Możesz ocenić: Kormanice (woj. podkarpackie) - Bastionowy zamek szlachecki
Opis i stan obecny
Ruiny zamku w otoczeniu reliktów fortyfikacji bastionowych znajdują się na północno-wschodnich peryferiach wsi. Istnieją spore kontrowersje co do lokalizacji budowli, mniej więcej w równej liczbie materiałów można się natknąć na miejscowość Kormanice jak i Fredropol. Fredropol został wydzielony z Kormanic i choć jest kilka razy mniejszy od Kormanic to został siedzibą gminy, a nazwy i granice wsi są traktowane dość dowolnie, nawet w urzędach. Jednak stare mapy katastralne jednoznaczne wskazują, iż zamek leży w Kormanicach (podziękowania dla p. S. Krycińskiego).
Z zamkniętej czteroskrzydłowej budowli zachowała się część skrzydła zachodniego w postaci niezadaszonego piętrowego budynku mieszkalnego z basteją o średnicy 10 m (prawdopodobnie funkcjonowała w niej studnia). Brama oddzielała go od drugiego budynku w skrzydle zachodnim. Wg badaczy resztę skrzydeł stanowił mur obwodowy z narożnymi bastejami.
Takiej wizji zamku przeczy jednak stara mapa, pokazująca kwadratowy budynek po stronie wschodniej, przy narożniku północnym.
Ulokowanie w nim głównego domu zamkowego wydaje się bardziej prawdopodobne niż w 2 skromnych budynkach przy bramie.
Całość otaczały jeszcze ziemne fortyfikacje z fosą, budowla była więc dobrze obwarowana, choć nie potrafiła oprzeć się wrogim wojskom. Dlatego już pod koniec XVII wieku zniszczone skrzydła nie były odbudowane.
Dziś zabytek pozostaje w ruinie, mimo że jest prywatną własnością i miał już dawno przejść remont.
Szkoda, bo otoczenie zostało ładnie uporządkowane, a stawy utworzone zapewne na bazie dawnej fosy, nadają z zewnątrz ruinom bardzo malowniczy wygląd. Uroku dodaje również stojąca przy nich kapliczka z gniazdem bocianim oraz kawałek muru na bastionie. Niestety wnętrza zabytku pozostały wysprejowane.
Ok. 500 metrów na południowy wschód od zamku znajduje się tajemniczy obiekt nazwany na austriackiej mapie "Alte Schanz". Na zdjęciach lotniczych widać w tym miejscu zarys fortyfikacji ziemnych w kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Obecnie jest to zaorane pole, dawno splantowane.
Na miejscu fortyfikacja jest więc słabo czytelna. Nikt nie wie co się tu znajdowało, ale narzucają się 3 możliwości. Może to być dzieło Tatarów, bowiem wiadomo że podczas jednego z najazdów w 1672 r. koło Kormanic znajdował się tzw. kosz czyli obóz tatarski, z którego urządzano napady na okolicę. Drugą możliwością jest fortyfikacja polowa wykonana z polecenia Andrzeja Maksymiliana Fredry, który był autorem tekstów poświęconych wojskowości. W jednym z nich postulował
pokrycie terytorium Polski regularną siecią twierdz, wybudowanych staraniem poszczególnych ziem. Trzecia opcja to relikty wcześniejszej siedziby Fredrów z XVI wieku.
Od niedawna zamek jest własnością prywatnej fundacji z Przemyśla zajmującej się leczeniem i rekonwalescencją zwierząt. Czy to dobrze czy źle - czas pokaże. Ma ona bardzo różne opinie. Brak również informacji o dostępności zabytku dla turystów.
Plany i rekonstrukcje
Kormanice na mapie z XVIII w. Widać zamek z 2 basztami, a pod nim fortyfikacja Alte Schanz
Mapa Kormanic z XIX w. Na terenie zamku widać ogrody i liczne budynki, w tym basztę (prawdopodobnie kolor czerwony = murowane, czarne = drewniane)
Zarys fortyfikacji ziemnych połączony z planem zamku Kormanice / Fredropol wg Michała Proksy. Na brązowo zachowana część.
Historia, wydarzenia
Nazwa Fredropol funkcjonuje dopiero od połowy XVII wieku, kiedy to Andrzej Maksymilian Fredro, kasztelan lwowski postanowił utworzyć na gruntach wsi Kormanice prywatne miasto nawiązujące nazwą do jego rodu. Pierwsza siedziba rodu Kormanickich wymieniana jest już w XV wieku (w 1489 r. Stanisław Kormanicki zaciągnął pożyczkę na budowę dworu u Mikołaja z Lipnik). Obecny zamek prawdopodobnie stoi na jej miejscu. Plany Andrzeja Maksymiliana Fredry zakładały budowę miasta sprzężonego z zamkiem.
Miasto powstało, ale rezydencja właścicieli leży w sporym oddaleniu. Pozwala to przypuszczać, że Fredro zmienił zdanie - nie postawił zamku w mieście, lecz wykorzystał stary dwór swoich przodków, gruntownie go przebudowując.
A budowę tego zameczku w II połowie XVI wieku przypisuje się któremuś z braci Fredro: Janowi lub Andrzejowi.
Być może i ten obiekt był przebudowaną starszą siedzibą Kormanickich.
Fredrowie władali okolicą do 1729 roku. Przez ten czas warownia bardzo ucierpiała z rąk Szwedów, Siedmiogrodzian i Tatarów. Następni właściciele - Rupniewscy nie mieszkali w zamku, choć
mapa z II połowy XVIII pokazuje, że istniało wtedy jeszcze całe skrzydło zachodnie z 2 basztami, mur obwodowy i budynek mieszkalny od płn.-wschodu.
W I połowie XIX wieku rodzina Dunin Borkowkich zbudowała przy ruinach nową rezydencję pałacową, która nie przetrwała I wojny św. Po 1945 roku zachowany fragment zamku był w całkiem dobrym stanie i wyglądał na zamieszkały. Później przejęło go jednak PGR i efekt jest taki jak na zdjęciach.
W 1994 roku ruiny zamku Kormanice kupił biznesmen z Przemyśla, ale pewnie przeliczył się ze swoimi możliwościami i długo próbował odsprzedać cały teren.
W 2021 r. znaleźli się nowi nabywcy, którzy od razu zwrócili się do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków po wytyczne w sprawie remontu budowli.
Jest to Fundacja Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.
Baszta i skrzydło zachodnie mają być zadaszone, a fortyfikacje bardziej czytelne.
Fundacja chce tu przetrzymywać zarówno dzikie zwierzęta np. łosie, wilki, bociany, wydry jak i domowe: krowy, owce.
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu zamkowego w Kormanicach. A - zamek (zagłębienie przy oznaczeniu to miejsce zachowanej wieży), B - tajemnicza fortyfikacja bastionowa
Informacje praktyczne
ADRES I KONTAKT Zamek Fredrów - Kormanice 14
CZAS Oglądnięcie ruin i terenu wokół zajmuje ok. 20 minut.
WSTĘP Własność prywatna. Kiedyś nie była chroniona i można było wejść, aktualnie nie wiadomo.
Położenie i dojazd
Wschodnia część woj. podkarpackiego. 13 km na południe od Przemyśla. Zobacz na mapie.
Do zamku prowadzą dwie drogi gruntowe. Jadąc z Przemyśla należy na początku wsi skręcić w lewo lub zrobić to nieco dalej, przy drewnianym kościele.
Współrzędne geograficzne:
Otwórz w: Google Maps, Bing Maps, Openstreet Maps
format D (stopnie): N49.69716944° E22.75299722°
format DM (stopnie, minuty): 49° 41.8301664'N 22° 45.1798332'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 49° 41' 49.81''N 22° 45' 10.79''E
Bibliografia
Gosztyła Marek, Proksa Michał - Zamki Polski południowo-wschodniej
Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
Adamczyk Jan Leszek - Fortyfikacje stałe na polskim przedmurzu od połowy XV do końca XVII wieku
Frazik Józef Tomasz - Zamki i budownictwo obronne ziemi rzeszowskiej
Galeria zdjęć
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.
Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych.
Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!
Miniforum
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.
(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis historyczno-krajoznawczy. Nie finansuje nas żadna firma ani instytucja. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz nasze dalsze funkcjonowanie i aktualizację informacji.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).