puste
 

Ikonka - zamek
BISKUPIEC
¤ Średniowieczny zamek biskupi (zniszczony) ¤

puste
Opis


Ozdobna pierwsza litera mało znana warownia biskupów warmińskich w Biskupcu nie istnieje już od 5 wieków, dlatego obecnie nie ma po niej śladu i nie wiadomo nawet gdzie stała. Zamek ów widnieje jednak w herbie miasta, jako gmach o spadzistym dachu z dwiema wieżami z blankami. Jego funkcją była obrona szlaku Warszawa - Królewiec oraz południowo-wschodniej granicy warmińskiej. Biskupiec był siedzibą okręgu administracyjnego zwanego komornictwem podległym biskupowi. Na zamku rezydował burgrabia, który dbał o obronność zamku oraz wykonywał funkcje sądownicze i administracyjne.


Herb Biskupca z zamkiem


Historia


Ozdobna pierwsza litera zamek wzniesiono w II poł. XIV wieku z inicjatywy biskupa warmińskiego Henryka Sorboma. Pierwsza potwierdzona w dokumentach wiadomość o jego istnieniu pochodzi z przywileju lokacyjnego dla wsi Bęsia z roku 1389, jednak początek budowy nastąpił ok. roku 1375. Obiekt obronny nazywany jest tam strażnicą. Na początku była to budowla drewniana. Już w 1395 r. biskup wystawił dokument lokacyjny dla miasta, które wyrosło z osady przyzamkowej. Od zamku biskupiego miasto wzięło swą niemiecką nazwę Bischofsburg. Podczas "wojny głodowej" z Krzyżakami miasto z zamkiem zostało poważnie zniszczone. Ostateczną zagładę zamkowi przyniosła wojna trzynastoletnia (1454-1466). Nigdy go już nie odbudowano.


Wstęp

-


Położenie i dojazd


Centralna część woj. warmińsko-mazurskiego. 33 km na wschód od Olsztyna, 35 km na północ od Szczytna. Zobacz na mapie.

BibliografiapunktorDarmochwał Tomasz, Rumiński Marek Jacek - Warmia i Mazury

NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Re: prawdopodobne położenie zamku       Autor:  M      Data:  2013-03-10 11:53:28
    Też poszukiwałem śladów zamku w Biskupcu. Według książki z lat 6o-tych o historii miasta i gminy zamek miał znajdować się na północnym brzegu rzeki Dymer a więc gdzieś między szpitalem a ulicą 1-go Maja. jednak nie wydaje mi się to prawdopodobne aby lokalizować zamek po drugiej stronie rzeki niż kościół i późniejsze miasto. Bardziej prawdopodobna lokalizacja wynika z artykułu zamieszczonego na niemieckojęzycznej stronie o Biskupcu www.bischofsburg.de gdzie na podstawie książki o historii miasta z początków XX w. umieszcza się zamek na ulicy Pionierów naprzeciwko kościoła. Moim zdaniem to najbardziej prawdopodobna lokalizacja choć niedawno w pewnej książce przeglądanej w księgarni, której tytułu niestety nie pamiętam był rysunek sieci kanałów podziemnych pod skrzyżowaniem ulic Ogrodowej i 1-go Maja z oznaczeniem "Z" (według opisu obok - zamek). Zamek niżej niż kościół mi jednak nie bardzo pasuje do podstaw obronności ze średniowiecza.
  • Przezmark i jego niepowtarzalny urok.       Autor:  Kustosz      Data:  2011-06-04 17:52:59
    Zamek w Przezmarku woj.pomorskie gm.Stary Dzierzgoń gorąco zaprasza turystów.
  • Re: prawdopodobne położenie zamku       Autor:  Wojciech      Data:  2011-03-21 22:34:25
    Witajcie! Jestem tu zupełnym przypadkiem... Ale pozwolę sobie włączyć się do dyskusji na temat położenia zamku w Biskupcu.   Mianowicie w książce "Olsztyn 1353-1945, Tom I" autorstwa A. Wakar napisane jest, że zamek mógł znajdować się w Zameczku(obecnie wieś, bądź osada), położonym 1km na południe od miasta, w miejscu w którym według Hennenberga i tradycji ludowej miał się wznosić krzyżacki zameczek, gdzie dawniej znajdowało się grodzisko pruskie.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.