Opis i stan obecny


Bolesławiecki zamek stał na prawym brzegu Bobru w obrębie miejskich murów obronnych. Dziś nie ma już po nim śladu, w zachodniej części miasta jest tylko wyraźnie zarysowane wzgórze i nazwa: plac Zamkowy. Znajduje się tam kościół, niegdyś ewangelicki, obecnie katolicki pw. MB Nieustającej Pomocy.
Zamek w Bolesławcu był murowany, dobrze ufortyfikowany, miał trzy skrzydła i wieżę. Otaczała go fosa oraz z trzech stron stawy. Obiekt posiadał kształt podkowy otwartej w kierunku północnym, gdzie przebiegał mur miejski zamykający zamkowy dziedziniec. Parter wykorzystywany był na cele gospodarcze, 1. piętro na mieszkalne. W części płd.-wsch. stała wysoka czworoboczna wieża.

Zdjęcie lidar
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu Bolesławca. A - miejsce po zamkuHistoria, wydarzenia


Gród kasztelański ustanowiony przez Bolesława I Wysokiego w Bolesławcu istniał już na początku XIII w. (na lewym brzegu Bobra, na terenie obecnych Bolesławic). Natomiast sam zamek na prawym brzegu rzeki postawiono w poł. XIV w. i sprzężono z powstałymi nieco wcześniej fortyfikacjami miejskimi. Jego losy są marnie udokumentowane. Wiadomo, że w 1429 r. miasto zostało zniszczone przez husytów, więc można się domyślać, że zdewastowano także i zamek. W 1594 r. W 1642 r. podczas wojny trzydziestoletniej zamek Bolesławiec został zniszczony przez Szwedów pod wodzą gen. Torstensona. Zmusili oni chroniącą się w nim ludność do rozebrania wieży. Warownia nie została już odbudowana. W 1670 r. rozkazano pozyskać z ruin budulec, warownia była więc systematycznie rozbierana aż w roku 1752 teren przekazano gminie protestanckiej, która postawiła w jego miejscu kościół ewangelicki.


Położenie i dojazd


Zachodnia cześć woj. dolnośląskiego. 55 km. na północ od Jeleniej Góry, 40 km na zachód od Legnicy. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N51.262067075742°, E15.561987482429°
format DM (stopnie, minuty):   51° 15.72402454452'N, 15° 33.71924894574'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 15' 43.44''N, 15° 33' 43.15''E Bibliografiapunktor Chorowska Małgorzata - Rezydencje średniowieczne na Śląsku. Zamki, pałace, wieże mieszkalne
punktor Guerquin Bohdan - Zamki śląskie
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Mazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska


NoclegiProponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Zabudowa Placu J.Popiełuszki       Autor:  Marian Kunda      Data:  2010-02-09 15:53:15
    Na placu J.Popiełuszki od 21.I 10r.prowadzoe są prace budowlane.Powstaną baseny.Potrzebne dla miasta,młodzierzy i dla wszystkich mieszkańców.Zakoń­czenie budowy planowane na I-szy kwartał 2011roku.
  • BOLEC       Autor:  SEBO      Data:  2009-05-07 18:33:34
    WIADUKT KOLEJOWY NAD RZEK¥ BÓBR
  • TEATR W BOLESŁAWCU       Autor:  Barbara      Data:  2008-03-21 07:38:54
    Trwają prace dyplomowe dotyczące teatru. Zachowała się doskonale dokumentacja. Może coś na ten temat: życia kulturalnego, ośrodków oświatowych. Kto je tworzył i prowadził. BOLESŁAWIEC MA BARDZO BOGATĄ HISTORIĘ. W 1945 roku maj - sierpień mój ojciec uczestniczył w zabezpieczeniu mienia. Nawet dostał dokument za uczciwą i solidną pracę w zabezpieczeniu mienia i ludzi nowo przybywających . Był jednym z 17 pierwszych Polaków (wracających z obozu niemieckiego).Bardzo dużo wiedział na temat historii Bolesławca znał język niemiecki i łacinę . To było ważne. Ciekawa jestem czy na tej stronie nie można by tę bogatą historię umieszczać. Dokumenty z archiwum. Jest bardzo bogate.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2022 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.