojście na miejscu po zamku w Białym Borze jest możliwe od strony drogi na Szczecinek, ale zarastającymi ścieżkami i kładką przez mokradła.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Hipotetyczny teren zamku:
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N53.89558°, E16.83485°
format DM (stopnie, minuty):   53° 53.7348'N, 16° 50.091'E
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   53° 53' 44.09''N, 16° 50' 05.46''E 

Błędna lokalizacja zamku (grodzisko):
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N53.88971°, E16.8377°
format DM (stopnie, minuty):   53° 53.3826'N, 16° 50.262'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   53° 53' 22.96''N, 16° 50' 15.72''E Bibliografiapunktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w PolsceNoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Jednak błędna lokalizacja       Autor:  admin      Data:  2023-01-26 19:20:50
    Dziękuję za informacje. Poprawię opis. Cieszy fakt, że ktoś zgłębia temat.
  • Jednak błędna lokalizacja       Autor:  Remigiusz Garbiec      Data:  2023-01-26 15:09:31
    Ten półowal na półwyspie jeziora Bielsko, to jednak nie pozostałości zamku lecz grodu wczesnośredniowiecz­nego. Znajdowano tam tzw cermaikę słowiańską przed wojną. Ja znalazłem powierzchniowo w 2022 r. ceramikę z IX-XI wieku.   O zamku wiadomo ze źrodłeł, że posiadał wspólny z miastem obwód obronny. Znajdował się więc na terenie miasta lokacyjnego (zamek miejski, podobnie jak w Czarnem). Karta ewidencyjna zabytku archeologicznego z 1992 r. (autor: mgr Ignacy Skrzypczak, od 2023 r. doktor) lokalizuje go w przybliżeniu na południe od Rynku, w rejonie remizy OSP. Badań archeologicznych nie przeprowadzono.   Powyższe będzie opisane w: Remigiusz Garbiec, Najstarsze dzieje Białego Boru, Biały Bór 2023 (na razie jeszcze w komputeropisie).
  • Zamek Baldenburg       Autor:  Remigiusz      Data:  2022-07-06 19:09:45
    Skoro źródła mówią o istnieniu zamku krzyżackiego w Baldenburgu (Białym Borze), to z pewnością on istniał. Jego położenie na półwyspie Jeziora Bielsko widać jak na dłoni na mapie hipsometrycznej cieniowanej. Nie wygląda to jednak na założenie czworoboczne (kwadratowe/ prodstokątne), a raczej na owalne (elipsa). Na mapie hipsometryncznej widać z trzech stron pozostałości murów lub wałów, a od strony brzegu jeziora - umocnień obronnych nie ma i może nigdy nie było. Na zewnątrz muru/ wału widać fosę. Całe założenie w obrysie zewnętrznym ma powierzchnię ok. 30 arów, a długość po najdłuższej przekątnej wynosi ok. 72 metry

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.