Możesz ocenić: Fałków / świętokrzyskie - Zamek lub dwór rycerski
 omijany z jakiegoś powodu przez większość publikacji, zameczek we wsi Fałków stoi na niewielkim wzniesieniu otoczony fosą wypełnioną do dziś wodą. Zachowały się mury pierwszej kondygnacji z oknami i bramą wjazdową a także piwnice. Do bramy prowadził kiedyś drewniany most zwodzony. Widać, że obiekt nie był dużych rozmiarów (stąd można go też uznawać za dwór obronny) a na budulec wykorzystano najpierw kamienie a potem cegłę. W lecie wzgórze zamkowe jest zapewne dość mocno porośnięte roślinnością, o czym warto pamiętać odwiedzając to miejsce. Przy ruinach znajduje się park z zabytkowymi drzewami.
 imo że po zamku w Fałkowie sporo jeszcze zostało to jego historia okryta jest tajemnicą.
Biskup Piotr
Z fałkowskiego zamku wywodził się biskup krakowski Piotr zwany Szyrzykiem, piszący się z Fałkowa. Katalogi biskupów krakowskich wspominają o jego pochodzeniu "de castro Falkow". Piotr był przez lata współpracownikiem bp Jana Grota, po śmierci którego w 1347 r. przejął funkcję biskupa krakowskiego. Długo jednak nie cieszył się tym wywyższeniem, ponieważ zmarł w następnym roku w wyniku zarazy, w czasie podróży do Watykanu z misją od króla Kazimierza Wielkiego i w celu zatwierdzenia swojej nominacji przez papieża.
|
Wiadomo, że od końca XIII w wieś należała do rodu Odrowążów, którzy przybrali nazwisko Fałkowscy. W 1340 r. król Kazimierz Wielki pozwolił Jakubowi i Piotrowi Fałkowskim na przekształcenie wsi w miasto na prawie magdeburskim. Fakty te dowodzą wg mnie, iż zamek w Fałkowie ma znacznie starszy rodowód niż podawany gdzie nigdzie wiek XVII, tym bardziej że istnieje w dokumentach z końca XIV i 1418 roku wzmianka tutejszym castrum czyli zamku. Tak więc Odrowążowie, niegdyś bardzo wpływowy ród, w miejscu od którego przejęli nazwisko z pewnością wznieśli zamek lub dwór obronny już w XIV w., a obecne ruiny mimo przebudowy mają z nim jeszcze coś wspólnego (wyjaśniłyby to badania, których nigdy nie przeprowadzono). Od początku XV wieku miasto należało do Giżyckich. Na przełomie XVI i XVII w. miała miejsce przebudowa obiektu, choć niektórzy twierdzą, że wtedy właśnie go postawiono. Wydaje mi się jednak, że mury w dolnych partiach, są znacznie starsze. Od XVII w. Fałków należał do Lasockich, Stadnickich i Jakubowskich. Zamek uległ zniszczeniu w burzliwym wieku XVII, głównie z rąk szwedzkich.
Wolny
Północno-zachodnia cześć woj. świętokrzyskiego. 18 km na północny wschód od Przedborza. 23 km na południowy zachód od Końskich. Zobacz na mapie.
PKS-em z Przedborza lub Końskich.
Ruiny znajdują się niedaleko głównej szosy. Przy stacji benzynowej należy skręcić w boczną drogę i już je widzimy. Samochodem można dojechać pod same ruiny.
![GPS]() Współrzędne geograficzne:
format D (stopnie): N51.13375556°, E20.10863889°
format DM (stopnie, minuty): 51° 8.0253336'N, 20° 6.5183334'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 51° 08' 01.52''N, 20° 06' 31.10''E
Przystanek PKS jest ok. 10 min drogi od zamku.
Pobieżne oglądnięcie zajmuje ok. 15 min.
![punktor]() Sypkowie Agnieszka i Robert - Zamki i warownie ziemi sandomierskiej
![punktor]() Praca zbiorowa - Przemiany architektury rezydencjonalnej w XV-XVIII wieku na terenie dawnego województwa sandomierskiego
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem. |
|