Ikonka - zamek

GŁUCHÓW
🏰 Szlachecki dwór obronny 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste
Ocena


Możesz ocenić:
Głuchów / podkarpackie - Szlachecki dwór obronny (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2 stars Średnia ocena: 1.8 na 5. Głosów: 18
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars Średnia ocena: 4.0 na 5. Głosów: 8
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera we  wsi Głuchów sąsiadującej z Łańcutem na wzgórzu zwanym Winna Góra lub Winnica, po prawej stronie rzeki Sawy stała podobno kiedyś rezydencja rodu Korniaktów. Wbrew nazwie nie jest to jednak góra, lecz niewielkie wzgórze położone tuż przy szosie. Mimo kilku badań sondażowych archeolodzy nie odnaleźli tam śladów murów, więc można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, iż obiekt był drewniany. Jednakże wg powojennych opowiadań chłopów zebranych przez F. Kotulę, u podnóża wzgórza od strony płd.-zach wykopywano sporą ilość starych cegieł "niepodobnych do dzisiejszych, ze śladami palców". Badacze natrafili za to na piec kamienny oraz sporą ilość ceramiki i kafli. Dwór Głuchów był podobno bardzo bogato wyposażoną rezydencją, o której wspomina W. Łoziński. Znany jest opis wspaniałej komnaty z sufitem zdobionym 2500 złocistymi różami, za które zapłacono zawrotną sumę 12000 zł.
Obecnie wzgórze od dawna wykorzystywane jest pod uprawę i nie można doszukać się jakichkolwiek śladów siedziby obronnej. Jest trochę pofałdowane, ale śladów wałów czy fosy nie widać. Można to tłumaczyć tym, że od strony południowej wzgórza przebiega główna droga Rzeszów-Przemyśl, a od północy linia kolejowa tej samej relacji, tak więc wygląd okolicy został znacznie zmieniony. Warto wiedzieć że sąsiednie wzgórze oddzielone jarem, położone bardziej na wschód i wyższe również zwie się Winnicą, ale "Drugą", a tam badań nie prowadzono. Wg F. Kotuli mogły to być miejsca po pradawnym grodzie i podgrodziu.

Lochy
Legenda mówi o podziemnym korytarzu łączącym rezydencję Korniaktow z pierwszym zamkiem łańcuckim stojącym kiedyś na terenie dzisiejszej plebani. Później piwnice te zostały połączone z podziemiami nowego zamku łańcuckiego i wykorzystywane przez Lubomirskich do przechowywania wina oraz jako połączenie z winnicą, którą utworzyli oni na wzgórzu. Stąd wzięła się nazwa Winna Góra. Pogłoski o skarbach ukrytych w tych lochach sprawiły, że w XIX i XX wieku wzgórze było wielokrotnie rozkopywane przez poszukiwaczy skarbów i nawet sama Maria Potocka z Łańcuta zarządziła badanie murów zamkowych w poszukiwaniu wejścia do nieznanych sobie piwnic. Natomiast tuż przed wojną na Winnej Górze pojawił się francuski różdżkarz i podobno również nic nie znalazł.


Historia

Powrót na górę strony

Ozdobna pierwsza litera z tego co wiadomo o dworze w Głuchowie, powstał on w 2. połowie XVI w. z inicjatywy rodu Korniaktów, którzy kupili wieś od panów na Łańcucie - Pileckich. Wkrótce potem, przejął go jego zięć Jan Gratus Tarnowski, a w latach 90-tych XVI w. zameczek został zajęty przez znanego awanturnika Stanisława "Diabła" Stadnickiego. Ten utracił go podczas zbrojnych zatargów z Łukaszem Opalińskim w końcu XVI w. Obiekt został wtedy zniszczony i nigdy nie odbudowany.

Spotkanie
Na kartach Historii znalazła się wzmianka o Głuchowie podczas "potopu szwedzkiego". 23 marca 1656 r. zjechali tutaj Stefan Czarniecki i Jerzy Sebastian Lubomirski. Zamek już nie istniał, ewentualnie był w całkowitej ruinie, więc najważniejsi polscy dowódcy walczący ze skandynawskim najeźdźcą spotkali się w polu. Kto wie, może nawet raczyli się winem z piwnic Lubomirskiego? Wiadomo, że zapadły tu ważne decyzje odnośnie dalszych walk ze Szwedami. Czarniecki ruszył nękać Szwedów wojną partyzancką, a Lubomirski zajął Sandomierz zamykając im drogę odwrotu przez Wisłę.


Wstęp

Teren prywatny (pole uprawne), ale nie ogrodzony.

Położenie i dojazd

Powrót na górę strony

Centralna część woj. podkarpackiego. 20 km na wschód od Rzeszowa. Zobacz na mapie.
Dojazd PKP lub PKS-em z Rzeszowa, Przemyśla.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.08203056°, E22.27420278°
format DM (stopnie, minuty):   50° 4.9218336'N, 22° 16.4521668'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 04' 55.31''N, 22° 16' 27.13''E Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Głuchów - Widok na Winną Górę od płd.-wsch. Głuchów - Widok na Winną Górę od południa z bocznej drogi Głuchów - Widok na Winną Górę od płd.-zach. Głuchów - Na szczycie wzgórza Głuchów - Wzgórze od strony południowej Głuchów - Widok do północy

Zdjęcia wykonane: jesienią 2005NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Tak będą za kilkanaście lat wyglądać zdjęcia obecnych ruin zamków       Autor:  Roska      Data:  2010-10-07 21:28:41
    I chyba właśnie o to chodzi.   Obecnie panuje przekonanie (w pewnych kręgach) że można budować przyszłość nie patrząc w przeszłość.   Czy ktoś próbował sprawdzić ile po roku '90 zabytkowych budowli - nie tylko zamków - zostało zniszczonych po tym jak w niejasnych okolicznościach zostały sprzedane jakimś szemranym typkom?
  • Re: Tak będą za kilkanaście lat wyglądać zdjęcia obecnych ruin zamków       Autor:  OSKIT      Data:  2009-05-23 11:31:18
    Mam pytanie a mianowicie ma ktoś jakieś skany lub foto tego zamku fortu !!!!!
  • Re: Tak będą za kilkanaście lat wyglądać zdjęcia obecnych ruin zamków       Autor:  Enigma      Data:  2006-12-30 18:43:57
    jezeli w tym kraju nic sie nie zmieni to nawet z tych pozniejszych naprawde moze nic nie zostac, ale odbudowujac pamietajmy o zachowaniu wygladu pierwowzoru........

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.