"Wypadło nam stanąć nie w miasteczku, ale we dworze pp. Reiskich. Zastaliśmy wielu gości z okolicy, był to dzień imienin siostry żony pana samego. Dwór cały otoczony wodą, leży bowiem nad rzeczką Drzewiczką, prześliczny i malowniczy. Z ganku dworskiego, zarosłego gęsto winem dzikim, widok przecudny - na ruiny zamku wczesnorenesansowego. Widzisz tu całą walkę renesansu z miejscowym gotycyzmem. Całość niesłychanie malownicza."
Stanisław Wyspiański po wizycie w Drzewicy 3 sierpnia 1888 r.
Ocena zabytku
Możesz ocenić: Drzewica (woj. łódzkie) - Gotycko-renesansowy zamek arcybiskupi
Opis i stan obecny
Potężne ruiny zamku drzewickiego stoją nad rzeką Drzewiczką niedaleko rynku miejskiego.
Broń powstańców
Gdzieś w okolicy zamku Drzewica tkwi zakopana artyleria z okresu insurekcji kościuszkowskiej. Po kapitulacji powstańców w Radoszycach, 12 armat odlanych w miejscowej hucie ukryć kazał Mikołaj Zawadzki.
Nie chciał, aby dostały się w ręce wroga. Wykopano więc bardzo głębokie rowy, a lufy obłożono niedźwiedzimi skórami, owinięto w szmaty i zalano niedźwiedzim łojem. O całej sprawie zapomniano, ale
stare opowieści odżyły dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku, gdy jeden z rolników wykopał w polu niedźwiedzią czaszkę. Armat jednak na razie nie udało się odnaleźć.
Jest to zamek typu nizinnego, jednak musiał budzić respekt u potencjalnych agresorów. Przede wszystkim robią wrażenie cztery ogromne wieże. Mury obwodowe których grubość wynosi 2,4 m posiadały dookoła ganki strażnicze ze strzelnicami. Całość otaczała z 3 stron fosa, a od północy rzeka Drzewiczka.
Warownię wzniesiono z miejscowego piaskowca, jedynie niektóre elementy konstrukcyjne zostały wykonane z cegły. Ma ona kształt prostokąta (37 x 43 m) z czworobocznymi wieżami w narożach i wewnętrznym dziedzińcem.
Brama wjazdowa znajduje się w jednej z wież wzmocnionej szkarpami od strony płn.-wsch. Przewidziano osobne wejście dla pieszych i koni. Wieża ta była najwyższa, prowadził do niej most zwodzony.
Okazały dwupiętrowy budynek mieszkalny zajmował całe zachodnie skrzydło. Posiadał on piękne balkony, rzeźbione balustrady i schodki wejściowe. Na każdej kondygnacji mieściły się 4 izby. Od wschodu znajdował się dwupiętrowy budynek dworski dla służby wystający z murów obwodowych z ozdobnym ceglanym szczytem. Zamieniono go później na kaplicę.
Zamek w Drzewicy stanowi przykład obiektu powstającego w okresie przejściowym. Surowe gotyckie mury posiadały renesansowe zdobienia, przede w wszystkim w oknach i drzwiach. Brama zamkowa była do niedawna otwarta i nie utrudniała życia zwiedzającym, teraz jednak jest podobno zamknięta.
Niedawno pojawiły się pogłoski, iż zamek Drzewica będzie odbudowywany.
Widok na ruiny zamek w Drzewicy w połowie XIX wieku, z tzw. Albumów Stronczyńskiego
Zamek w Drzewicy przed pożarem w 1814 roku, obraz T. Chrząńskiego z 2. połowy XIX w.
Plany i rekonstrukcje
Plan zamku Drzewica z XVI w. wg B. Guerquina
Rekonstrukcja zamku Drzewica z XVI w. wg B. Guerquina z uzupełnieniami J. Salma
Rekonstrukcja zamku Drzewica wg M.Sobczaka
Historia, wydarzenia
Budowlę wzniesiono w I połowie XVI wieku z inicjatywy prymasa Macieja Drzewickiego herbu Ciołek w jego starych rodowych posiadłościach. Wcześniej istniał tu murowany dwór. Zamek w Drzewicy nie przechodził żadnych większych przebudów, więc gdyby nie był zrujnowany wyglądałby tak jak w XVI stuleciu.
Widok zamku Drzewica na akwareli Zygmunta Vogla z 1792 r.
Zamek na miarę króla
Prymas Maciej Drzewicki chciał, aby jego zamek wielkością i przepychem prześcignął wszystkie okoliczne rezydencje. Szczególnie rywalizował z królem Zygmuntem Starym, który przebudował Wawel i wzniósł w pobliskim Piotrkowie zamek - wieżę mieszkalną, określaną jako pierwszą renesansową budowlą w Polsce. Prymas zaangażował więc do pracy całą miejscową ludność i "zapożyczył" wiele architektonicznych nowinek z Wawelu, aby nie być gorszym od króla. Po ukończeniu prac twierdził, iż w całej Polsce nie ma piękniejszej budowli.
lata 1527-35 - budowa murowanego zamku w Drzewicy
XVIII w. - po ponad 2 wiekach po Drzewickich zamek przejęli Sołtykowie, a następnie Szaniawscy
II poł. XVIII w. - od Szaniawskich warownię otrzymały w darze bernardynki i uczyniły z niej swój klasztor
1787 r. - w zamku w Drzewicy gościł król Stanisław August Poniatowski
1814 r. - wielki pożar doprowadził budowlę do ruiny i opuszczenia
1827 r. - ruiny odwiedziła Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, autorka dzieła: "Opisy różnych okolic Królestwa Polskiego". Tak je przedstawia:
"Zamek jest duży, czworoboczny, z czterema wieżami na rogach, gotyckiej i starodawnej architektury; widać, że był obronny i wodą otoczony w kole; i teraz płynie pod nim rzeczka Drzewica, ale kanałów bitych już tylko ślady; założyli go bardzo dawno Ciołkowie, z rodziny w Polsce znakomitej, później przezwani Drzewiccy, od tego miejsca. Po ich zejściu zamek ten był użyty na klasztor panien Franciszkanek; trzynaście lat temu zgorzał; zakonnice przeniesione zostały na drugą stronę Świętokrzyskiej Góry, Ś. Katarzyny zwaną, a spustoszałe mury stały się postrachem mieszkańców, tam bowiem według niektórych złe duchy, według innych źli ludzie ukrywać się mają.
Mury zamku zdają się jeszcze mocne, i może przy niewielkim nakładzie, mógłby on znowu być mieszkalnym i użytecznym. Już też podobno zjawia się nabywca, który i jego i Drzewicę całą do porządku przyprowadzi; daj Boże. Serce boli, patrząc na okropne skutki nieładu i marnotrawstwa! Potrafią one głaz poryć i skruszyć żelazo".
lata 1948-49 - pierwsze badania zabytku ujawniły fundamenty pierwotnego murowanego dworu
lata 1985-86 - kolejne prace archeologiczne
2018 r. - rozpoczęto kolejne prace archeologiczne, prywatny właściciel chce odbudować zamek
Widok zamku Drzewica w 2. połowie XIX w. wg rysunku M. Andriollego
Ruiny zamku Drzewica, rycina Leonarda Chodźko z 1837 r.
Legendy i podania
Podobno miejscowi do dzisiaj starają się omijać po zmroku ruiny zamku drzewickiego. Niejeden widział i słyszał tu dziwne zjawiska. Legenda mówi, że w gwiaździstą noc, ujrzeć można smutną procesję sióstr bernardynek. Zakonnice, przy zgaszonych świecach, ze spuszczonymi głowami, obchodzą wszystkie komnaty. Słychać ich ciche modlitwy i jęki. Zatrzymują się w kaplicy i aż do północy modlą i błagają o przebaczenie. Smutna procesja to bowiem kara, za to że siostry nie dopilnowały swych obowiązków. Po zakończonych roratach nie wygasiły wszystkich świec i ogień rozprzestrzenił się najpierw na kotary, a później na całą budowlę.
Kolejna legenda tłumaczy jęki dochodzące nocami z zamku. To zakonnica żywcem zamurowana za złamanie ślubów czystości. Inna wersja mówiła, że ukarano w ten sposób siostrę, która nie przypilnowała wygaszenia świec i przyczyniła się do pożaru. Odgłosy dochodziły podobno zawsze z jednego miejsca i dlatego wykuto tam niewielką kapliczkę, która miała odpędzić złe duchy lub dać ukojenie błąkającej się duszy.
Choć nie ma pewności, że to zakonnice odpowiadają za pożar, to fatum, które je prześladowało skierowało podejrzenia właśnie na nie. Najpierw spłonął ich klasztor ufundowany w 1630 r. przez Annę z Bąkowca – Drzewicką, potem zamek w Drzewicy, który przejęły. Następna ich siedziba, klasztor u stóp Gór Świętokrzyskich - Święta Katarzyna, również się spaliła...
Historycy uważają jednak, że bardziej prawdopodobne jest, iż najpierw zapalił się dwór Szaniawskich i to stamtąd ogień przeniósł się na mury zamkowe.
Inna zjawa zamkowa to duch córki Adama Drzewickiego, pojawiający się w ruinach jako "biała dama". W czasie "potopu" szwedzkiego zamek próbowano bronić, jednak gdy artyleria szwedzka zniszczyła bramę i najeźdźcy zbliżali się już do mostu, losy zamku były przesądzone. Córka pana zamku postanowiła zginąć niż oddać się w ręce najeźdźców. W długiej białej sukni weszła na wieżę i skoczyła...
Zamek w Drzewicy wg szkicu J. Brandta narysowany przez W. Szernera, 2. połowa XIX wieku
Informacje praktyczne
ADRES I KONTAKT brak
CZAS Z centrum miasteczka do zamku idzie się ok. 5 minut. Pobieżne oglądnięcie ruin zajmuje ok. 25 minut.
WSTĘP Wolny na zewnątrz. Do środka wstępu już nie ma. Podobno jest możliwość otwarcia bramy - właściciele domu sąsiadującego z terenem zamkowym posiadają klucze (rodzina Białków).
Zamek w Drzewicy wg szkicu J. Brandta narysowany przez W. Szernera, 2. połowa XIX wieku
Położenie i dojazd
Wschodnia część woj. łódzkiego. 45 km na południowy wschód od Tomaszowa Mazowieckiego. 23 km na południe od Nowego Miasta Nad Pilicą. Zobacz na mapie.
Zamek Drzewica stoi niedaleko rynku, przy głównej drodze.
Współrzędne geograficzne:
Otwórz w: Google Maps, Bing Maps, Openstreet Maps
format D (stopnie): N51.44950833° E20.47899444°
format DM (stopnie, minuty): 51° 26.9704998'N 20° 28.7396664'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 51° 26' 58.23''N 20° 28' 44.38''E
Rysunek zamku w Atlasie Geograficznym Ilustrowanym Królestwa Polskiego J.M. Bazewicza z 1907 r.
Bibliografia
Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
Jurasz Tomasz - Zamki i ich tajemnice
Kaczyńscy Izabela i Tomasz - Polska - najciekawsze zamki
Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
Kuczyński Janusz - Zamki województwa kieleckiego
Rogiński Ryszard - Zamki i twierdze w Polsce. Historia i legendy
Sypkowie Agnieszka i Robert - Zamki i warownie ziemi mazowieckiej
Praca zbiorowa - Przemiany architektury rezydencjonalnej w XV-XVIII wieku na terenie dawnego województwa sandomierskiego
Drzewica - zdjęcie zamku, fragment murów z wieżą w narożu, widok od południa. Twórca nieznany, data powstania 1930 - 1939
Galeria zdjęć
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.
Zdjęcia wykonane: latem 2003
Filmy wideo
Zamek Drzewica z drona
Noclegi
Drzewica - Agroturystyka Waldemar Zagdański, Radzice Małe 32, (048) 375 64 28 Drzewica - Pokoje gościnne przy "Barze pod Rybką" , ul. Staszica 1 Opoczno - Hotel Park, ul. Kolberga 2, tel. (044) 75 52 855
Opoczno - Hotel Savana, ul. Piotrkowska 61, tel. (044) 75 52 881 Opoczno - Schronisko PTSM p. Zespole Szkół Samorz. nr 3, ul. Zubrzyckiego 1, tel. (044) 75 52 888 Opoczno - Hotel Opoczyński, ul. Graniczna 7, tel. (044) 755 35 38
Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych.
Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!
Miniforum
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.
Ostatnie wpisy
Zamek w Drzewicy Autor: Jacek Bolek Data: 2017-10-01 21:03:38
Dziwi mnie bardzo brak zainteresowania władz Drzewicy i powiatu w sprawie restauracji tak pięknego i całkiem dobrze zachowanego zabytku.Jest w naszym kraju wiele odremontowanych zabytków prawie od "fundamentów".Przecież remont np.wieży zamkowej z jakimś tarasem widokowym na okolicę to nie są aż tak gigantyczne pieniądze,a jak bardzo podniosło by to atrakcyjność obiektu i napływ turystów.A może zakłady"Gerlacha" wsparły by takie działania,bo są przecież spadkobiercami tradycji hutniczo-zbrojeniowych tego regionu?
Re: Zamek w Drzewicy - wirtualny spacer. Autor: kil Data: 2015-06-18 14:36:38
tvfxxzhdtrxkasdfxzxgzjaeewa2hagvbnd
Re: Re: Kto jest teraz właścicielem zamku? Autor: Radioamator Data: 2014-09-28 22:06:51
Witam was serdecznie.
Trochę odgrzeje ten temat i ponownie zapytam kto jest właścicielem zamku, albo inaczej kto jest właścicielem gruntu na którym stoi zamek i okolicy z tego co widzę? Zależało by mi nawet na skontaktowaniu się z tą osobą.
Pytam bo mam taki w sumie prozaiczny powód z punktu widzenia archeologii czy samego zabytku, który jest w wstanie w jakim jest i póki co pewnie to się nie zmieni (szkoda). Ja jestem krótkofalowcem. I jednym z uczestników pewnego programu którego calem jest promocja w eterze takich właśnie miejsc. Zależało by mi na uzyskaniu pozwolenia na rozstawienie sprzętu w pobliżu zabytku. Oczywiście bez jakiejkolwiek szkody dla samej budowli czy okolicy.
(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis historyczno-krajoznawczy. Nie finansuje nas żadna firma ani instytucja. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz nasze dalsze funkcjonowanie i aktualizację informacji.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).