Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Dąbrówka Starzeńska (woj. podkarpackie) - Bastejowy zamek szlachecki przebudowany w pałac

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
Średnia ocena: 3.9 na 5. Głosów: 52 4 stars
           
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
Średnia ocena: 4.0 na 5. Głosów: 50 4 stars
           
 


Opis i stan obecny


Ruiny zamku w Dąbrówce Starzeńskiej stoją nieopodal Sanu, na skraju wsi przy głównej drodze z Dynowa, w otoczeniu parku. Na temat jego wyglądu i historii jest kilka błędów i nieporozumień wynikłych np. z pojawiających się w literaturze pomyłek stron świata.
Do XXI wieku zachowały się dwie basteje od zachodu, nikłe resztki murów obwodowych, budynków oraz fosy. Od wschodu natomiast widać dziury w ziemi prowadzące zapewne do piwnic pierwotnego dworu obronnego. Pierwszą murowaną budowlą obronną był bowiem dwór Stadnickich położony w północno wschodniej części obecnego założenia (zachował się pagórek z fragmentami murów). Nie są znane jego urządzenia obronne. Wiadomo, że został włączony do powstałego później zamku, założonego na planie zbliżonym do kwadratu, częściowo niedomkniętego od wschodu. Budowla posiadała obszerny wewnętrzny dziedziniec i dwie czworoboczne basteje od zachodu. Główny budynek mieszkalny zajmował skrzydło północne, a inne zabudowania znajdowały się od płn.-wsch. (stary dwór) i w narożniku płd.-zach. Całość otaczała fosa. Naturalnym kierunkiem wjazdu powinien być otwarty wschód, jednak opisy zamku albo pomijają tę kwestię albo podają kierunek południowy. Dopiero w XVIII wieku obwód murów został zamknięty od wschodu. W XIX wieku nastąpiły duże zmiany w wyglądzie zamku. Od zachodu do muru kurtynowego Starzeńscy dostawili budynek zwany dworem, a basteje zamienili na cele mieszkalne. Także skrzydło południowe stało się nowym budynkiem mieszkalnym. Niestety brak jest opisów i rysunków zamku, wszystkie dokumenty zostały spalone przez wojska sowieckie po 17 września 1939 r. Dzisiejszy stan wiedzy opiera się tylko na pracach archeologicznych. Badania murów i ukrytych pod ziemią fundamentów pozwoliły dokonać rozwarstwienia obiektu prezentowanego na planie poniżej. Wiadomo jedynie, że bogata w stare woluminy biblioteka i archiwum Starzyńskich mieściły się w izbach we wschodniej części skrzydła południowego, a pokoje ozdobione były cennymi działami sztuki.
Z zamkiem nierozerwalnie związany jest piękny niegdyś park, posiadający XVII-wieczny rodowód, w którym zobaczyć można neoromańską kaplicę grobową Starzeńskich z 1905 r. Prowadzi do niej aleja grabowa.Plany i rekonstrukcje


Plan zamku dabrowka
Plan i rozwarstwienie zamku Dąbrówka Starzeńska wg J. Teodorowicz-Czerpińskiej i A. Hunicza.


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

ozdoba
Diablątko
Po przejęciu zamku łańcuckiego przez Lubomirskich i rozbudowie warowni w Dąbrówce, zamieszkał tu Stanisław Stadnicki, syn słynnego awanturnika, również Stanisława zwanego "Diabłem". Nie daleko pada jabłko od jabłoni, więc syn podobnie jak ojciec prowadził wojny z sąsiadami, szczególnie ze Stanisławem Wapowskim z Nozdrzca i Dynowa. M.in. wybudował tamę na Sanie, tak że woda zalała pola i grunty orne Wapowskiego.
Pierwsza wzmianka o wsi Dąbrowa pochodzi z XV wieku. Właścicielami byli wtedy Kmitowie, a potem Dynowscy i Nabrzychowie. Już na początku XVI wieku wymieniony jest bliżej nieznany dwór (zapewne drewniany) Nabrzychskich.
W 1564 miejscowość przejęli Stadniccy i wybudowali nowy murowany dwór obronny. W latach 1626-33 Stadniccy rozbudowali go w zamek o 3 skrzydłach i 2 narożnych bastejach.
W 1663 Anna Stadnicka wyszła za Jana Karola Czartoryskiego i wniosła mu w wianie Dąbrówkę. Z kolei w 1689 r. Teofilia Czartoryska wniosła ją w wianie Ogińskim, którzy w XVIII wieku zamknęli obwód murów od wschodu. Po wygaśnięciu tego rodu, zamek Dąbrówka przejął jego spadkobierca Józef Antoni Podolski, a następnie rodzina Parysów. W 1789 roku kupił go Piotr Starzeński. Jego rodzina zamieszkiwała w zamku do wybuchu II wojny św.
ozdoba
Powstańcy na zamku
Rodzina Starzeńskich dowiodła swego patriotyzmu podczas powstania styczniowego, kiedy to August Starzeński ukrył na zamku w Dąbrówce przywódców powstania Mariana Langiewicza i Ludwika Mierosławskiego. Gdy do Dynowa nadciągnęła carska pogoń, zorganizował powstańcom ucieczkę.
W XIX i XX wieku do murów obwodowych od południa i zachodu dobudowali oni skrzydła mieszkalne.
Końcem września 1939 r. gdy rezydował tu Kazimierz Starzeński zajęli go napadający na Polskę Sowieci. Jak na barbarzyńców przystało, zamek zdewastowali i ograbili, a bibliotekę i archiwum spalili. Sprofanowali też zwłoki Starzeńskich w kaplicy grobowej. Od 1941 obiekt zajęli Niemcy, a od 1944 ponownie Sowieci niszcząc to co jeszcze pozostało.
25 lutego 1947 r. wysadziła go w powietrze UPA doprowadzając do stanu całkowitej ruiny.


Informacje praktyczne


KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Oglądniecie ruin wraz z parkiem zajmuje ok. 30 minut.

WSTĘP
punktor Wolny.


Położenie i dojazd


Centralna cześć woj. podkarpackiego. 3 km na południe od Dynowa, 41 km na południowy wschód od Rzeszowa. Zobacz na mapie.
Zamek w Dąbrówce Starzeńskiej stoi przy samej drodze.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N49.78208333°, E22.23540278°
format DM (stopnie, minuty):   49° 46.9249998'N, 22° 14.1241668'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   49° 46' 55.50''N, 22° 14' 07.45''E Bibliografia


punktor Marszałek Juliusz - Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach
punktor Piórecki Jerzy - Zabytkowe ogrody i parki województwa krośnieńskiego
punktor Gosztyła Marek, Proksa Michał - Zamki Polski południowo-wschodniej
punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Jurasz Tomasz - Znane i nieznane. Zamki, pałace, kościoły Polski południowo-wschodniej
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Dąbrówka Starz. - Widok od południowego zachodu na basteje Dąbrówka Starz. - Basteja płn.-zach. Dąbrówka Starz. - Basteja płd.-zach. i mur obwodowy Dąbrówka Starz. - Basteja płn.-zach., fragment dziedzińca a w oddali rzeka San Dąbrówka Starz. - Basteja i resztki skrzydła zachodniego Dąbrówka Starz. - Widok z dziedzińca na mur od zachodu Dąbrówka Starz. - Widok z parku na basteje Dąbrówka Starz. - Najstarszy fragment murów pochodzący ze starego dworu Dąbrówka Starz. - Widok na dziury w miejscu skrzydła wschodniego Dąbrówka Starz. - Mury bastei Dąbrówka Starz. - Mury bastei Dąbrówka Starz. - Mury bastei Dąbrówka Starz. - Mury bastei Dąbrówka Starz. - Mury bastei Dąbrówka Starz. - Mury bastei Dąbrówka Starz. - Kaplica grobowa Starzeńskich w parku Dąbrówka Starz. - Kaplica grobowa Dąbrówka Starz. - San nieopodal ruinNoclegi


punktor Dynów - Oberża Hotelik, ul. ks. J. Ożoga 1, tel. (016) 652 15 21, gsm 502 24 21 35
punktor Ulanica k. Dynowa - Gospodarstwo agroturystyczne "Przy Cesarskim Gościńcu", Ulanica 7, tel. (016) 65 21 527

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • osoby w Dąbrówce       Autor:  Adam Trzciński      Data:  2020-03-31 14:59:49
    W pałacu na początku XIX wieku mieszkała rodzina Trzcińskich.   Także obok pałacu istniała kaplica erygowana w 1906 roku pw.św.Józefa.   Jestem bardzo zainteresowany szczegółami.   Adam
  • Dąbrówka Starzeńska       Autor:  Anna      Data:  2013-08-25 12:04:19
    Urodziłam się w tamtym regionie i wychowałam.To piękne okolice szkoda bardzo,że tak mało infrastruktury turystycznej jest w okolicy Dynowa.Cudowne lasy bukowe na wzgórzach rozpierają serce,wrzesień to cała gama czerwieni i żółci.O lecie nie wspominam.W najbliższej okolicy jest tylko Wiking przy przeprawie promowj w Krzemiennej,gdzie mozna odpocząć i zjeść,aby nabrać sił wybierającym się na wzgórze Dębnik w Uluczu.
  • Re: na terenie       Autor:  Anonim      Data:  2011-07-16 21:36:09
    Zgadza się, obecnie traw drugo sezon badań w Dąbrówce w rejonie najstarszej części założenia - dworu obronnego i tzw. "trzeciej baszty". Odnośnie kaplicy prace konserwatorskie z zewnątrz są zakończone, a lada dzień rozpoczną się prace wewnątrz kaplicy :)     pozdrawiam

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2022 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.