puste
Województwo: małopolskie / Powiat: dąbrowski / Gmina: Olesno

Ikonka - zamek

BREŃ
¤ Fortyfikacja bastionowa ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku bren

Ocena


Możesz ocenić:
Breń - Fortyfikacja bastionowa

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3 stars Średnia ocena: 3.2 na 5. Głosów: 30
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3 stars Średnia ocena: 3.2 na 5. Głosów: 29
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera bardzo mało wiadomo o warownym obiekcie w małej wsi Breń. Nie był to zamek, ale warto o nim wspomnieć, ponieważ zrobił to B. Guerquin w "Zamkach Polskich". Znajduje się w miejscu zwanym Okopami Szwedzkimi, bo prawdopodobnie była to fortyfikacja polowa wybudowana przez Szwedów. Dziś z daleka wygląda to jak skupisko drzew i krzaków na polu uprawnym. Ma kształt równego pięcioboku o bokach długości 100 m. Można dostrzec szeroką na 8 m fosę, w której leżą kałuże wody, a także wysypywane tu śmieci.
Park w pobliżu
Obok Okopów Szwedzkich znajduje się zabytkowy park, nie ma on jednak nic wspólnego z fortyfikacją, lecz położoną 1 km dalej w Podborzu rezydencją Czartoryskich (potem Konopków). Park ten był uważany w XVIII w. za najpiękniejszy w całej Galicji! Dziś jest całkowicie zaniedbany, pozostały jednak stawy oraz późnobarokowa brama wjazdowa z końca XVIII w. Pospolite drzewa i roślinność wyparły hodowane tu szlachetniejsze odmiany. Jeszcze w latach 70 znajdowały w nim kamienne figury antycznych bogów naturalnej wielkości, ale dziś została już tylko jedna. Obecnie park jest podobno siedliskiem miejscowych meneli...
Pomiędzy drzewami widać wały o wysokości do 2 m, które na każdym z pięciu boków przechodzą w duże ziemne bastiony. Drzewa porastają tylko teren fosy i wałów. Sam środek został zaorany i jest przedłużeniem pól uprawnych, otaczających teren fortyfikacji. Na przeciw wejścia do okopów znajduje się sklepiona piwnica-kazamata. Niestety mi nie udało się jej znaleźć. Gdy odwiedziłem Breń, nie dysponowałem jeszcze poniższym planem z zaznaczonym wejściem, a obszar wałów był szczelnie obrośnięty nieprzyjemnymi krzakami, z nielicznym prześwitami i kazamata było kompletnie niewidoczna. Jakiś czas temu wycięto jednak krzaki i kazamata znowu jest odsłonięta. Wg opisu z lat 70-tych składała się z 4 pomieszczeń i korytarza wejściowego. Pomieszczenia rozmieszczone są na planie krzyża, stropy bocznych są sklepione beczkowato, natomiast strop centralnego tworzy kopułę. Możliwe, że takich piwnic było więcej, ale mogły zostać zasypane. W nielicznej literaturze opisującej to miejsce zakładano istnienie wieży nad kazamatą, ale obecnie jest to kwestionowane. Na obszarze fortalicjum widać gdzieniegdzie ślady prób przekopywania terenu, co jest związane z opowieściami o ukrytym tu skarbie.

Opis zaktualizowany dzięki informacjom nadesłanym przez Dariusza OrłowskiegoPlanzdjęcie główne breń
Źródło: Grodziska i zamczyska woj. tarnowskiego, Maciej Szope, Tarnów 1981


Historia

Powrót na górę

Ozdobna pierwsza litera fortalicjum w Brniu wybudowali prawdopodobnie Szwedzi w połowie XVII w. Świadczy o tym miara przyjęta przy jego budowie. Jest ona analogiczna do miary używanej przez Szwedów przy wznoszeniu umocnień w stylu nowoholenderskim. Brak odcinka południowego wału może znaczyć że obiekt nie został nigdy ukończony. Prawdopodobnie tutaj właśnie książę Czartoryski konferował ze Szwedami.


Zdjęcie kazamaty z końca lat 70
Źródło: Grodziska i zamczyska woj. tarnowskiego, Maciej Szope, Tarnów 1981


Wstęp

Wolny

Położenie i dojazd


Północno - wschodnia część woj. małopolskiego. 24 km na północ od Tarnowa. 3 km od Dąbrowy Tarnowskiej, sąsiaduje z Podborzem. Zobacz na mapie.
Dojazd PKS-em lub busem z Tarnowa do Dąbrowy Tarnowskiej i dalej tamtejszym autobusem, choć jeżdżą rzadko, lepiej łapać autostopa. Można też jadąc z Tarnowa w kierunku Szczucina wysiąść przed Smęgorzewem i skręcić w lewo na Podborze i dalej główną drogą ok. 5 km. Uwaga! W okolicach Tarnowa są dwie wsie o nazwie Breń oddalone od siebie o 14 km! Właściwy Breń ze Szwedzkimi Okopami jest bardziej oddalony od Tarnowa i leży za Dąbrową Tarnowską. Samochodem można dojechać pod same Okopy.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 50.22067222°,  E 20.94047778°
format DM (stopnie, minuty):   N 50° 13.2403332',  E 20° 56.4286668'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 50° 13' 14.42'',  E 20° 56' 25.72''


Czas

Powrót na górę

Z głównej drogi obok parku dworskiego do Okopów Szwedzkich idzie się 3 minut. Pobieżne oglądnięcie całości zajmuje: ok. 15 min

BibliografiapunktorGruszecki Andrzej - Bastionowe zamki w Małopolsce
punktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorMoskal Krzysztof - "Zamki w dziejach Polski i Słowacji między Wisłą a Hornadem" tom 1 i 2
punktorSzope Maciej - Grodziska i zamczyska województwa tarnowskiego

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Breń - Okopy Szwedzkie z daleka Breń - Po przedarciu się przez krzaki widać wał i fosę, w której bujnie rośnie trawa Breń - Jeden z bastionów ziemnych Breń - Widok z zewnątrz - po prawej wał ziemny, a w dole podmokłe tereny dawnej fosy Breń - Na terenie fortyfikacji jest dziś pole uprawne, drzewa i krzaki porastają tylko wały i fosę Breń - Brama do parku dworskiego z końca XVIII w. Breń - Mostek w parku dworskim Breń - Stare mury w okolicach parku dworskiego
Zdjęcia wykonane: jesienią 2001

Breń - Piwnica Breń - Piwnica Breń - Piwnica Breń - Wewnątrz piwnicy
Zdjęcia piwnicy wykonane przez Piotra PupyszaZ lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: mała aktualizacja dla autora strony       Autor:  Daniel      Data:  2013-08-03 23:44:51
    O istnieniu drewnianej fortyfikacji polskiej można też dowiedzieć się ze starych dokumentów diecezji tarnowskiej które zostały mi udostępnione do wglądu dzięki pomocy księdza z pobliskiej wsi Dąbrówki Breńskie
  • mała aktualizacja dla autora strony       Autor:  Daniel      Data:  2013-08-03 23:41:04
    Zamek ten w istocie był ziemną budowlą obronną lecz był też drewnianą fortyfikacją potwierdzają to księgi parafialne ze wsi Olesno o ślubach mieszczan tam zamieszkujących. Nie była to budowla szwedzka lecz szwedzi tam faktycznie byli zaadaptowali jedynie ruiny jako gotowe umocnienia.
  • Re: breń       Autor:  Damian      Data:  2012-06-25 19:51:00
    cos slyszalem o skarbie i o przejsciu ale tez o tym ze w pobliżu jest też tunel który ma wyjście w Olesnie jakas mala miejscowosc niedaleko Brnia mozliwe ze jest 1 tunel który ma dojscie i do okopów i przejście do Olesna tez bylem w Brniu ale skarbu nie znalazlem :P

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.