Zamek Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka
Przebudowana średniowieczna wieża wójtowska

Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Bystrzyca Kłodzka (woj. dolnośląskie) - Przebudowana średniowieczna wieża mieszkalno-obronna

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2.5 stars
Średnia ocena: 2.7 na 5. Głosów: 12

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars
Średnia ocena: 4.0 na 5. Głosów: 8

       
    
 


Opis i stan obecny


Mało znana wieża mieszkalno-obronna leży w pobliżu rynku, w narożniku południowym średniowiecznego miasta, przy miejskich murach obronnych. Niegdyś była to dziedziczna siedziba wójta bystrzyckiego, czyli zarządcy miasta z ramienia króla czeskiego, którą można określić jako zamek miejski.
Wieża w Bystrzycy Kłodzkiej jest dziś przebudowana i zamieniona na zwykły dom mieszkalny, do którego dobudowano jeszcze kilka członów. Z zewnątrz nie posiada cech zabytkowych, choć w miejscach gdzie odpadł tynk widać ceglane łuki i stare kamienie. Dlatego też trudno znaleźć o niej jakieś informacje - często nawet nie jest wymieniana pośród atrakcji turystycznych i zabytków Bystrzycy, a szkoda bo była to jedna z największych tego typu budowli na Śląsku. Jednak kształt oraz położenie wieży jest charakterystyczne i wskazuje na obronny charakter. Szczególnie widać to, gdy zejdziemy schodkami poza obszar starego miasta i popatrzymy z dołu na wysokie mury obronne i górującą wieżę. Także wewnątrz, w przyziemiu zachowały się podobno zabytkowe sklepienia i elementy średniowiecznej kamieniarki.
Czworoboczna wieża bystrzycka ma wymiary 22x23,5 m i cztery kondygnacje. Pierwotnie budowla i jej otoczenie wyglądały zupełnie inaczej. Była również czterokondygnacyjna, ale wyższa. Obecne górne piętra nie są oryginalne, ponieważ spłonęły w XVIII wieku. Wieża miała 28 m wysokości i zwieńczona była blankami, a później attyką. Do dziś znajdują się pod nią kute w skale piwnice. Do siedziby wójta należał jeszcze spory teren dookoła wieży. Była ona bardzo dobrze ufortyfikowana. Otaczała ją fosa, a od miasta oddzielał także wał i budynek zwany "domem letnim". Z tyłu znajdowały się ogród i stajnie.
Obecnie teren ten jest prywatny, ogrodzony i nie ma do niego dostępu. Tuż obok stoi o wiele bardziej efektowny zabytek - Brama Wodna.

Plany i rekonstrukcje

Powrót na górę strony

Bystrzyca Kłodzka w 1739 r.

Zbliżenie bystrzyckiej wieży obronnej
Widok dawnej Bystrzycy Kłodzkiej z 1739 r. i zbliżenie wieży. Obok Brama Wodna.


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Nieznane są początki wieży wójtowskiej w Bystrzycy Kłodzkiej. Prawdopodobną datą jej budowy może być rok 1319. Wtedy to wójtostwo bystrzyckie wraz z okolicą nadał król czeski Jan Luksemburczyk Jakubowi Ruckerowi.
Wieża jest wspominana w dokumentach z lat 1416 i 1417 jako "Thurme". Nazwa sugeruje, iż pełniła ona również funkcję więzienia. W grudniu 1429 r. Bystrzycę Kłodzką, uznawaną za znakomicie ufortyfikowaną, zdobyli i spustoszyli husyci. Wieża jako jedyny budynek w mieście oparła się najeźdźcom, co potwierdza, że pełniła rolę niewielkiego zamku miejskiego.
W XVI wieku nastąpiła przebudowa wieży. Zmiany dotyczyły okien, ścian działowych, zwieńczenia przekształconego na attykę oraz prawdopodobnie zmniejszono ilość kondygnacji. W 1605 r. miasto wykupiło wieżę i przekazało ją wojsku, stąd nazywaną ją Wieżą Żołnierską.
W 1767 r. wybuchł wielki pożar. Obiekt odbudowano, ale w niższej postaci, pozbawiono go też cech obronnych. Nieznane mi są dalsze jej dzieje, szczególnie kiedy przywrócono 4 kondygnacje i dostawiono inne budynki, ale pewnie stało się to po wojnie...

Wieża w Bystrzycy na przedwojennej pocztówce
Przedwojenna pocztówka z zaznaczoną wieżą
Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Z rynku idzie się 2 minuty. Oglądnięcie ze wszystkich stron zajmie do 10 minut.

WSTĘP
punktor Brak - teren prywatny. Można oglądać z zewnątrz.


// Pocztówka przedwojenna z Bystrzycą Kłodzką
Przedwojenna pocztówka z wieżą wójtowską obok Wieży WodnejPołożenie i dojazd


Południowa cześć woj. dolnośląskiego. 19 km na południe od Kłodzka. Zobacz na mapie.
Obiekt stoi w samym centrum miasta, przy rynku. Należy kierować się na Bramę Wodną.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.2960224916°, E16.6522147586°
format DM (stopnie, minuty):   50° 17.761349496'N, 16° 39.132885516'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 17' 45.68''N, 16° 39' 07.97''E Bibliografiapunktor Chorowska Małgorzata - Rezydencje średniowieczne na Śląsku. Zamki, pałace, wieże mieszkalne


Galeria zdjęć


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Bystrzyca Kłodzka - Średniowieczna wieża wójtowska po prawej z dobudowanym budynkiem Bystrzyca Kłodzka - Brama Wodna stojąca tuż przy wieży Bystrzyca Kłodzka - Brama Wodna, a wieża wójtowska po lewej Bystrzyca Kłodzka - Zbliżenie na stare kamienie i ceglane łuki wychodzące spod tynku Bystrzyca Kłodzka - Widok z dołu na mury obronne  i wieżę
Zdjęcia wykonane: latem 2005Noclegi


punktor Bystrzyca Kł. - Młyn pod Świerkami" , R. i R. Czaplińscy, ul. Młynarska 6, tel. (074) 811-42-32
punktor Bystrzyca Kł. - Noclegi i camping "Na Podgrodziu", E. i J. Wdowiak, ul. Górna 17, tel. (074) 811-03-75
punktor Bystrzyca Kł. - Hotel Piast, ul. Okrzei 26, tel. (074) 811-03-22

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Niewątpliwej urody zamek w Przezmarku zaprasza do zwiedzania.       Autor:  Kustosz      Data:  2011-06-04 18:12:18
    Zamek w Przezmarku woj.pomorskie gm.Stary Dzierzgoń gorąco zaprasza turystów.
  • Re: zdjecia       Autor:  P      Data:  2009-05-04 19:48:25
    Bo jest wieża mieszkalno-obronna blondynko
  • Re: zdjecia       Autor:  rena      Data:  2006-07-14 13:37:00
    a tak pomijając to wszystko w Bystrzycy nie ma zamku :)))

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.