pusteTelefon kontaktowy
Miejski Ośrodek Kultury, tel. (014) 66 35 230Ikonka - zamek

CZCHÓW
🏰 Średniowieczny zamek królewski 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku CzchówOcena


Możesz ocenić:
Czchów / małopolskie - Średniowieczny zamek królewski

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4 stars Średnia ocena: 4.1 na 5. Głosów: 102
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4.5 stars Średnia ocena: 4.3 na 5. Głosów: 74
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera ruiny zamku w Czchowie stoją na zalesionym wzgórzu nad Dunajcem nie daleko rynku miejskiego.
Odkrycia na zamku
Współczesne prace archeologiczne odsłoniły zarys zabudowy wzgórza zamkowego i doprowadziły do odkrycia dużej ilości zabytków ruchomych. Z 60 tysięcy przedmiotów zrekonstruowano ponad 40 naczyń glinianych, poddano konserwacji kilkadziesiąt grotów kusz, fragmentów zbroi, mieczy, ostróg i monet. Jednym z ciekawszych przedmiotów jest denar Królowej Jadwigi, którego replikę można zakupić w sklepiku na zamku.
Kiedyś zamek zajmował cały wierzchołek tego wzgórza i składał się przede wszystkim z wysokiej baszty obronnej, baszty bramnej do której prowadził most zwodzony i skrzydła mieszkalnego. Całość otoczona była murem. Obecnie zachowana jest tylko okrągła baszta wraz ze zrekonstruowaną przybudówką oraz odsłonięte fundamenty murów o grubości 1,2 m. Czterokodygnacyjna niegdyś baszta zbudowana z głazów piaskowych miała wysokość 20 m i średnicę 12,5 m. Ciekawostką jest że jej wyższa cześć była ośmiokątna co widać i dziś, choć brakuje górnej kondygnacji. Kilka metrów nad ziemią znajduje się otwór, który był pierwotnym wejściem - prowadziły do niego drewniane schody. Wzgórze zamkowe zostało niedawno gruntownie przebadane, odnaleziono sporo ceramiki z XIV w., przedmioty metalowe, topory. Zobaczyć je można na wystawie poświęconej zamkowi w rynku. Opracowano również plany częściowej rekonstrukcji. Baszta jest otwarta dla zwiedzających jednak podczas naszej wizyty była zamknięta...
Aktualizacja: Prace przy zamku zostały zakończone. Częściowo zrekonstruowana budowla wygląda już inaczej niż na zdjęciach tutaj.PlanDawny plan zamku.
1 - wieża, 2 - mur obwodowy, 3 - baszta bramna, 4 - budynek mieszkalny, 5 - niewielkie skrzydło południowe, 6 - przybudówka przy wieży, 7 - podjazd do bramyPlan współczesny ruin, przed pracami rekonstrukcyjnymi
Źródło: Zamki i dwory obronne ziemi krakowskiej, Marian Kornecki, Kraków 1966


Rekonstrukcja

Powrót na górę strony

Rekonstrukcja lub stary widok zamku czchow


Historia


Ozdobna pierwsza litera wieża obronna w Czchowie powstała prawdopodobnie jeszcze w końcu XIII w. z rozkazu króla Wacława II. Dopiero za Władysława Łokietka rozpoczęto budowę pełnego założenia zamkowego. Zamek przez wieki był siedzibą administratora dóbr królewskich - starostwa czchowskiego.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku czchow
Widok wieży zamkowej i miasta od wschodu, litografia z rys. M Stęczyńskiego z ok. 1846 r.
Źródło: Zamki i dwory obronne ziemi krakowskiej, Marian Kornecki, Kraków 1966

punktorI poł. XIV w. - trwała stopniowa rozbudowa obiektu o mur obwodowy, budynek mieszkalny, bramę
punktor1327 r. - zachowany jest dokument mówiący o istnieniu w wieży komory celnej dla towarów przywożonych z Węgier
Więzienie i sąd
Tradycja ludowa mówi, iż baszta była więzieniem. Być może było tak już za pierwszego znanego burgrabii - Imramie, o którym wiadomo, że utrzymywał policję królewską złożoną z różnych awanturników i pilnował wykonywania wyroków sądowych. Na załogę zamku pracowały 3 wsie oraz młyn na Dunajcu. Jedna z tych wsi - Siemiechów była dość znacznie oddalona od Czchowa więc król Kazimierz Wielki zwolnił ją z obowiązku robocizny i nakazał tylko przekazywać burgrabiemu 1 grzywnę z łanu oraz dostarczać 2 miary owsa, 2 sery, 20 jaj i 2 kapłony.
Późniejsze gospodarzenie starostów, szczególnie Seweryna Bonera doprowadziło do upadku kwitnący w średniowieczu zamek. Dopiero król Stanisław August Poniatowski chcąc przywrócenia działalności sądu ziemskiego w Czchowie (najbliższy funkcjonował aż w Krakowie) nakazał odbudowę zamku lub postawienie nowej siedziby. Ówczesny starosta Grabowski nie zdecydował się jednak na odbudowę (widać stan obiektu był tak zły, że nie opłacało się to) i sąd działał w nowo postawionym budynku obok kościoła.

punktorok. 1340 r. - Kazimierz Wielki nakazał ufortyfikować miasto i otoczyć go murem, zamek miał pozostać poza jego obrębem
punktor1356 r. - wymieniony jest pierwszy znany burgrabia zamku - Imram syn Żegoty
punktor1372 r. - w zamku zatrzymała się królowa Jadwiga podążająca na Węgry
punktor1397 r. - po raz pierwszy zatrzymał się tu król Władysław Jagiełło. Później jeszcze kilkakrotnie gościł w Czchowie
punktorXV w. - aby zwiększyć obronność zamku, postawiono basztę bramną o wymiarach 6 x 7 m wspartą dwiema potężnymi szkarpami
punktorXV - I poł. XVI w. - starostwo czchowskie sprawowali Melsztyńscy z pobliskiego Melsztyna. Przeprowadzili oni kolejną rozbudowę, powstało skrzydło południowe i przybudówka do wieży
punktorlata 1549-1560 - starostami byli Bonerowie, najpierw Seweryn później Stanisław
punktorII poł. XVI w. - następna piastowała tę funkcję Anna Jordanowa z Bonerów i jej mąż kasztelan krakowski Wawrzyniec Spytek Jordan. Kasztelanami czchowskimi w tym czasie był ród Ligęzów (kasztelan stał się tytułem honorowym, Ligęzowie więc nie przebywali w zamku ani w mieście)
punktor1646 r. - zamek całkowicie podupadł i został opuszczony. Wcześniej działał tu sąd ziemski który uległ likwidacji
punktor1772 r. - wraz z rozbiorem kraju zlikwidowane zostało starostwo czchowskie
punktor1892 r. - pierwsze prace badawcze dokonane przez historyka sztuki W. Juszczkiewicza
punktor1928 r. - pierwsza prace konserwatorskie. Basztę nakryto stropem żelbetonowym. Wtedy sądzono jeszcze iż zamek stanowiła tylko samodzielna wieża. Pogląd ten został zmieniony podczas prac badawczych w roku 1966 pod kierunkiem A. Żakiego, gdy odkopano fundamenty całego założenia zamkowego
punktor1993 r. - powstał Społeczny Komitet Renowacji Ruin Baszty. Rozpoczęto prace archeologiczne i rekonstrukcyjne. Zamek miał być zrekonstruowany, choć nie w całości. Przede wszystkim zaplanowano odtworzenie murów obwodowych o wysokości 2 m, most, piwnicę oraz tarasy widokowe w wieży i skrzydle mieszkalnym
punktorkoniec 1999 r. - zrekonstruowano w charakterze trwałej ruiny kilkanaście metrów zachodniego muru zamkowego, w celu odsłonięcia murów przeprowadzono też wycinkę lasu
punktor2003 r. - otwarcie warowni na nowo. W zrekonstruowanej wieży powstał punkt widokowy, odtworzono częściowo zamkowe zabudowania, mury obronne z fundamentami bramy. Powstał punkt informacyjny z pamiątkami.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku czchow
Tak ma wyglądać zamek w Czchowie po zrekonstruowaniu
Wstęp


Do samej wieży wstęp płatny - 3 zł (1 zł ulgowy). Otwarta od 1 maja do 31 października. W maju codziennie w godz. 10.00 - 17.00, w czerwcu, lipcu, sierpniu w godz. 10.00 - 19.00, we wrześniu w godz. 10.00 – 17.00 , w październiku w soboty i niedziele od 10.00 do 16.00, a w dni powszednie od 8.00 do 16.00 - po wcześniejszym uzgodnieniu - klucze w Miejskim Ośrodku Kultury, tel. 0...14 66 35 230.

Ponieważ informacje o godzinach otwarcia, a przede wszystkim cenach biletów szybko się dezaktualizują, sprawdź je na stronie oficjalnej opisywanego zamku/dworu:
otwórz stronę obiektu

Położenie i dojazd


Południowa część woj. małopolskiego. 28 km na południowy zachód od Tarnowa, 31 km na północ od Nowego Sącza. Zobacz na mapie.
Pociągiem można dojechać tylko do Tarnowa, Brzeska (koło Bochni) lub Nowego Sącza. Dalej PKS-em lub prywatnym busem. Wieżę widać z daleka. Najlepiej dostać się do rynku miejskiego (jest tam duży parking dla samochodów) i stamtąd oznakowanym szlakiem iść do ruin.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N49.833333039°,  E20.677556479°
format DM (stopnie, minuty):   49° 49.99998234'N,  20° 40.65338874'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   49° 49' 60.00''N,  20° 40' 39.20''E Czas


Z rynku miejskiego idzie się ok. 15 minut. Przystanek PKS jest chyba tylko przy głównej drodze, autobus nie wyjeżdża do wysoko położonego rynku, trzeba więc dodatkowo ok. 10 minut żeby się do niego dostać. Pobieżne oglądnięcie ruin trwa około 15 min.

BibliografiapunktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktorKornecki Marian - Zamki i dwory obronne ziemi krakowskiej
punktorLeńczyk Gabriel - Katalog grodzisk i zamczysk z terenu Małopolski
punktorMarszałek Juliusz - Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach
punktorMoskal Krzysztof - "Zamki w dziejach Polski i Słowacji między Wisłą a Hornadem" tom 1 i 2
punktor Rogiński Ryszard - Zamki i twierdze w Polsce - historia i legendy
punktorSzope Maciej - Grodziska i zamczyska województwa tarnowskiego

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Czchów - Widok spod wieży Czchów - Widok spod wieży Czchów - Zamek Czchów - Zamek Czchów - Resztki murów obwodowych Czchów - Widok spod wieży na okolicę i fundamenty budynku mieszkalnego Czchów - Widok z rynku miejskiego. Po lewej kościół gotycki, po prawej fragment wieży zamkowej Czchów - Widok z oddali

Zdjęcia wykonane: latem 2002Noclegi


punktorCzchów - Ośrodek Elektrowni "Łaziska" - tel. (014) 684 31 10
punktorCzchów - Ośrodek Wędkarski - tel. (014) 684 31 41
punktorW Czchowie można też bez problemu rozbić namiot nad Dunajcem

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • CZCHÓW Średniowieczny zamek królewski       Autor:  Grzegorz R.      Data:  2016-06-08 16:25:19
    Na temat włodarzy zamku w Czchowie znalazłem taką informację   ".... Pod tym wzglę­dem charakterystyczną była sprawa Stroskiej Woli, wsi królewskiej, położonej w dzisiejszym powiecie Brzeskim, a pozostającej w roku 1521 w dzierżeniu Anny Radzimirskiej, starościzny czchowskiej. Z początku dekret królewski zakazywał pani Radzimirskiej wprowadzenia ustawy o robociznach, ponieważ poddani ze Stroskiej Woli spełniają już i tak corocznie różne ciężary...."   Źródło - internet - Przeglad_Historyczny­-r1913-t16-n2-s200-2­17.pdf
  • jakość strony       Autor:  bf      Data:  2013-01-17 08:43:05
    uwagi co do strony:   1 - w przypadku bibliografii podaje się daty ukazania się drukiem, bo potem jest łatwiej szukać   2 - przez blisko 10 lat (od r. 1993) badania wykopaliskowe na wzgórzu zamkowym prowadziło Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Na podstawie tych badań powstał najbardziej aktualny plan zamku, także plan z podziałem na fazy chronologiczne i rysunek rekonstrukcyjny - tu nie ma słowa na ten temat, a cudze rysunki są. Fe, nieładnie
  • Re: zamki których brakuje       Autor:  Anonim      Data:  2009-02-19 01:20:22
    Pałac Skrzyńskich w Zagórzanach

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.