Zamek Fałków

Fałków
Rycerski dwór obronny





Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Fałków (woj. świętokrzyskie) - Rycerski dwór obronny

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3.5 stars
Średnia ocena: 3.7 na 5. Głosów: 58

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars
Średnia ocena: 4.2 na 5. Głosów: 36

       
    
 


Opis i stan obecny


Pomijany z jakiegoś powodu przez większość publikacji, zameczek w Fałkowie stoi na niewielkim wzniesieniu otoczony fosą wypełnioną do dziś wodą. Zachowały się mury pierwszej kondygnacji z oknami i bramą wjazdową, a także piwnice. Widać, że obiekt nie był dużych rozmiarów, stąd można go też uznawać za dwór obronny). Na budulec wykorzystano najpierw kamienie, a potem cegłę. Do bramy prowadził kiedyś drewniany most zwodzony. W lecie wzgórze zamkowe jest zapewne dość mocno porośnięte roślinnością, o czym warto pamiętać odwiedzając to miejsce. Przy ruinach znajduje się park z zabytkowymi drzewami.

Aktualizacja:. Park zamkowy został z zrewitalizowany. Ruiny nie są już zarośnięte, dookoła utworzono alejki z ławkami. Na tablicy informacyjnej Gminy Fałków zamieszczono zaś tekst przepisany słowo w słowo z tego serwisu, bez wzmianki o źródle. Uczciwość nie jest chyba mocną stroną urzędników w Fałkowie...


Plany i rekonstrukcje


Mapa Fałkowa z XVIII w.
Fałków na mapie z XVIII wieku. Widać teren zamku z obszernymi ogrodami.


Historia, wydarzenia


Mimo że po zamku w Fałkowie sporo jeszcze zostało to jego historia okryta jest tajemnicą.
ozdoba
Biskup Piotr
Z zamku Fałków wywodził się biskup krakowski Piotr zwany Szyrzykiem, piszący się z Fałkowa. Katalogi biskupów krakowskich wspominają o jego pochodzeniu "de castro Falkow". Piotr był przez lata współpracownikiem bp Jana Grota, po śmierci którego w 1347 r. przejął funkcję biskupa krakowskiego. Długo jednak nie cieszył się tym wywyższeniem, ponieważ zmarł w następnym roku w wyniku zarazy, w czasie podróży do Watykanu z misją od króla Kazimierza Wielkiego i w celu zatwierdzenia swojej nominacji przez papieża.
Wiadomo, że od końca XIII w wieś należała do rodu Odrowążów, którzy przybrali nazwisko Fałkowscy. W 1340 r. król Kazimierz Wielki pozwolił Jakubowi i Piotrowi Fałkowskim na przekształcenie wsi w miasto na prawie magdeburskim. Fakty te raczej dowodzą, iż zamek w Fałkowie ma starszy rodowód niż podawany gdzie nigdzie wiek XVII, tym bardziej, że istnieje w dokumentach z końca XIV i 1418 roku wzmianka tutejszym castrum czyli zamku. Tak więc Odrowążowie, niegdyś bardzo wpływowy ród, w miejscu od którego przejęli nazwisko z pewnością wznieśli niewielki zamek lub dwór obronny już w XIV w., a obecne ruiny mimo przebudowy mają z nim jeszcze coś wspólnego (wyjaśniłyby to badania, których nigdy nie przeprowadzono). Od początku XV wieku miasto należało do Giżyckich. Na przełomie XVI i XVII w. miała miejsce przebudowa obiektu, choć niektórzy twierdzą, że wtedy właśnie go postawiono. Wydaje mi się jednak, że mury w dolnych partiach, są starsze. Od XVII w. Fałków należał do Lasockich, Stadnickich i Jakubowskich. Zamek Fałów uległ zniszczeniu w burzliwym wieku XVII, głównie z rąk szwedzkich.
W 2012 roku Gmina Fałków przeprowadziła prace rewitalizacyjne parku otaczającym ruiny.

Zdjęcie lidar Fałkowa
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego okolicy wzgórza zamkowego w Fałkowie





Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Oglądnięcie ruin w Fałkowie zajmuje ok. 20 minut.

WSTĘP
punktor Wolny



Położenie i dojazd


Północno-zachodnia cześć woj. świętokrzyskiego. 18 km na północny wschód od Przedborza. 23 km na południowy zachód od Końskich. Zobacz na mapie.
Ruiny zamku znajdują się niedaleko głównej szosy. Przy stacji benzynowej należy skręcić w boczną drogę i już je widzimy.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N51.13375556° E20.10863889°  
format DM (stopnie, minuty):   51° 8.0253336'N 20° 6.5183334'E
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 08' 01.52''N 20° 06' 31.10''E 



Bibliografia


punktor Sypkowie Agnieszka i Robert - Zamki i warownie ziemi sandomierskiej
punktor Praca zbiorowa - Przemiany architektury rezydencjonalnej w XV-XVIII wieku na terenie dawnego województwa sandomierskiego


Galeria zdjęć


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Fałków - Ruiny zameczku Fałków - Ruiny zamku Fałków - Ruiny zamku Fałków - Tu widać ruiny i fragment fosy oraz drogę Fałków - Drzewo rosnące na murze Fałków - Zbliżenie na mury Fałków - Ruiny zameczku Fałków - Ruiny zameczku Fałków - Ruiny zameczku Fałków - Ruiny zameczku Fałków - Piwnica Fałków - Fosa Fałków - Widok na kopiec zamkowy z parku
Zdjęcia wykonane: jesienią 2002


Filmy wideo


Zamek Fałkowskich w Fałkowie z lotu ptaka



Noclegi


punktor Sielpia - Ośrodek Wypoczynkowy ZHP, ul. Spacerowa 21, tel. (041) 37-202-24
punktor Sielpia - Zespół Domków Turystycznych, ul. Spacerowa 1, tel. (041) 37 202 92
punktor Sielpia - Ośrodek Wypoczynkowy "Komunalni" w Sielpi, ul. Spacerowa 1, tel. (041) 37 202 22
punktor Sielpia - Hotel "Energetyk", ul. Staszica 8, tel. (041) 372 02 67

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Fałków , to piękna i cicha miejscowość.       Autor:  Bogdan      Data:  2016-03-18 22:19:59
    Tak się składa ze kiedyś mieszkałem w Fałkowie przez rok.Ale niekiedy po latach odwiedzam tam rodzinę. Ta wieś się bardzo rozbudowała. Zamierzam tam jeszcze przyjechać.Mam sentyment do tego miejsca.
  • Skąd pochodzi moje nazwisko?       Autor:  Bożena      Data:  2015-12-06 20:02:30
    Witam1Z ciekawością przeczytałam ten artykuł i dowiedziałam się skąd pochodzi moje nazwisko,kóre noszę.Szkoda tylko,że pozostały tylko same ruiny-:(
  • Re: Zamek Fałków       Autor:  Ela Sobczyk      Data:  2015-11-07 19:25:56
    Byłam w x tego roku.Mało zostało z zamku jakiego pamiętam zdo roku 1968 .Obudziło wiele wspomnień z dzieciństwa.Kocham Falkow do dziś.I Zamkową 18.Pozdrawiam





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.