ieża w Bieławinie jest jedyną pozostałością średniowiecznej zabudowy grodu lub osady. Przed wojną było to co jeszcze oglądać, ale obecnie należy uczciwie napisać, że jest to mało atrakcyjne miejsce. Mury o wysokości niecałego metra stoją na lekko zabagnionej łące na drobnym wzniesieniu, obecnie w granicach administracyjnych Chełma. Widać, że w większej części jest to współczesna rekonstrukcja, tylko gdzieniegdzie można zauważyć stare kamienie.
Jak informuje tablica informacyjna prowadzone tu badania archeologiczne przyniosły bardzo znaczące odkrycia dotyczące samego obiektu jak i osadnictwa z różnych okresów chronologicznych. Wzbogaciły one miejscowe muzea, niestety brak szczegółów.
Historia
rzypuszcza się, że wieża w Bieławinie była reprezentacyjną i obronną częścią grodu ruskiego, ale brak na to dowodów. Do niedawna uważano że zbudował ją w 1259 r. książę Daniel, lecz obecnie za bardziej prawdziwą datę powstania uznaje się przełom XIII i XIV wieku.
Wieża zbudowana była z kamienia łamanego na planie prostokąta o wymiarach 11,8 x 12,4 m, posiadała cztery lub pięć kondygnacji. Na dole znajdowała się piwnica z lochem, wyżej kuchnia, nad nią pomieszczenie mieszkalne a na czwartej kondygnacji komnata reprezentacyjna. Podłoga wyłożona była w niej glazurowaną cegłą oraz płytkami ceramicznymi. Okna ozdobiono zielonym kamieniem - glaukonitem. Najwyższa kondygnacja posiadała funkcje obronne i obserwacyjne. Dach był prawdopodobnie czterospadowy.
Wieża została dość szybko zniszczona, bo już w końcu XIV w, podczas wojen między Polską, Litwą i Węgrami. Prawdopodobnie nigdy jej nie odbudowano. Pierwsze prace archeologiczne przeprowadzono w latach 1909 - 1911, kontynuowano je później w 1976, 1979, 1994, 1996, 1998 r. Jeszcze w XX w. zachowana jedna ściana miała wysokość 16,6 m, jednak 1 kwietnia 1944 r. zburzyli ją Niemcy.
Ruina wieży w Bielawinie. Litografia z Albumu lubelskiego A. Lerue 1860 r.
Źródło: Zamki w Polsce, Bohdan Guerquin, Arkady 1984
Wstęp
Wolny
Położenie i dojazd
Wschodnia część woj. lubelskiego. 70 km na wschód od Lublina. Zobacz na mapie.
Dojazd pociągiem lub PKS-em. Bieławin to północna część Chełma. Należy dostać się do dużego ronda, z którego drogi rozchodzą się w 3 kierunkach: na południe do centrum miasta, na zachód na Lublin/Krasnystaw i na wschód w stronę granicy. Jadąc od wschodu, należy skręcić w prawo w niewielką drogę tuż przed rondem. Po chwili skończy się ona skrętem w prawo do jakiegoś zakładu. Dalej należy iść wiejską drogą, aż dojdziemy do domu z ciekawie wyglądającą piwnicą zbudowaną ze starych murów. Omijamy go z lewa, przez małą rampę i wchodzimy na łąkę. Teraz skręcamy w prawo do wydeptanej ścieżki i idziemy prosto kilkaset metrów, po kilku minutach powinno być widać tablicę informacyjną.
Współrzędne geograficzne:
format D (stopnie): N51.155722425°, E23.474700002°
format DM (stopnie, minuty): 51° 9.3433455'N, 23° 28.48200012'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 51° 09' 20.60''N, 23° 28' 28.92''E
Czas
Pobieżne oglądnięcie resztek wieży zajmuje: ok. 5 min. Samochodem można dojechać do końca drogi asfaltowej a dalej piechotą ok. 10 minut.
Bibliografia
Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
Zdjęcia
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.
Zdjęcia wykonane: latem 2002
Noclegi
Chełm - Pokoje gościnne MOSiR "Kumowa Dolina", ul. Podgórze 47, tel. (082) 563-34-08 Chełm - Hotelik "IZABELLA", ul. Hrubieszowska 102, tel. (082) 560 31 15 Chełm - Pokoje noclegowe przy PKS, ul. Hutnicza 3, tel. (082) 565 06 34 Chełm - Schronisko Młodzieżowe PTSM, ul. Czarnieckiego 8, tel. (082) 564 00 22 Chełm - Pokoje gościnne MOSiR, ul. I Pułku Szwoleżerów 15a, tel. (082) 563-02-86
Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych.
Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!
Miniforum
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.
Ostatnie wpisy
Do Administratora Serwisu. Autor: TOMMY Data: 2013-05-08 13:39:02
Tak jak napisala Pani Urszula Ruszkowska w Chełmie usytuowany jest XIII-wieczny Zamek o znacznie większym znaczeniu historycznym niż wieża w Bieławinie. Jak wynika z informacji zamieszczonych w internecie (widziałem górę zamkową w zimie i była przykryta śniegiem ale odkopane fragmenty murów były w niektórych miejscach widoczne) został już odkopany i jest czemu porobić zdjęcia. Może warto przyjechać do Chełma i uaktualnić serwis o ten obiekt.
Pozdrawiam.
Widzę, że wypowiadają się tu mieszkańcy mojego regionu. Mogę odpowiedzieć na Wasze pytania.
Zamek w Chełmie znajdował się na tzw. Wysokiej Górce obok bazyliki mariackiej. Zostały po nim tylko fundamenty odkryte podczas wykopalisk w 1910-1912 r. oraz w 1966 r. które są obecnie niewidoczne na powierzchni, choć był projekt stworzenia rezerwatu archeologicznego. Zamek zbudował książę halicko-włodzimierski Daniel Romanowicz w XIII w. Właśnie dowiedziałam się, że przeszedł wniosek prof. Andrzeja Buko o wznowieniu badań archeologicznych na Górce, w których też mam wziąć udział. Mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.
O Górce Chełmskiej napisałam obszerny artykuł na swoim blogu http://www.archeologia.chelmianie.pl
Zamek w Krupem leży przy trasie z Rejowca do Krasnegostawu. Jest to zamek renesansowy z XVI w. Szkoda, że został zaniedbany.
W Siedliszczu (na prawo w bok od trasy Chełm - Lublin) znajduje się późnośredniowieczny gródek stożkowaty, będący siedzibą rycerską, chyba założyciela miasteczka. Założono tam tylko jeden wykop sondażowy pod koniec lat 70-tych i wymaga dalszych badań. Mało kto o nim wie, bo nie ma tam żadnych ruin, tylko nieatrakcyjny kopiec ziemny.
Pozdrawiam.
Urszula Ruszkowska
(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz jego dalsze funkcjonowanie.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).