Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Czchów (woj. małopolskie) - Średniowieczny zamek królewski

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
Średnia ocena: 4.2 na 5. Głosów: 109 4 stars
           
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
Średnia ocena: 4.4 na 5. Głosów: 77 4.5 stars
           
 


Opis i stan obecny


Ruiny zamku w Czchowie stoją na zalesionym wzgórzu nad Dunajcem, poniżej rynku miejskiego.
ozdoba
Odkrycia na zamku
Współczesne prace archeologiczne odsłoniły zarys zabudowy wzgórza zamkowego w Czchowie i doprowadziły do odkrycia dużej ilości zabytków ruchomych. Z 60 tysięcy przedmiotów zrekonstruowano ponad 40 naczyń glinianych, poddano konserwacji kilkadziesiąt grotów kusz, fragmentów zbroi, mieczy, ostróg i monet. Jednym z ciekawszych przedmiotów jest denar Królowej Jadwigi, którego replikę można zakupić w sklepiku na zamku.
Warownia zajmowała cały wierzchołek tego wzgórza i składała się z wysokiej baszty obronnej, baszty bramnej do której prowadził most zwodzony, piętrowego domu głównego od wschodu, budynku gospodarczego od południa i przybudówki przy wieży. Całość otoczona była murem. Przed mostem, na sąsiednim wzgórzu rozłożone było podzamcze.
Do niedawna zachowana była tylko okrągła baszta wraz ze zrekonstruowaną przybudówką oraz odsłonięte fundamenty murów o grubości 1,2 m. Czterokodygnacyjna niegdyś baszta zbudowana z głazów piaskowych miała wysokość 20 m i średnicę 12,5 m. Ciekawostką jest fakt, iż jej najwyższa partia była ośmiokątna, co widać i dziś, choć brakuje górnej kondygnacji. Kilka metrów nad ziemią znajduje się otwór w murze, który był pierwotnym wejściem - prowadziły do niego drewniane schody, niszczone w razie najazdu wroga.
W 2. dekadzie XXI wieku wzgórze zamkowe zostało gruntownie przebadane, odnaleziono sporo ceramiki z XIV w., przedmioty metalowe, topory. Zobaczyć je można na małej ekspozycji w zamku. Sam zabytek został częściowo zrekonstruowany i wygląda już inaczej. Odtworzono wieżę bramną, drewniany most, nadbudowano mury obronne, tworząc zamknięty obwód, udostępniono piwnice i punkt widokowy na wieży. Nocą ruiny są oświetlone. Zmiany są bardzo pozytywne. Odbudowane obiekty mają jaśniejszy budulec, widać ze są współczesne, ale nie razi to jakoś szczególnie. Na terenie warowni i w jej otoczeniu rozstawiono broń artyleryjską, zarówno średniowieczną jak i z XX wieku. Wszystko jest dobrze opisane, a dzieje i wygląd zamku przedstawiono w czytelny sposób na rekonstrukcjach, planach, makietach. Mury bramy ozdobiono powiększonymi do sporych rozmiarów XIX-wiecznymi widokami zamku. Widok z wieży ciekawy i rozległy, ale ustępuje panoramie rozciągającej się z wieży w Melsztynie, bo rzeka Dunajec przepływa tu w oddali i ledwie ją widać.


Ruiny zamku w Czchowie na akwareli N. Ordy z 2. połowy XIX wieku




Plany i rekonstrukcje



Rozwarstwienie murów na planie zamku Czchów.
1 - wieża, 2 - mur obwodowy, 3 - baszta bramna, 4 - budynek mieszkalny, 5 - niewielkie skrzydło południowe (gospodarcze), 6 - przybudówka przy wieży, 7 - podjazd do bramy



Plan ruin w Czchowie, przed pracami rekonstrukcyjnymi
Źródło: Zamki i dwory obronne ziemi krakowskiej, Marian Kornecki, Kraków 1966

Rekonstrukcja lub stary widok zamku czchów
Rekonstrukcja zamku Czchów z XIII/XIV wieku (z muzeum zamkowego)

Rekonstrukcja lub stary widok zamku czchów
Rekonstrukcja zamku Czchów z XVI wieku wg A.Szpunara, rysunek A.Wagnera

Rekonstrukcja lub stary widok zamku czchow
Rekonstrukcja warowni czchowskiej z tablicy informacyjnej

Rekonstrukcja lub stary widok zamku czchów
Rekonstrukcja zamku i podzamcza (z muzeum zamkowego)



Historia, wydarzenia


Wieża obronna w Czchowie powstała prawdopodobnie jeszcze w końcu XIII w. z rozkazu króla Wacława II. Dopiero za Władysława Łokietka rozpoczęto budowę pełnego założenia zamkowego. Zamek przez wieki był siedzibą administratora dóbr królewskich - starostwa czchowskiego.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku czchow
Ruiny zamku w Czchowie i kościół cmentarny św. Anny na pocztówce z ok. 1900 roku

punktor I poł. XIV w. - trwała stopniowa rozbudowa obiektu, kolejno o: mur obwodowy, murowaną bramę (II faza budowy), murowany budynek mieszkalny (III faza),
punktor 1327 r. - zachowany jest dokument mówiący o istnieniu w wieży komory celnej dla towarów przywożonych z Węgier
ozdoba
Więzienie i sąd
Tradycja ludowa mówi, iż baszta w Czchowie była więzieniem. Być może było tak już za pierwszego znanego burgrabim - Imramie, o którym wiadomo, że utrzymywał policję królewską złożoną z różnych awanturników i pilnował wykonywania wyroków sądowych. Na załogę zamku pracowały 3 wsie oraz młyn na Dunajcu. Jedna z tych wsi - Siemiechów była dość znacznie oddalona od Czchowa więc król Kazimierz Wielki zwolnił ją z obowiązku robocizny i nakazał tylko przekazywać burgrabiemu 1 grzywnę z łanu oraz dostarczać 2 miary owsa, 2 sery, 20 jaj i 2 kapłony.
Późniejsze gospodarzenie starostów, szczególnie Seweryna Bonera doprowadziło do upadku kwitnący w średniowieczu zamek. Dopiero król Stanisław August Poniatowski chcąc przywrócenia działalności sądu ziemskiego w Czchowie (najbliższy funkcjonował aż w Krakowie) nakazał odbudowę zamku lub postawienie nowej siedziby. Ówczesny starosta Grabowski nie zdecydował się jednak na odbudowę (widać stan obiektu był tak zły, że nie opłacało się to) i sąd działał w nowo postawionym budynku obok kościoła.

punktor ok. 1340 r. - Kazimierz Wielki nakazał ufortyfikować miasto i otoczyć go murem, zamek miał pozostać poza jego obrębem
punktor 1356 r. - wymieniony jest pierwszy znany burgrabia zamku - Imram syn Żegoty
punktor 1372 r. - w warowni zatrzymała się królowa Jadwiga podążająca na Węgry
punktor 1397 r. - po raz pierwszy zatrzymał się tu król Władysław Jagiełło. Później jeszcze kilkakrotnie gościł w Czchowie
punktor XV w. - aby zwiększyć obronność zamku, postawiono basztę bramną o wymiarach 6 x 7 m wspartą dwiema szkarpami (IV faza)
punktor koniec XV - pocz. XVI w. - starostwo czchowskie sprawowali Melsztyńscy z pobliskiego Melsztyna. Przeprowadzili oni kolejną rozbudowę, powstał parterowy budynek południowy przeznaczony na cele gospodarcze i przybudówka przy wieży (V faza)
punktor lata 1549-1560 - starostami byli Bonerowie, najpierw Seweryn później Stanisław
punktor II poł. XVI w. - następna piastowała tę funkcję Anna Jordanowa z Bonerów i jej mąż kasztelan krakowski Wawrzyniec Spytek Jordan. Kasztelanami czchowskimi w tym czasie był ród Ligęzów (kasztelan stał się tytułem honorowym, Ligęzowie więc nie przebywali w zamku ani w mieście)
punktor 1646 r. - zamek całkowicie podupadł i został opuszczony. Wcześniej działał tu sąd ziemski który uległ likwidacji
punktor 1772 r. - wraz z rozbiorem kraju zlikwidowane zostało starostwo czchowskie
punktor 1892 r. - pierwsze prace badawcze dokonane przez historyka sztuki W. Juszczkiewicza
punktor 1928 r. - pierwsza prace konserwatorskie. Basztę w Czchowie nakryto stropem żelbetonowym. Wtedy sądzono jeszcze, iż zamek stanowiła tylko samodzielna wieża. Pogląd ten został zmieniony podczas prac badawczych w roku 1966 pod kierunkiem A. Żakiego, gdy odkopano fundamenty całego założenia zamkowego
punktor 1993 r. - powstał Społeczny Komitet Renowacji Ruin Baszty. Rozpoczęto prace archeologiczne i rekonstrukcyjne. Zamek miał być zrekonstruowany, choć nie w całości. Przede wszystkim zaplanowano odtworzenie murów obwodowych o wysokości 2 m, most, piwnicę oraz tarasy widokowe w wieży i skrzydle mieszkalnym
punktor koniec 1999 r. - zrekonstruowano w charakterze trwałej ruiny kilkanaście metrów zachodniego muru zamkowego, w celu odsłonięcia murów przeprowadzono też wycinkę lasu
punktor 2003 r. - otwarcie warowni na nowo. W zrekonstruowanej wieży powstał punkt widokowy, odtworzono częściowo zamkowe zabudowania, mury obronne z fundamentami bramy. Powstał punkt informacyjny z pamiątkami.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku czchow
Ruiny w Czchowie na grafice z 1843 roku, autor E. W. Kainko

Rekonstrukcja lub stary widok zamku czchow
Podobny widok jak wyżej, lecz z 1837 roku. Litografia wg rysunku A. Gorczyńskiego





Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorRuiny zamku królewskiego - Czchów

CZAS
punktor Oglądnięcie ruin zamku zajmuje ok. 40 minut. Dojście z rynku to 10 minut, pod wzgórzem zamkowy jest osobny parking bezpłatny.

WSTĘP
punktor Do ruin wstęp bezpłatny. Do samej wieży obowiązuje opłata 2 zł od osoby. Otwarta od 1 maja do 31 października, w pon.-sob. od 10:00 do 17:30, w niedz. od 11:30 do 18.30. Kasa biletowa znajduje się w rynku - w Centrum Informacji Turystycznej. Aby upewnić się, że wieża jest dostępna należy skontaktować się z CIT, ul. Rynek 3, tel. 605 832 815.

Ponieważ informacje o godzinach otwarcia, a przede wszystkim cenach biletów szybko się dezaktualizują, sprawdź je na stronie oficjalnej opisywanego zamku/dworu:
Zamek w Czchowie



Pocztówka z widokiem spod wieży zamkowej w Czchowie z ok. 1910 r.


Położenie i dojazd


Południowa część woj. małopolskiego. 28 km na południowy zachód od Tarnowa, 31 km na północ od Nowego Sącza. Zobacz na mapie.
Wieżę widać z daleka. Najlepiej dostać się do rynku miejskiego (jest tam duży parking dla samochodów) i stamtąd oznakowanym szlakiem iść do ruin. Uwaga! Bilety do wieży kupuje się w kasie w rynku, a nie w zamku.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N49.833333039°, E20.677556479°
format DM (stopnie, minuty):   49° 49.99998234'N, 20° 40.65338874'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   49° 49' 60.00''N, 20° 40' 39.20''E 



Bibliografia



punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Kornecki Marian - Zamki i dwory obronne ziemi krakowskiej
punktor Leńczyk Gabriel - Katalog grodzisk i zamczysk z terenu Małopolski
punktor Marszałek Juliusz - Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach
punktor Moskal Krzysztof - "Zamki w dziejach Polski i Słowacji między Wisłą a Hornadem" tom 1 i 2
punktor Rogiński Ryszard - Zamki i twierdze w Polsce - historia i legendy
punktor Szope Maciej - Grodziska i zamczyska województwa tarnowskiego


Przedwojenne zdjęcie z Archiwum Ilustrowanego Kuriera Codziennego


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Czchów - Widok z mostu na zrewitalizowany zamek Czchów - Widok spod mostu. W fosie repliki średniowiecznych machin Czchów - Wnętrze wieży bramnej Czchów - Zbliżenie na basztę Czchów - Baszta i zrekonstruowana wieża bramna z dziedzińca Czchów - Dziedziniec z bronią obronną używaną w czasie oblężenia Czchów - Baszta Czchów - Urządzenie do oblewania smołą oblegających Czchów - Ścieżka po murach obwodowych Czchów - Budynek dostawiony do baszty przez Melsztyńskich Czchów - Piwnice Czchów - Wejście do baszty Czchów - Wnęka okienna w baszcie Czchów - Krajobraz z baszty Czchów - Widok z dołu Czchów - Widok z dołu
Zdjęcia wykonane: latem 2022

Czchów - Widok spod wieży Czchów - Widok spod wieży Czchów - Zamek Czchów - Zamek Czchów - Resztki murów obwodowych Czchów - Widok spod wieży na okolicę i fundamenty budynku mieszkalnego Czchów - Widok z rynku miejskiego. Po lewej kościół gotycki, po prawej fragment wieży zamkowej Czchów - Widok z oddali
Zdjęcia wykonane: latem 2002


Baszta i kościółek w Czchowie na zdjęciu Adama Wisłockiego z okresu międzywojnnego



Materiały wideo


Zamek Czchów z drona



Noclegi


punktor Czchów - Ośrodek Elektrowni "Łaziska" - tel. (014) 684 31 10
punktor Czchów - Ośrodek Wędkarski - tel. (014) 684 31 41
punktor W Czchowie można też bez problemu rozbić namiot nad Dunajcem

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • CZCHÓW Średniowieczny zamek królewski       Autor:  Grzegorz R.      Data:  2016-06-08 16:25:19
    Na temat włodarzy zamku w Czchowie znalazłem taką informację   ".... Pod tym wzglę­dem charakterystyczną była sprawa Stroskiej Woli, wsi królewskiej, położonej w dzisiejszym powiecie Brzeskim, a pozostającej w roku 1521 w dzierżeniu Anny Radzimirskiej, starościzny czchowskiej. Z początku dekret królewski zakazywał pani Radzimirskiej wprowadzenia ustawy o robociznach, ponieważ poddani ze Stroskiej Woli spełniają już i tak corocznie różne ciężary...."   Źródło - internet - Przeglad_Historyczny­-r1913-t16-n2-s200-2­17.pdf
  • jakość strony       Autor:  bf      Data:  2013-01-17 08:43:05
    uwagi co do strony:   1 - w przypadku bibliografii podaje się daty ukazania się drukiem, bo potem jest łatwiej szukać   2 - przez blisko 10 lat (od r. 1993) badania wykopaliskowe na wzgórzu zamkowym prowadziło Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Na podstawie tych badań powstał najbardziej aktualny plan zamku, także plan z podziałem na fazy chronologiczne i rysunek rekonstrukcyjny - tu nie ma słowa na ten temat, a cudze rysunki są. Fe, nieładnie
  • Re: zamki których brakuje       Autor:  Anonim      Data:  2009-02-19 01:20:22
    Pałac Skrzyńskich w Zagórzanach





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2023 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.