pusteTelefon kontaktowy
Zamek/Muzeum,
tel. (59) 83 42 586Ikonka - zamek

CZŁUCHÓW
🏰 Średniowieczny zamek krzyżacki 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku CzłuchówOcena


Możesz ocenić:
Człuchów / pomorskie - Średniowieczny zamek krzyżacki

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4.5 stars Średnia ocena: 4.3 na 5. Głosów: 78
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars Średnia ocena: 4.2 na 5. Głosów: 58
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera krzyżacki zamek w Człuchowie potęgą mógł równać się tylko z Malborkiem. Położony w przesmyku między 2 jeziorami na 3 sztucznie utworzonych wyspach i złożony z 4 członów robi wielkie wrażenie... niestety tylko na rysunkach rekonstrukcyjnych. Gdyby mieszkańcy miasta w końcu XVIII wieku nie przystąpili tak gorliwie do rozbiórki zabytkowych murów, dziś mieliby tu tłumy turystów.
Budowla składała się 3 przedzamczy i zamku właściwego. Każdy przedzamcze posiadało warowną bramę, fosę, mury obwodowe i liczne wieże. Wydaje się, że dostanie do zamku właściwego jest niemożliwe, bo przeszkód do sforsowania było zbyt wiele, jednak warownia nigdy nie posiadała na tyle licznej załogi, aby można było wykorzystać cały jej potencjał obronny. Krzyżacy, mimo potężnego arsenału pozostawiali tu zaledwie od 15 do 30 braci zakonnych. Polski starosta w 1466 r. dysponował 16 rycerzami. Oczywiście dodać do tego trzeba pewną ilość służby i szeregowego wojska, ale nie zbliżała się ona nawet do połowy szacunkowej liczby ludzi wymaganej do obsadzenia całych fortyfikacji (ok. 400 osób).
Zdrady
W dziejach zamku Człuchów kilkakrotnie miały miejsce akty zdrady. Najpierw w 1454 r. Włodko z Danaborza, jeden z najbogatszych rycerzy Wielkopolski, mianowany przez króla Kazimierza Jagiellończyka starostą człuchowskim, zdradził Polskę przepuszczając przez ziemię starostwa wojska krzyżackie i rabując okoliczne majątki rycerskie oraz kościelne. Mimo darowania win przez króla, Włodko jeszcze raz dopuścił się zdrady w 1467 roku, gdy rozpoczął oblężenie warowni. Za to został już ścięty na rynku w Kaliszu. Jego następca i krewny również spiskował z Krzyżakami. Planował oddać im zamek zimą 1463 r, ale został powstrzymany. W 1466 r. podstępem opanował Człuchów rycerz Marcin Zitzewitz, poddany księcia pomorskiego Eryka II. Był on więźniem na zamku starosty Jerzego z Dąbrowy, ale część załogi była Pomorzanami i dała się namówić przez więźnia do uwolnienia go i opanowania warowni. Gdy król Kazimierz wysłał na odsiecz oddział spod Chojnic, Zitzewitz chciał rozbić go z zasadzki już przed zamkiem, ale wtedy sam został zdradzony przez przebywających w Człuchowie księży. Uwolnili oni Jerzego z Dąbrowy, który przywrócił prawowitą władzę w starostwie i Człuchów pozostał już na ponad 3 stulecia przy Polsce.

Zamek właściwy (lub wysoki) tworzyły 4 podpiwniczone czterokondygnacyjne skrzydła z dziedzińcem z arkadowymi krużgankami. Ośmioboczna wieża (prawie 50 m wysokości!) w narożu północno-zachodnim posiadała aż 11 kondygnacji naziemnych i 2 piwniczne. W lochach funkcjonowało więzienie, co potwierdzają odkryte przez archeologów kości.
Następny człon to przygródek. Znajdowało się tam skrzydło budynków mieszkalnych dla służby, zamienione później przez w polskich starostów na pałac i budynki starościńskie. Oznaczało to, że zamek właściwy musiał podupaść, a nie opłacało się go remontować.
Przedzamcze od wschodu mieściło zaplecze gospodarcze i stajnie. Była w nim także furta do łaźni nad jeziorem, a dalej za murem ogrody. Przez zachodnie przedzamcze prowadził wjazd do zamku właściwego, utworzono tu więc most zwodzony i zbrojownię, a także spichlerz.
Z tego wszystkiego podziwiać dziś można tylko potężną wieżę, z wykutym w XIX wieku wejściem i pozostałości murów obwodowych zamku wysokiego. Kawałki murów porozrzucane są też na przedzamczach. Budynek przylegający do wieży, mimo ze wydaje się pochodzić z zamku jest tylko XIX-wiecznym neogotyckim kościołem ewangelickim. Podczas mojego pobytu, dla turystów udostępniono wieżę, piwnicę, a w budynku kościoła stroje i uzbrojenie rycerskie dla dzieci. Jednak od 2009 roku zamek był zamknięty, ponieważ kosztem 8 mln zł przeprowadzano prace remontowe i rewitalizacyjne. Pierwsi goście weszli do odnowionych pozostałości warowni w maju 2011. Mimo otwarcia zamku dla zwiedzających, remont trwał jeszcze do początku 2015 roku.

AKTUALIZACJA. Odwiedziny zamku Człuchów po restauracji przyniosły mieszane odczucia. Obiekt wiele zyskał i obecnie jest tu sporo do zwiedzania. Jednak to co zrobiono z wieżą jest po prostu nieprawdopodobne. Zagadką jest dla mnie, jak uzyskano pozwolenie służb konserwatorskich na taką formę rewitalizacji - dwie windy i klatka schodowa na niższych kondygnacjach wyglądają tak, że nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Narzuca mi się określenie "Koszmar Człuchowski". Z drugiej strony, wyżej zachowano oryginalną wąską klatkę schodową (w sumie równolegle biegną dwie!), utworzono wystawę etnograficzną i militarną, a taras widokowy jest przyjazny małym dzieciom. Ciekawie prezentują się podziemia, gdzie znajduje się wystawa historyczna i czasowa, poświęcona samurajom. Na parterze można oglądnąć film i zabawić się na terminalu komputerowym z grą rozgrywającą się w trójwymiarowym modelu miejscowego zamku.
Zupełnie inaczej potraktowano dziedziniec zamkowy, który po rozkopaniu w profesjonalny sposób wyeksponowano dla turystów. Mury, które do niedawna były niewidoczne, można oglądać z góry na platformach jak i chodzić między nimi. Poszczególne pomieszczenia są dobrze opisane na tabliczkach.
Zmiany dotknęły także przedzamcze wschodnie, gdzie przy murach ustawiono machiny oblężnicze, a na wieży w murach obwodowych taras widokowy.
Bursztynowa komnata
Jednym z miejsc, gdzie hipotetycznie umieszcza się największy i najsłynniejszy zaginiony skarb II wojny św. - Bursztynową Komnatę - jest zamek w Człuchowie. Niemiecki transport miał ją przywieźć tu bezpośrednio z Królewca. Są świadkowie, którzy w 1944 roku widzieli jakieś skrzynie zwiezione nocą pod wieżę zamkową. Niedługo potem wkroczyli Sowieci, a poszukiwania skarbu nic nie dały.

Budowę zamku jako siedzibę komturstwa, Zakon Krzyżacki przeprowadził w latach 1320-1367. Po bitwie pod Grunwaldem Człuchów należał do warowni pomorskich, które Jagiełło nie zdołał zdobyć. Zakon ponownie obronił zamek podczas oblężeń w 1414 i 1433 roku. Dopiero w 1454 r. komtur Jan Rabe poddał zamek Człuchów wojskom miasta Gdańsk. Pierwszym starostą człuchowskim został mianowany przez Kazimierza Jagiellończyka Jan Szarlejski. Próby odzyskania budowli przez Krzyżaków zakończyły się niepowodzeniem, spalono tylko miasto. W latach 1520 i 1563 Polacy kolejno odparli atak Krzyżaków i księcia Brunszwiku.
Podczas potopu szwedzkiego, najeźdźcy zdobyli zamek dopiero po kilku miesiącach oblężenia, gdy zamarzło jezioro i fosy. Po 1793 roku mury warowni rozebrali człuchowianie za zgodą króla Prus Fryderyka Wilhelma i z tak pozyskanego budulca postawili swoje domy. Usprawiedliwia ich jednak wielki pożar jaki wcześniej spustoszył całe miasto. W latach 1826-1828 na miejscu skrzydła północnego zamku wysokiego z kaplicą wzniesiono zachowany do dziś budynek kościoła ewangelickiego.
W XIX wieku przeprowadzono szeroko zakrojone prace archeologiczne i remontowe, odkopując co roku nowe relikty starej warowni. W 2013 roku była to m.in. średniowieczna spiżarnia, zabytkowe posadzki na dziedzińcu, palenisko i system ogrzewania zamku. Dokonano też weryfikacji wiedzy o dawnym wyglądzie, m.in. skrzydła wschodnie i zachodnie okazały się mniejsze niż sądzono. W 2014 r. odkryto XIV-wieczną bullę (ołowianą pieczęć) papieską Grzegorza XI, będącą pozostałością listu do zakonu krzyżackiego.
Od końca kwietnia 2015 zamek Człuchów jest już dostępny dla turystów w całości. Ukończono ostatni etap prac na dziedzińcu, gdzie można oglądać fundamenty i piwnice zniszczonych skrzydeł.


plan zamku
Plan całego założenia zamkowego w Człuchowie
A - zamek właściwy - wysoki, B - przedzamcze zwane przygródkiem, C - przedzamcze wschodnie, D - przedzamcze zachodnie
1 - zachowana wieża ośmiokątna, 2 skrzydło północne z kaplicą, odbudowane na kościół, 3 - gdanisko, czyli wieża latrynowa, 4 - skrzydło zachodnie z najbardziej reprezentacyjną salą - wielkim refektarzem, 5 - pałac i tzw. "Dom Hajduków" na przygródku. Budynki wykorzystywane przez polskich starostów, 6 - stajnie na przedzamczu wschodnim, 7 - wjazd do zamku przez przedzamcze zachodnie.

widokówka
Zamek na pocztówce przedwojennej


Wstęp

Płatny. 10 zł bilet normalny, 6 zł ulgowy. Muzeum czynne przez cały rok, ale z wyjątkami.

Ponieważ informacje o godzinach otwarcia, a przede wszystkim cenach biletów szybko się dezaktualizują, sprawdź je na stronie oficjalnej opisywanego zamku/dworu:
otwórz stronę obiektu
otwórz dodatkową stronę obiektu

Położenie


Południowo - zachodnia część woj. pomorskiego. 48 km na wschód od Szczecinka, 81 km na płn.-zach. od Bydgoszczy. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N53.66422222°, E17.36255278°
format DM (stopnie, minuty):   53° 39.8533332'N, 17° 21.7531668'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   53° 39' 51.20''N, 17° 21' 45.19''E Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Człuchów - Widok z przedzamcza Człuchów - Mury przed wieżą Człuchów - Wejście do wieży i zamku Człuchów - Dziedziniec z platformami Człuchów - Widok z platformy na wieżę Człuchów - Mury do niedawna zakopane pod dziedzińcem Człuchów - Kamienno-ceglane mury na dziedzińcu Człuchów - Kamienno-ceglane mury na dziedzińcu Człuchów - Winda w wieży Człuchów - Winda w wieży i koszmarna klatka schodowa Człuchów - Klatka schodowa Człuchów - Klatka schodowa Człuchów - Oryginalna klatka schodowa w górnych partiach wieży Człuchów - Wystawa etnograficzna w wieży Człuchów - Widok z wieży na miasto Człuchów - Wystawa w podziemiach wieży Człuchów - Wystawa w podziemiach wieży Człuchów - Wystawa w podziemiach wieży Człuchów - Taran przy murach obwodowych Człuchów - Mury na przedzamczu
Zdjęcia z roku 2015

Człuchów - Widok z dziedzińca Człuchów - Budynek kościoła dostawiony do wieży Człuchów - Widok z przedzamcza Człuchów - Mury zamku wysokiego i wieża Człuchów - Wieża zamkowa Człuchów - Budynek kościoła Człuchów - Armata na dziedzińcu i mury obwodowe Człuchów - Widok z wieży Człuchów - Widok z wieży na mury obwodowe
Zdjęcia wykonane: latem 2005

Wideo


Film przedstawiający zamek człuchowskiNoclegiProponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

 • Re: Człuchów - muzeum       Autor:  Adam      Data:  2015-05-10 12:59:28
  Prace na dziedzińcu zamku wysokiego zastały ukończone. Odkryte piwnice są udostępnione do zwiedzania. Bardzo ciekawie wyeksponowane, warte zwiedzenia. Obecnie dziedziniec z piwnicami, wieżą i pozostałościami kaplicy zamkowej stanowią ineteresujące miejsce do zwiedzania. Warto się zatrzymać w czasie podróży nad morze :-) i zwiedzić zamek.
 • Re: Człuchów - muzeum       Autor:  sowerro      Data:  2013-08-25 18:39:04
  byłem parę dni temu, choć wiedzę o wcześniejszym wyglądzie mam tylko ze zdjęć to widać sporo włożonych nakładów w "odświeżenie" makabrą tylko jest to że wejście na wieże jest co godzina ,co skutecznie mnie odstraszyło
 • Człuchów - muzeum       Autor:  pjaskol      Data:  2013-08-23 00:47:40
  Od maja w odnowionym zamku ma swoją siedzibę Muzeum Regionalne. Sporo się zmieniło, trwają badania archeologiczne na dziedzińcu Zamku Wysokiego więc będzie jeszcze więcej można zwiedzić.   Polecam relacje ze zwiedzania Zamku -
  http://alemuzea.pl­/polska-czluchow-muz­eum-regionalne-w-czl­uchowie/

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.