GRADÓWEK 🏰 Średniowieczny zamek książęcy Pirszyn 🏰
Ocena
Możesz ocenić: Gradówek - Średniowieczny zamek książęcy Pirszyn (zniszczony)
Opis
a wzgórzu zwanym Górą Heleny o wysokości 332 m stała
niegdyś zapomniana warownia broniąca granicy z Czechami, a także szlaku handlowego biegnącego z Lwówka do Gryfowa.
Miała on formę przejściową między drewnianym grodem a kamiennym zamkiem. Całe założenie składało się z dwóch części: mniejszego zamku górnego i znacznie większego przedzamcza otoczonych suchymi fosami i mocnymi drewniano-ziemnymi wałami. Zamek górny zbudowany był z kamienia, wiadomo że stały tam: budynek mieszkalny, wieża i kaplica. Na przedzamczu znajdowały się głównie drewniane budynki gospodarcze. Obecnie całe wzgórze jest zarośnięte, ale wciąż widać wzniesienia, resztki fos i wałów. Po murach nie ma śladu.
Plan
Rzut z góry na resztki wałów Źródło: Zamki dwory i pałace. Zapomniane miejsca powiatu lwóweckiego, Szymon Wrzesiński
Historia
amek powstał prawdopodobnie w II poł. XIII wieku. Maciej z Miechowa w "Chronica Polonarum" wspomniał o "Castrum Pirzschin" przy okazji zatargów z lat 1275-1277 między książętami Śląska a margrabiami Marchii Wschodniej. W II poł. XIV wieku zamek powoli pustoszał, w pobliżu powstała wygodniejsza i dogodniej położona warownia w Podskalu. Ostateczny kres zamkowi w Gradówku przyniósł najazd husytów w poł. XV wieku. Być może jednak ruina przetrwałaby do dzisiejszych czasów, gdyby nie destrukcyjne działania robotników w roku 1818. Rozebrano wtedy mury zamkowe i wykorzystano je przy budowie drogi do Gryfowa.
Wstęp
Wolny
Położenie i dojazd
Zachodnia cześć woj. dolnośląskiego. 8 km. na zachód od Lwówka Śląskiego, 8 km na północny wschód od Gryfowa. Zobacz na mapie.
Dojazd PKS-em z Lwówka lub Gryfowa. Góra Heleny leży na południowy wschód od wsi.
Współrzędne geograficzne:
format D (stopnie): N 51.08868611°, E 15.49061111°
format DM (stopnie, minuty): N 51° 5.3211666', E 15° 29.4366666' format DMS (stopnie, minuty, sekundy): N 51° 05' 19.27'', E 15° 29' 26.20''
Bibliografia
Wrzesiński Szymon - Zamki dwory i pałace. Zapomniane miejsca powiatu lwóweckiego
(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz jego dalsze funkcjonowanie.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).