puste Telefon kontaktowy
punktorArboretum,
tel. (16) 671 64 25

Województwo: podkarpackie / Powiat: przemyski / Gmina: Żurawica

Ikonka - zamek

BOLESTRASZYCE
¤ Przebudowany dwór obronny ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku bolestraszyce

Ocena


Możesz ocenić:
Bolestraszyce - Przebudowany dwór obronny

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3 stars Średnia ocena: 2.8 na 5. Głosów: 16
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars Średnia ocena: 4.1 na 5. Głosów: 14
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera pozostałości bolestraszyckiego dworu obronnego znajdują się w "pięknych okolicznościach przyrody" ogrodu dendrologicznego czyli arboretum. Fakt jego istnienia w tym miejscu jest słabo nagłośniony i większość odwiedzających ogród nie ma pojęcia, iż niewielki murowany kościółek-kapliczka z drewniana wieżą to część zameczku pochodzącego z XVI wieku. Mylący jest też fakt, iż obok stoi ładny klasycystyczny dwór mieszczący muzeum przyrodnicze, ale jego historia sięga "tylko" XVIII wieku.
Z zewnątrz kapliczka wygląda bardzo niepozornie i zastanowić może tylko położenie nad wysoką skarpą, pod którą znajdują się dwa stawy. Niestety w XIX wieku podczas tworzenia ogrodu i parku splantowano teren i zatarto ziemne fortyfikacje. Dopiero po wejściu do środka kapliczki można zobaczyć zamurowane z zewnątrz strzelnice, których jest aż 7! Niedawno rozwiano wątpliwości co do przeznaczenia budynku i uznano go za dawną wieżę narożną, prawdopodobnie basteję.
Równie zaskakującym odkryciem było pochodzenie murów pobliskiego niewielkiego budynku zwanego domem ogrodnika. Okazał się on być pierwotną wieżą przybramną z końca XVI wieku! Sam nawet nie zwróciłem na niego uwagi.
Dopiero w czerwcu 2007 r. rozpoczęto remont wnętrza, który doprowadził do odkrycia malowideł ściennych, starszych niż te z okresu powstawania kapliczki, być może renesansowych. Bardzo ciekawe są także XVI-wieczne piwnice pod kaplicą. Nie posiadają one jak się gdzieniegdzie podaje 3 kondygnacji, ale mają dwie odnogi. Ta dłuższa jest zasypana i nie została jeszcze do końca przebadana. Na razie z powodu zalegającego wysoko piasku, bez czołgania można przejść kilka metrów, ale człowiek nadzorujący remont mówił o ok. 20 metrowym korytarzu! Pierwsza podziemna komnata posiada obszerne wywietrzniki, być może powiększone na potrzeby ukrywających się tu w czasie wojny właścicieli pobliskiego dworu - Zajączkowskich.
Niestety ani kapliczka ani piwnice nie są dostępne dla turystów. Kaplica z pewnością będzie otwarta po remoncie, natomiast piwnice muszą zostać odkopane oraz zabezpieczone i został już w tym celu złożony projekt o dofinansowanie.

Samuel Bolestraszycki
W I poł. XVII wieku dwór zamieszkiwał Samuel Bolestraszycki, nieugięty protestant, który przetłumaczył dzieło Piotra du Moulins "Heraklit". Został za to skazany na infamię, 6 miesięcy pobytu w wieży i zapłacenie 200 grzywien. Następnie heretycką książkę publicznie spalono na rynku przemyskim. Nie był jednak niewiniątkiem cierpiącym za swoje wyznanie. W ciągu swego życia wyrok infamii zyskał jeszcze 2 razy: za zabicie woźnego i nadużycia wobec poddanych chłopów. Pierwsza wzmianka o fortalicjum bolestraszyckim w dokumentach pojawia się m.in. w związku z jego osobą. W 1639 wziął na wychowanie 3 córki po swoim zmarłym bracie Janie. Inny brat Piotr, będący katolikiem nie chciał dopuścić do wychowania dziewczynek w duchu heretyckim i najechał niespodziewanie dwór zajmując go na krótki czas. Samuel nie był mu dłużny i przy pomocy innych protestanckich rodzin napadł nocą Bolestraszyce i odebrał swoją siedzibę.Plan


Plan zamku bolestraszyce
Plan arboretum. Na czerwono i kwadratem oznaczona kaplica-dwór obronny. Inne budynki na czerwono to dwór XVIII-wieczny i oficyna.


Historia


Ozdobna pierwsza litera wieś znana jest od połowy XV wieku jako własność rycerza Steczki. Jego córka Małgorzata wniosła ją w wiane chorążemu przemyskiemu Świętopełkowi z Zawady herbu Lis. Prawdopodobnie wybudował on pierwszą drewnianą siedzibę obronną, ponieważ jego synowie przybrali nazwisko Bolestraszyckich. Najstarsza wzmianka o murowanym dworze obronnym pochodzi z 1639 roku, ale można przypuszczać, iż powstał on w wyniku rozbudowy starej siedziby na przełomie XVI i XVII wieku. Od 1600 roku właścicielem fortalicjum był Samuel Bolestraszycki. W 1652 r. rodowa posiadłość przeszła wraz z ręką Zofii z Bolestraszyckich Ożarowskiej na własność Krzysztofa Tomasza Drohojowskiego. W tym okresie w starych dokumentach obiekt kilkakrotnie występuje jako fortalicjum lub zamek, brakuje jednak szerszego opisu. W poł. XVIII Bolestraszyce przejęła Konstancja Morska, a następnie powróciła ona do Drohojowskich, którzy gdzieś w tym stuleciu postawili oficynę traktowaną później jako nowy dwór. Stary zaś mógł jeszcze funkcjonować np. jako lamus. Potem na krótko majątkiem władali Rozwadowscy, Czotrowscy i Ostrowscy. Nowy rozdział w dziejach Bolestraszyc przypada na XIX wiek, gdy posiadłość objęli Michałowscy, w tym Piotr - słynny malarz. Zbudowali oni nowy nowy klasycystyczny dwór zachowany do dziś i założyli ogrody krajobrazowe. Zrujnowane fortalicjum zostało rozebrane, a fosy i wały zasypane. Jego część w II poł. XIX stulecia zamieniła na kaplicę Julia Michałowska. Końcem XIX wieku Bolestraszyce przeszły na własność Łempickich, a w 1910 Zajączkowskich z Podola, którzy przebywali tu do 1944 r. Po wojnie nadbudowano dwór klasycystyczny a kaplica pozostawała w ruinie. W 1975 r. przemyskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk utworzyło na terenie całego założenia arboretum.


Wstęp

Wstęp do arboretum płatny 5 zł (3 zł ulg.). Piwnice i kaplica nie są na razie udostępnione do zwiedzania, ale jeśli akurat np. z powodu remontu będzie otwarta to na pewno turysta zostanie wpuszczony.

Ponieważ informacje o godzinach otwarcia, a przede wszystkim cenach biletów szybko się dezaktualizują, sprawdź je na stronie oficjalnej opisywanego zamku/dworu:
otwórz stronę obiektu

Położenie i dojazd


Wschodnia cześć woj. podkarpackiego. 9 km na północny wschód od Przemyśla. Zobacz na mapie.
Dojazd autobusem MPK z Przemyśla - przystanek Bolestraszyce Zamek. Przy drodze są rozmieszczone znaki kierujące do arboretum.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 49.8171°,  E 22.859114°
format DM (stopnie, minuty):   N 49° 49.026',  E 22° 51.54684'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 49° 49' 01.56'',  E 22° 51' 32.81''


BibliografiapunktorŁoziński Władysław - Prawem i Lewem
punktorPiórecki Jerzy - Zabytkowe ogrody i parki województwa przemyskiego
punktorProksa Michał - Studia nad zamkami i dworami ziemi przemyskiej

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Bolestraszyce - Widok z dołu zza stawu. Widać wieżę kapliczki Bolestraszyce - Kapliczka od strony wieży Bolestraszyce - Kapliczka Bolestraszyce - Kapliczka. Oszklone podłoże to zakryte wywietrzniki piwnic Bolestraszyce - Wnętrze kapliczki. Widać 3 strzelnice i stare malowidła w pierwszym oknie(?) Bolestraszyce - Wnętrze kapliczki i kolejna strzelnica Bolestraszyce - Sklepienie kapliczki Bolestraszyce - Otwór wywietrznikowy Bolestraszyce - Pierwsza komnata podziemna i wejście do drugiej Bolestraszyce - Wejście do drugiej komnaty podziemnej Bolestraszyce - Przejście do krótszej odnogi Bolestraszyce - Dalszy ciąg tej odnogi Bolestraszyce - Koniec krótszej odnogi podziemi Bolestraszyce - Dłuższa odnoga, widać zasypane boczne wejście
Zdjęcia wykonane jesienią 2006Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


Noclegi


punktor Przemyśl - Hotel Chopin*, ul. Grażyny 16, tel. (016) 678 47 97
punktorPrzemyśl - Hotel Hala * - ul. Mickiewicza 30, tel. (016) 678 38 49
punktorPrzemyśl - Hotelik "Zajazd u Jana" - ul. Batorego 5, tel. (016) 678 56 33
punktorPrzemyśl - Hotelik "Halszka", ul. Lwowska 36, tel. (016) 677 19 61, 675 15 28
punktorPrzemyśl - Hotelik Krokus, ul. Mickiewicza 47 i 49, tel. (016) 678 51 27
punktorPrzemyśl - Hotelik Pod Basztą, ul. Św. Kr. Jadwigi 4, tel. (016) 678 82 68
punktorPrzemyśl - Hotelik Faho, ul. Batorego 55 A, tel. (016) 678 89 37
punktorPrzemyśl - Schronisko PTSM - ul. Lelewela 6, tel. (016) 670 61 45
punktorPrzemyśl - Camping Zamek, ul. Sanocka 8a, tel. (016) 675 02 65

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1        oferta noclegowa 2

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

 • Re: Rodzina       Autor:  zaw      Data:  2012-03-07 01:17:23
  Miło mi poczytać choć dwa zdania o mojej rodzinie z tak zamieszchłych czasów , moim przodkiem był świętopełk z Zawady po latach nazwisko brzmi : światopełk Zawadzki .   W opowiesciach rodzinnych zachowały się strzępy informacji o koligacjach z Bolestraszyckimi   pozdrawiam
 • Re: zwiedzanie zamku       Autor:  Małgorzata      Data:  2010-06-01 19:43:00
  Witam!
  Czy w Boże Ciało zamek i Ogród Botaniczny jest otwarty, jeśli tak to w jakich godzinach?
  Małg­orzata
 • zwiedzanie zamku       Autor:  rokis1997      Data:  2009-04-16 13:10:06
  czy nie mozna go udostępnić do zwiedzania?

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.