pusteTelefon kontaktowy
punktorZamek,
gsm. 504 150 817

Województwo: zachodniopomorskie / Powiat: drawski / Gmina: Czaplinek

Ikonka - zamek

STARE DRAWSKO
¤ Średniowieczny zamek joannicki Drahim ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku drahim
"Wieś dobrze zabudowana odznacza się wspaniałym zamkiem, którego zwaliska świadczą kwitnący stan Polski w dawnych szczęśliwszych czasach [...] Słabość rządu a raczej nierząd dotkliwsze nam zrządził szkody od oręża nieprzyjacielskiego, nie pozwolił albowiem odzyskać odstąpionej za małą sumę posiadłości. Sześciu następnych królów nie zdołało wykupić zastawionego starostwa, reprezentacya narodowa w przeciągu 115 lat nie zdołała zebrać funduszów potrzebnych na opłacenie pożyczonej sumy, traktat na koniec roku 1772 zastawnika właścicielem uznał, a orzeł biały w XVII wieku z murów Drahimia spędzony, już się więcej na nich nie gnieździł. Zwaliska zamku w Drahimiu nad jeziorem malowniczy stawiają widok".

Edward hr. Raczyński "Przyjaciel Ludu" 1843 r.

Ocena


Możesz ocenić:
Stare Drawsko - Średniowieczny zamek joannicki Drahim

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4 stars Średnia ocena: 4.0 na 5. Głosów: 97
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars Średnia ocena: 4.1 na 5. Głosów: 75
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera r uina zamku Drahim jest pięknie wkomponowana w 60-metrowy przesmyk między jeziorami Żerdno i Drawsko. Budowniczowie wykorzystali grodzisko po obronnej osadzie słowiańskiej. Podwyższyli wzniesienie o 6 metrów i uformowali kopiec o wymiarach ok. 50 x 50 m. Obecnie z zewnątrz zamek ma postać regularnego czworobocznego obwodu murów (41x46,5 m), z których nie wystają żadne budynki czy wieże.
Gród
Słowiański gród funkcjonował w miejscu zamku od VII wieku, a spalono go ostatecznie w poł. XII wieku. Nie jest znana jego historia, ale archeolodzy odsłonili kilka warstw pożarowych, tak więc płonął on wielokrotnie. Wykopy na dziedzińcu pokazały, że dopiero 6. warstwa kulturowa związana była z grodem - jego szczątki znajdują się 4 metry poniżej obecnego dziedzińca. W płd.-wsch. części zamku, pod tzw. domem pomocnika starosty natrafiono na drewnianą trumnę ze zwłokami mężczyzny w wieku 45-50 lat. Przypuszcza się że mógł to być jeden z tutejszych wczesnośredniowiecznych władców, na co wskazuje pochówek wewnątrz grodu, będący wtedy znaczącym przywilejem.
Rekonstrukcja lub stary widok zamku drahim
Rekonstrukcja grodu wg Z. Radackiegio, rys. J. Nekanda-Trepka
Jednak po wejściu przez furtę od zachodu, turysta może doznać lekkiego szoku, widok jest bowiem niezwykły. Oto mamy przed sobą zrekonstruowaną średniowieczna osadę z dziedzińcem otoczonym chatami, w tym kilkoma szachulcowymi. Wszystko wygląda bardzo ładnie i jest całkiem naturalne, poza jednym istotnym szczegółem. Dlaczego zwiedzający wchodząc do zamku widzą przeniesioną tu nie wiadomo skąd dawną wioskę, a nie zabudowania zamkowe? Jaki jest uzasadnienie historyczne takiej rekonstrukcji? Co prawda od XVII wieku na dziedzińcu stały 2 budynki szachulcowe, ale nie miały one nic wspólnego z obecną zabudową. Z jednej strony należy docenić prywatnego inwestora, który z zarośniętych krzakami ruin uczynił sporą atrakcję turystyczną, z drugiej strony postawienie ahistorycznych budynków, które zasłoniły prawie całkowicie mury zamkowe jest dosyć kontrowersyjne. Żeby to zrekompensować można było przez skrzydło mieszkalne poprowadzić ścieżkę z tablicami opisującymi zamek, niestety zamiast tego jest ono zabite dechami i niedostępne. Do plusów należy utworzenie małej wystawy archeologicznej oraz platformy widokowej na jezioro z postacią templariusza (zgodnie z obecną modą dokleją się ten zakon do historii zamku). W chatach można coś zjeść, kupić wyroby rzemieślnicze albo przymierzyć zbroje rycerską. Dodatkowo w sezonie w weekendy odbywają się Średniowieczne Jarmarki Wiejskie z pokazami rycerskimi. Jest to jednak atrakcja głównie dla najmłodszych.
Początkowo zamek składał się z obwodu murów, do którego od południa przylegało piętrowe reprezentacyjne skrzydło mieszkalne zajmujące 1/4 powierzchni całej budowli. Jego część parterowa przeznaczona była na cele gospodarcze. Wysokość murów warowni wynosiła ok. 7,6 m, a od południa 12,8 m. Zwieńczone były one gankiem strażniczym z otworami strzelniczymi co ok. 2,5 m. Wjazd prowadził od północy przez most zwodzony. Tam też po lewej stronie biegły schodki na ganek. Za mostem, w miejscu obecnego XVIII-wiecznego kościoła, znajdowało się podzamcze, odcięte od lądu rzeką, a od zamku fosą, która powstała na bazie fosy starego grodu od północy i południa. Napełniona była ona wodą do głębokości ok. 5 m. Od wschodu i zachodu wzgórze zamkowe chroniły jeziora.Mennica
Wydaje się, że na przełomie XIV i XV wieku skłóceni z Pomorzanami i Polakami joannici dostrzegli możliwość poprawy swojego położenia dzięki nielegalnym środkom finansowym produkowanym na zamku Drahim. Archeolodzy odkryli matryce i inne przedmioty służące do fałszowania monet na dużą skalę z całego Pomorza, Państwa Krzyżackiego, Polski a nawet Śląska! Samych monet znaleziono około 1500.
Na dziedzińcu znajdowała się studnia, a od XVI wieku także ceglany piec, odkryty przez archeologów i dziś w miarę wiernie zrekonstruowany. W następnym stuleciu zbudowano po stronie zachodniej tzw. dom starosty o wymiarach 19x10 m. Był to piętrowy, podpiwniczony budynek szachulcowy przeznaczony na cele mieszkalne i urzędnicze kolejnych starostów drahimskich. Na przeciwko stanął drugi podobny, choć mniejszy (21x7,5 m) i niższy budynek tzw. dom pomocnika starosty. Oba domy nie przylegały do murów obwodowych, lecz były od nich oddalone o 2 metry co zapewniało wpadanie światła zarówno od wschodu jak i zachodu. W narożniku płd.-zach. stała szopa z piwnicą, która wg inwentarzy mogłaby pomieścić aż 20 ton piwa (notabene ciekawa jednostka miary:)). W narożniku płn.-wsch. znajdowała się piwnica z czasem przeznaczona na arsenał. Ostatnim elementem była wartownia po prawej stronie bramy, mieszcząca też kuchnię z piecem. Tego wszystkiego już nie ma, ale dokładne badania archeologiczne i inwentarze z II poł. XVII wieku pozwoliły wiernie odtworzyć warownię z tego właśnie okresu i prawdopodobny wygląd w średniowieczu, a nawet sporo szczegółów ze słowiańskiego grodu.
Militaria
Znaleziska archeologiczne wskazują, że życie na zamku podporządkowane było sprawom militarnym. Dominują bowiem przedmioty związane z uzbrojeniem, m.in. ogromna liczba grotów strzał o bardzo różnorodnych kształtach. Odkryto też groty oszczepów, noże, miecze, siekiery, części uprzęży końskich, narzędzia żelazne.
Nie do końca jasna jest jednak kwestia fortyfikacji. Wiadomo, że zamek posiadał wyjątkowe walory obronne, nie tylko dzięki położeniu między dwoma jeziorami i grubym murom (2,5 m). Na dwóch XVII-wiecznych planach widać fortyfikacje bastionowe (odmiennego typu!), a na jednej także i bastejowe. Jest to o tyle dziwne, że obecnie nie ma po nich śladu i nawet trudno je sobie wyobrazić. Badania dowiodły jednak istnienia fundamentów murowanych bastei, nie ma natomiast najmniejszego dowodu na posiadanie przez zamek bastionów. Zamieszczony poniżej plan Szweda Puffendorfa z czasów "potopu" uznaje się tylko za projekt zaadoptowania Drahimia na szwedzką warownię, trudno jednak wytłumaczyć plan z roku 1675. Nie wykluczone jest też zamek miał posiadać potężną cylindryczną wieżę typową dla joannitów, ale z braku środków zaniechano jej budowy. Archeolodzy wysnuli taki wniosek po odkryciu lochu w płd.-zach. narożniku warowni ocembrowanego dużymi głazami kamiennymi. Później polscy starostowie ograniczyli się tylko do wzniesienia 4 drewnianych narożnych wieżyczek strażniczych nad każdą basteją.

Plan

Powrót na górę

Plan zamku drahim
Najstarszy plan zamku z akwaforty Puffendorfa z 1657 r.

Plan zamku drahim
Plan zamku z ok. 1675 r.
Źródło x2: Średniowieczne zamki Pomorza Zachodniego. Zbigniew Radacki, PWN 1976


Rekonstrukcja

Powrót na górę

Rekonstrukcja lub stary widok zamku!@
Rekonstrukcje zamku wg Z. Radackiego, rys. J. Nekanda-Trepka. 1 - XIV-XV wiek, 2 - XVII-XVIII wiek, 3 - XX wiek.
Źródło: Gród i zamek w Starym Drawsku, Janocha H., Lachowicz F., Ptaszyńska D., Poznań 1972


Historia

Powrót na górę

Ozdobna pierwsza litera budowa zamku Drahim nastąpiła w poł. XIV wieku z inicjatywy zakonu św. Jana (joannitów). Miał on wraz z warownią w Machlinach osłaniać dawną siedzibę komandorii templariuszy w Czaplinku (Tempelburg), przejętą przez joannitów po kasacie zakonu templariuszy przez papieża. Dużo wcześniej, bo już w VII wieku w miejscu tym funkcjonował gród słowiański, otoczony wałem drewniano-ziemnym, którego pozostałości odkopano podczas prac archeologicznych.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku drahim
Widok ogólny zamku z 1846 r. - reprodukcja z albumu Thiediego "Pommerania"

punktorok. 1350 r. - powstał pierwszy zamek drewniany
punktorlata 60-te XIV w. - budowa murowanego zamku
punktor1368 r. - Kazimierz Wielki pokonał Brandenburgię w walce o dostęp do Pomorza i margrabia Otton Leniwy musiał oddać Polsce zwierzchnictwo nad komandorią czapliniecką wraz z Drahimiem. Nadal jednak terenem tym zarządzali joannici, lecz już jak lennicy króla
punktor1376 r. - w wyniku walk joannitów z księciem szczecińskim Świętoborem I, zdobyte zostały przez niego zamki w Czaplinku i Machlinach, jednak znakomicie obwarowany Drahim obronił się
punktor1407 r. - chcąc ukrócić wrogie Polsce knowania joannitów, Władysław Jagiełło kazał zdobyć zamek, co też się stało za sprawą oddziałów dowodzonych przez Tomasza z Węgleszyna. Z dawnej komandorii utworzono starostwo, zarządzane jednak z Drahimia, a nie zniszczonego Czaplinka
punktor1442 r. - król Władysław Warneńczyk oddał starostwo Janowi Wedelowi. Kolejnym starostą był Jan Sędziwój Czarnkowski z Człopy.
punktor1657 r. - Szwedzi zniszczyli zamek podczas "potopu". Następnie na mocy traktatu bydgoskiego mającego odsunąć Brandenburczyków i Prusaków od przymierza ze Szwedami, król Jan Kazimierz oddał Drahim w zastaw za 120 tys. talarów reńskich. Zaprawiony w bojach jak nikt inny, ówczesny starosta i hetman Stanisław "Rewera" Potocki nie zamierzał pokojowo oddawać ziemi wrogom i nie podporządkował się traktatowi. Brandenburczycy czekali rok aż wiekowy starosta umrze i dopiero wtedy odebrali warownię siłą
punktorII poł. XVII w. - ówczesne inwentarze wymieniają m.in. nowe budynki szachulcowe położne równolegle wzdłuż skrzydeł zachodniego i wschodniego, tzw. dom starosty i dom pomocnika starosty
punktor1758 r. - podczas wojny prusko - rosyjskiej zamek został ostatecznie zniszczony. Bronił się w nim płk. Cosel z 20 żołnierzami przed odziałem kozackim gen. Denikoffa
Karol Wojtyła na zamku
15 lipca 1955 r. podczas spływu kajakowego rzeka Drawą, w ruinach zamku Drahim odpoczywał Karol Wojtyła. Przyszły papież jeszcze kilkakrotnie brał udział w podobnym spływie. Dlatego liczący ponad 170 km szlak kajakowy rozpoczynający się w pobliskim Czaplinku od 1993 r. nosi nazwę Jana Pawła II.

punktorpo 1772 r. - po I rozbiorze Polski Prusacy urządzili w zamku siedzibę podatkowego urzędu ziemskiego
punktor1784 r. - zaczęto rozbierać mury zamkowe na potrzeby położonego obok kościoła
punktor1818 r. - teren zamku kupiła osoba prywatna
punktor1927 r. - po przejęciu ruiny przez powiat szczeciniecki, przeprowadzono pierwsze prace konserwacyjne
punktorlata 60-te XX w. - dalsze prace konserwacyjne i badawcze
punktorXXI w. - ruiny zamku kupiło prywatne Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach pod Warszawą

Rekonstrukcja lub stary widok zamku drahim
Litografia wg. E. Raczyńskiego - "Przyjaciel Ludu" 1843 r.


Dygresja


Turystom chcącym się posilić po lub przed zwiedzaniem zamku odradzam renomowaną Restaurację Drahim. Porcje ryby wydają się tam dziwnie małe w porównaniu do wagi, która widnieje na rachunku. No i ceny też mało zachęcające. W pobliskim Czaplinku można zjeść bardzo dobrą pizzę - boczna alejka w stronę jeziora z rynku. Polecam teć kebab w nowo otwartym barze przy drodze, po prawej stronie koło stacji paliw, przy wjeździe od strony Starego Drawska. Za 13 zł dostałem tam największy zestaw jaki widziałem.


Wstęp

Wstęp w sezonie od godz. 10 do 18, płatny 8 zł (5 zł ulg.). Bezpłatny dla dzieci wraz z wychowawcami z domów dziecka, świetlic środowiskowych oraz pogotowia opiekuńczego. Bilety rodzinne (min. 4 osoby) po 5 zł. Po sezonie trzeba dobijać się do bramy, jeśli ktoś jest w środku, powinien wpuścić zwiedzających.

Ponieważ informacje o godzinach otwarcia, a przede wszystkim cenach biletów szybko się dezaktualizują, sprawdź je na stronie oficjalnej opisywanego zamku/dworu:
otwórz stronę obiektu

Położenie i dojazd


Centralno-wschodnia cześć woj. zachodniopomorskiego. Zobacz na mapie. Zamek leży przy samej drodze.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 53.60085278°,  E 16.19603056°
format DM (stopnie, minuty):   N 53° 36.0511668',  E 16° 11.7618336'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 53° 36' 03.07'',  E 16° 11' 45.71''


Czas


Przystanek PKS jest pod samym zamkiem. Pobieżne zwiedzenie trwa ok. 30 minut.

BibliografiapunktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorJanocha H., Lachowicz F., Ptaszyńska D. - Gród i zamek w Starym Drawsku
punktorKaczyńscy Izabela i Tomasz - Zamki w Polsce północnej i środkowej
punktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktorRadacki Zbigniew - Średniowieczne zamki Pomorza Zachodniego

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Drahim - Widok od południa Drahim - Widok od południowego zachodu Drahim - Skrzydło wschodnie z tarasem widokowym i południowe Drahim - Zbliżenie na mury wschodniego boku budynku mieszkalnego Drahim - Obecne wejście od zachodu Drahim - Furta wejściowa Drahim - Zlizujące coś z muru zamkowego koniki Drahim - Skrzydło wschodnie Drahim - Szachulcowe budynki na dziedzińcu Drahim - Pokaz rycerski na dziedzińcu Drahim - Pokaz rycerski na dziedzińcu Drahim - Chata na dziedzińcu Drahim - Zrekonstruowany piec zamkowy Drahim - Fragment dziedzińca Drahim - Chata na dziedzińcu Drahim - Zaniedbane skrzydło południowe - mieszkalne Drahim - Widok z tarasu widokowego na zamek Drahim - Templariusz na tarasie widokowym Drahim - Widok na jezioro Drawsko przy zamku Drahim - Widok na jezioro Drawsko przy zamku
Zdjęcia wykonane: latem 2008Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


Noclegi

Okolica jest pełna kwater i gospodarstw agroturystycznych. Największą miejscowością w okolicy jest Czaplinek.
punktorStare Drawsko - Zajazd Drahim - pokoje gościnne, Stare Drawsko 24, tel. (094) 375 88 20
punktorStare Drawsko - Ośrodek Wczasowo-Wypoczynkowy "Nad Srebrnym", tel. (094) 375 36 00,
punktorStare Drawsko - Pole namiotowe, tel. (094) 375 88 10, gsm 602 501 205
punktorCzaplinek - Camping Czaplinek - domki, pokoje, ul. Drahimska 79, tel. (094) 375 51 68
punktorCzaplinek - Camping "U Jacka", ul. Pięciu Pomostów 1a, tel. (094) 375 45 55
punktorCzaplinek - Domek letniskowy "U Janiny", ul. Wałecka 87B, tel. (094) 375 46 56, gsm 508 394 655
punktorCzaplinek - Dom Wczasowy "Mariza", Drahimska 59, tel. (094) 375 40 49, gsm 509 523 696
punktorCzaplinek - Dom jednorodzinny "Pod Brzozą", ul. Długosza 7, tel. (094) 375 44 31, gsm 502 311 099
punktorCzaplinek - Kwatery prywatne s.c., ul. Pawła Wasznika 7, tel. (094) 375 47 08
punktorCzaplinek - Kwatera Prywatna "Paradise", ul. Złocieniecka 5, tel. (094) 375 54 02, gsm 502 031 571
punktorCzaplinek - Kwatery Prywatne "Jaś i Małgosia", ul. Pawła Wasznika 8, tel. (094) 375 42 97, 375 48 01
punktorCzaplinek - Wynajem Pokoi, ul. Pawła Wasznika 9, gsm 694 109 684
punktorCzaplinek - Ośrodek Wypoczynkowy "Drawtur", ul. Pięciu Pomostów 1, tel. (094) 375 54 54
punktorCzaplinek - Ośrodek Wypoczynkowy "Omega", ul. Pięciu Pomostów 3, tel. (094) 375 56 59
punktorCzaplinek - Ośrodek Wypoczynkowy "Kusy Dwór", ul. Pięciu Pomostów 5, tel. (094) 375 56 91
punktorCzaplinek - Ośrodek Wypoczynkowy "Zodiak", ul. Pięciu Pomostów 7, tel. (094) 375 40 29, 375 88 77

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1        oferta noclegowa 2

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • OPOWIESCI DRAHIMSKIE       Autor:  RJR      Data:  2015-04-12 04:44:12
    “ OPOWIESCI DRAHIMSKIE”   Autor/napisal: Roman Jozef Rymar   zam: Czaplinek,ul.Drahims­ka7   Toronto.Canada       Finalista konkursu BAZGROL2014 pod patronatem   malzonki prezydenta RP, pani Anny Komorowskiej   i Parlamentu Europejskiego /bajka o Czaplinku i jeziorze Drawsko wybranaz 2650 bajek z calego swiata/   www.drahimskieopow­iesci.blox.pl   www.drahimskieopow­iesci.com   /zakazany przez wladze i konkurencje   pisarz z Czaplinka/     "..nic to.." jak pisal H.Sienkiewicz   “ ty,ktory skrzywdziles,poeta pamieta”.....Cz. Milosz
  • zamek-noclegi       Autor:  grzesiek      Data:  2013-06-14 10:00:47
    Polecam Dom Wczasowy Pięciu Pomostów w Czaplinku przy ul. Pięciu Pomostów 4. Ceny ok. Czysto, miejsce na ognisko, życzliwi właściciele.
  • Re: Zamek       Autor:  Piotr Wójcik      Data:  2012-09-03 12:54:11
    Tak,rekonstrukcja dziedzińca nieco zaskakująca ale brawa za wykonaną pracę.Czuć ducha epoki,jedno ale-cena[10 zł.]wydaje sie zbyt wygórowana.To jednak nie Warszawa i jej ceny

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.