pusteIkonka - zamek

BOCHNIA
🏰 Całkowicie przebudowany średniowieczny zamek żupny 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku BochniaOcena


Możesz ocenić:
Bochnia / małopolskie - Całkowicie przebudowany średniowieczny zamek żupny

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
1.5 stars Średnia ocena: 1.7 na 5. Głosów: 27
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3 stars Średnia ocena: 2.9 na 5. Głosów: 17
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera zamek żupny w Bochni w formie murowanej istniał na pewno już w II poł. XIV wieku, nie wyklucza się jednak, iż pierwotny drewniany dwór obronny powstał jeszcze w XIII wieku, jako siedziba urzędników sprawujących pieczę nad przynosząca pokaźny dochód żupą (kopalnią) soli. Budowla wielokrotnie gościła polskich monarchów, w tym Kazimierza Wielkiego, który zapewne przyczynił się do powstania murowanej warowni złączonej z fortyfikacjami miejskimi. Choć w XVI wieku posiadała ona basztę ze strzelnicami i arsenał, to nie była obiektem gotowym do obrony przed atakiem regularnego wojska. Pełniła raczej funkcje administracyjno-gospodarcze. Żupnik Seweryn Boner nadał swej rezydencji renesansowy charakter, ozdobił ją m.in. attyką. Po rozbiorach Austriacy zaadoptowali zamek na mieszkania dla swoich urzędników. W 1875 nastąpiła katastrofalna w skutkach przebudowa, po której dawna warownia wygląda jak zwykła kamienica z drewnianą werandą. Pozbyto się wieży i wszelkich średniowiecznych mury. Do niedawna był to socjalny dom mieszkalny, ale kilka lat temu został opuszczony z powodu złego stanu technicznego. Z pewnością pod ziemią tkwią fundamenty wieży i innych gotyckich murów. Obiekt stoi niedaleko rynku, przy ul. Regis.
Budynek miał zostać wyburzono, ale w 2017 roku podjęto starania o jego rewitalizację. Rok wcześniej przeprowadzono bowiem badania archeologiczne, które odsłoniły sporo zabytkowych reliktów. Okazało się, że obiekt posiada mury z XVII wieku, a nie XIX jak sądzono. Wpisano go więc do rejestru zabytków i zlecono wykonanie projektu odbudowy, który po zdobyciu funduszy (ok. 11 mln. zł) wyglądałby jak poniżej. W piwnicach ma mieścić się kawiarnia, na parterze sale ekspozycyjne m.in. przedstawiające w sposób interaktywny historię miasta i żupy solnej, na piętrze sale reprezentacyjne, konferencyjne i ekspozycja stała, na poddaszu kolejna sala konferencyjna i zaplecze techniczne.


Projekt rewitalizacji zamku autorstwa Autorska Pracownia Projektowa Jerzy Wowczak oraz Autorska Pracownia Projektowa JW MS z o.o.

PlanPlan zamku autorstwa żupnika krakowskiego Jana Gotfryda Borlacha z pocz. XVIII wieku.Rysunek zamku autorstwa żupnika krakowskiego Jana Gotfryda Borlacha z pocz. XVIII wieku.


Położenie


Centralna część woj. małopolskiego. 40 km na wschód od Krakowa. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N49.970549°,  E20.428337°
format DM (stopnie, minuty):   49° 58.23294'N,  20° 25.70022'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   49° 58' 13.98''N,  20° 25' 42.01''E Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Bolków - Przebudowany zamek
Zdjęcia wykonane: latem 2008NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Pewnie dobiega swego kresu.       Autor:  j      Data:  2012-04-16 19:01:10
    Obiekt zagrożony zawaleniem. Jeszcze trochę i go po prostu rozbiorą. Albo rzeczywiście sam runie.
  • Piekny Zamek       Autor:  mieszkaniec      Data:  2012-04-15 12:38:09
    Taki Fajny Zamek był a musieli go przebudować Miasto pownno zrobić badania archologiczne i wyremontować dzisiejszy zamek.   chętnie wklejiłbym jego dawny rysunek na tą stronę ale niewiem   jak to zrobić

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.