Ikonka - zamek

GRÓDEK n. DUNAJCEM
🏰 Średniowieczny zamek rycerski 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku Gródek n. Dunajcem

Ocena


Możesz ocenić:
Gródek n. Dunajcem / małopolskie - Średniowieczny zamek rycerski (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3 stars Średnia ocena: 3.0 na 5. Głosów: 10
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3 stars Średnia ocena: 3.0 na 5. Głosów: 7
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera w  tej znanej miejscowości letniskowej położonej nad Jeziorem Rożnowskim stał kiedyś zamek strzegący szlaku łączącego Kraków ze Spiszem i Węgrami. Ponad 50 lat temu, kiedy tworzono zalew na Dunajcu, wzgórze zamkowe stało się wyspą zwaną Grodziskiem lub Małpią Wyspą. Niestety jest ona rezerwatem ptactwa i wstęp jest zabroniony o czym informują liczne tabliczki ostrzegawcze. Można tylko podpłynąć pod brzeg rowerem wodnym lub kajakiem. Oczywiście po murach nie ma tam nawet śladu, nie natrafiono też na nie w czasie badań archeologicznych, a więc prawdopodobnie zamek był drewniany. Jeszcze po wojnie był natomiast widoczny wysoki na 1 metr wał. Teraz wyspa jest w całości szczelnie zarośnięta drzewami i nic nie można zobaczyć.

Zdjęcie lidar
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego Grodziska

PlanPlan grodziska sprzed wojny (na początku zakładano że istniał tu gród, dopiero później natrafiono na informacje o zamku)
Źródło: Katalog grodzisk i zamczysk z terenu Małopolski, Gabriel Leńczyk, Kraków 1983


Historia


Ozdobna pierwsza litera wiadomo że wieś Gródek została nadana przez Jadwigę Łokietkową w 1336 r. rycerzowi Gedkowi z Gedczyc. Albo więc on albo jego syn - Michał wzniósł zamek w I poł. XIV w. Syn Michała Klemens, zwany jest już Klemensem de Gródek. Najstarsza wzmianka o zamku w dokumentach pochodzi z roku 1378. Wspomniał też o nim Jan Długosz. Od 1390 r. mieszkali tu trzej bracia Stanisław, Jan i Andrzej herbu Świnka ze Słupca. W 1410 r. przed pójściem na wojnę z Krzyżakami sprzedali zamek arcybiskupowi gnieźnieńskiemu Piotrowi Kurowskiemu, który posiadał też pobliską warownię w Rożnowie i raczej nie zamieszkiwał w Gródku. Robili to natomiast dziedziczni sołtysi wsi - Grodkowie (lub Grodeccy) herbu Turzyna. Po śmierci arcybiskupa zamek popadł w ruinę. Następnymi właścicielami Gródka zostali spadkobiercy Zawiszy Czarnego. W tym czasie zamek był już w bardzo złym stanie albo w ogóle nie istniał, nie ma bowiem żadnej późniejszej o nim wzmianki. Przed wojną jak i w latach 60-tych XX w. przeprowadzono tu badania sondażowe, znaleziska archeologiczne nie wykraczały poza XIV w.


Wstęp

Zabroniony


Położenie i dojazd

Powrót na górę strony

Centralno - wschodnia część woj. małopolskiego. 16 km na północ od Nowego Sącza. Zobacz na mapie.
Pociągiem tylko do Nowego Sącza, dalej PKS-em, jeżdżą dość często. Wyspy nie trzeba szukać, jest w centrum miejscowości

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N49.74864444°,  E20.72422778°
format DM (stopnie, minuty):   49° 44.9186664'N,  20° 43.4536668'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   49° 44' 55.12''N,  20° 43' 27.22''E Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Gródek n. Dunajcem - Wyspa z drogi na wzgórzu Gródek n. Dunajcem - Widok z  plaży Gródek n. Dunajcem - Małpia Wyspa Gródek n. Dunajcem - Brzeg wyspy

Zdjęcia wykonane: latem 2002NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Piękny Gródek       Autor:  Mariusz Krawczyk      Data:  2010-10-16 18:02:41
    A ja myślałem, że tylko ja i moja rodzina i kilku moich znajomych ma bzika na punkcie Gródka, jeziora Rożnowskiego i jego okolic... nazywając je najpiękniejszym miejscem na Ziemi. Nie jedna osoba temu zaprzeczy, ale zapewniam, że to nie jest wynik jakiegoś sondażu na zamówienie, ...to było zawsze podkreślane w poważnych rozmowach... :)))
  • Re: A może to są moi Potomkowie       Autor:  rex      Data:  2007-05-27 11:46:34
    napewno jestes spadkobiercom Grodka tylko tego niewiesz
  • Zawisza Czarny       Autor:  t      Data:  2007-05-22 19:45:04
    e ja tam byłem

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.