pusteIkonka - zamek

GŁĘBOWICE
🏰 Szlachecki dwór obronny 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku GłębowiceOcena


Możesz ocenić:
Głębowice / małopolskie - Szlachecki dwór obronny

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4 stars Średnia ocena: 3.8 na 5. Głosów: 24
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4.5 stars Średnia ocena: 4.3 na 5. Głosów: 15
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera w Głębowicach znajdują się zrujnowane resztki okazałego dworu obronnego zbudowanego w II. poł. XVI wieku z inicjatywy Jakuba Gierałtowskiego, sędziego księstw zatorskiego i oświęcimskiego. Pałacowy kształt i charakter, zachowany do XX wieku, nadał mu w 1646 roku kolejny sędzia oświęcimski i zatorski Jan Pisarzowski. Od 1826 roku właścicielami Głębowic byli Duninowie, którzy dbali o swą rezydencję i remontowali ją. Budowla była piętrowa z dwiema wieżami w formie narożnych alkierzy. Otaczał ją park ze stawami. Niestety, zabytek spłonął w 1969 roku i do dziś niszczeje bez żadnej opieki. Zarośnięty teren dworski znajduje się w centrum wsi i kryje wysokie ceglane mury oraz niewielkie pozostałości wałów i fos.


dwór
Dwór Głębowice przed spaleniem.
Źródło: "Zamki i dwory obronne Ziemi Krakowskiej" Marian Kornecki


Położenie


Zachodnia część woj. małopolskiego. 9 km na południowy zachod od Zatora, 14 km na północny zachód od Wadowic. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N49.94476111°, E19.33400556°
format DM (stopnie, minuty):   49° 56.6856666'N, 19° 20.0403336'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   49° 56' 41.14''N, 19° 20' 02.42''E Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Głębowice - Ruiny dworu Głębowice - Ruiny dworu Głębowice - Ruiny dworu Głębowice - Ruiny dworu Głębowice - Ruiny dworu Głębowice - Ruiny dworu

Zdjęcia wykonane: zimą 2003NoclegiProponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Zamek Cinal Odrobina       Autor:  jmgdg      Data:  2014-03-28 13:24:33
    Podobno moja Prabapcia o nazwisku Maria Odrobina sprzedała zamek   w Głębowicach , ok. 1920 r. i wyjechała w wielkopolskie . Akurat nastąpiła wymiana pieniędzy i zakupione majątki w wielkopolsce przepadły ,ale miała sporo dzieci i kilkoro poznałem . Najstarsza z córek Maria była moją Babcią i jej córka , a moja Mama mi o tym wspomniała ... Babcia Maria Cinal urodziła syna jakiegoś hrabiego z małopolski w 1920 r.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.