puste Telefon kontaktowy
Inform. turystyczna,
tel. (074) 811-37-31Ikonka - zamek

BYSTRZYCA KŁODZKA
🏰 Przebudowana średniowieczna wieża mieszkalno-obronna 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku Bystrzyca KłodzkaOcena


Możesz ocenić:
Bystrzyca Kłodzka / dolnośląskie - Przebudowana średniowieczna wieża mieszkalno-obronna

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2.5 stars Średnia ocena: 2.7 na 5. Głosów: 12
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars Średnia ocena: 4.0 na 5. Głosów: 8
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera mało znana wieża mieszkalno-obronna leży w pobliżu rynku, w narożniku południowym średniowiecznego miasta, przy miejskich murach obronnych. Niegdyś była to dziedziczna siedziba wójta bystrzyckiego czyli zarządcy miasta z ramienia króla czeskiego, którą można określić jako zamek miejski.
Wieża w Bystrzycy Kłodzkiej jest dziś przebudowana i zamieniona na zwykły dom mieszkalny, do którego dobudowano jeszcze kilka członów. Z zewnątrz nie posiada cech zabytkowych, choć w miejscach gdzie odpadł tynk widać ceglane łuki i stare kamienie. Dlatego też trudno znaleźć o niej jakieś informacje - często nawet nie jest wymieniana pośród atrakcji turystycznych i zabytków Bystrzycy, a szkoda bo była to jedna z największych tego typu budowli na Śląsku. Jednak kształt oraz położenie wieży jest charakterystyczne i wskazuje na obronny charakter. Szczególnie widać to, gdy zejdziemy schodkami poza obszar starego miasta i popatrzymy z dołu na wysokie mury obronne i górującą wieżę. Także wewnątrz, w przyziemiu zachowały się podobno zabytkowe sklepienia i elementy średniowiecznej kamieniarki.
Czworoboczna wieża bystrzycka ma wymiary 22x23,5 m i cztery kondygnacje. Pierwotnie budowla również była czterokondygnacyjna (choć wyższa), lecz obecne górne piętra nie są oryginalne, ponieważ spłonęły w XVIII wieku. Wieża miała 28 m wysokości i zwieńczona była blankami, a później attyką. Pod wieżą znajdują się kute w skale piwnice. Do siedziby wójta należał jeszcze spory teren dookoła wieży. Otaczała ją fosa, a od miasta oddzielał także wał i budynek zwany "domem letnim". Z tyłu znajdowały się ogród i stajnie.
Obecnie teren ten jest prywatny, ogrodzony i nie ma do niego dostępu. Tuż obok stoi o wiele bardziej efektowny zabytek - Brama Wodna.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku bystrzycakl
Widok dawnej Bystrzycy Kłodzkiej z 1739 r. i zbliżenie wieży znajdującej się w lewym górnym rogu (5)


Historia

Powrót na górę strony

Ozdobna pierwsza litera nieznane są początki wieży wójtowskiej w Bystrzycy Kłodzkiej. Prawdopodobną datą jej budowy może być rok 1319. Wtedy to wójtostwo bystrzyckie wraz z okolicą nadał król czeski Jan Luksemburczyk Jakubowi Ruckerowi. Wieża jest wspominana w dokumentach z lat 1416 i 1417 jako "Thurme". Nazwa sugeruje, iż pełniła ona również funkcję więzienia. W grudniu 1429 r. Bystrzycę Kłodzką zdobyli i spustoszyli husyci. Wieża jako jedyny ważny budynek w mieście oparła się zniszczeniom, co potwierdza, że pełniła rolę niewielkiego zamku miejskiego. W XVI wieku nastąpiła przebudowa wieży. Zmiany dotyczyły okien, ścian działowych, zwieńczenia przekształconego na attykę oraz prawdopodobnie zmniejszono ilość kondygnacji. W 1605 r. miasto wykupiło wieżę i przekazało ją wojsku, stąd nazywaną ją Wieżą Żołnierską. W 1767 r. wybuchł wielki pożar. Obiekt odbudowano, ale w niższej postaci, pozbawiono go też cech obronnych. Nieznane mi są dalsze jej dzieje, szczególnie kiedy przywrócono 4 kondygnacje i dostawiono inne budynki, ale pewnie stało się to po wojnie...Wstęp


Brak - teren prywatny. Można oglądać z zewnątrz

Położenie i dojazd

Powrót na górę strony

Południowa część woj. dolnośląskiego. 17 km na południe od Kłodzka. Zobacz na mapie.
Pociągiem można dojechać przede wszystkim z Kłodzka, ale i Wrocławia oraz Warszawy. Także PKSy jeżdżą często. Aby dotrzeć do wieży należy kierować się na Bramę Wodną.

Czas


Z rynku idzie się ok. 3 min, z przystanku PKS 5 min. Pobieżne oglądnięcie trwa ok 10 min.

Położenie i dojazd


Południowa cześć woj. dolnośląskiego. 19 km na południe od Kłodzka. Zobacz na mapie.
Obiekt stoi w samym centrum miasta, przy rynku.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.2960224916°, E16.6522147586°
format DM (stopnie, minuty):   50° 17.761349496'N, 16° 39.132885516'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 17' 45.68''N, 16° 39' 07.97''E BibliografiapunktorChorowska Małgorzata - Rezydencje średniowieczne na Śląsku. Zamki, pałace, wieże mieszkalne

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Bystrzyca Kłodzka - Średniowieczna wieża wójtowska po prawej z dobudowanym budynkiem Bystrzyca Kłodzka - Brama Wodna stojąca tuż przy wieży Bystrzyca Kłodzka - Brama Wodna, a wieża wójtowska po lewej Bystrzyca Kłodzka - Zbliżenie na stare kamienie i ceglane łuki wychodzące spod tynku Bystrzyca Kłodzka - Widok z dołu na mury obronne  i wieżę
Zdjęcia wykonane: latem 2005Noclegi


punktorBystrzyca Kł. - Młyn pod Świerkami" , R. i R. Czaplińscy, ul. Młynarska 6, tel. (074) 811-42-32
punktorBystrzyca Kł. - Noclegi i camping "Na Podgrodziu", E. i J. Wdowiak, ul. Górna 17, tel. (074) 811-03-75
punktorBystrzyca Kł. - Hotel Piast, ul. Okrzei 26, tel. (074) 811-03-22

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Niewątpliwej urody zamek w Przezmarku zaprasza do zwiedzania.       Autor:  Kustosz      Data:  2011-06-04 18:12:18
    Zamek w Przezmarku woj.pomorskie gm.Stary Dzierzgoń gorąco zaprasza turystów.
  • Re: zdjecia       Autor:  P      Data:  2009-05-04 19:48:25
    Bo jest wieża mieszkalno-obronna blondynko
  • Re: zdjecia       Autor:  rena      Data:  2006-07-14 13:37:00
    a tak pomijając to wszystko w Bystrzycy nie ma zamku :)))

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.