ZamkoMania - Polskie zamki i dwory obronne (zamkomania.pl) | |||||||||||||||||||
Możesz ocenić: Chałupki (woj. dolnośląskie) - Średniowieczny zamek książęcy Novum Castrum (zniszczony)
Zamek Novum Castrum (z łaciny Nowy Zamek) stał na niewysokim wzgórzu, u stop którego rozciąga się malownicza dolina Nysy Kłodzkiej z mokradłami i zabudowaniami wsi Chałupki. Nie zachowały się jego opisy. Wiadomo, że miał cylindryczną wieżę i otoczony był fosą i wałami. I właśnie tylko fosa oraz wysoki na kilka metrów wał otaczające owalny kopiec o wymiarach 60 x 100 m pozostały po tym zamku. Niestety część terenu zamkowego przecina szosa.
Podczas badań, archeolodzy odkryli fundamenty murów obwodowych o grubości 2,3 m z prostopadle dochodzącą ścianą o grubości ok. 1 m oraz fragment cylindrycznej wieży. Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu zamku w Chałupkach. Grodzisko przecięte przez drogę. 1 - fosa, 2 - kopiec, 3 - droga
Plan warstwicowy założenia obronnego (Archiwum DWKZ w Wałbrzychu)
Warownię w Chałupkach wzniesiono w końcu XIII w. Były to tereny ówczesnego księstwa świdnickiego. Miała ona bronić wschodniej granicy jego rozległego terytorium. W dokumentach występowała pod nazwą "Novum Castrum".
Istnieją przesłanki, aby uznać że zamek posiadał dwie nazwy. Druga to "Paczków". Historyczne wzmianki o "castrum Paczkow" wypełniają lukę w dziejach warowni w Chałupkach między końcem XIII w a 1378 rokiem.
Nie ma jednak pewnego potwierdzenia tego faktu.
1295 r. - pierwsza wzmianka o zamku w Chałupkach jako siedzibie kasztelana Piotra z Liebenau (Lubnowa) 1299 - pierwsza wzmianka o zamku Paczkow przy okazji wystawienia tu dokumentu przez księcia Bolka I. Później jeszcze wielokrotnie Bolko I i jego potomkowie Bolko II i Mikołaj ziębicki wystawiali dokumentu w zamku Paczków. Musiała to być ich ważna siedziba, ale nie ma pewności, że na pewno był to dawny Castrum Novum przed 1378 r. - zamek przejął Karol IV Luksemburski, ponieważ w tym roku został zastawiony przez cesarza Jostowi, burgrabiemu morawskiemu. Potem przeszedł w ręce piastów ziębickich 1417 r. - książęta ziębiccy Jan i Henryk sprzedali warownię w Chałupkach wraz z 9 wsiami biskupowi wrocławskiemu Wacławowi za 1000 kop groszy praskich ok. 1430 r. - zamek stał się własnością Zygmunta von Reichenau, najmożniejszego wasala biskupa oleśnickiego Konrada IV, a jednocześnie raubittera czyli rycerza-rozbójnika 1438 r. - rozbójnicy z Chałupek najechali i złupili klasztor w Henrykowie 1440 r. - Hynko (Jan) Kruszina von Leuchtenberg, namiestnik ziemi kłodzkiej zdobył zamek kładąc kres rozbojom von Reichenau. Jednak wkrótce i on począł napadać na ziemie skłóconego ze sobą biskupa oleśnickiego 15.06.1443 r. - zamek został zdobyty przez oddziały wojskowe pod wodzą księcia opawsko-ziębickiego Wilhelma, zorganizowane przeciw raubitterom przez mieszczan wrocławskich. Wilhelm sprzedał warownię Fryderykowi Stoschowi. Transakcję potwierdzają zgody biskupów wrocławskich Jakiś czas potem warownię ponownie zajęli rozbójnicy - rodzina Unwirdów z Kasparem Unwirdem na czele 1509 r. - biskup wrocławski Jan Turzon zorganizował kolejną wyprawę przeciw rozbójnikom. Zamek Chałupki został zdobyty i definitywnie zniszczony 1832 r. - istniejące jeszcze ruiny wieży zamkowej zostały rozebrane lata 60-te XX w. - badania sondażowe grodziska bez publikacji wyników lata 80-te XX w. - powierzchniowe badania archeologiczne doprowadziły do odkrycia w ziemi murów obwodowych o grubości 2 m oraz wieży.
ADRES I KONTAKT
brak CZAS Oglądnięcie i obejście grodziska zajmuje ok. 20 minut. WSTĘP Wolny.
Południowa część woj. dolnośląskiego. 4 km na płn. - zach. od Paczkowa, 19 km na płd. - wsch. od Ząbkowic Śl. Zobacz na mapie.
Relikty zamku znajdują się na południowym skraju wsi, tuż przy pierwszych zabudowaniach, po obu stronach szosy w kierunku Paczkowa. W odległości ok. 200-300 m na północ od zamczyska znajduje się przystanek PKS, gdzie zatrzymują się autobusy kursujące z Paczkowa. Współrzędne geograficzne: Otwórz w: Google Maps, Bing Maps, Openstreet Maps format D (stopnie): N50.48656389° E16.99542778° format DM (stopnie, minuty): 50° 29.1938334'N 16° 59.7256668'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 50° 29' 11.63''N 16° 59' 43.54''E
Chorowska Małgorzata - Rezydencje średniowieczne na Śląsku. Zamki, pałace, wieże mieszkalne Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce Guerquin Bohdan - Zamki śląskie Janczak Julian - Legendy zamków śląskich Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce Mazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska Boguszewicz Artur - Corona Silesiae
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza. Ostatnie wpisy
Powrót do strony startowej
(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów. |
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis historyczno-krajoznawczy. Nie finansuje nas żadna firma ani instytucja. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz nasze dalsze funkcjonowanie i aktualizację informacji.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).
Odśwież stronę