puste Telefon kontaktowy
Informacja Turyst.
w Chełmie,
tel. (082) 565 36 67Ikonka - zamek

CHEŁM - BIEŁAWIN
🏰 Średniowieczna wieża 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku Chełm-BieławinOcena


Możesz ocenić:
Chełm-Bieławin / lubelskie - Średniowieczna wieża

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3 stars Średnia ocena: 2.8 na 5. Głosów: 24
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.5 na 5. Głosów: 17
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera wieża w Bieławinie, będącym obecnie częścią Chełma, jest jedyną pozostałością średniowiecznej zabudowy grodu lub osady. Przed wojną było tu jeszcze co oglądać, ale obecnie należy uczciwie napisać, że jest to wyjątkowo mało atrakcyjne miejsce. Mury o wysokości niecałego metra stoją na lekko zabagnionej łące na drobnym wzniesieniu. Widać, że w większej części jest to współczesna rekonstrukcja, tylko gdzieniegdzie można zauważyć stare kamienie. Jak informuje tablica informacyjna prowadzone tu badania archeologiczne przyniosły bardzo znaczące odkrycia dotyczące samego obiektu jak i osadnictwa z różnych okresów chronologicznych. Wzbogaciły one miejscowe muzea, niestety brak szczegółów.Historia


Ozdobna pierwsza litera przypuszcza się, że wieża w Chełmie - Bieławinie była reprezentacyjną i obronną częścią grodu ruskiego, ale brak na to dowodów. Do niedawna uważano, że zbudował ją w 1259 r. książę Daniel, lecz obecnie za bardziej prawdziwą datę powstania uznaje się przełom XIII i XIV wieku. Wieża zbudowana była z kamienia łamanego na planie prostokąta o wymiarach 11,8 x 12,4 m, posiadała cztery lub pięć kondygnacji. Na dole znajdowała się piwnica z lochem, wyżej kuchnia, nad nią pomieszczenie mieszkalne a na czwartej kondygnacji komnata reprezentacyjna. Podłoga wyłożona była w niej glazurowaną cegłą oraz płytkami ceramicznymi. Okna ozdobiono zielonym kamieniem - glaukonitem. Najwyższa kondygnacja posiadała funkcje obronne i obserwacyjne. Dach był prawdopodobnie czterospadowy.
Wieża białawińska została dość szybko zniszczona, bo już w końcu XIV w, podczas wojen między Polską, Litwą i Węgrami. Prawdopodobnie nigdy jej nie odbudowano. Pierwsze prace archeologiczne przeprowadzono w latach 1909 - 1911, kontynuowano je później w 1976, 1979, 1994, 1996, 1998 r. Jeszcze w XX w. zachowana jedna ściana miała wysokość 16,6 m, jednak 1 kwietnia 1944 r. zburzyli ją Niemcy.


Rekonstrukcja lub stary widok zamku bielawin
Ruina wieży w Bieławinie. Litografia z Albumu lubelskiego A. Lerue 1860 r.
Źródło: Zamki w Polsce, Bohdan Guerquin, Arkady 1984


Wstęp

Wolny

Położenie i dojazd


Wschodnia część woj. lubelskiego. 70 km na wschód od Lublina. Zobacz na mapie.
Dojazd pociągiem lub PKS-em. Bieławin to północna część Chełma. Należy dostać się do dużego ronda, z którego drogi rozchodzą się w 3 kierunkach: na południe do centrum miasta, na zachód na Lublin/Krasnystaw i na wschód w stronę granicy. Jadąc od wschodu, należy skręcić w prawo w niewielką drogę tuż przed rondem. Po chwili skończy się ona skrętem w prawo do jakiegoś zakładu. Dalej należy iść wiejską drogą, aż dojdziemy do domu z ciekawie wyglądającą piwnicą zbudowaną ze starych murów. Omijamy go z lewa, przez małą rampę i wchodzimy na łąkę. Teraz skręcamy w prawo do wydeptanej ścieżki i idziemy prosto kilkaset metrów, po kilku minutach powinno być widać tablicę informacyjną.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N51.155722425°, E23.474700002°
format DM (stopnie, minuty):   51° 9.3433455'N, 23° 28.48200012'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 09' 20.60''N, 23° 28' 28.92''E Czas


Pobieżne oglądnięcie resztek wieży zajmuje: ok. 5 min. Samochodem można dojechać do końca drogi asfaltowej a dalej piechotą ok. 10 minut.

BibliografiapunktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Chełm-Bieławin - Widok z oddali Chełm-Bieławin - Resztki wieży Chełm-Bieławin - Resztki wieży Chełm-Bieławin - Resztki wieży Chełm-Bieławin - Resztki wieży Chełm-Bieławin - Resztki wieży
Zdjęcia wykonane: latem 2002Noclegi


punktorChełm - Pokoje gościnne MOSiR "Kumowa Dolina", ul. Podgórze 47, tel. (082) 563-34-08
punktorChełm - Hotelik "IZABELLA", ul. Hrubieszowska 102, tel. (082) 560 31 15
punktorChełm - Pokoje noclegowe przy PKS, ul. Hutnicza 3, tel. (082) 565 06 34
punktorChełm - Schronisko Młodzieżowe PTSM, ul. Czarnieckiego 8, tel. (082) 564 00 22
punktorChełm - Pokoje gościnne MOSiR, ul. I Pułku Szwoleżerów 15a, tel. (082) 563-02-86

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

 • Do Administratora Serwisu.       Autor:  TOMMY      Data:  2013-05-08 13:39:02
  Tak jak napisala Pani Urszula Ruszkowska w Chełmie usytuowany jest XIII-wieczny Zamek o znacznie większym znaczeniu historycznym niż wieża w Bieławinie. Jak wynika z informacji zamieszczonych w internecie (widziałem górę zamkową w zimie i była przykryta śniegiem ale odkopane fragmenty murów były w niektórych miejscach widoczne) został już odkopany i jest czemu porobić zdjęcia. Może warto przyjechać do Chełma i uaktualnić serwis o ten obiekt.   Pozdrawiam.
 • Re: Re: Zamer zrekonstruować       Autor:  darek      Data:  2012-04-06 18:26:56
  Powódź ?! Skąd wziąć w Chełmie powódź ?!
 • Chełm, Krupe, Siedliszcze       Autor:  Urszula Ruszkowska      Data:  2010-01-24 03:53:33
  Widzę, że wypowiadają się tu mieszkańcy mojego regionu. Mogę odpowiedzieć na Wasze pytania.
  Zamek w Chełmie znajdował się na tzw. Wysokiej Górce obok bazyliki mariackiej. Zostały po nim tylko fundamenty odkryte podczas wykopalisk w 1910-1912 r. oraz w 1966 r. które są obecnie niewidoczne na powierzchni, choć był projekt stworzenia rezerwatu archeologicznego. Zamek zbudował książę halicko-włodzimiers­ki Daniel Romanowicz w XIII w. Właśnie dowiedziałam się, że przeszedł wniosek prof. Andrzeja Buko o wznowieniu badań archeologicznych na Górce, w których też mam wziąć udział. Mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.
  O Górce Chełmskiej napisałam obszerny artykuł na swoim blogu
  http://www.archeol­ogia.chelmianie.pl
  Zamek w Krupem leży przy trasie z Rejowca do Krasnegostawu. Jest to zamek renesansowy z XVI w. Szkoda, że został zaniedbany.
  W Siedliszczu (na prawo w bok od trasy Chełm - Lublin) znajduje się późnośredniowiecz­ny gródek stożkowaty, będący siedzibą rycerską, chyba założyciela miasteczka. Założono tam tylko jeden wykop sondażowy pod koniec lat 70-tych i wymaga dalszych badań. Mało kto o nim wie, bo nie ma tam żadnych ruin, tylko nieatrakcyjny kopiec ziemny.
  Pozdrawiam.
  Urszula Ruszkowska

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.