pusteIkonka - zamek

BOLMIN
🏰 Szlachecki dwór obronny 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku BolminOcena zabytku


Możesz ocenić:
Bolmin (woj. świętokrzyskie) - Szlachecki dwór obronny

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
Średnia ocena: 3.0 na 5. Głosów: 25 3 stars
           
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
Średnia ocena: 2.8 na 5. Głosów: 23 3 stars
           
 


Opis i stan obecny


Początki dworu Bolmin giną w mrokach dziejów. Różne hipotezy datują go na przedział XIV - XVII wiek. Być może jest przebudowanym zamkiem gotyckim, a być może późnorenesansową rezydencją szlachecką. Na pewno jakaś siedziba istniała w Bolminie już w XVI wieku, a pewna wzmianka mówi nawet o 3 właścicielach wsi mieszkających w 3 różnych dworach! Budowla była zamieszkana do I wojny światowej, kiedy to zbombardowali ją Austriacy. Dwór posiadał wtedy wygląd barokowo - klasycystyczny, a baszta od frontu przypominała nieco narożną basteję. Do niedawna obiekt nie nosił nawet śladu zabezpieczeń ani troski konserwatorskiej. Posiadał jednak urok zarośniętej historycznej ruiny, po której można pochodzić. Obecnie uległo to zmianie. Otwory okienne zostały zamurowane cegłą, a mury zasklepiono betonem. Budowla wygląda więc szkaradnie i oczywiście nie ma już do niej wstępu.

Odnalezienie dworu w Bolminie kilkanaście lat temu nie było łatwe. Trzeba kierować się na szkołę i za boiskiem skręcić w prawo. Zarośnięte wzgórze po lewej kryje ruiny.


widok dworu
Dwór bolmiński w XIX wieku


Położenie


Centralno - zachodnia część woj. świętokrzyskiego. 9 km na zachód od Chęcin, 9 km na wschód od Małogoszczy. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.81169167°, E20.35489722°
format DM (stopnie, minuty):   50° 48.7015002'N, 20° 21.2938332'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 48' 42.09''N, 20° 21' 17.63''E Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Bolmin - Ruiny dworu obronnego w Bolminie Bolmin - Ruiny dworu obronnego w Bolminie Bolmin - Ruiny dworu obronnego w Bolminie Bolmin - Ruiny dworu obronnego w Bolminie Bolmin - Ruiny dworu obronnego w Bolminie Bolmin - Ruiny dworu obronnego w Bolminie Bolmin - Ruiny dworu obronnego w Bolminie Bolmin - Ruiny dworu obronnego w Bolminie Bolmin - Ruiny dworu obronnego w Bolminie Bolmin - Ruiny dworu obronnego w Bolminie
Zdjęcia wykonane: latem 2004

Bolmin - Zabytek po pracach remontowych Bolmin - Zabytek po pracach remontowych Bolmin - Zabytek  po pracach remontowych
Zdjęcia z roku 2011 nadesłane przez Małgorzatę KrolNoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • dwór w Bolminie       Autor:  kolololo      Data:  2018-08-23 20:21:34
    Piękny obiekt obecnie został wykupiony przez osobę prywatną. Obiekt został zabezpieczony poprzez zamurowanie wszystkich okien drzwi i innych wejsc. Kiedy ostatnio tam byłem wiosna br jeden z otworów był wykuty i mogłem wejść do wnętrza, które specjalnie od lat nie zmieniło sie . Otoczenie natomiast uległo degradacji zarosło krzakami i chwastami od kiedy przestała na tym terenie funkcjonować szkoła , która to mieściła sie dworskich stajniach . Stawy i sady pozarastały i zdziczały cześć alei wierzbowej prowadzącej do dworu wycięto ze względów bezpieczeństwa gdyż opodal znajduje się nowo wybudowana szkoła . Dojazd jest dobry i wstęp na teren bezproblemowy. Widok ze wzgórza na którym mieści się dwór na cała okolice a po weściu na najwyższe wzniesienie nad dworem na Grząbach bolmińskich widać od Kielc po Jedrzejów, Checiny Małogosz oraz na Miedziankę .
  • Re: Re: Obecny wygląd zamku w Bolminie- 2011       Autor:  janina      Data:  2017-03-12 12:00:14
    Prosze przeslac zdjecia zabytku dworku obronnego w bolminie
  • Re: Re: Obecny wygląd zamku w Bolminie- 2011       Autor:  janina      Data:  2017-03-12 11:50:18
    Prosze przeslac zdjecia zabytku dworku obronnego w bolminie

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.