puste Telefon kontaktowy
Pałac/hotel
tel. (048) 628 70 61Ikonka - zamek

CHLEWISKA
🏰 Zamek rycerski całkowicie przebudowany w pałac 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku Chlewiska"Szlachetnie urodzony Wawrzyniec Odrowąż Chlewicki ten zamek rodzinnny Odrowążów Chlewickich w dawnych czasach sam zbudował, wysokie wzgórze wznosząc aby pokonać teren błotnisty. Obronił się przed niesprawiedliwością czasu, żyje i sam niech będzie świadectwem rzeczywistości.
Roku Pańskiego 1605">

Napis na tablicy fundacyjnej

Ocena


Możesz ocenić:
Chlewiska / mazowieckie - Zamek rycerski całkowicie przebudowany w pałac

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.7 na 5. Głosów: 50
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.6 na 5. Głosów: 39
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera pałac w Chlewiskach stoi na niewielkim wzniesieniu w otoczeniu zabytkowego parku krajobrazowego z kilkoma pomnikami przyrody. Składa się z on dwóch budynków wspartych szkarpami złączonych pod kątem prostym, z dołączoną niewielką wieżyczką, w której widać otwory strzelnicze. Aktualny wygląd pałacu został nadany podczas kilku przebudów w XVIII i XIX wieku. Obecnie jest to własność prywatna zamieniona na ekskluzywny ośrodek wypoczynkowo-konferencyjny.
Wejście do założenia zostało zmienione i nie prowadzi przed dawną bramę, lecz od strony dużych drewnianych stajni zamienionych częściowo na stylową karczmę. Dużym plusem jest wyeksponowanie przez właściciela pozostałości świadczących o istnieniu tutaj wcześniejszych obiektów. Można więc zobaczyć kilka miejsc z odsłoniętymi starymi murami piwnic szesnastowiecznej lub nawet starszej warowni (w tym jeden sporych rozmiarów wykop z dużym łukowatym wejściem) oraz umieszczoną na szkarpie płytę fundacyjną z zamku odbudowanego przez Wawrzyńca Chlewińskiego w XVII w. Piwnice pod zamkiem tworzyły kiedyś rozległą sieć, prowadziły m.in. do miejscowego kościoła.
Niestety sam pałac przeznaczony jest tylko dla gości hotelowych, a za wejście do parku trzeba płacić. W 2004 roku było to 5 zł i mimo, że jest on całkiem ładny - są stawy, mostki, wysepka, klatka z oswojoną sarenką i budynek straży pałacowej (kordegarda), to była to wysoka opłata za wstęp do niewielkiego przecież parku. Do niedawna śmieszne były też zapewnienia w reklamie rezydencji-hotelu, iż jest jedną z najstarszych w Polsce (tuż za Wawelem!!!) i datowanie dwóch komnat z portalem i piwnicami jako XII-wieczne. Obecnie datowanie zmieniono już na wiek XV.PlanObecny plan całego założenia

Historia

Powrót na górę strony

Ozdobna pierwsza litera pierwotny zamek był siedzibą jednej z gałęzi możnego w średniowieczu rodu Odrowążów, którzy przyjęli nazwisko Chlewickich od nazwy osady. Powstanie datuje się na koniec XV wieku. Ówczesny wygląd założenia nie jest znany. Wcześniej był tu drewniany gródek postawiony w XII wieku przez Piotra Włostowica Dunina z Ołbina, który otrzymał te ziemie od Bolesława Krzywoustego. Następnie przejęli je Odrowążowie. W 1360 r. za zasługi dla kraju otrzymali dla Chlewisk przywilej lokacyjny od króla Kazimierza Wielkiego.
Właściciele zamku
Z zamkiem w Chlewiskach związanych jest kilka ciekawych postaci historycznych. Mikołaj Chlewicki był w okresie "potopu" szwedzkiego dowódcą eskorty króla Jana Kazimierza podczas jego ewakuacji na Śląsk. Stanisław Sołtyk był posłem Sejmu Czteroletniego, jednym z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Nauk i marszałkiem sejmu w 1811 r. Natomiast jego syn generał Roman Sołtyk uczestniczył w kampaniach napoleońskich oraz w Powstaniu Listopadowym. Na jego wniosek w roku 1830 dokonano detronizacji cara Mikołaja I.

punktorXIV--XVI wiek - rezydowali tu Odrowążowie. M.in. możny Dobiesław i jego potomkowie Jakub, Mikołaj i Piotr. Z czasem przyjęli oni nazwisko Chlewickich
punktor1605 r. - od ruiny uchronił zamek Wawrzyniec Odrowąż Chlewicki o czym informuje zachowana płyta fundacyjna, wmurowana obecnie w szkarpę
punktor1661 r. - po ponad 3 wiekach Chlewiccy przestali być panami dóbr chlewickich
punktor XVIII w. - właścicielem zamku zostali bracia Józef i Aleksander Podkański. W tym okresie jak i w następnym wieku zamek był kilkakrotnie przebudowywany na wygodną rezydencję pałacową
punktor1801 r. - kolejnymi właścicielami zostali Stanisław Sołtyk i jego syn Roman
punktor1831 r. - dobra Sołtyków, w tym Chlewiska, zostały skonfiskowane za ich działalność patriotyczną
punktor1886 r. - zbudowano zachowane do dzisiaj stajnie wg wzorów angielskich
punktor1895 r. - właścicielem Chlewisk został Ludwik Bloer-Plater, znany przedsiębiorca, a następnie jego synowie
punktor1999 r. - pałac kupiła firma Manor House z Radomska


Legendy


Ozdobna pierwsza litera l egenda mówi, iż w średniowieczu drewniany gród w Chlewiskach został spalony przez Tatarów. Część z nich dostała się do niewoli i została zmuszona do odbudowy obiektu w postaci murowanego zamku. Oni to wydrążyli tajemnicze i wciąż nie zbadane lochy. Pewnego razu jeden z Chlewickich - młody Kostek, wracając z polowania zobaczył piękną wieśniaczkę i od razu zakochał się w niej. Ojciec nie chciał nawet słyszeć o ich związku. I gdy Kostek nie zamierzał kierować się nakazami ojca lecz serca, postanowił sprawę zakończyć ostatecznie. Kazał więc pojmać dziewczynę i zamurować w lochach zamkowych. Kostek zaczął badać ściany, aż w końcu znalazł ukryte wejście. Ukochana wciąż żyła, ale gdy chcieli opuścić piwnice okazało się, że wszystkie drogi zagradzały kamienne ściany. Zrozpaczeni pozostali w ciemnościach...
Po latach wyszło na jaw, że to sam Chlewicki kazał zamurować wejście odkryte przez syna, aby oszczędzić hańby jaka spadłaby na ród po ślubie syna z chłopką. Jakiś czas później podobno sam zniknął bez wieści. Od tej pory duchy Kostka i jego ukochanej dają o sobie znać w ciemne noce. Usłyszeć można płacz, jęki i wołanie o pomoc dobywające się z lochów zamkowych.


Wstęp


Wstęp tylko do parku - 5 zł.

Położenie i dojazd


Południowa część woj. mazowieckiego. 33 km na południowy zachód od Radomia, 8 km na północny zachód od Szydłowca. Zobacz na mapie.
Pociągiem można dojechać do Szydłowca lub Skarżysko-Kamiennej ewentualnie Radomia, dalej PKS-em. Autobusy jeżdżą również z Kielc. Park pałacowy graniczy z główną drogą, więc nie sposób nie trafić do zamku, choć obecne wejście jest nieco mylnie położone przy dawnych budynkach stajni na końcu wsi, a nie przy oryginalnej bramie. Samochód można zaparkować przed wejściem lub już na terenie ośrodka (bezpłatnie).

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N51.24709444°,  E20.75804167°
format DM (stopnie, minuty):   51° 14.8256664'N,  20° 45.4825002'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 14' 49.54''N,  20° 45' 28.95''E Czas


Pobieżne oglądnięcie całego parku i zamku z zewnątrz zajmuje ok. 20 min.

BibliografiapunktorSypkowie Agnieszka i Robert - Zamki i warownie ziemi sandomierskiej

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Chlewiska - Pałac od frontu Chlewiska - Z tej strony pałac wygląda chyba najciekawiej, po prawej widać wejście do piwnic zamkowych Chlewiska - Pałac Chlewiska - Przed pałacem winiarnia w danych piwnicach zamkowych Chlewiska - Pałac na wzgórzu zamkowym Chlewiska - Schody  do pałacu Chlewiska - Widok z boku Chlewiska - Pozostałości po zamku Chlewiska - Kolejne piwnice zamkowe Chlewiska - Pałac od tyłu Chlewiska - Płyta fundacyjna budowli z 1605 r. i jej tłumaczenie Chlewiska - Piwnice odsłonięte w dużym wykopie Chlewiska - Staw Duży

Zdjęcia wykonane: wiosną 2004Noclegi


punktorChlewiska - Hotel "Pałac Odrowąża" - ul. Czachowskiego 56, tel. (0..48) 628 70 61 (ceny tylko na kieszeń tow. Kulczyka lub Krauzego)
punktorSzydłowiec - Schronisko Młodzieżowe, ul. Kościuszki 39A, tel. (048) 617 43 11
punktorSzydłowiec - Bar - Motel "Iguś", ul. Kościuszki 263, tel. (048) 617 44 93, 617 45 51
punktorSzydłowiec - Zajazd "Oleńka", Barak 1a, tel. (048) 617 49-59, 617 49 60

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Zamek zamknięty       Autor:  Stachelbeere      Data:  2013-06-16 22:38:23
    Tak jak wcześniej pisałam o Szydłowcu tak tutaj wspomnieć śpieszę, że zwiedzanie zamku możecie zaplanować na inny termin, gdyż obecnie jest zamknięty i remontowany. Od pracownika dowiedziałam się, że wnętrza w grudniu 2012 strawił pożar a część jest zalanych. Park dostępny. Wstęp nadal 5 zł. PS zwiedzałam okolicę dzisiaj.
  • a kto dostal palac w 1831 po przepadku za dzialalnosc patriotyczna ?       Autor:  on      Data:  2012-12-26 02:16:19
    oto jest pytanie??????? i kto sprzedal nastepnemu wlascicielowi paterowi,..historycy badaze , nikt nie zainteresowal sie tematem kto ich tak urzadzil, pomijam wladze carskie
  • Re: Gródek XII wieczny       Autor:  zamki.res.pl      Data:  2012-08-28 00:06:20
    Piotrów w rodzie Duninów było wielu. Informacja pochodzi ze strony pałacu. Piszą tam o Piotrze Duninie ze Skrzynna, ale nie udało mi się potwierdzić istnienia takiej osoby. Chlewiska były natomiast na pewno własnością Piotra Włostowica Dunina i to pewnie o niego chodzi...

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.