ało znana wieża mieszkalno-obronna leży w pobliżu rynku, w narożniku południowym średniowiecznego miasta, przy miejskich murach obronnych. Niegdyś była to dziedziczna siedziba wójta bystrzyckiego czyli zarządcy miasta z ramienia króla czeskiego.
Wieża jest dziś przebudowana i zamieniona na zwykły dom mieszkalny, do którego dobudowano jeszcze kilka członów. Z zewnątrz nie posiada cech zabytkowych, choć w miejscach gdzie odpadł tynk widać ceglane łuki i stare kamienie. Dlatego też trudno znaleźć o niej jakieś informacje - często nawet nie jest wymieniana pośród atrakcji turystycznych i zabytków Bystrzycy, a szkoda bo była to jedna z największych tego typu budowli na Śląsku. Jednak kształt oraz położenie wieży jest charakterystyczne i wskazuje na obronny charakter. Szczególnie widać to, gdy zejdziemy schodkami poza obszar starego miasta i popatrzymy z dołu na wysokie mury obronne i górującą wieżę. Także wewnątrz, w przyziemiu zachowały się podobno zabytkowe sklepienia i elementy średniowiecznej kamieniarki.
Czworoboczna wieża ma wymiary 22x23,5 m i cztery kondygnacje. Pierwotnie budowla również była czterokondygnacyjna (choć wyższa) lecz obecne górne piętra nie są oryginalne, ponieważ spłonęły w XVIII wieku. Wieża miała 28 m wysokości i zwieńczona była blankami, a później attyką. Pod wieżą znajdują się kute w skale piwnice.
Do siedziby wójta należał jeszcze spory teren dookoła wieży. Otaczała ją fosa, a od miasta oddzielał także wał i budynek zwany "domem letnim". Z tyłu znajdowały się ogród i stajnie.
Obecnie teren ten jest prywatny, ogrodzony i nie ma do niego dostępu. Tuż obok stoi o wiele bardziej efektowny zabytek - Brama Wodna.
Widok dawnej Bystrzycy z 1739 r. i zbliżenie wieży znajdującej się w lewym górnym rogu (5)
Historia
ieznane są początki wieży wójtowskiej w Bystrzycy Kłodzkiej. Prawdopodobną datą jej budowy może być rok 1319. Wtedy to wójtostwo bystrzyckie wraz z okolicą nadał król czeski Jan Luksemburczyk Jakubowi Ruckerowi.
Wieża jest wspominana w dokumentach z lat 1416 i 1417 jako "Thurme". Nazwa sugeruje, iż pełniła ona również funkcję więzienia.
W grudniu 1429 r. Bystrzycę Kłodzką zdobyli i spustoszyli husyci. Wieża jako jedyny ważny budynek w mieście oparła się zniszczeniom.
W XVI wieku nastąpiła przebudowa wieży. Zmiany dotyczyły okien, ścian działowych, zwieńczenia przekształconego na attykę oraz prawdopodobnie zmniejszono ilość kondygnacji. W 1605 r. miasto wykupiło wieżę i przekazało ją wojsku, stąd nazywaną ją Wieżą Żołnierską. W 1767 r. wybuchł wielki pożar. Obiekt odbudowano, ale w niższej postaci, pozbawiono go też cech obronnych. Nieznane mi są dalsze jej dzieje, szczególnie kiedy przywrócono 4 kondygnacje i dostawiono inne budynki, ale pewnie stało się to po wojnie...
Wstęp
Brak - teren prywatny. Można oglądać z zewnątrz
Położenie i dojazd
Południowa część woj. dolnośląskiego. 17 km na południe od Kłodzka. Zobacz na mapie.
Pociągiem można dojechać przede wszystkim z Kłodzka, ale i Wrocławia oraz Warszawy. Także PKSy jeżdżą często. Aby dotrzeć do wieży należy kierować się na Bramę Wodną.
Czas
Z rynku idzie się ok. 3 min, z przystanku PKS 5 min. Pobieżne oglądnięcie trwa ok 10 min.
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.
Zdjęcia wykonane: latem 2005
Z lotu ptaka
Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity
Noclegi
Bystrzyca Kł. - Młyn pod Świerkami" , R. i R. Czaplińscy, ul. Młynarska 6, tel. (074) 811-42-32
Bystrzyca Kł. - Noclegi i camping "Na Podgrodziu", E. i J. Wdowiak, ul. Górna 17, tel. (074) 811-03-75
Bystrzyca Kł. - Hotel Piast, ul. Okrzei 26, tel. (074) 811-03-22
Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych.
Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!
Miniforum
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.
Ostatnie wpisy
Niewątpliwej urody zamek w Przezmarku zaprasza do zwiedzania. Autor: Kustosz Data: 2011-06-04 18:12:18
Zamek w Przezmarku woj.pomorskie gm.Stary Dzierzgoń gorąco zaprasza turystów.
Re: zdjecia Autor: P Data: 2009-05-04 19:48:25
Bo jest wieża mieszkalno-obronna blondynko
Re: zdjecia Autor: rena Data: 2006-07-14 13:37:00
a tak pomijając to wszystko w Bystrzycy nie ma zamku :)))
(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz jego dalsze funkcjonowanie.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).