Możesz ocenić: Bochotnica / lubelskie - Średniowieczny zamek rycerski
 ie wiele zachowało się z zamku w Bochotnicy postawionym na zalesionym wzgórzu nad rzeką Bystra. Nie był to duży obiekt, ale bardzo trudny do zdobycia ze względu na obronne położenie i głęboką 50-metrową fosę.
Zamek wzniesiono z kamienia na planie wieloboku, początkowo z budynkiem mieszkalnym od północy. Później do murów obwodowych dobudowano z kamienia i cegły drugi budynek od południa z 3 kondygnacjami. Obok niego od płd.-zach. znajdowała się brama wjazdowa.
Dziś także wchodzi się do ruin od tej strony. Ocalały tylko dwa fragmenty murów, w tym pokaźne skrzydło południowe z otworami okiennymi i nikłe resztki starszej części północnej. Niestety teren zamkowy jest dość mocno porośnięty roślinnością. Idąc do ruin mijamy mały pomnik ku czci ofiar tzw. "krwawej środy" w roku 1942.
Do zamku, droga przy nim prowadzi w lewo, natomiast idąc w prawo pod górę po ok. 100 m zobaczymy zabudowania i ruiny mauzoleum Jana Oleśnickiego/Bochotnickiego (po lewej). Ciekawa, XVI-wieczna budowla jest w takiej samej ruinie jak zamek. Nie jest oficjalnie dostępna, ponieważ znajduje się na terenie prywatnym, ale można do niej podejść, bo na razie nie ma ogrodzenia.
![]() A - dziedziniec, B - dom mieszkalny, C - budynek południowy, D - brama Źródło: Zamki w Polsce, Bohdan Guerquin, Arkady 1984
![]() Projekt odbudowy zamku na rysunku A. Zwierzchowskiego z 1890 r.
| Historia | ![Powrót na górę]() |
 amek zbudowano w połowie XIV w. prawdopodobnie z inicjatywy przodków rodu Firlejów, ponieważ wiadomo że od 1317 r. okolica należała do Dziersława i Ostasza herbu Lewart z Bejsc. Być może pomysł budowy zamku wyszedł od Kazimierza Wielkiego, który po najeździe tatarskim chciał zabezpieczyć te tereny e łańcuchem fortyfikacji, a zrealizował go wspomniany Ostasz - kasztelan lubelski.
Pierwotne założenie miało kształt wieloboku z dziedzińcem i budynkiem mieszkalnym od strony północnej i bramą od południa, nie było wież. Materiałem budowlanym był miejscowy kamień.
![punktor]() 1368 r. - pierwsza wzmianka o zamku w dokumentach
![punktor]() 1399 r. - zamek od Jana z Bejsc kupił Klemens Kurowa, kasztelan żarnowski za niewielką sumę 550 grzywien
![punktor]() koniec XV w. - zamek przeszedł w ręce Anny Zbąskiej, która wraz z grupą bandytów napadała na okoliczną ludność
![punktor]() pocz. XVI w. - warownia została przebudowana z inicjatywy kolejnego właściciela Jana Oleśnickiego, syna Katarzyny Zbąskiej (siostra wspomnianej Anny). Dodano zbudowany z kamienia i cegły trzykondygnacyjny budynek mieszkalny od strony południowej, postawiono też nową bramę i most zwodzony. Oleśnicki przyjął nazwisko Bochotnicki, nie miał dziedziców i został pochowany na sąsiednim wzgórzu w grobowcu wzorowanym na kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.
![punktor]() 1523 r. - król Zygmunt Stary przekazał Bochotnicę rodzinie Samborzeckich, która zamieszkiwała tu przez 100 lat
![punktor]() Nie są znane dalsze losy zamku, ale zakłada się że został zniszczony podczas którejś z wojen i opuszczony w XVII w.
![Rekonstrukcja lub stary widok zamku bochotnica]()
Widok ruin z Tygodnika Ilustrowanego z roku 1868
Źródło: Zamki Polskie, Bohdan Guerquin, Arkady 1984
![punktor]() 1890 r. - A. Zwierzchowski opracował projekt budowy zamku od nowa ale nie został on nigdy zrealizowany
![punktor]() 1964 r. - rozpoczęły się badania ruin pod kierunkiem Ewy Różyckiej, architekt z Wrocławia. Odkryto m.in. ślady wczesnych umocnień, które mogły pochodzić jeszcze z przełomu XIII w i XIV w. a więc przed postawieniem obecnego murowanego zamku
| Legendy | ![Powrót na górę]() |
 egenda mówi że Kazimierz Wielki w podeszłym już wieku zakochał się w młodej Żydówce Esterce. Aby być blisko ukochanej król umieścił ją w zamku Bochotnicy dokąd potajemnie udawał się spacerem z Kazimierza Dolnego (istnieje też podobno podziemny korytarz łączący oba zamki). Dlatego też tutejszy zamek zwany jest "zamkiem Esterki". Jak było naprawdę nie wiadomo, co prawda Długosz potwierdza ten związek ale zamek w Bochotnicy nigdy nie był własnością królewską lecz rycerską.
Z zamkiem związana jest też legenda o okrutnej rozbójniczce Annie Zbąskiej, która za swe zbrodnie skazana została na wieczne potępienie i jako duch musi wciąż pilnować i przeliczać swoje skarby. Mają one być ukryte w zamku i w jaskiniach w pobliskim wzgórzu.
Wolny
Zachodnia cześć woj. lubelskiego. 8 km na południe od Puław, 4 km na północ od Kazimierza Dolnego. Zobacz na mapie.
Dojazd pociągiem można dostać się tylko Puław lub Lublina, a dalej PKS-em. Jadąc od strony Puław do zamku prowadzi droga w lewo zaraz za rondem, koło zabytkowej studni. Wejście na górę znajduje się po kilkuset metrach, już z daleka widać mały fragment muru. Samochodem można podjechać pod samo wzgórze zamkowe. Wejście oznaczone jest tablicą informacyjną.
![GPS]() Współrzędne geograficzne:
format D (stopnie): N51.33504167°, E21.99481667°
format DM (stopnie, minuty): 51° 20.1025002'N, 21° 59.6890002'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 51° 20' 06.15''N, 21° 59' 41.34''E
Pobieżne oglądnięcie z wejściem na górę zajmuje ok. 15 min.
![punktor]() Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
![punktor]() Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
![punktor]() Rogiński Ryszard - Zamki i twierdze w Polsce. Historia i legendy
![punktor]() Sypkowie Agnieszka i Robert - Zamki i warownie ziemi sandomierskiej
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem. |
|