ZamkoMania - Polskie zamki i dwory obronne (zamkomania.pl) ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() | ||||||||||||||||||||||
Możesz ocenić: Chlewiska (woj. mazowieckie) - Zamek rycerski całkowicie przebudowany w pałac
Pałac w Chlewiskach stoi na niewielkim wzniesieniu w otoczeniu zabytkowego parku krajobrazowego z 21 pomnikami przyrody. Składa się z on dwóch budynków wspartych szkarpami złączonych pod kątem prostym, z dołączoną niewielką wieżyczką, w której widać otwory strzelnicze. Aktualny wygląd pałacu został nadany podczas kilku przebudów w XVIII i XIX wieku. Tylko główny budynek (wyższy) posiada relikty dawnej budowli obronnej. Obecnie jest to własność prywatna zamieniona na ekskluzywny ośrodek wypoczynkowo-konferencyjny. Wejście do założenia zostało zmienione i nie prowadzi przed dawną bramę, lecz od strony dużych drewnianych stajni mieszczących stylową karczmę i hotel. Stajnie te są zresztą ciekawym obiektem. Noszą nazwę Stajnie Platera, bowiem wybudowano je w 1886 z polecenia hr. Platera w stylu XVIII-wiecznych stajni angielskich. Ich konstrukcja podparta jest na żeliwnych dźwigarach wyprodukowanych w miejscowej hucie. Dużym plusem jest wyeksponowanie przez właściciela pozostałości świadczących o istnieniu w Chlewicach wcześniejszych obiektów. Można więc zobaczyć kilka miejsc z odsłoniętymi starymi murami piwnic szesnastowiecznej lub nawet starszej warowni (w tym jeden sporych rozmiarów wykop z dużym łukowatym wejściem) oraz umieszczoną na szkarpie płytę fundacyjną z zamku odbudowanego przez Wawrzyńca Chlewińskiego w XVII w. Piwnice pod zamkiem tworzyły kiedyś rozległą sieć, prowadziły m.in. do miejscowego kościoła. Średniowieczne pochodzenie ma znajdująca się na dziedzińcu studnia (XV w.), pochodząca z wcześniejszej budowli. Ma ona głębokość aż 13 m i sięga głębiej niż poziom wód gruntowych, co gwarantuje stałą obecność wody. Niestety, sam pałac przeznaczony jest tylko dla gości hotelowych i nie można zobaczyć pozostałości po zamku wewnątrz. Są to piwnice po budynkiem głównym (zamienione drink bar), pomieszczenia ze sklepieniami kolebkowo-krzyżowymi czy renesansowy kamienny portal. Za wejście do parku trzeba płacić. W 2004 roku było to 5 zł. Relatywnie dużo, choć jest on całkiem ładny - są stawy, mostki, wysepka, klatka z oswojoną sarenką i budynek straży pałacowej (kordegarda). W sumie ma on powierzgcnię 8 ha, a rośnie w nim 100 gatunków drzew. Do niedawna śmieszne były zapewnienia w reklamie rezydencji-hotelu, iż jest jedną z najstarszych w Polsce (tuż za Wawelem!) i datowanie dwóch komnat z portalem i piwnicami jako XII-wieczne. Obecnie datowanie zmieniono już na wiek XV. Aktualizacja. Z czasem w parku przybyło atrakcji. Wytyczono 3 ścieżki zwiedzania: historyczną, przyrodniczą i rekreacyjną. Umieszczono na nich tablice informacyjne i stanowiska obserwacyjne. Udostępniona została lodownia z wystawą rzeźb Bogów i Bożków Słowiańskich. Odtworzono neogotycką basztę z punktem widokowym. Sporo miejsca zajmuje newage'owy bełkot, powstały obiekty o nazwach "energetyczna spirala", "ogród zen", "piramida horusa", "energetyczna labirynt".
![]() Obecny plan całego założenia chlewickiego
Pierwotny zamek Chlewice był siedzibą jednej z gałęzi możnego w średniowieczu rodu Odrowążów,
którzy przyjęli nazwisko Chlewickich od nazwy osady. Powstanie datuje się na koniec XV wieku.
Ówczesny wygląd założenia nie jest znany. Wcześniej był tu drewniany gródek postawiony w XII wieku przez Piotra Włostowica Dunina z Ołbina, który otrzymał te ziemie od Bolesława Krzywoustego.
Następnie przejęli je Odrowążowie. W 1360 r. za zasługi dla kraju otrzymali dla Chlewisk przywilej lokacyjny od króla Kazimierza Wielkiego.
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Legenda mówi, iż w średniowieczu drewniany gród w Chlewiskach został spalony przez Tatarów. Część z nich dostała się do niewoli i została zmuszona do odbudowy obiektu w postaci murowanego zamku. Oni to wydrążyli tajemnicze i wciąż nie zbadane lochy. Pewnego razu jeden z Chlewickich - młody Kostek, wracając z polowania zobaczył piękną wieśniaczkę i od razu zakochał się w niej. Ojciec nie chciał nawet słyszeć o ich związku. I gdy Kostek nie zamierzał kierować się nakazami ojca lecz serca, postanowił sprawę zakończyć ostatecznie. Kazał więc pojmać dziewczynę i zamurować w lochach zamkowych. Kostek zaczął badać ściany, aż w końcu znalazł ukryte wejście. Ukochana wciąż żyła, ale gdy chcieli opuścić piwnice okazało się, że wszystkie drogi zagradzały kamienne ściany. Zrozpaczeni pozostali w ciemnościach...
Po latach wyszło na jaw, że to sam Chlewicki kazał zamurować wejście odkryte przez syna, aby oszczędzić hańby jaka spadłaby na ród po ślubie syna z chłopką. Jakiś czas później podobno sam zniknął bez wieści. Od tej pory duchy Kostka i jego ukochanej dają o sobie znać w ciemne noce. Usłyszeć można płacz, jęki i wołanie o pomoc dobywające się z lochów zamkowych.
ADRES I KONTAKT
![]()
tel. +48 607 195 315
![]() CZAS ![]() WSTĘP ![]()
Południowa część woj. mazowieckiego. 33 km na południowy zachód od Radomia, 8 km na północny zachód od Szydłowca. Zobacz na mapie.
Park pałacowy graniczy z główną drogą, więc do zamku Chlewice nie sposób nie trafić, choć obecne wejście jest nieco mylnie położone przy dawnych budynkach stajni na końcu wsi, a nie przy oryginalnej bramie. Samochód można zaparkować przed wejściem lub już na terenie ośrodka (bezpłatnie). ![]() Współrzędne geograficzne: Otwórz w: Google Maps, Bing Maps, Openstreet Maps format D (stopnie): N51.24709444°, E20.75804167° format DM (stopnie, minuty): 51° 14.8256664'N, 20° 45.4825002'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 51° 14' 49.54''N, 20° 45' 28.95''E
![]()
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza. Ostatnie wpisy
![]() Powrót do strony startowej
(c) 2001-2023 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów. |
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz jego dalsze funkcjonowanie.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).
Odśwież stronę