puste

Województwo: podkarpackie / Powiat: przemyski / Gmina: Fredropol

Ikonka - zamek

KORMANICE
¤ Bastionowy zamek szlachecki ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku Fredropol

Ocena


Możesz ocenić:
Kormanice - Bastionowy zamek szlachecki

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4 stars Średnia ocena: 4.1 na 5. Głosów: 18
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.5 na 5. Głosów: 13
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera ruiny zamku w otoczeniu reliktów fortyfikacji bastionowych znajdują się na północno-wschodnich peryferiach wsi. Istnieją spore kontrowersje co do lokalizacji budowli, mniej więcej w równej liczbie materiałów można się natknąć na miejscowość Kormanice jak i Fredropol. Fredropol został wydzielony z Kormanic i choć jest kilka razy mniejszy od Kormanic to został siedzibą gminy, a nazwy i granice wsi są traktowane dość dowolnie nawet w urzędach. Jednak stare mapy katastralne jednoznaczne wskazują, iż zamek leży w Kormanicach (podziękowania dla p. S. Krycińskiego).
Z zamkniętej czteroskrzydłowej budowli zachowała się część skrzydła zachodniego w postaci niezadaszonego piętrowego budynku mieszkalnego z basteją o średnicy 10 m (prawdopodobnie funkcjonowała w niej studnia). Brama oddzielała go od drugiego budynku w skrzydle zachodnim. Resztę skrzydeł stanowił mur obwodowy z narożnymi bastejami. Całość otaczały jeszcze ziemne fortyfikacje z fosą, budowla była więc dobrze obwarowana, choć nie potrafiła się oprzeć wrogim armiom. Dlatego już pod koniec XVII wieku zniszczone skrzydła nie były odbudowane. Dziś zabytek pozostaje w ruinie, mimo że jest prywatną własnością i miał już dawno przejść remont. Szkoda, bo otoczenie zostało ładnie uporządkowane, a stawy utworzone zapewne na bazie dawnej fosy nadają z zewnątrz ruinom bardzo malowniczy wygląd. Uroku dodaje również stojąca przy nich kapliczka z gniazdem bocianim oraz kawałek muru na bastionie. Niestety wnętrza pozostały wysprejowane.

Nazwa Fredropol funkcjonuje dopiero od połowy XVII wieku, kiedy to Andrzej Maksymilian Fredro, kasztelan lwowski postanowił utworzyć na gruntach wsi Kormanice prywatne miasto nawiązujące nazwą do jego rodu. Pierwsza siedziba rodu Kormanickich wymieniana jest już w XV wieku (w 1489 r. Stanisław Kormanicki zaciągnął pożyczkę na budowę dworu u Mikołaja z Lipnik). Obecny zamek prawdopodobnie stoi na jej miejscu. Plany Andrzeja Maksymiliana Fredry zakładały budowę miasta sprzężonego z zamkiem. Miasto powstało, ale ponieważ zamek leży w sporym oddaleniu od dawnego rynku, pozwala to przypuszczać, że Fredro zmienił zdanie i wykorzystał stary dwór swoich przodków, gruntownie go przebudowując. Jego budowę w II poł. XVI wieku przypisuje się któremuś z braci Fredro: Janowi lub Andrzejowi. Czy przebudowano wtedy siedzibę Kormanickich czy też wzniesiono zamek od nowa, nie wiadomo. Fredrowie władali okolicą do 1729 roku. Przez ten czas warownia bardzo ucierpiała z rąk Szwedów, Siedmiogrodzian i Tatarów. Następni właściciele - Rupniewscy nie mieszkali w zamku. W I poł. XIX wieku rodzina Dunin Borkowkich zbudowała przy ruinach nową rezydencję pałacową, która nie przetrwała I wojny św. Po 1945 roku zachowany fragment zamku był w całkiem dobrym stanie i wyglądał na zamieszkały. Później przejęło go jednak PGR i efekt jest taki jak na zdjęciach. W 1994 roku ruiny kupił biznesmen z Przemyśla, ale pewnie przeliczył się ze swoimi możliwościami i obecnie chce sprzedać cały teren. Do ruin prowadzą dwie drogi gruntowe. Jadąc z Przemyśla należy na początku wsi skręcić w lewo lub zrobić to nieco dalej, przy drewnianym kościele.Zarys fortyfikacji ziemnych połączony z planem zamku wg Michała Proksy. Na czerwono zachowana część.


Położenie


Wschodnia część woj. podkarpackiego. 13 km na południe od Przemyśla. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 49.69716944°,  E 22.75299722°
format DM (stopnie, minuty):   N 49° 41.8301664',  E 22° 45.1798332'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 49° 41' 49.81'',  E 22° 45' 10.79''


Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Kormanice - Ruiny zamku Kormanice - Ruiny zamku Kormanice - Ruiny zamku Kormanice - Ruiny zamku Kormanice - Zbliżenie na ścianę zachowanego budynku Kormanice - Jakaś resztka murów na bastionie ziemnym Kormanice - Jakaś resztka murów na bastionie ziemnym Kormanice - Wnętrze zamku Kormanice - Wnętrze zamku - basteja na parterze Kormanice - Wnętrze zamku - parter Kormanice - Wnętrze zamku - wejście na piętro Kormanice - Wnętrze zamku - piętro Kormanice - Wnętrze zamku - basteja na piętrze Kormanice - Wnętrze zamku - piętro

Zdjęcia wykonane: wiosną 2007Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


NoclegiProponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1        oferta noclegowa 2

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy


Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.