Zamek Bobolice

Bobolice
Średniowieczny zamek królewski

Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Bobolice (woj. śląskie) - Średniowieczny zamek królewski

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4.5 stars
Średnia ocena: 4.4 na 5. Głosów: 381

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4.5 stars
Średnia ocena: 4.3 na 5. Głosów: 295

       
    
 


Opis i stan obecny


Jeszcze nie tak dawno zamek Bobolice był niewielkimi, ale robiącymi wrażenie ruinami na Szlaku Orlich Gniazd. Położona na stromym, skalistym wzniesieniu (360 m npm) warownia była doskonale dopasowana do ukształtowania terenu. Ocalał tylko górny zamek, a konkretnie część mieszkalna z pozostałościami baszty w północno-wschodnim narożu. Widać było malownicze mury z otworami okiennymi. Nie zachowało się w ogóle sklepienie.
Kilkanaście lat temu ruiny zaczęły zmieniać swoje oblicze, ponieważ kupił je ówczesny senator (najpierw PIS, potem PO) z Częstochowy Lasecki z bratem i przeprowadzał powolną odbudowę.
Aktualnie zamek jest już w pełni odbudowany, częściowo na podstawie fantazji autora projektu. Można już także zwiedzać wnętrza. Oprowadzenie z przewodnikiem trwa ok. 30 minut.
Do zamku, jak dawniej prowadzi most zwodzony ponad suchą fosą. Odtworzona została wieża bramna, a całość otaczają mury obronne. Wewnątrz utworzono w sumie 17 komnat, w tym kaplicę i salę rycerską. Większość jest dostępna i posiada wyposażenie - stare meble, żyrandole, poroża, zbroje rycerskie. Na górze jest taras widokowy. Z budowli rozciąga się rozległy widok na całą okolicę, dobrze widać także sąsiedni zamek w Mirowie.
Pierwotnie zamek zajmował tylko najwyższą część wzgórza. Stała tam niezachowana dziś okrągła wieża oraz budynek mieszkalny. Potem powstał zrekonstruowany obecnie system obronny: baszty i basteje (dziś na południowej jest taras widokowy). Obszerna wieża została zastąpiona budynkiem mieszkalnym. Powstał zamek dolny otoczony murem z blankami i suchą fosą.
Nowy zamek bobolicki prezentuje się nawet nieźle i jako tako wkomponował się w jurajski krajobraz, ale jeśli ktoś widział dawne ruiny to będzie mu doskwierać wrażenie sztuczności. Obiekt zagrał Wawel w serialu Korona Królów i na dziedzińcu znajdują się z tej okazji pamiątkowe tablice. Niestety zwiedzający nie dostają wystarczająco dużo czasu aby np. wejść na ganek strażniczy, chyba że przestaną słuchać przewodnika. Obok warowni postawiono restaurację, ale ponoć ceny nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do jakości potraw i obsługi, więc nie traciłem na nią czasu.
ozdoba
Skarb zamkowy
W XIX w. w podziemiach zamku bobolickiego znaleziono ogromny skarb. Niektórzy wierzą, że nie odkryto jeszcze całości i główna jego część leży w korytarzu pomiędzy Bobolicami a Mirowem albo pobliskim Ogorzelnikiem, z którym również połączona była ponoć warownia.

Idąc z Bobolic 1,5 km na wschód dojdziemy do Mirowa, po drodze mijając jaskinię (trzeba iść ścieżką najbardziej na prawo) zwaną Stajnią, gdzie natrafiono na narzędzia i pierwsze w Polsce szczątki neandertalczyka.

Aktualizacja. Od niedawna płatny wstęp jest już na błonia zamkowe. Nie ma też wstępu na wspomnianą ścieżkę. Dojście do skałek od strony obu zamków zostało zamknięte siatkowym ogrodzeniem. Czerwony Szlak Orlich Gniazd został usunięty i przeniesiony na drogę asfaltową. Przestrogi przed pazernością nowych właścicieli okazały się prorocze. Czy sprawdzą się również plotki o polach golfowych na terenach dawniej dostępnych dla turystów?

Ruiny w Bobolicach wg Kostrzewskiego
Ruiny w Bobolicach w tle na obrazie F. Kostrzewskiego z ok. 1860 r.Ruiny zamku od południa wg Kostrzewskiego
Widok ruin zamku w Bobolicach w XIX w. od południa. Rysował z natury F. Kostrzewski
Źródło: Tygodnik Ilustrowany 1861 r.


Plany i rekonstrukcje


Plan zamku wg B. Guerquina
Plan zamku sprzed odbudowy wg B. Guerquina. A - wieża bramna, B - zamek górny z zaznaczoną pierwotną gotycką wieżą, C - zamek dolny, D - studnia

Rekonstrukcja J. Gumowskiego
Rekonstrukcja zamku Bobolice wg Jana Gumowskiego z 1935 r.

Rekonstrukcja zamku - elewacja wschodnia
Rekonstrukcja zamku Bobolice - elewacja wschodnia. Na czerwono mur oryginalny, na zielono zrekonstruowany


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Zamek bobolicki wzniesiono za Kazimierza Wielkiego w XIV w. Prawdopodobnie wcześniej istniała tu drewniana warownia zbójecka. Legendy mówią też o siedzibie rycerza Bolesława Krzywoustego - Boboli.
punktor 1370 r. - Ludwik Węgierski, następca Kazimierza oddał zamek księciu opolskiemu - Władysławowi jako nagrodę za popieranie jego planów dynastycznych

Zamek Bobolice w Atlasie Bazewicza
Zamek Bobolice w Atlasie Geograficznym Ilustrowanym Królestwa Polskiego J.M. Bazewicza z 1907 r.


punktor 1379 r. - książę czasowo przekazał Bobolice Węgrowi - Andrzejowi Schóny z Barlabas
ozdoba
Biała dama
W piętnastowiecznych kronikach odnotowano, że jeden z przedstawicieli rodziny Krezów porwał i przetrzymywał w bobolickiej warowni swoją bratanicę. W tym okresie narodziło się podanie o zjawie białej damie pojawiającej się czasami na murach zamku.

punktor 1396 r. - Opolczyk okazał się nielojalny wobec państwa polskiego - obsadził zamek Niemcami i Czechami, którzy łupili okoliczną ludność. Władysław Jagiełło siłą przejął więc jego ziemie, w tym i Bobolice. Warownię pozostawił jednak w rękach Andrzeja Schóny. Potem odziedziczyli ją Stanisław Szafraniec i Mściwój z Wierzchowiska, co doprowadziło do konfliktów i podziału własności budowli na pół. Następnie zamek na krótko był w rękach Piotra Szafrańa, Floriana z Knyszyna, Tresków, Rzeszowskich.
punktor 1486 r. - zamek na ponad 1,5 wieku dostał się w ręce rodu Krezów herbu Ostoja. W tym czasie miała miejsce rozbudowa budowli i likwidacja starej baszty
punktor 1587 r. - arcyksiążę austriacki Maksymilian Habsburg na krótko szturmem zajął zamek. Odbiły go wojska hetmana Jana Zamoyskiego
ozdoba
Monarchiści na zamku
W 2013 roku na zamku bobolickim odbył się Międzynarodowy Zjazd Monarchistyczny, na którym monarchiści z Polski, Węgier i Chorwacji podpisali traktat o współpracy zwany "monarchistycznym trójprzymierzem". Udział wzięli "pretendent do tronu Królestwa Węgier" Janos Horkovics-Kovats, "Wielki Mistrz Zakonu Chorwackiej Korony" hrabia Branimir Vuchetich oraz człowiek o najdłuższej tytulaturze: Leszek Wierzchowski - "Wielki Książę, Regent Polski i Polskiego Ruchu Monarchistycznego". Celem spotkania była wzajemna wymiana doświadczeń w dążeniu do odrodzenia i rozwoju nowoczesnej monarchii oraz porozumienie w sprawie uznawania jedynie własnych tytułów arystokratycznych i nieuznawaniu innych ugrupowań monarchistycznych :)

punktor 1625 r. - zamek przejął ród Myszkowskich herbu Jastrzębiec (właściciele zamku w pobliskim Mirowie)
punktor 1657 r. - zamek zdobyli i spalili Szwedzi
punktor 1683 r. - w Bobolicach zatrzymał się Jan III Sobieski, jednak nie spał w zamku lecz w namiocie pod zamkiem, co świadczyło o skali jego zniszczenia. Pobyt tu jednak wspominał bardzo miło, o czym pisał do swej ukochanej Marysieńki
punktor 1700 r. - w tym roku warownia była jeszcze zamieszkiwana przez J. Rutkowskiego, dzierżawcę tych ziem
punktor Koniec XVII w. - rodzina Męcińskich odkupiła zamek, próbowała go odbudować, ale z mizernym skutkiem
punktor Koniec XVIII w. - zamek został opuszczony i był dewastowany przez poszukiwaczy skarbów
punktor 1882 r. - z rozkazu carskiego dokonano parcelacji ziemi w Bobolicach. Część z ruinami zamku otrzymała chłopska rodzina Baryłów. Byli oni jej właścicielami jeszcze w latach 90-tych XX w.
punktor 1999 r. - ruiny od potomka Baryły kupili bracia Jarosław oraz Dariusz Laseccy
punktor 2011 r. - Laseccy ukończyli kontrowersyjną odbudowę warowni. Przy użyciu jurajskiego wapienia wzniesiono już m.in. mury obwodowe z wieżą bramną. Poniżej zamku powstał obiekt hotelowo - gastronomiczny.
punktor 2016 r. - Andrzej Wajda kręcił w plenerach zamku sceny do filmu "Powidoki"
punktor 2017 r. - odbudowany zamek Bobolice stał się Wawelem w serialu TVP "Korona Królów"

Ruiny zamku na litografii N. Ordy
Ruiny zamku Bobolice na litografii Napoleona Ordy, 1881 r.Legendy i podania

Powrót na górę strony

Z zamkiem bobolickim związana jest legenda o dwóch braciach, z których jeden władał zamkiem w Bobolicach a drugi w Mirowie. Bracia byli ze sobą bardzo zżyci, nie mogli się bez siebie obejść. Pewnego razu przybył posłaniec królewski i wezwał władcę Bobolic do wzięcia udziału w wojnie na Rusi. Drugi brat postanowił o chlebie i wodzie oczekiwać na powrót brata. Ten wrócił ze skarbami i piękną dziewczyną w której zakochał się i pan Mirowa. Skarbami się podzielili a o tym kto poślubi dziewczynę miało zadecydować ciągnięcie losu. Wygrał brat z Bobolic. Od tej pory braterska miłość się skończyła. Pan Mirowa nie dawał za wygraną, tym bardziej że dziewczyna pokochała właśnie jego. Gdy władca Bobolic opuszczał zamek, jego żona i brat spotykali się w podziemiach łączących oba zamki. Gdy rzecz się wydała, pan Bobolic zabił brata a żonę zamurował w lochach.

Istnieje też nieco inna wersja tej legendy. Patrz na stronę o Mirowie


Przedwojenne zdjęcie zamku
Przedwojenne zdjęcie Henryka Poddębskiego


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorKrólewski Zamek Bobolice - Bobolice 1

CZAS
punktor Oglądnięcie z zewnątrz i zwiedzanie wnętrz trwa ponad 1 godzinę

WSTĘP
punktor Wstęp płatny. Parking darmowy, ale od niedawna samo otoczenie zamku (błonia) są płatne - 7 zł (5 zł ulgowy). Bilet do zamku - 15 zł normalny i 10 zł ulgowy. Dzieci do 6 lat gratis. Zwiedzanie z przewodnikiem co pół godziny.

Ponieważ informacje o godzinach otwarcia, a przede wszystkim cenach biletów szybko się dezaktualizują, sprawdź je na stronie oficjalnej opisywanego zamku/dworu:
Zamek w Bobolicach

INNE
punktor Zamek w Bobolicach w portalu promującym turystykę rodzinną "Wakacje z dzieciakiem" - relacje ze zwiedzania obiektu z dziećmi


Ruiny zamku od południa w Albumach Stronczyńskiego
Ruiny zamku w Bobolicach od południa w połowie XIX w. - Albumy Kazimierza Stronczyńskiego

Ruiny zamku od północy w Albumach Stronczyńskiego
Ruiny zamku w Bobolicach od północy w połowie XIX w. - Albumy Kazimierza Stronczyńskiego


Położenie i dojazd


Północna Jura Krakowsko-Częstochowska. Zobacz na mapie jury lub woj. śląskiego.
Dojazd na parking pod zamkiem lub do Mirowa, a stamtąd ładnym szlakiem.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.61332222°, E19.49300278°
format DM (stopnie, minuty):   50° 36.7993332'N, 19° 29.5801668'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 36' 47.96''N, 19° 29' 34.81''E Bibliografiapunktor Borkowski Jacek - Orle Gniazda Jury Krakowsko Częstochowskiej
punktor Fidura Jolanta - Zamki i inne warownie wyżyny krakowsko-częstochowskiej
punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Jurasz Tomasz - Zamki i ich tajemnice
punktor Kaczyńscy Izabela i Tomasz - Polska - najciekawsze zamki
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Rogiński Ryszard - Zamki i twierdze w Polsce - historia i legendy
punktor Sypek Robert - Zamki i obiekty warowne Jury Krak.-Częst.

Drzeworyt z widokiem zamku
Drzeworyt z widokiem zamku w Bobolicach datowany po 1850 r.Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Bobolice - Widok od strony Mirowa Bobolice - Widok z dołu, spod skałek Bobolice - Odbudowany zamek od dołu Bobolice - Widok sprzed bramy Bobolice - Dziedziniec Bobolice - Zamek górny z dziedzińca Bobolice - Front warowni Bobolice - Brama wjazdowa Bobolice - Krajobraz z tarasu widokowego Bobolice - Krajobraz z tarasu widokowego Bobolice - Kaplica Bobolice - Jedna z komnat
Zdjęcia wykonane latem 2019

Bobolice - Widok z oddali na odbudowywany zamek Bobolice - Odbudowywany zamek Bobolice - Widok z drogi do Mirowa
Zdjęcia z wiosny 2009

Bobolice - Ostatnie chwile oryginalnego zamku w ruinie Bobolice - Ostatnie chwile oryginalnego zamku w ruinie Bobolice - Ostatnie chwile oryginalnego zamku w ruinie Bobolice - Znakomite ujęcie zamku z kwietnia 2004
Zdjęcia wykonane latem 2004

Bobolice - Ruiny zamku Bobolice - Ruiny zamku Bobolice - Widok z zewnątrz na ścianę boczną zamku Bobolice - Widok z głównej ścieżki prowadzącej do zamku Bobolice - Ruiny zamku Bobolice - Ruiny zamku Bobolice - Pozostałości komnaty mieszkalnej, najwyższy punkt ruin Bobolice - Ruiny zamku Bobolice - Widok na zamek w Mirowie oddalony o 1,5 km Bobolice - Jaskinia w drodze między Bobolicami i Mirowem
Zdjęcia wykonane: latem 2001


Materiały wideo


Zamek Bobolice w Travel Channel
Zamek Bobolice z lotu ptakaNoclegi


punktor Łutowiec - Schronisko Szkoły Podstawowej Fundacji "Elementarz", Łutowiec 9, tel. (034) 31 51 024
punktor Zawiercie - OSiR, ul. Moniuszki 10, tel. (032) 672 23 32
punktor Zawiercie - Hotel Putek, ul. Paderewskiego 61, tel. (032) 671 56 10

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

 • Re: BOBOLICE PODRÓŻ W CZASIE       Autor:  Marek      Data:  2021-10-08 10:20:22
  Zacytuję "CastleCrazy77" - "zamek jest bajkowy" - trafiłeś w sedno tej tandety.   "Jeśli nie znamy pierwotnego kształtu zamku, a każdy stary odrestaurowany detal budowli wkomponowany jest w nową bryłę..to czego się tu czepiać.." Znów potwierdzasz, że przed imć senatorem, Bobolice były trwała ruiną historycznego zamku, a teraz są tworem bajkowym wg widzimisię senatora.
 • Re: Rekonstrukcja       Autor:  Antykonserwator      Data:  2018-05-14 18:58:22
  W obecnej Polsce - "kamieni kupie" konserwator jest na posyłki takich inwestorów.
 • Re: Order dla inwestora       Autor:  kelvin smith      Data:  2017-06-09 12:50:53
  Uzyskanie legalnego kredytu zawsze było ogromnym problemem dla klientów, którzy mają problem finansowy i potrzebują rozwiązania. Kwestia kredytu i zabezpieczenia to coś, czego klienci zawsze martwią się, szukając pożyczki od legalnego pożyczkodawcy. Ale ... zrobiliśmy tę różnicę w sektorze kredytów. Możemy umówić się na pożyczkę w przedziale 10 500 USD. Do 9500 000 000 000 USD tak niskie jak 2% zainteresowania Zareaguj natychmiast na ten e-mail: kelvinsmithfunds@hot­mail.com

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.