puste
 Ikonka - zamek

FAŁKÓW
🏰 Rycerski dwór obronny 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku FałkówOcena


Możesz ocenić:
Fałków / świętokrzyskie - Rycerski dwór obronny

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.7 na 5. Głosów: 50
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars Średnia ocena: 4.2 na 5. Głosów: 34
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera pomijany z jakiegoś powodu przez większość publikacji, zameczek w Fałkowie stoi na niewielkim wzniesieniu otoczony fosą wypełnioną do dziś wodą. Zachowały się mury pierwszej kondygnacji z oknami i bramą wjazdową, a także piwnice. Widać, że obiekt nie był dużych rozmiarów, stąd można go też uznawać za dwór obronny). Na budulec wykorzystano najpierw kamienie, a potem cegłę. Do bramy prowadził kiedyś drewniany most zwodzony. W lecie wzgórze zamkowe jest zapewne dość mocno porośnięte roślinnością, o czym warto pamiętać odwiedzając to miejsce. Przy ruinach znajduje się park z zabytkowymi drzewami.


Historia


Ozdobna pierwsza litera mimo, że po zamku w Fałkowie sporo jeszcze zostało to jego historia okryta jest tajemnicą.
Biskup Piotr
Z zamku Fałków wywodził się biskup krakowski Piotr zwany Szyrzykiem, piszący się z Fałkowa. Katalogi biskupów krakowskich wspominają o jego pochodzeniu "de castro Falkow". Piotr był przez lata współpracownikiem bp Jana Grota, po śmierci którego w 1347 r. przejął funkcję biskupa krakowskiego. Długo jednak nie cieszył się tym wywyższeniem, ponieważ zmarł w następnym roku w wyniku zarazy, w czasie podróży do Watykanu z misją od króla Kazimierza Wielkiego i w celu zatwierdzenia swojej nominacji przez papieża.
Wiadomo, że od końca XIII w wieś należała do rodu Odrowążów, którzy przybrali nazwisko Fałkowscy. W 1340 r. król Kazimierz Wielki pozwolił Jakubowi i Piotrowi Fałkowskim na przekształcenie wsi w miasto na prawie magdeburskim. Fakty te raczej dowodzą, iż zamek w Fałkowie ma starszy rodowód niż podawany gdzie nigdzie wiek XVII, tym bardziej, że istnieje w dokumentach z końca XIV i 1418 roku wzmianka tutejszym castrum czyli zamku. Tak więc Odrowążowie, niegdyś bardzo wpływowy ród, w miejscu od którego przejęli nazwisko z pewnością wznieśli niewielki zamek lub dwór obronny już w XIV w., a obecne ruiny mimo przebudowy mają z nim jeszcze coś wspólnego (wyjaśniłyby to badania, których nigdy nie przeprowadzono). Od początku XV wieku miasto należało do Giżyckich. Na przełomie XVI i XVII w. miała miejsce przebudowa obiektu, choć niektórzy twierdzą, że wtedy właśnie go postawiono. Wydaje mi się jednak, że mury w dolnych partiach, są starsze. Od XVII w. Fałków należał do Lasockich, Stadnickich i Jakubowskich. Zamek Fałów uległ zniszczeniu w burzliwym wieku XVII, głównie z rąk szwedzkich.


Wstęp

Wolny

Położenie i dojazd


Północno-zachodnia cześć woj. świętokrzyskiego. 18 km na północny wschód od Przedborza. 23 km na południowy zachód od Końskich. Zobacz na mapie.
PKS-em z Przedborza lub Końskich. Ruiny zamku znajdują się niedaleko głównej szosy. Przy stacji benzynowej należy skręcić w boczną drogę i już je widzimy.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N51.13375556°, E20.10863889°
format DM (stopnie, minuty):   51° 8.0253336'N, 20° 6.5183334'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 08' 01.52''N, 20° 06' 31.10''E Czas


Przystanek PKS jest ok. 10 min drogi od zamku. Pobieżne oglądnięcie zajmuje ok. 15 min.

BibliografiapunktorSypkowie Agnieszka i Robert - Zamki i warownie ziemi sandomierskiej
punktorPraca zbiorowa - Przemiany architektury rezydencjonalnej w XV-XVIII wieku na terenie dawnego województwa sandomierskiego

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Fałków - Ruiny zameczku Fałków - Ruiny zamku Fałków - Ruiny zamku Fałków - Tu widać ruiny i fragment fosy oraz drogę Fałków - Drzewo rosnące na murze Fałków - Zbliżenie na mury Fałków - Ruiny zameczku Fałków - Ruiny zameczku Fałków - Ruiny zameczku Fałków - Ruiny zameczku Fałków - Piwnica Fałków - Fosa Fałków - Widok na kopiec zamkowy z parku
Zdjęcia wykonane: jesienią 2002Noclegi


punktorSielpia - Ośrodek Wypoczynkowy ZHP, ul. Spacerowa 21, tel. (041) 37-202-24
punktorSielpia - Zespół Domków Turystycznych, ul. Spacerowa 1, tel. (041) 37 202 92
punktorSielpia - Ośrodek Wypoczynkowy "Komunalni" w Sielpi, ul. Spacerowa 1, tel. (041) 37 202 22
punktorSielpia - Hotel "Energetyk", ul. Staszica 8, tel. (041) 372 02 67

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Fałków , to piękna i cicha miejscowość.       Autor:  Bogdan      Data:  2016-03-18 22:19:59
    Tak się składa ze kiedyś mieszkałem w Fałkowie przez rok.Ale niekiedy po latach odwiedzam tam rodzinę. Ta wieś się bardzo rozbudowała. Zamierzam tam jeszcze przyjechać.Mam sentyment do tego miejsca.
  • Skąd pochodzi moje nazwisko?       Autor:  Bożena      Data:  2015-12-06 20:02:30
    Witam1Z ciekawością przeczytałam ten artykuł i dowiedziałam się skąd pochodzi moje nazwisko,kóre noszę.Szkoda tylko,że pozostały tylko same ruiny-:(
  • Re: Zamek Fałków       Autor:  Ela Sobczyk      Data:  2015-11-07 19:25:56
    Byłam w x tego roku.Mało zostało z zamku jakiego pamiętam zdo roku 1968 .Obudziło wiele wspomnień z dzieciństwa.Kocham Falkow do dziś.I Zamkową 18.Pozdrawiam

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.