olesławiecki zamek stał na prawym brzegu Bobru w obrębie miejskich murów obronnych. Dziś nie ma już po nim śladu, w zachodniej części miasta jest tylko wyraźnie zarysowane wzgórze i nazwa: plac Zamkowy. Znajduje się tam kościół, niegdyś ewangelicki, obecnie katolicki p. w. MB Nieustającej Pomocy. Zamek był murowany, dobrze ufortyfikowany, miał trzy skrzydła i wieżę. Otaczała go fosa oraz z trzech stron stawy. Obiekt posiadał kształt podkowy otwartej w kierunku północnym, gdzie przebiegał mur miejski zamykający zamkowy dziedziniec. Parter wykorzystywany był na cele gospodarcze, I piętro na mieszkalne. W części płd.-wsch. stała wysoka czworoboczna wieża.
Historia
ród kasztelański ustanowiony przez Bolesława I Wysokiego w Bolesławcu istniał już na początku XIII w. (na lewym brzegu Bobra, na terenie obecnych Bolesławic). Natomiast sam zamek na prawym brzegu rzeki postawiono w poł. XIV w. i sprzężono z powstałymi nieco wcześniej fortyfikacjami miejskimi. Jego losy są marnie udokumentowane. Wiadomo że w 1429 r. miasto zostało zniszczone przez husytów więc można się domyślać że zdewastowano także i zamek. W 1594 r. W 1642 r. podczas wojny trzydziestoletniej zamek został zniszczony przez Szwedów pod wodzą gen. Torstensona. Zmusili oni chroniącą się w nim ludność do rozebrania wieży. Warownia nie została już odbudowana. W 1670 r. rozkazano pozyskać z ruin budulec, zamek był więc systematycznie rozbierany aż w roku 1752 teren przekazano gminie protestanckiej, która postawiła w jego miejscu kościół ewangelicki.
Położenie i dojazd
Zachodnia cześć woj. dolnośląskiego. 55 km. na północ od Jeleniej Góry, 40 km na zachód od Legnicy. Zobacz na mapie.
Współrzędne geograficzne:
format D (stopnie): N51.26231284°, E15.56199891°
format DM (stopnie, minuty): 51° 15.7387704'N, 15° 33.7199346'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 51° 15' 44.33''N, 15° 33' 43.20''E
Bibliografia
Chorowska Małgorzata - Rezydencje średniowieczne na Śląsku. Zamki, pałace, wieże mieszkalne
Guerquin Bohdan - Zamki śląskie
Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
Mazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska
Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych.
Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!
Miniforum
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.
Ostatnie wpisy
Zabudowa Placu J.Popiełuszki Autor: Marian Kunda Data: 2010-02-09 15:53:15
Na placu J.Popiełuszki od 21.I 10r.prowadzoe są prace budowlane.Powstaną baseny.Potrzebne dla miasta,młodzierzy i dla wszystkich mieszkańców.Zakończenie budowy planowane na I-szy kwartał 2011roku.
BOLEC Autor: SEBO Data: 2009-05-07 18:33:34
WIADUKT KOLEJOWY NAD RZEK¥ BÓBR
TEATR W BOLESŁAWCU Autor: Barbara Data: 2008-03-21 07:38:54
Trwają prace dyplomowe dotyczące teatru. Zachowała się doskonale dokumentacja. Może coś na ten temat: życia kulturalnego, ośrodków oświatowych. Kto je tworzył i prowadził. BOLESŁAWIEC MA BARDZO BOGATĄ HISTORIĘ. W 1945 roku maj - sierpień mój ojciec uczestniczył w zabezpieczeniu mienia. Nawet dostał dokument za uczciwą i solidną pracę w zabezpieczeniu mienia i ludzi nowo przybywających . Był jednym z 17 pierwszych Polaków (wracających z obozu niemieckiego).Bardzo dużo wiedział na temat historii Bolesławca znał język niemiecki i łacinę . To było ważne. Ciekawa jestem czy na tej stronie nie można by tę bogatą historię umieszczać. Dokumenty z archiwum. Jest bardzo bogate.
(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz jego dalsze funkcjonowanie.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).