Na zamku w Gołuchowie umieściłam zbiór dzieł sztuki różnego rodzaju, który zbierałam w długim lat szeregu. Życzeniem jest moim, aby te dzieła sztuki się nie rozproszyły i aby zbiór ten zachował się pełny i cały po wieczne czasy. Spodziewam się, że zbiór powyższy ogółowi pożytek przyniesie, wywołując i podnosząc upodobania do sztuki i zmysł piękna.
Izabella Działyńska


Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Gołuchów (woj. wielkopolskie) - Zamek szlachecki przebudowany w pałac

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
Średnia ocena: 4.7 na 5. Głosów: 180 4.5 stars
           
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
Średnia ocena: 4.2 na 5. Głosów: 152 4 stars
           
 


Opis i stan obecny


Słynny, również poza granicami kraju, zamek leży nad rzeką Ciemną zwaną kiedyś Trzemną.
ozdoba
Zamek w filmie
Zamek gołuchowski jest bardzo popularnym planem filmowym. Kręcono tu między innymi: Królową Bonę, Rycerzy i Rabusiów, Hrabinę Cosel, Akademię Pana Kleksa i ponad 50 innych filmów!
Obiekt ten, choć niewielkich rozmiarów, robi niesamowite wrażenie. Na zewnątrz mamy liczne baszty, krużganki, wspaniałe dekoracje, rzeźby, figury, portale i znany z kilku filmów taras, natomiast w środku przepiękne wnętrza, meble, kominki, obrazy, gobeliny, rzadkie eksponaty muzealne. To prawdziwa perełka wśród polskich zabytków, a do tego otoczona ładnym parkiem z arboretum, wspaniałym pałacem, kilkoma budynkami dworskimi, hodowlą żubrów i stylową restauracyjką. Jest więc co oglądać i podziwiać!
Chociaż w XIX wieku zamkowi Gołuchów nadano wygląd francuskiej rezydencji renesansowej, to do dziś można odróżnić najstarszą część jaką zajmował pierwszy dwór Leszczyńskich oraz zobaczyć wiele elementów jego wystroju, w czym wielka zasługa właścicielki i autorki przebudowy Izabelli Działyńskiej. Dawny dwór to
ozdoba
Profanacja
W latach 70-tych XX wieku doszło na terenie zamkowym do barbarzyńskiego zdarzenia. Trwające prace remontowe przy zabytku wykorzystali bandyci i sprofanowali grób Izabelli Działyńskiej. Włamali się do mauzoleum, odsunęli dwutonową płytę i zniszczyli trumnę. Ze zwłok skradli diadem i pierścień. Podobno sprawców złapano w miejscowej restauracji przy podziale łupów. Dopiero 15 lat później, po odnowieniu mauzoleum odbyła się ekshumacja i druga ceremonia pogrzebowa księżnej.
północna część zamku między czterema ośmiobocznymi wieżami. Jedna z nich - od płn.-zach. została zniwelowana i utworzono na niej belweder (nadbudówka z punktem widokowym). Dwie flankujące wejście zostały częściowo zrekonstruowane podczas wspomnianej przebudowy, obecnie przeznaczone są chyba na pomieszczenia administracyjne, bo nie ma do nich wstępu, a w czwartej od zachodu znajduje się biblioteka. Na piwnicach dworu, które przetrwały w dobrym stanie, utworzono piękny taras. Wejście wciąż znajduje się w tym samym miejscu co pierwotnie, nie było jednak nad nim loggii. Od tej strony znajdował się ogród, a dalej zabudowania folwarczne. Największe komnaty mieściły się w skrzydle wschodnim: na pierwszym piętrze Sala Stołowa, na drugim zaś reprezentacyjna Sala Wielka. Na zachodniej ścianie znajdował się ganek z latrynami. Najwyższa kondygnacja otoczona była gankiem obronnym, do którego wchodziło się z baszt.
Po rozbudowie w zamek, rezydencja gołuchowska zyskała skrzydło południowe z krużgankiem i dwie wieże, ale wyglądała nieco inaczej niż dziś, bowiem nowy budynek miał tylko jedno piętro (drugie dobudowano w XIX wieku). Całość musiała prezentować się wyjątkowo ze względu na sześć wież o różnych kształtach i zróżnicowanie wysokości poszczególnych części mieszkalnych. Dodatkowo nie wyklucza się również istnienia attyki. Również wyposażenie wnętrz znacznie wzbogacono, tak by stało się godne potęgi rodziny Leszczyńskich. Niezliczone kamienne i marmurowe kominki (nawet w basztach), wspaniałe portale, zdobione sufity i okna, malowidła oraz kolekcje obrazów na ścianach. Do dziś można jeszcze zobaczyć kilka oryginalnych elementów z tego okresu.
ozdoba
Sławne muzeum
Przed wojną zamek gołuchowski był jednym z największych muzeów w Europie. Szczególnymi eksponatami była kolekcja waz i naczyń antycznych złożona z 259 egzemplarzy, pochodzenia greckiego, egipskiego, cypryjskiego, kartagińskiego i galijskiego. Był to efekt pasji kolekcjonerskiej Jana Działyńskiego. Zrabowana przez Niemców kolekcja została szczęśliwie odzyskana w 1956 roku, ale w większości pozostała w Muzeum Narodowym w Warszawie. Do Gołuchowa powróciło niespełna 60 egzemplarzy. Także inne zaginione eksponaty, powoli wracają do zamku. Pracownicy muzeum śledzą bowiem aukcje w Europie i wyłapują przedmioty pochodzące z Gołuchowa.
Od II poł. XIX wieku rezydencja gołuchowska przypomina francuski zamek znad Loary oczywiście w mniejszej skali. Ma 5 wież: 3 ośmioboczne, jedną sześcioboczną i 1 czworoboczną, w której znajduje się klatka schodowa. W odróżnieniu od innych pałaców budowanych bądź przebudowywanych w XVIII i XIX wieku, w Gołuchowie przy ozdabianiu budowli wykorzystywano oryginalne elementy i wyposażenie renesansowych zamków europejskich, kupowane w antykwariatach francuskich i włoskich przez Izabellę Działyńską. Można tu wymienić medaliony z popiersiami cesarzy rzymskich nad łukami arkad krużganka, pochodzące z Francji z wieku XVI czy florencką płaskorzeźbę z XV wieku wyobrażająca Pochód Bachusa przy portalu głównym od strony dziedzińca. Całość została przez księżną Izabellę przeznaczona na muzeum i podzielona wg przemyślanej koncepcji na: komnaty mieszkalne i reprezentacyjne polskiego możnowładcy z XVII wieku oraz sale muzealne, na które składały się galerie i kolekcje gromadzone przez tegoż magnata.
Park otaczający zamek został założony wg koncepcji Jana Działyńskiego i ma powierzchnię ponad 13 tysięcy ha. Dziś jest cieniem dawnego parku, ale i tak zawiera ponad 40 pomników przyrody. Stoją w nim różne budowle dworskie, w tym mauzoleum księżnej Izabelli i piękny pałac mieszkalny zwany Oficyną. Mieści się w nim jedyne w Polsce Muzeum Leśnictwa, które zajmuje także inne budynki. Nieco dalej na północny zachód znajduje się jedyna w Wielkopolsce hodowla żubrów. Właściwie jest to minizoo, bowiem można tu zobaczyć także daniele i dziki.Rekonstrukcja lub stary widok zamku!@
Zamkowe sale muzealne w Gołuchowie w ok. 1905 roku na fotografii A. Pawlickiego

Plany i rekonstrukcjePlan piwnic (wyraźnie odróżnia się dawny dwór Leszczyńskich) i parteru zamku Gołuchów
A - wieża sześcioboczna, B - rozebrana baszta zamieniona na belweder, C - wieża ośmioboczna flankująca wejście, D - druga wieża ośmioboczna flankująca wejście, E - baszta ośmioboczna z biblioteką na piętrze, F - wieża czworoboczna z klatką schodową, G - dziedziniec, H - taras, 1 - Sala Polska, 2 - Sala Muzealna, 3 - stary dwór Leszczyńskich , 4 - Sala Waz Antycznych (na piętrze w tym miejscu: Sala Stołowa), 5 - Sala Starożytności (na piętrze w tym miejscu: Salon), 6 - sypialnia księżnej Małgorzaty, bratowej IzabellI (na piętrze w tym miejscu: Sala Królewska), 7 - pokoje gościnne (na piętrze w tym miejscu: Sala Portretu Staropolskiego).
Źródło: Zamek w Gołuchowie, Z. Dolczewski T. Jakimowicz, Poznań 1978


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Choć Gołuchów był w rękach Leszczyńskich od 1507 roku, to pierwotny murowany dwór obronny zbudował dopiero w 2. połowie XVI wieku roku Rafał Leszczyński, starosta radziejowski. Był to dwupiętrowy obiekt na planie prostokąta z czterema ośmiobocznymi wieżami w narożach, otoczony fosą.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku goluchow
Widok zamku Gołuchów przez odbudową z ok. 1850 r. Akwarela R. Jungmanaozdoba
Leszczyński i skarby
Budowniczy obronnego dworu w Gołuchowie Rafał Leszczyński był jedną z barwniejszych postaci swojej epoki. Protestant, zwolennik braci czeskich (następcy husytów) i przywódca szlacheckiego ruchu egzekucyjnego skierowanego głównie przeciw magnaterii i duchowieństwu. Na znak protestu przeciw "kolekcjonowaniu" stanowisk zrzekł się godności wojewody brzesko-kujawskiego. Król Stefan Batory musiał mu bardzo ufać skoro w 1578 roku powierzył pieczę nad mennicą królewską. Jeszcze w 1714 roku we wschodnim skrzydle, na piętrze zamku znajdowała się "kuźnia pieniężna". Fakt ten przyczynił się do dewastacji zamku, ponieważ kolejni po Leszczyńskich właściciele wierzyli, że gdzieś tu musi być ukryta masa pieniędzy. Nic oczywiście nie znaleziono, ale stan zamku został poważnie nadwątlony.

punktor ok. 1560 r. - budowa dworu obronnego
punktor I poł. XVII w. - zameczek przestał wystarczać kasztelanowi i wojewodzie kaliskiemu Wacławowi Leszczyńskiemu (późniejszy kanclerz wielki koronny). Dokonał on znacznej jego rozbudowy. Od południa postawiono nowy jednopiętrowy budynek z masywną sześcioboczną wieżą. Z dawnym dworem połączono go wąskimi bocznymi skrzydłami, tworząc w ten sposób zamknięte założenie z dziedzińcem i krużgankiem od strony południowej. Dobudowano też loggię nad wejściem. Powierzchnia rezydencji w Gołuchowie zwiększyła się ok. dwukrotnie
punktor 1695 r. - zamek od Leszczyńskich kupili Słuszkowie
punktor Następnie przechodził z rąk do rąk (Swinarscy, Chlebowscy, Suchorzewscy), stopniowo popadając w ruinę
punktor 1853 r. rozpoczął się nowy okres w dziejach tej rezydencji. Zakupił ją znany działacz polityczny, mecenas nauki i sztuki, założyciel Biblioteki Kórnickiej i uczestnik powstań - Tytus Działyński dla swojego syna Jana Kantego, który chciał się usamodzielnić. Przy czym istnienie dawnego zamku Leszczyńskich w Gołuchowie było mniej istotne, chodziło głównie o majątek ziemski, który mógłby przynosić dochody z rolnictwa i hodowli
punktor 1871 r. - dopiero w tym roku ruszyły większe prace remontowe przy zamku
punktor 1872 r. - w ramach zwrotu pożyczki jaką udzieliła Izabella swojemu mężowi na organizację powstania styczniowego otrzymała ona akt własności Gołuchowa oraz jego kolekcję waz antycznych. Od teraz każdy element rozbudowywanego założenia musiał być zaakceptowany przez Izabellę. W prace zaangażowani byli sprowadzeni z Paryża artyści, jak np.architekt Maurycy A. Ouradou, rzeźbiarz Karol Biberon, malarz Ludwik Breugnot oraz Polak Zygmunt Gorgolewski. Konsultacji przy planach restauracyjnych udzielał nawet sam Eugeniusz Viollet le Duc, słynny architekt i konserwator francuski. Efekt końcowy to wspaniały zamek - pałac w stylu francuskiego renesansu z wieloma zachowanymi detalami pierwotnego zamku Leszczyńśkich oraz elementami architektonicznymi pochodzącymi z różnych części Europy
punktor 1874 - rozpoczęto budowę pałacu mieszkalnego - zwanego Oficyną. Wcześniej stojący tam budynek był gorzelnią. Zamek został z czasem przeznaczony w całości na cele muzealne (za wyjątkiem poddasza). Izabella Działyńska odtworzyła w nim siedzibę magnacką z XVI/XVII wieku i udostępniła ją społeczeństwu
punktor 1893 r. - księżna Izabella stworzyła z Gołuchowa Ordynację Książąt Czartoryskich. Kolekcja dzieł sztuki miała zagwarantowaną niepodzielność, ogólną dostępność dla wszystkich oraz zabezpieczenie finansowe
punktor 1899 r. - po jej śmierci Gołuchów odziedziczył bratanek Witold Czartoryski. Muzeum działało nadal, aż do wybuchu II wojny światowej
punktor lata 1939-1945 - podczas wojny zamek został spustoszony przez Niemców. Rozkradziona kolekcja znalazła się później na zachodzie, ale jej część także w ZSRR. Tę ostatnią udało się odzyskać
punktor 1951 r. - zamek Gołuchów przejęło Muzeum Narodowe w Poznaniu, które do dzisiaj przeprowadziło dwukrotną konserwację całości oraz nieustannie zabiega o powrót rozproszonej kolekcji gołuchowskiej na swoje miejsce

Rekonstrukcja lub stary widok zamku goluchow
Widok zrujnowanego zamku w Gołuchowie w I poł. XIX wieku zamieszczony w piśmie "Przyjaciel Ludu" 1843 r.
Źródło: Zamki w Polsce, Bohdan Guerquin, Arkady 1984

ozdoba
Izabella Elżbieta z Czartoryskich Działyńska
Rekonstrukcja lub stary widok zamku goluchow Urodziła się w Warszawie, ale dzieciństwo spędziła w Paryżu. Od najmłodszych lat interesowała się sztuką. Malowała, rysowała, rzeźbiła, pięknie śpiewała i grała na fortepianie. Szybko jednak porzuciła rozwijanie własnych niewątpliwych talentów i całe zainteresowanie skierowała na sztukę tworzoną przez innych. Pierwsze zachowane dokumenty kupna dzieł sztuki pochodzą z roku 1851, gdy Izabella miała 21 lat. Zakupiła "Madonnę z granatem" Wita Stwosza i "Małego Polaka" Rembrandta. W 1857 roku wyszła za Jana Działyńskiego. Było to szczególnie w pierwszym okresie całkowicie nieudane małżeństwo. Wyniosła oraz nieco skosmopolityzowana stałym przebywaniem we Francji Izabella była przerażona zwyczajami panującymi w domach polskiej szlachty. Określała je jako "obyczaje tureckie", traktowała otoczenie męża z góry i była mało towarzyska, co sprawiło że ogólnie nie lubiano jej. Duże znaczenie miały też odmienne od większości preferencje seksualne Izabelli. Dlatego też przypuszcza się, że małżeństwo z Janem było "białe" czyli nigdy nie skonsumowane. Gdy po raz pierwszy zobaczyła zamek w Gołuchowie powiedziała, iż "wygląda jak siedziba niedużej kasztelani w średniowieczu, po ataku i złupieniu. Trudno uwierzyć, że w takich ruinach można zamieszkać". Niedługo jednak nie tylko tam zamieszkała, ale i uczyniła z zamku najwspanialszą rezydencję w Wielkopolsce (nazwała ją nawet "rajem ziemskim"), zmieniając z czasem jej przeznaczenie na ogólnodostępne dla społeczeństwa muzeum. Na tym tle bardzo zbliżyła się do męża, ceniąc bardzo jego zdanie i opinie o nowych nabytkach do zamku - muzeum oraz poszerzając dzięki niemu swoje zainteresowania również na ceramikę antyczną. Zmieniła się też opinia o Izabelli - zyskała ogromne uznanie dla swojego gustu i poczucia piękna. Była zaangażowana w wiele inicjatyw charytatywnych zarówno w kraju jak i w rodzinnym Hotelu Lambert. Mimo dużych zasług Izabella nigdy nie trafiła do encyklopedii. Jak napisała Barbara Wysocka wygląda na to, że większą zasługą i tytułem do chwały jest dla kobiet przykucie do siebie choćby przelotnie wybitnego mężczyzny niż stworzenie wybitnego muzeum, co potwierdza fakt zamieszczenia w encyklopedii biogramu Marii Walewskiej.


Rekonstrukcja lub stary widok zamku goluchow
Dziedziniec zamku w Gołuchowie w roku 1842 r. Rysunek Edwarda Raczyńskiego
Źródło: Renesansowe rezydencje w Wielkopolsce, Teresa Jakimowicz, Wydawnictwo Poznański eLegendy i podania

Powrót na górę strony

W zamglone noce można tu ponoć zobaczyć duchy Jana i Izabelli Działyńskich doglądających wspaniałego dzieła które stworzyli, ale i cierpiących z powodu braków w rozkradzionej przez Niemców kolekcji dzieł sztuki. W Internecie można nawet zobaczyć zdjęcie jakiegoś białego obłoku, który niczym zjawa snuje się po komnacie zamkowej...

Rekonstrukcja lub stary widok zamku goluchow
Widok na elewacje wschodnią oraz zachodnią zamku Gołuchów ok. roku 1840
Źródło: Renesansowe rezydencje w Wielkopolsce, Teresa Jakimowicz, Wydawnictwo Poznańskie


Informacje praktyczne


KONTAKT
punktorMuzeum Zamek w Gołuchowie - ul. Działyńskich 2, Gołuchów

CZAS
punktor Z parkingu idzie się 5 minut. Zwiedzenie zamku, muzeów leśnictwa, arboretum i minizoo zajmuje minimum 3 godziny, ale że okolica jest piękna i nie ma się co spieszyć. Oglądniecie samego zamku to ok. 1 godzina.

WSTĘP
punktor Wolny do parku, płatny do wewnątrz. Zwiedzanie w grupach. Muzeum czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10-17, po sezonie do 16:00 (UWAGA! Bilet można kupić min. 45 minut przed zamknięciem muzeum). Wstęp kosztuje 15 zł (10 ulg., dzieci i młodzież, studenci do 26 lat - 1 zł). Przewodnik płatny oddzielnie - 120 zł od grupy 25-osobowej. We wtorki zwiedzanie bezpłatne! Park otwarty od świtu do zmierzchu.

Ponieważ informacje o godzinach otwarcia, a przede wszystkim cenach biletów szybko się dezaktualizują, sprawdź je na stronie oficjalnej opisywanego zamku/dworu:
Zamek w Gołuchowie

Położenie i dojazd


Południowo-wschodnia część woj. wielkopolskiego. 13 km na północny-zachód od Kalisza, 35 km na południowy wschód od Jarocina. Zobacz na mapie.
Park zamkowy graniczy z główną szosą. Można wejść na dwa sposoby, pierwsza droga bliżej Kalisza posiada duży parking, z drugiego wejścia koło kościoła jest odrobinę bliżej do zamku i hodowli żubrów.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N51.85259722°, E17.93401667°
format DM (stopnie, minuty):   51° 51.1558332'N, 17° 56.0410002'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 51' 09.35''N, 17° 56' 02.46''E Bibliografia


punktor Dolczewski Zygmunt, Jakimowicz Teresa - Zamek w Gołuchowie
punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Jakimowicz Teresa - Renesansowe rezydencje w Wielkopolsce
punktor Kaczyńscy Izabela i Tomasz - Polska - najciekawsze zamki
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Olejnik Karol - Grody i zamki w Wielkopolsce
punktor Praca zbiorowa - Izabella i Jan Działyńscy - mecenasi kulturyFotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Gołuchów - Widok od zachodu Gołuchów - Zamek jest nocą ładnie oświetlony Gołuchów - Elewacja zachodnia Gołuchów - Malownicze szczyty zamku Gołuchów - Elewacja zachodnia Gołuchów - Widok od południa Gołuchów - Widok na dziedziniec z zewnątrz Gołuchów - Widok na dziedziniec od północy Gołuchów - Baszta zachodnia z biblioteką Gołuchów - Widok od płn.-zach. Gołuchów - Widok z parku Gołuchów - Dziedziniec Gołuchów - Baszty wschodnie od strony dziedzińca Gołuchów - Na krużganku Gołuchów - Dziedziniec Gołuchów - Jeden z pięknych portali Gołuchów - Zamek Gołuchów - Zamek Gołuchów - Wejście do zamku Gołuchów - Widok od płd.-zach. Gołuchów - Budynek dworski, dziś wykorzystywany przez muzeum leśnictwa Gołuchów - Pałac zwany 'Oficyną' Gołuchów - Pałac zwany 'Oficyną' Gołuchów - Dziedziniec Oficyny Gołuchów - Mauzoleum Czartoryskich Gołuchów - Zabytkowe drzewo z tablicą pamiątkową Gołuchów - Daniel w mini-zoo

Zdjęcia wykonane: latem 2005Noclegi


punktor Gołuchów - Dom Pracy Twórczej OKL - ul. Borowskiego 2, tel. (062) 761 50 44, 761 50 45
punktor Gołuchów - Gołuchowski Ośrodek Turystyki i Sportu - ul. Leśna 1, tel. (062) 761 50 63
punktor Gołuchów - Noclegi U Alicji, ul. Marii Dąbrowskiej 10, tel. (062) 761 76 10, gsm 605 654 784
punktor Schronisko Młodzieżowe przy Szkole Podstawowej w Gołuchowie, ul. Czartoryskich 53, tel. (062) 761 70 20 (od maja do końca września)

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Godziny zwiedzania w czasie kanikuły letniej       Autor:  zamki.res.pl      Data:  2015-08-31 16:31:43
    Dziękuję za informcję, uwypukliłem to na stronie. Godziny pracy muzeum są faktycznie nieżyciowe...
  • Godziny zwiedzania w czasie kanikuły letniej       Autor:  Elżbieta      Data:  2015-08-31 14:15:46
    Wybierałam się do Gołuchowa od 5 lat i jak dotarłam do zamku w środę 26.08.2015 o 15:30 przywitały mnie zamknięte drzwi na dziedziniec główny.   Informacja internetowa ,że zamek jest czynny do 16:00 jest prawdziwa , ale tylko dla pracowników zamku . Koło wspomnianych zamkniętych już drzwi , na tablicy informacyjnej jest napisane ,że ostatnie wejście z przewodnikiem odbywa się o 15:15 - 15min spóźniłam się więc i mimo ,że do 16:00 pozostało pół godziny nie mogłam kupić biletu , by solo pozwiedzać i ewentualnie dogonić grupę. Poza tym w sierpniu , tj. w okresie urlopowym , letnim ...kiedy słońce jest wysoko na niebie , zamek zamykany jest o 16:00 - dla mnie to skandal. Jestem mocno rozczarowana takim traktowaniem turystów, zwłaszcza że przez ostatnie 3tygodnie zwiedziłam ponad 20 podobnych obiektów na Dolnym Śląsku ... w woj. jeleniogórskim . Proszę o zmiany i interwencje w tej sprawie..pozdrawiam
  • Re: Gołuchów       Autor:  Gall Anonim      Data:  2015-08-12 10:47:07
    Pani Danuto, proponuję sprawić działającą stronę internetową.   Tymbardziej, że od Pani wpisu minęły 4 lata.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2022 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.