Opis i stan obecny


Niewiele osób wie, iż na znanym bieszczadzkim szczycie o wysokości 1187 m mógł stać kiedyś zamek. Sam byłem kiedyś pod Hnatowym Berdem i przez myśl mi to nie przeszło. Oczywiście nie ma po nim śladu, według bieszczadzkich opowieści został bowiem doszczętnie spalony przez Tatarów. Zamek zbudowany był podobno z grubych drewnianych pali, z trudem wnoszonych na taką wysokość. Otoczono go drewnianą palisadą. Położenie na szczycie wzgórza zapewniało pełne bezpieczeństwo, rozbudowane fortyfikacje były zbędne, bo dostęp był tylko z jednej strony.
Tyle legenda, na razie nikt jej nie potwierdził, ani nie zaprzeczył, bo nie przeprowadzono żadnych badań.

Zdjęcie lidar
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego Hnatowego Berda. Zarysowany owalny kształt daje do myślenia...



Historia, wydarzenia


Nie jest znana przybliżona data powstania hipotetycznego zamku na Hnatowym Berdzie. Powiada się, że stał w połowie XVII wieku, a jego właścicielem był rycerz-szlachcic o imieniu Ignacy zwany Hnatem. Z nadania panów tych ziem - Boguckich miał on strzec wraz z załogą okolicznych mieszkańców Wetliny, która wtedy była położona w innym miejscu niż obecnie (teren dawnej Wetliny od dawna porasta już las). W 1672 r. podczas najazdu hord tatarskich na ziemie bieszczadzkie, oblegany zamek został w końcu podpalony i całkowicie zniszczony. Nigdy go już nie odbudowano. Czy tak naprawdę było, nie wiadomo...


Legendy i podania


Opowieść bieszczadzka mówi, że gdy w 1672 r. Tatarzy najechali ziemię sanocką spostrzegli wysoko położony zamek i postanowili go zdobyć. Jako że tradycyjne oblężenie nie przyniosło rezultatu zaczęto ostrzeliwać zamek zapalonymi strzałami. W drewnianej warowni ogień rozprzestrzenił się bardzo szybko, a zapasów wody do jego gaszenia nie było za wiele. Załoga zamku wolała zaryzykować spuszczenie się po skałach i zaufać opiece Bożej niż oddać w niewolę tatarską. Właściciel zamku - Hnat też tak uczynił, ale poślizgnął się na skale i spadł w przepaść. Potem wzgórze zostało nazwane na jego cześć Hnatowym Berdem.


Informacje praktyczne


KONTAKT
punktor brak

CZAS
punktor Godzina drogi ze schroniska na Połoniny Wetlińskiej.

WSTĘP
punktor Wolny, ale na sam szczyt nie ma szlaku.


Położenie i dojazd


Południowa część woj. podkarpackiego. Zobacz na mapie.
Dojście pieszo szlakami z miejscowości Wetlina lub z Połoniny Wetlińskiej. Szczyt jest doskonale znany w Bieszczadach, choć nie ma na niego bezpośredniego wejścia (szlak przebiega niżej).

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N49.16723539298°, E22.5112481724°
format DM (stopnie, minuty):   49° 10.0341235788'N, 22° 30.674890344'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   49° 10' 02.05''N, 22° 30' 40.49''E 



Bibliografia



punktor Potocki Andrzej - Księga legend i opowieści bieszczadzkich


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Bieszczady - widok ze szlaku poniżej Osadzkiego Wierchu Bieszczady - Widok z Połoniny Wetlińskiej, po lewej Hnatowe Berdo, po prawej Roh



Noclegi



Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Re: Hnatowie       Autor:  wedrownik      Data:  2012-08-15 11:42:25
    czy założyciel tej strony zagląda czasami tu
  • Re: Hnatowie       Autor:  wedrownik       Data:  2012-06-23 21:43:59
    Z jakich materiałów korzystał autor tego tekstu.
  • Re: Re: Hnatowie       Autor:  kasia      Data:  2012-01-07 21:55:48
    Też jestem Hnat !! ale suuper poczytać legendy o swoich przodkach! Szlachcice z nas ;]





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2022 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.