puste  
Województwo: lubelskie / Powiat: puławski / Gmina: Kazimierz Dolny

Ikonka - zamek

BOCHOTNICA
¤ Średniowieczny zamek rycerski ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku bochotnica

Ocena


Możesz ocenić:
Bochotnica - Średniowieczny zamek rycerski

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.5 na 5. Głosów: 61
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3 stars Średnia ocena: 3.2 na 5. Głosów: 48
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera nie wiele zachowało się z zamku w Bochotnicy postawionym na zalesionym wzgórzu nad rzeką Bystra. Nie był to duży obiekt, ale bardzo trudny do zdobycia ze względu na obronne położenie i głęboką 50-metrową fosę.
Zamek wzniesiono z kamienia na planie wieloboku, początkowo z budynkiem mieszkalnym od północy. Później do murów obwodowych dobudowano z kamienia i cegły drugi budynek od południa z 3 kondygnacjami. Obok niego od płd.-zach. znajdowała się brama wjazdowa. Dziś także wchodzi się do ruin od tej strony. Ocalały tylko dwa fragmenty murów, w tym pokaźne skrzydło południowe z otworami okiennymi i nikłe resztki starszej części północnej. Niestety teren zamkowy jest dość mocno porośnięty roślinnością. Idąc do ruin mijamy mały pomnik ku czci ofiar tzw. "krwawej środy" w roku 1942.
Do zamku, droga przy nim prowadzi w lewo, natomiast idąc w prawo pod górę po ok. 100 m zobaczymy zabudowania i ruiny mauzoleum Jana Oleśnickiego/Bochotnickiego (po lewej). Ciekawa, XVI-wieczna budowla jest w takiej samej ruinie jak zamek. Nie jest oficjalnie dostępna, ponieważ znajduje się na terenie prywatnym, ale można do niej podejść, na razie nie ma ogrodzenia.


PlanA - dziedziniec, B - dom mieszkalny, C - budynek południowy, D - brama
Źródło: Zamki w Polsce, Bohdan Guerquin, Arkady 1984Historia

Powrót na górę

Ozdobna pierwsza litera zamek zbudowano w połowie XIV w. prawdopodobnie z inicjatywy przodków rodu Firlejów, ponieważ wiadomo że od 1317 r. okolica należała do Dziersława i Ostasza herbu Lewart z Bejsc. Być może pomysł budowy zamku wyszedł od Kazimierza Wielkiego, który po najeździe tatarskim chciał zabezpieczyć te tereny e łańcuchem fortyfikacji, a zrealizował go wspomniany Ostasz - kasztelan lubelski. Pierwotne założenie miało kształt wieloboku z dziedzińcem i budynkiem mieszkalnym od strony północnej i bramą od południa, nie było wież. Materiałem budowlanym był miejscowy kamień.
punktor1368 r. - pierwsza wzmianka o zamku w dokumentach
punktor1399 r. - zamek od Jana z Bejsc kupił Klemens Kurowa, kasztelan żarnowski za niewielką sumę 550 grzywien
punktorkoniec XV w. - zamek przeszedł w ręce Anny Zbąskiej, która wraz z grupą bandytów napadała na okoliczną ludność
punktorpocz. XVI w. - warownia została przebudowana z inicjatywy kolejnego właściciela Jana Oleśnickiego, syna Katarzyny Zbąskiej (siostra wspomnianej Anny). Dodano zbudowany z kamienia i cegły trzykondygnacyjny budynek mieszkalny od strony południowej, postawiono też nową bramę i most zwodzony. Oleśnicki przyjął nazwisko Bochotnicki, nie miał dziedziców i został pochowany na sąsiednim wzgórzu w grobowcu wzorowanym na kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.
punktor1523 r. - król Zygmunt Stary przekazał Bochotnicę rodzinie Samborzeckich, która zamieszkiwała tu przez 100 lat
punktorNie są znane dalsze losy zamku, ale zakłada się że został zniszczony podczas którejś z wojen i opuszczony w XVII w.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku bochotnica
Widok ruin z Tygodnika Ilustrowanego z roku 1868
Źródło: Zamki Polskie, Bohdan Guerquin, Arkady 1984

punktor1890 r. - A. Zwierzchowski opracował projekt budowy zamku od nowa ale nie został on nigdy zrealizowany
punktor1964 r. - rozpoczęły się badania ruin pod kierunkiem Ewy Różyckiej, architekt z Wrocławia. Odkryto m.in. ślady wczesnych umocnień, które mogły pochodzić jeszcze z przełomu XIII w i XIV w. a więc przed postawieniem obecnego murowanego zamkuLegendy

Powrót na górę

Ozdobna pierwsza litera legenda mówi że Kazimierz Wielki w podeszłym już wieku zakochał się w młodej Żydówce Esterce. Aby być blisko ukochanej król umieścił ją w zamku Bochotnicy dokąd potajemnie udawał się spacerem z Kazimierza Dolnego (istnieje też podobno podziemny korytarz łączący oba zamki). Dlatego też tutejszy zamek zwany jest "zamkiem Esterki". Jak było naprawdę nie wiadomo, co prawda Długosz potwierdza ten związek ale zamek w Bochotnicy nigdy nie był własnością królewską lecz rycerską.


Z zamkiem związana jest też legenda o okrutnej rozbójniczce Annie Zbąskiej, która za swe zbrodnie skazana została na wieczne potępienie i jako duch musi wciąż pilnować i przeliczać swoje skarby. Mają one być ukryte w zamku i w jaskiniach w pobliskim wzgórzu.


Wstęp

Wolny

Położenie i dojazd


Zachodnia cześć woj. lubelskiego. 8 km na południe od Puław, 4 km na północ od Kazimierza Dolnego. Zobacz na mapie.
Dojazd pociągiem można dostać się tylko Puław lub Lublina, a dalej PKS-em. Jadąc od strony Puław do zamku prowadzi droga w lewo zaraz za rondem, koło zabytkowej studni. Wejście na górę znajduje się po kilkuset metrach, już z daleka widać mały fragment muru. Samochodem można podjechać pod samo wzgórze zamkowe. Wejście oznaczone jest tablicą informacyjną.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 51.33504167°,  E 21.99481667°
format DM (stopnie, minuty):   N 51° 20.1025002',  E 21° 59.6890002'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 51° 20' 06.15'',  E 21° 59' 41.34''


Czas


Pobieżne oglądnięcie z wejściem na górę zajmuje ok. 15 min.

BibliografiapunktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktorRogiński Ryszard - Zamki i twierdze w Polsce. Historia i legendy
punktorSypkowie Agnieszka i Robert - Zamki i warownie ziemi sandomierskiej

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Bochotnica - Skrzydło południowe zamku Bochotnica - Widok od zachodu Bochotnica - Skrzydło południowe zamku Bochotnica - Widok od południa przy wejściu Bochotnica - Mury zamkowe Bochotnica - Resztki najstarszego skrzydła północnego Bochotnica - Resztki najstarszego skrzydła północnego Bochotnica - Pomnik ku czci ofiar Krwawej Środy Bochotnica - Wąwóz przy drodze do zamku Bochotnica - Widok z dołu na ruiny na wzgórzu

Zdjęcia wykonane: jesienią 2006Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


Noclegi


punktorBochotnica - Pokoje gościnne M. Kruk, ul. Puławska 29b
punktorpatrz także Kazimierz Dolny

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1        oferta noclegowa 2

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Ruiny zamku w Bochotnicy       Autor:  Paweł      Data:  2018-11-21 08:14:14
    Czytając książki o Kurowie i właścicieli Zbąskich z Wielkopolski, którzy na 2 wieki byli właścicielami Kurwowa. Wzmiankowana jest Katarzyna ze Zbąskich jako właścicielka cześci klucza Kurowskiego w tym Bovhotnicy. To ona miała nietuzinkowy charakter i zajmowała się profesją rabusiowania :)
  • Ruiny zamku w Bochotnicy       Autor:  Daniel      Data:  2017-05-01 21:08:14
    W dniu dzisiejszym mialem mozliwosc odwiedzic to mijesce.Szkoda ze niszczeje i nic nie robi sie w tym kierunku...Polecam zobaczyc, nie dlugo,zostanie tylko na zdjeciach dwie sciany...
  • Re: Re: Re: niszczejacy grobowiec w okolicy zamku w Bochotnicy       Autor:  Walter      Data:  2017-03-27 20:01:40
    Dzień dobry,   czytałem że zrobił Pan zdjęcia ruin grobowca Jana Bochotnickiego,   jest możliwe żeby Pan mi je przesłał.   Byłbym bardzo zobowiązany.   Z poważaniem.   Walter  

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.