pusteTelefon kontaktowy
Zamek,
tel. (34) 328 80 02Ikonka - zamek

BOBOLICE
🏰 Gotycki zamek królewski 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku Bobolice"Maleński ten zameczek, z wielką atoli śmiałością na wierzchołku prawie niedostępnej skały wzniesiony. [...] W 1661 przestał być mieszkalnym i w skutek tego obrócił się w ruinę, która przecież jest ozdobą całej okolicy i stanowi jeden z najpiękniejszych naszych krajobrazów"
fragment z opisu w Tygodniku Ilustrowanym z 1861 r.

Ocena


Możesz ocenić:
Bobolice / śląskie - Gotycki zamek królewski

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4.5 stars Średnia ocena: 4.4 na 5. Głosów: 363
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4.5 stars Średnia ocena: 4.3 na 5. Głosów: 289
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera d
Ankieta
Inne ankiety
o niedawna niewielkie, ale robiące wrażenie ruiny zamku położone na dość stromym wzniesieniu. Warownia była doskonale dopasowana do ukształtowania terenu. Ocalał tylko górny zamek, a konkretnie część mieszkalna z pozostałościami baszty na północno-wschodnim narożu. Widać było piękne mury z otworami okiennymi. Nie zachowało się w ogóle sklepienie. Kiedyś do zamku prowadził most zwodzony ponad suchą fosą, a całość otaczały mury z blankami. Od strony południowej do budynku zamkowego przylegała druga mniejsza baszta z kopułą. Natomiast poniżej od tej strony stała czworoboczna wieża bramna broniąca przedzamcza (obecnie została zrekonstruowana wraz z murem obwodowym). Z zamku rozciąga się rozległy widok na całą okolicę, dobrze widać także sąsiedni zamek w Mirowie.
Kilka lat temu ruiny zaczęły zmieniać swoje oblicze, ponieważ kupił je senator Lasecki i przeprowadzał powolną odbudowę. Dziś zamek jest już w pełni zrekonstruowany, częściowo na podstawie fantazji autora projektu. Można już także zwiedzać wnętrza. Oprowadzenie z przewodnikiem trwa ok. 30 minut (wejście co 45 minut). Utworzono w sumie 17 komnat, w tym kaplica i sala rycerska. Większość jest dostępna i posiada wyposażenie - stare meble, żyrandole, poroża, zbroje rycerskie. Na górze jest taras widokowy. Wygląda to wszystko całkiem nieźle. Także z zewnątrz odbudowane mury dobrze wkomponowały się w krajobraz.
Zamek grał Wawel w serialu Korona Królów i na dziedzińcu są po tym fakcie pamiątkowe tablice. Niestety zwiedzający nie dostają wystarczająco dużo czasu aby np. wejść na ganek strażniczy, chyba że przestaną słuchać przewodnika.
Idąc z Bobolic 1,5 km na wschód dojdziemy do zamku w Mirowie, po drodze mijając jaskinię (ścieżką najbardziej na prawo, trzeba zboczyć z głównej dróżki).


Rekonstrukcja lub stary widok zamku bobolice
Widok ruin zamku w XIX w. od południa. Rysował z natury Kostrzewski.
Źródło: Tygodnik Ilustrowany 1861 r.PlanA - wieża bramna, B - zamek górny, C - zamek dolny, D - studnia
Źródło: Zamki w Polsce, Bohdan Guerquin, Arkady 1984


Rekonstrukcja

Powrót na górę strony

Rekonstrukcja lub stary widok zamku bobolice
Rekonstrukcja wyglądu zamku z roku 1650 wg Zygmunta Lisa
Źródło: Zamki i inne warownie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Jolanta FiduraHistoria

Powrót na górę strony

Ozdobna pierwsza litera zamek wzniesiono za Kazimierza Wielkiego w XIV w. Prawdopodobnie wcześniej istniał tu drewniany zamek zbójecki. Legendy mówią też o siedzibie rycerza Bolesława Krzywoustego - Boboli.
punktor 1370 r. - Ludwik Węgierski, następca Kazimierza oddał zamek księciu opolskiemu - Władysławowi jako nagrodę za popieranie jego planów dynastycznych
punktor1379 r. - książę czasowo przekazał zamek Węgrowi Andrzejowi Schony z Barlabas
Biała dama
W piętnastowiecznych kronikach odnotowano, że jeden z przedstawicieli rodziny Krezów porwał i przetrzymywał w bobolickiej warowni swoją bratanicę. W tym okresie narodziło się podanie o zjawie białej damie pojawiającej się czasami na murach zamku.

punktor 1396 r. - Władysław okazał się nielojalny wobec państwa polskiego - obsadził zamek Niemcami i Czechami którzy łupili okoliczną ludność. Władysław Jagiełło siłą więc przejął jego ziemie w tym i Bobolice
punktor1486 r. - zamek na ponad 1,5 wieku dostał się w ręce rodu Krezów herbu Ostoja
punktor 1587 r. - arcyksiążę austriacki Maksymilian Habsburg na krótko szturmem zajął zamek. Odbiły go wojska hetmana Jana Zamoyskiego
punktor 1625 r. - zamek przejął ród Myszkowskich herbu Jastrzębiec (właściciele zamku w pobliskim Mirowie)
punktor 1657 r. - zamek zdobyli i spalili Szwedzi
punktor 1683 r. - w Bobolicach zatrzymał się Jan III Sobieski, jednak nie spał w zamku lecz w namiocie pod zamkiem, co świadczyło o skali jego zniszczenia. Pobyt tu jednak wspominał bardzo miło, o czym pisał do swej ukochanej Marysieńki
Skarb zamkowy
W XIX w. w podziemiach zamku znaleziono ogromny skarb. Niektórzy wierzą, że nie odkryto jeszcze całości i główna jego część leży w korytarzu pomiędzy Bobolicami a Mirowem albo pobliskim Ogorzelnikiem, z którym również połączony był ponoć zamek.

punktor 1700 r. - w tym roku warownia była jeszcze zamieszkiwana przez J. Rutkowskiego, dzierżawcę tych ziem
punktorKoniec XVII w. - rodzina Męcińskich odkupiła zamek, próbowała go odbudować, ale z mizernym skutkiem
punktor Koniec XVIII w. - zamek został opuszczony i był dewastowany przez poszukiwaczy skarbów
punktor1882 r. - w wyniku parcelacji ziemie z zamkiem otrzymała chłopska rodzina Baryłów. Byli oni jego właścicielami jeszcze w latach 80-tych XX w.
punktor1999 r. - ruiny kupili Jarosław oraz Dariusz Laseccy
punktor2011 r. - bracia Laseccy ukończyli kontrowersyjną odbudowę warowni. Przy użyciu jurajskiego wapienia wzniesiono już m.in. mury obwodowe z wieżą bramną. Poniżej zamku powstał obiekt hotelowo - gastronomiczny.
punktor2016 r. - Andrzej Wajda kręcił w plenerach zamku sceny do filmu "Powidoki"
punktor2017 r. - odbudowany zamek Bobolice stał się Wawelem w serialu TVP "Korona Królów"

Rekonstrukcja lub stary widok zamku bobolice
Ruiny zamku w XIX w. Akwarela T. Chrząńskiego.
Źródło: Zamki w Polsce, Bohdan Guerquin, Arkady 1984Legenda

Powrót na górę strony

Ozdobna pierwsza litera z zamkiem związana jest legenda o dwóch braciach, z których jeden władał zamkiem w Bobolicach a drugi w Mirowie. Bracia byli ze sobą bardzo zżyci, nie mogli się bez siebie obejść. Pewnego razu przybył posłaniec królewski i wezwał władcę Bobolic do wzięcia udziału w wojnie na Rusi. Drugi brat postanowił o chlebie i wodzie oczekiwać na powrót brata. Ten wrócił ze skarbami i piękną dziewczyną w której zakochał się i pan Mirowa. Skarbami się podzielili a o tym kto poślubi dziewczynę miało zadecydować ciągnięcie losu. Wygrał brat z Bobolic. Od tej pory braterska miłość się skończyła. Pan Mirowa nie dawał za wygraną, tym bardziej że dziewczyna pokochała właśnie jego. Gdy władca Bobolic opuszczał zamek, jego żona i brat spotykali się w podziemiach łączących oba zamki. Gdy rzecz się wydała, pan Bobolic zabił brata a żonę zamurował w lochach.

Istnieje też nieco inna wersja tej legendy. Patrz na stronę o MirowieWstęp

Płatny - 10 zł normalny i 5 zł ulgowy. Dzieci do 6 lat gratis.

Ponieważ informacje o godzinach otwarcia, a przede wszystkim cenach biletów szybko się dezaktualizują, sprawdź je na stronie oficjalnej opisywanego zamku/dworu:
otwórz stronę obiektu


Położenie i dojazd


Północna Jura Krakowsko-Częstochowska. Zobacz na mapie jury lub woj. śląskiego.
Dojazd nie jest łatwy. Najpierw najlepiej dostać się autobusem lub pociągiem do Myszkowa, a potem:
1. PKS-em z Myszkowa do Bobolic (jeździ bardzo rzadko) i dalej czerwonym szlakiem ok. 0,5 km. Zamek góruje nad wsią
2. PKS -em do Niegowej np. z Żarek i dalej czerwonym szlakiem ok. 5 km
Samochodem można dojechać pod wzgórze zamkowe.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N50.61332222°,  E19.49300278°
format DM (stopnie, minuty):   50° 36.7993332'N,  19° 29.5801668'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 36' 47.96''N,  19° 29' 34.81''E Czas


Przystanek PKS jest zaraz obok wzgórza zamkowego. Wejście na nie zajmuje ok. 5 min. Pobieżne oglądnięcie trwa ok. 20 min.

BibliografiapunktorBorkowski Jacek - Orle Gniazda Jury Krakowsko Częstochowskiej
punktorFidura Jolanta - Zamki i inne warownie wyżyny krakowsko-częstochowskiej
punktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorJurasz Tomasz - Zamki i ich tajemnice
punktorKaczyńscy Izabela i Tomasz - Polska - najciekawsze zamki
punktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Rogiński Ryszard - Zamki i twierdze w Polsce - historia i legendy
punktorSypek Robert - Zamki i obiekty warowne Jury Krak.-Częst.


Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Bobolice - Widok od strony Mirowa Bobolice - Widok z dołu, spod skałek Bobolice - Odbudowany zamek od dołu Bobolice - Widok z dziedzińca Bobolice - Front warowni Bobolice - Brama wjazdowa Bobolice - Krajobraz z tarasu widokowego Bobolice - Kaplica Bobolice - Jedna z komnat
Zdjęcia wykonane latem 2019

Bobolice - Widok z oddali na odbudowywany zamek Bobolice - Odbudowywany zamek Bobolice - Widok z drogi do Mirowa
Zdjęcia z wiosny 2009

Bobolice - Ostatnie chwile oryginalnego zamku w ruinie Bobolice - Ostatnie chwile oryginalnego zamku w ruinie Bobolice - Ostatnie chwile oryginalnego zamku w ruinie Bobolice - Znakomite ujęcie zamku z kwietnia 2004
Zdjęcia wykonane latem 2004

Bobolice - Ruiny zamku Bobolice - Ruiny zamku Bobolice - Widok z zewnątrz na ścianę boczną zamku Bobolice - Widok z głównej ścieżki prowadzącej do zamku Bobolice - Ruiny zamku Bobolice - Ruiny zamku Bobolice - Pozostałości komnaty mieszkalnej, najwyższy punkt ruin Bobolice - Ruiny zamku Bobolice - Widok na zamek w Mirowie oddalony o 1,5 km Bobolice - Jaskinia w drodze między Bobolicami i Mirowem
Zdjęcia wykonane: latem 2001Noclegi


punktorŁutowiec - Schronisko Szkoły Podstawowej Fundacji "Elementarz", Łutowiec 9, tel. (034) 31 51 024
punktorZawiercie - OSiR, ul. Moniuszki 10, tel. (032) 672 23 32
punktorZawiercie - Hotel Putek, ul. Paderewskiego 61, tel. (032) 671 56 10

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Rekonstrukcja       Autor:  Antykonserwator      Data:  2018-05-14 18:58:22
    W obecnej Polsce - "kamieni kupie" konserwator jest na posyłki takich inwestorów.
  • Re: Order dla inwestora       Autor:  kelvin smith      Data:  2017-06-09 12:50:53
    Uzyskanie legalnego kredytu zawsze było ogromnym problemem dla klientów, którzy mają problem finansowy i potrzebują rozwiązania. Kwestia kredytu i zabezpieczenia to coś, czego klienci zawsze martwią się, szukając pożyczki od legalnego pożyczkodawcy. Ale ... zrobiliśmy tę różnicę w sektorze kredytów. Możemy umówić się na pożyczkę w przedziale 10 500 USD. Do 9500 000 000 000 USD tak niskie jak 2% zainteresowania Zareaguj natychmiast na ten e-mail: kelvinsmithfunds@hot­mail.com
  • Re: Gratulacje dla panów Laseckich       Autor:  Wedrowiec      Data:  2016-10-29 16:53:54
    z zewnatrz piekny i gratuluje. Wewnatrz porażka. 5 minut zwiedzania i 15 złotych od osoby. Rydzyk w toruniu za 1.5 godziny zwiedzania mówi co łaska. Prosze przemyśleć sens zwiedzania za takie pieniadze. Proponuje prawdziwych przewodników i za symboliczną złotówke wejście (są tylko 4 pomieszczenia) pozdrawiam

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.