Możesz ocenić: Gródek n. Dunajcem / małopolskie - Średniowieczny zamek rycerski (zniszczony)
Opis
tej znanej miejscowości letniskowej położonej nad Jeziorem Rożnowskim stał kiedyś zamek strzegący szlaku łączącego Kraków ze Spiszem i Węgrami. Ponad 50 lat temu, kiedy tworzono zalew na Dunajcu, wzgórze zamkowe stało się wyspą zwaną Grodziskiem lub Małpią Wyspą. Niestety jest ona rezerwatem ptactwa i wstęp jest zabroniony o czym informują liczne tabliczki ostrzegawcze. Można tylko podpłynąć pod brzeg rowerem wodnym lub kajakiem. Oczywiście po murach nie ma tam nawet śladu, nie natrafiono też na nie w czasie badań archeologicznych, a więc prawdopodobnie zamek był drewniany. Jeszcze po wojnie był natomiast widoczny wysoki na 1 metr wał. Teraz wyspa jest w całości szczelnie zarośnięta drzewami i nic nie można zobaczyć.
Plan
Plan grodziska sprzed wojny (na początku zakładano że istniał tu gród, dopiero później natrafiono na informacje o zamku)
Źródło: Katalog grodzisk i zamczysk z terenu Małopolski, Gabriel Leńczyk, Kraków 1983
Historia
iadomo że wieś Gródek została nadana przez Jadwigę Łokietkową w 1336 r. rycerzowi Gedkowi z Gedczyc. Albo więc on albo jego syn - Michał wzniósł zamek w I poł. XIV w. Syn Michała Klemens, zwany jest już Klemensem de Gródek. Najstarsza wzmianka o zamku w dokumentach pochodzi z roku 1378. Wspomniał też o nim Jan Długosz. Od 1390 r. mieszkali tu trzej bracia Stanisław, Jan i Andrzej herbu Świnka ze Słupca. W 1410 r. przed pójściem na wojnę z Krzyżakami sprzedali zamek arcybiskupowi gnieźnieńskiemu Piotrowi Kurowskiemu, który posiadał też pobliską warownię w Rożnowie i raczej nie zamieszkiwał w Gródku. Robili to natomiast dziedziczni sołtysi wsi - Grodkowie (lub Grodeccy) herbu Turzyna. Po śmierci arcybiskupa zamek popadł w ruinę. Następnymi właścicielami Gródka zostali spadkobiercy Zawiszy Czarnego. W tym czasie zamek był już w bardzo złym stanie albo w ogóle nie istniał, nie ma bowiem żadnej późniejszej o nim wzmianki. Przed wojną jak i w latach 60-tych XX w. przeprowadzono tu badania sondażowe, znaleziska archeologiczne nie wykraczały poza XIV w.
Wstęp
Zabroniony
Położenie i dojazd
Centralno - wschodnia część woj. małopolskiego. 16 km na północ od Nowego Sącza. Zobacz na mapie.
Pociągiem tylko do Nowego Sącza, dalej PKS-em, jeżdżą dość często. Wyspy nie trzeba szukać, jest w centrum miejscowości
Współrzędne geograficzne:
format D (stopnie): N 49.74864444°, E 20.72422778°
format DM (stopnie, minuty): N 49° 44.9186664', E 20° 43.4536668' format DMS (stopnie, minuty, sekundy): N 49° 44' 55.12'', E 20° 43' 27.22''
Zdjęcia
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.
Zdjęcia wykonane: latem 2002
Z lotu ptaka
Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity
A ja myślałem, że tylko ja i moja rodzina i kilku moich znajomych ma bzika na punkcie Gródka, jeziora Rożnowskiego i jego okolic... nazywając je najpiękniejszym miejscem na Ziemi. Nie jedna osoba temu zaprzeczy, ale zapewniam, że to nie jest wynik jakiegoś sondażu na zamówienie, ...to było zawsze podkreślane w poważnych rozmowach... :)))
Re: A może to są moi Potomkowie Autor: rex Data: 2007-05-27 11:46:34
napewno jestes spadkobiercom Grodka tylko tego niewiesz
(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz jego dalsze funkcjonowanie.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).